0_proiect_grad_preinsp_2_partea_1_2

27
“Când, cum şi de ce se întâmplă ? “ Tablou de primăvară « Armonie si culoare in

description

Grade inspectie

Transcript of 0_proiect_grad_preinsp_2_partea_1_2

Cnd, cum i de ce se ntmpl? Tablou de primvar

Armonie si culoare in florile de primavara Nivel II

prof. prec. Lupu Marcela Florile sunt cele mai frumoase lucruri fcute de Dumnezeu, n care El a uitat s aeze i un suflet Henry Ward Beecher

Grdinia cu PN nr 34Scufia Roie, Galai

N GRDINA CU FLORIProiect de activitate integrat

Data: 22.03.2012

Nivel II/ grup Pregtitoare

Tema anual: Cnd, cum i de ce se ntmpl?

Tema proiectului: Tablou de primvar

Tema sptmnii: Armonie i culoare n florile de primvar

Tema zilei: n grdina de flori

Forma de realizare: activitate integrat

Denumirea activitii integrate: n grdina de flori

Categorii de activiti

Activiti pe domenii experieniale (ADE)

Domeniul tiine (Activitate matematic)

Domeniul Estetic i Creativ (Educaie plastic)

Subiect:

D: Detectivi n lumea florilor

DEC: Vaza cu zambile

Mijloc de realizare:

D: joc didactic

DEC: pictur cu pensula, combinat cu tehnica tampilelor

Tipul activitii:

D: consolidarea cunotinelor

DEC: formare de priceperi i deprinderi

*Scopul activitii:

Cultivarea interesului i plcerii pentru nvarea prin cooperare;

Dezvoltarea operaiilor gndirii (analiz, sintez, comparaie), a ateniei voluntare i a spiritului de echip i compeiie;

mbogirea cunotinelor despre materiale i caracteristicile lor, precum i despre tehnici de lucru necesare prelucrrii acestora n scopul realizarii unor produse simple. Obiective urmrite

Activitai pe domenii experieniale

Domeniul tiine

*Obiective de referin

S numere de la 1 la 10, recunoscnd grupele cu 1 10 obiecte i cifrele corespunztoare;

S efectueze operaii de adunare i scdere cu 1 2 uniti, n limitele 1 10;

S identifice poziia unui obiect ntr-un ir, utiliznd numeralul ordinal

*Obiective operaionale

Cognitive:

S aeze cifrele de la 1 la 10 (ir cresctor) i de la 10 la 1 (ir descresctor) pe tabla magnetic; S completeze cifrele lips din irul numeric cresctor i descresctor n limitele 1-10;

S scrie vecinii mai mici i mai mari ai cifrelor n limitele 1-10;

S recunoasc poziia unui obiect ntr-un ir , utiliznd numeralul ordinal;

S asocieze prin desen cifra cu numrul de elemente dintr-o grup;

S rezolve operaiile de adunare i scdere cu 1-2 uniti n limitele 1-10;

Afective:

S manifeste interes i spirit de echip i competiie.

Psiho- motrice:

S manevreze corect mijloacele de nvmnt (jetoane, marker, cifre cu magnet etc.) i instrumentele de lucru n rezolvarea fiei.

Domeniul Estetic i Creativ

*Obiective de referin

S obin efecte plastice , forme spontane i elaborate prin tehnici specifice picturii;

S utilizeze un limbaj adecvat cu privire la diferitele activiti plastice. *Obiective operaionale

Cognitive:

S picteze cu pensula vaza, tulpina i frunzele zambilelor, respectnd modelul dat;

S aplice culoare pe tampilele din dopuri de plut;

S utilizeze tampilele pentru realizarea florilor de pe tulpina zambilei. Afective:

S manifeste interes pentru realizarea lucrrii;

S i dezvolte simul estetic prin realizarea temei propuse ct mai ngrijit .

Psiho-motrice:

S manevreze corect instrumentele de lucru puse la dispoziie (foaia de lucru, acuarele, pensuli, ap, tampile).

Activiti pe centre de interes Sectorul iine- Flori colorate n cifre amestecate- joc-exerciiuO1- S arunce cubul pe mas;

O2- S recunoasc cifra de pe faeta cubului;

O3- S scrie pe fleep-chart cifra aleas prin cderea cubului aleatoriu i vecinii acesteia;

O4- S aleag cte o cifr de pe cele dou cuburi prin cderea acestora aleatoriu;O5- S compare cele dou cifre alese, respectnd semnele i =;

O6- S consolideze adunarea i scderea cu 1-2 uniti prin rezolvarea exerciiilor de pe fi.

