0proiectpierreaugusterenoir
description
Transcript of 0proiectpierreaugusterenoir
Proiect descrierea
PROIECT DIDACTICProfesoar: Mndril (Rotaru) ElenaClasa: a VII-aDisciplina: limba i literatura romnSubiectul leciei: Compunerea descriptiv Tipul leciei: nsuire de noi priceperi i deprinderiObiective cadru:
1. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral
2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral 3. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris
4. Dezvoltarea capacitii de exprimare scris
Obiective de referin: 4.4. s adapteze redactarea la capacitatea de receptare a destinatarului, utiliznd o structur grafic adecvat tipului de redactare realizat
4.5. s redacteze texte diverse, folosind diferite modaliti pentru realizarea expresivitii textului
Obiective operaionale:
a. cognitive: pe parcursul i la sfritul leciei, toi elevii vor fi capabili: OC1: s prezinte etapele realizrii unei descrieri de peisaj OC2: s realizeze o compoziie literar descriptiv, folosind figuri de stilb. psiho-motorii: OPM: vor utiliza corect mijloacele de nvmntc. afective: OA: vor manifesta curiozitate i interes pentru aplicarea noiunilor de comunicare n propriile compuneriStrategia didactic: mixt
A. Metode i procedee: conversaia euristic, explicaia, nvarea prin descoperire, exerciiulB. Mijloace de nvmnt: fie de lucru individual, textul suport, cri, manuale, caiete, tabla, creta, power point, retroproiector, ecran proiecieC. Forma de organizare: frontal, individualResurse:
1. umane: capacitatea de nvare a elevilor (clas cu elevi buni); cunotinele lor anterioare de teorie literar i comunicare2. temporale: 503. bibliografice:
a. oficiale: Programa colar pentru limba i literatura romn
b. pedagogice: Ghe. Dumitriu i C. Dumitriu, Psihopedagogie, EDP, Bucureti, 2004c. metodice: V. Goia, Metodica predrii limbii i literaturii romne, Ed. Dacia, Cluj-Napoca, 2002
Elena Sandu, Compunerile colare, Iai, POLIROM, 2004d. tiinifice: ro.wikipedia.org.e. www.didactic.ro
SCENARIUL DIDACTICEveni-mente
lecie
(timp)Ob.opera
iona
le CONINUTURI I SARCINI DE NVAREMetodeMijl.de
nv.Formede
organizareEvalu-are
Momentorganiza
toric 1 Organizarea contextului educativ, notarea absenelor.frontal
Captarea
ateniei 1OA
Pe tabl va fi scris un subiect, care a fost la una din variantele pentru clasa a VIII-a, anul trecut, la teza cu subiect unic: Imagineaz-i c, ntr-o vizit la muzeu, te-a impresionat o pictur n care aprea un peisaj de toamn. Scrie o compunere de 20-25 de rnduri, n care s evideniezi trsturile peisajului, pe care le-ai remarcat n aceast oper de art. Cu ajutorul retroproiectorului, voi prezenta o imagine a pictorului francez Pierre Auguste Renoir.Conver-saiaTablaRetro
proiectorfrontalObs. Comportament elevi
Enunareasubiectului
i a obiec-
tivelor 1OPM
Scrierea titlului leciei pe tabl i n caiete. Prezentarea obiectivelor.Expu-nereatablafrontalObservSistema
tic
Actualiza-rea
structurilor
nvate 5OPMOAVerificarea temei (crearea a cte dou figuri de stil nvate: epitet, comparaie, personificare, metafor, repetiie, enumeraie, antiteza, hiperbola, inversiunea, asonana i aliteraia).Conver
saiacaiete de temefrontalAnaliza rspun
surilorelevi
Prezentareconinuturi
7OC1OC2
OPM
OAPrezentarea slide-show-ului cu tablourile lui Renoir. Se mpart fiele care conin etapele realizrii unei compuneri descriptive (anexa 1).
Conver
saia
Expune
reaFieRetroproiectorfrontal
Obser
vaiesistema
tic
Dirijarea nvrii5OC1OC2
OPM
OASe explic elevilor modalitatea de a alctui o compoziie descriptiv. Vor fi ghidai n a gsi corespondenele dintre limbajul pictural i limbajul scris, prin intermediul epitetelor cromatice, a imaginilor vizuale etc.Explica
iadescoperireaFieRetroproiectorfrontalAnaliza raspunsurilor
elevilor
Obinerea performan-elor 20OC1OC2
OPM
OAElevii vor scrie propria compunere, dup tabloul Oarsman at Chatou, mbinnd astfel, descrierea de peisaj cu schiarea unui portret.Explica
ia
Exerci iulFieRetro
proiectorfrontalscris
Feed-backSe face permanent pe parcursul leciei, prin analizarea rspunsurilor elevilor.fieIndivi
dualoral
Evaluareperfor-
mane 8OC1OC2
OPMElevii vor citi propriile compuneri pentru ca i ceilali colegi s vad care era viziunea artistic a unora asupra acestui tablou, dar i pentru a fi notate.lecturaFieRetro
proiectorIndividualoral
Retenie i transfer 1OC1OC2 Notarea n catalog a elevilor care au participat activ la lecie i a celor care au realizat compoziii expresive.Conver
saiaIndivi
dualOralscris
Tema pentru acas 1Alctuirea unei compuneri descriptive pe baza unui tablou al unui pictor romn. Fiecare elev va primi cte un CD, care s conin pps-ul cu Renoir i o imagine jpg. dup un tablou de Grigorescu. frontal
PAGE 2