1 Plan de Lectie

4
PLAN DE LECTIE PROFESOR: Drăgan Medi-Magdalena CLASA: a VII-a OBIECTUL: Limba romana SUBIECTUL: Atributul TIPUL LECTIEI: Sistematizarea cunostintelor si formarea de deprinderi METODE SI PROCEDEE: conversatia, analiza morfologica si sintactica MATERIAL DIDACTIC: texte pentru analiza, schema OBIECTIVE OPERATIONALE: la sfarsitul lectiei elevul va fi capabil: - sa defineasca atributul si felurile lui - sa recunoasca atributul intr-un text dat si cuvantul determinat - sa numeasca partile de vorbire prin care se exprima - sa faca corect acordul Atributului adjectival cu substantivul DESFASURAREA LECTIEI:

description

546

Transcript of 1 Plan de Lectie

PLAN DE LECTIE

PLAN DE LECTIE

PROFESOR: Drgan Medi-Magdalena

CLASA: a VII-a

OBIECTUL: Limba romana

SUBIECTUL: Atributul

TIPUL LECTIEI: Sistematizarea cunostintelor si formarea de deprinderi

METODE SI PROCEDEE: conversatia, analiza morfologica si sintactica

MATERIAL DIDACTIC: texte pentru analiza, schema

OBIECTIVE OPERATIONALE: la sfarsitul lectiei elevul va fi capabil:

sa defineasca atributul si felurile lui

sa recunoasca atributul intr-un text dat si cuvantul determinat

sa numeasca partile de vorbire prin care se exprima

sa faca corect acordul Atributului adjectival cu substantivul

DESFASURAREA LECTIEI:

I. Organizarea clasei:

II. Anuntarea subiectului lectiei: Vom face o lectie de recapitulare a atributului pentru a fixa cunostintele despre aceasta parte de propozitie si pentru a-l folosi corect in vorbire si in scriere.

III. Recapitularea cunostintelor dobandite: Se vor adresa ellevilor urmatoarele intrebari:

Care sunt partile secundare de propozitie?

Ce este atributul? Dati exemple.

Ce parti de vorbire determina atributul? Analizati exemplele date anterior.

Prin ce parti de vorbire au fost exprimate atributele din exemplele date?

Cum se acorda atributul exprimat prin adjectiv cu substantivul? Dati exemple.

In ce cazuri stau atributele exprimate prin substantivele din exemplele date?

Prin ce alte parti de vorbire poate fi exprimat atributul? Dati exemple.

IV. Efectuarea de exercitii aplicative: Se da textul:

Am stat un rastimp la hodina sub salcii si bunicul meu Pintilie mi-a spus o intamplare de demult cand au purces in bejenie unele sate ale noastre de la apa Moldovei. I-au urmarit calarasii lui Voda, ca sa-i aduca inapoi la serbia lor, dar acei calarasi nu s-au mai intors si au ramas bejanari pana in ziua de azi, prapaditi de vatra parinteasca. Bunicul a oftat, si-a luat uneltele de pescuit si am plecat.

Se vor recunoaste atributele si se vor analiza, iar pe masura ce sunt analizate, aratandu-se si ce substantiv determina, prin ce parte de vorbire sunt exprimate (se precizeaza felul atributului), se completeaza tabelul:

Def.Felulatributului

AdjectivalSubst.Pronom.VerbalAdverbial

a) parte sec de propozitie

b) det. un subst. sau un inlocuitor(bunicul)meu

unele(sate)

(sate)ale noastre

acei(calarasi)

(vatra)

parinteasca(bunicul) Pintilie

(sate) de la apa(apa) Moldovei(calarasii) lui Voda

(serbia) lor(uneltele) de pescuit(intamplare) de demult

(ziua) de azi

Tabelul se poate completa si cu alte exemple de atribute exprimate prin numerale, participii, pronume demonstrative, pronume nehotarate, verbe la infinitiv, gerunzii. Aceste exemple sunt analizate de elevi potrivit indicatiilor din schema.

V. Concluzii: a) Def: Atributul este o parte secundara de propozitie care determina un substantiv sau un inlocuitor al acestuia. Arata insusirea obiectelo, materia din care sunt facute, numarul lor, etc., arata cui apartin obiectele. Poate fi exprimat prin adj., subst., pron., verb la mod nepredicativ, adverbe.

b) Importanta atributului: face mai vie si mai plastica descrierea naturii, a personajelor, confera exprimarii mai multa plasticitate.

VI. Tema pentru acasa: Se da un text Sfarsit de toamna de V. Alecsandri (primele 3 strofe) sa gaseasca atributele si sa arate rolul lor in text.