Sectorul Bibliotec- Ne jucm, numrm, literele nvm- fi de lucru interdisciplinar

O1- S despart n silabe denumirile florilor din imagini;

O2- S coloreze tot attea buline, cte silabe are cuvntul;

O3- S scrie semnele grafice dup model;

O4- S recunoasc literele L i E;O5- S coloreze cu albastru litera L i cu rou litera E:

O6- S scrie dup model cuvntul LALEA.

Sectorul Joc de mas- Flori colorate n culori minunate-structuri matematice din figuri geometrice O1- S sorteze figurile geometrice din carton (cerc, triunghi, oval, dreptunghi) dup culoare i form;

O2- S asambleze prin lipire figurile geometrice selectate, dnd astfel forma unor flori de primvar (narcise, lalele, zambile); O3- S respecte modelul dat, att n ceea ce privete culoarea i formele geometrice, ct i modul de aranjare al acestora (structuri matematice) Explicarea jocului didacticDenumirea jocului : Detectivi n lumea florilorScopuri:

*Verificarea cunotinelor copiilor legate de numeraie;

*Consolidarea capacitii de a raporta cantitatea la numr i a numrului la cantitate;

*Sesizarea locului fiecrui numr n irul numerelor naturale;

*Utilizarea corect a numeralului ordinal;

*Consolidarea deprinderii de a efectua operaii de adunare i scdere cu 1-2 uniti n limitele 1-10.

Regulile jocului:

Copiii vor fi mprii n dou grupe. Fiecare grup va primi cte un nume i ecusoane pentru membrii acesteia cu denumirea grupei: grupa narciselor albe i grupa narciselor galbene. Fiecare grup va avea acelai numr de sarcini cu echipa advers.

Echipa care d rspunsurile corecte va primi cte o narcis de culoarea echipei sale. Ctig echipa care a adunat cele mai multe narcise;

Dac un copil nu tie rspunsul, va putea fi ajutat numai de un membru al echipei sale;

Nerespectarea regulilor jocului va duce la pierderea unui punct pentru fiecare abatere.

Elemente de joc: stimulente, ecusoane, cifre cu magnet, labirint, bileele, marker etc.;Variantele jocului:

Varianta I: Numerele buclucae

Sarcini:

*Aranjeaz numerele amestecate de pe panou n ordine cresctoare, apoi descresctoare;

*Completeaz cifrele lips din irul numeric cresctor i descresctor;

*Scrie vecinii mai mici i mai mari ai cifrelor date. Varianta II: Labirintul lui Flori

Sarcini:

*Ajut-o pe Flori s ajung la grdinia cu flori rezolvnd sarcinile de pe bileele i scrierea rspunsului corect n cercule. (coninutul bileelelor se gsete n anexa 1).

Varianta III (se va desfura n manier integrat la sectorul tiine): Flori colorate n cifre amestecate

Sarcini:

*Copiii vor avea la dispoziie dou cuburi pe faetele crora se vor gsi imagini cu flori de primvar numerotate. Prin aruncarea unui cub pe mas, copilul alege un numr. Numrul ales va fi trecut pe panou, mpreun cu vecinii acestuia. Prin aruncarea ambelor cuburi deodat, copilul va alege dou cifre, pe care le va scrie pe panou, punnd ntre ele semnul corespunztor. Dup terminarea acestor sarcini, vor consolida adunarea i scderea cu 1-2 uniti n limitele 1-10 prin intermediul unei fie numite Primvara.... n adunri i scderi Strategia didactic

*Metode i procedee: exerciiul, explicaia, demonstraia, problematizarea, conversaia, instructajul verbal, aprecierea verbal, jocul, turul galeriei, strategia de nvare prin cooperare Cerc interior- cerc exterior combinat cu metoda Amestec, nghea, formeaz perechi. *Mijloace de nvmnt: fie de lucru, ecusoane, jetoane cu flori, fleep-chart, cifre cu magnei, marker, cuburi, acuarele, tampile din dop de plut, creioane colorate, carioci, imagini cu flori de primvar, , pensuli , figuri geometrici din carton colorat, lipici, coli colorate, pampoane pentru majorete, suport audio(cd) *Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.

Bibliografie

Ana, Aurelia, Cioflica, Maria, Smaranda- Jocuri didactice matematice, Ed. Emia, Deva, 2000;

M.E.C.I.-Curriculum pentru nvmntul precolar (3-6/7 ani), Bucureti, 2009;

M.E.C.I.-Ghid de bune practici (pentru educaia timpurie a copiilor ntre 3-6/7 ani), Bucureti, 2008; Manea, Alexandra, Tbrc, Mirela- Evaluare interdisciplinar, Ed Delta Cart, Piteti, 2011;

Secrieru, Ana- Orientri metodice (privind aplicarea programei activitilor instructiv- educative n grdinia de copii), Ed. coala Glean, Galai, 2006; tefnescu, Cornelia- Didactica activitii instructiv- educative n grdini, Ed. Terra, Focani, 2009;

Toma, Georgeta (coord.)- Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru nvmntul precolar, Ed Delta Cart, Piteti, 2009

Scenariul didactic Activiti liber- alese (ALA 1)

*Scopul: Pregtirea activitilor pe domenii experieniale i a activitii integrate.

n cadrul acestor activiti, copiii vor avea posibilitatea s i aleag n funcie de preferine urmtoarele dou sectoare tematice:

Construcii : Gardul grdiniei cu flori- materiale la alegere;

Art: Buchetul de lalele-colorare n contur*Obiective operaionale:

Construcii- s construiasc din materiale la alegere (cuburi, lego) gardul grdinii cu flori ;

-s mnuiasc corect obiectele de joc, dovedind creativitate n realizarea lucrrii.

Art s coloreze cu creioane colorate cerate imaginile cu lalele; -s respecte conturul desenului ;

- s utilizeze culori adecvate subiectului desenat.

Activiti de dezvoltare personal (ADP)

Dup ce toi copiii au sosit, sunt rugai s se aeze pe scunele, n semicerc pentru ntlnirea de diminea care dureaz cca 25 minute i cuprinde:

*Salutul-Amestec, nghea, formeaz perechi Copiii vor forma dou cercuri, unul interior, mai mic, i unul exterior, mai mare. La semnalul educatoarei Amestec!, copiii din cercul exterior pleac spre stnga, iar cei din cercul interior spre dreapta, cntnd prima strof din cntecul Un copil politicos(Anexa 2). La semnalul educatoarei nghea!, copiii se opresc. La semnalul Formeaz perechi!, copiii din cercul interior se ntorc spre cei din cercul exterior, formnd astfel perechi. Se vor saluta, i vor strnge minile i vor discuta ntre ei pre de cteva clipe. Jocul ncepe din nou, repetndu-se de nc dou ori, copiii terminnd astfel de cntat cntecelul. Apoi, din cele dou cercuri se va forma unul singur, dup care copiii vor primi relaxai salutul educatoarei: Bun dimineaa, copii voioi!, la care vor avea datoria s rspund. *ntlnirea de diminea (mprtirea cu ceilali)-Mi-a dori s fiu... Fiind aezai n cerc, copiii sunt antrenai ntr-o discuie pe tema florilor de primvar. Educatoarea le sugereaz s se gndeasc la ce floare i-ar dori s fie i de ce. (exemplu: Mi-a dori s fiu o zambil galben ca soarele care mi-a dat culoarea) Activiti de grup

*Prezena

Se alege copilul de serviciu. Educatoarea strig catalogul, copilul strigat va rspunde Prezent, n timp ce copilul zilei va alege fotografia lui i o va pune pe ciupercu. Fotografia copiilor abseni se va aeza pe piciorul ciupercuei.

*Calendarul naturii

Se va completa calendarul naturii mpreun cu precolarul de serviciu, educatoarea punndu-i ntrebri ajuttoare:

-n ce anotimp suntem?

-n ce lun suntem?

-Ce zi este astzi?

-Ce fenomen al naturii se potrivete pentru acast zi?

*Zicerea de diminea

n fiecare diminea

S avem gndul bun pe fa (i trec palmele pe fa)

Ctre soare s privim (ridic minile deasupra capului i privesc n sus)

Iubire s druim (i strng minile la piept)

De gndul ru s ne ferim (alung gndul ru cu minile)

S-adunm doar bucurie (strng minile la piept)

i-n lume s-o rspndim (desfac minile n fa)

i-atunci oriice copil

n fiecare diminea

Are gndul bun pe fa (i trec minile pe fa). *S fim sntoi!Ursuleii s-au trezit.

Bun dimineaa!

Iepuraii s-au trezit.

Bun dimineaa!

oriceii s-au trezit.

Bun dimineaa!

i copiii s-au trezit.

Bun dimineaa!

Ritmul de nviorare

I-a cuprins pe fiecare

Dup ce i-au fcut patul,

A urmat apoi splatul:

Pe obraji, pe subsuori,

Pe ochi i pe diniori,

Bine e s fii curat,

ngrijit i pieptnat!

Ca s faci tot ce pofteti i ca s nu te grbeti,

Fii devreme la culcare i devreme la sculare!

S n-alergi dup tramvai

Ca s nu te-mpiedici, vai!

i-o s fii de toi iubit

Sntos i fericit.

Ursuleii s-au trezit............ *Noutatea zilei

Educatoarea le mrturisete copiilor ca are o prieten care are nevoie de ajutorul lor i a invitat-o astzi ca s le spun despre ce este vorba. Pe u intr astfel invitatul cu un buchet de flori n brae.Dup ce i salut pe copii, se prezint. -Eu sunt Flori i sunt grdinreas. Dup cum vedei, mi plac la nebunie florile. Copii, sunt foarte bucuroas c a venit primvara, dar i ngrijorat. Voi tiai c a venit primvara?

Copiii vor rspunde c da i, la ndemnul educatoarei, i va cnta lui Flori un cntecel.

*Tranziie

Cntec de primvar- joc muzical (anexa 2) Activitai de dezvoltare experienial (ADE)

Ambele activiti se vor desfaurara n manier integrat. Copiii sunt curioi s afle cum o pot ajuta ei pe Flori, grdinreasa. Flori le marturisete aadar ngrijorarea sa (captarea ateniei).

-Dup cum tii, meseria mea este aceea de a planta i ngriji florile. Eu trebuia s m apuc de semnat flori nc din luna februarie, ca acum, n Martie s le scot la vnzare odat cu venirea primverii. Dar, pentru c iarna care a trecut a fost foarte geroas, am rmas n urm cu treburile. Aflnd de la doamna educatoare c voi sptmna aceasta vorbii despre flori, m-am gndit c poate mi vei da o mn de ajutor!

Copiii accept bucuroi.

Educatoarea le propune copiilor s desfoare un joc la activitatea matematic denumit Detectivi n lumea florilor (anunarea temei i prezentarea noului coninut). Copiii sunt mprii n dou grupe, grupa zambilelor galbene i grupa zambilelor albe. Li se explic regulile jocului i se dau sarcinile treptat. Jocul propriu-zis ncepe dup executarea unui joc de prob pentru a se asigura nelegerea ct mai corect al acestuia. Primele dou variante cu grad de complexitate diferit se vor desfura frontal, urmnd ca jocul s continue la sectorul tiine. Dup epuizarea sarcinilor de la panou, prin intermediul turului galeriei, se face trecerea la sarcinile de la sectoare. La sectorul tiine copiii vor avea trei sarcini: s scrie vecinul mai mare i mai mic al numrului ales prin rostogolirea cubului, s compare dou cifre alese prin rostogolirea simultan a celor dou cuburi i s rezolve exerciiile de adunare i scdere de pe fia de lucru (anexa 3). Acest sector este obligatoriu pentru toi copii. La sectorul Bibliotec vor avea de lucrat o fi de lucru n care vor avea de desprit n silabe denumirile unor flori de primvar i de colorat tot attea buline cte silabe are cuvntul, de scris semnele grafice dup model, de recunoscut literele L i E prin colorare diferit i de scris cuvntul LALEA. Acest sector nu este obligatoriu.

La sectorul Joc de mas, copiii vor avea de sortat figurile geometrice dup culoare, cu ajutorul crora, prin lipire, vor obine o floare de primavar, respectnd modelul dat. Nici acest sector nu este obligatoriu. La sectorul Art este integrat activitatea de educaie plastic, prin urmare fiind obligatoriu pentru toi copiii. Aici copiii vor primi o vaz cu zambile. Vor avea de pictat cu pensula vaza, tulpina i frunzele zambilelor, iar florile le vor realiza prin tehnica tampilrii.

Dup ce turul galeriei a fost ncheiat, copiii sunt rugai s-i aleag un sector la care vor dori s lucreze prima dat, urmnd s fac schimb pe parcurs, dar nu nainte de a-i nclzi articulaiile minilor i a degetelor (tranziie).

Micm degeelele,

Batem tare palmele,

Rsucim ncheietura,

i dm mingea dura-dura,

Ploaia picur pic-pic,

La pian cntm un pic,

Evantaiul tim s-l facem

Pumnii strngem i desfacem.

Se ureaz copiilor ,,Spor la lucru! i acetia sunt rugai s nceap. Educatoarea va oferi suport acolo unde este nevoie, va corecta toate greelile cu voce tare, pentru toi copii pentru a se evita producerea repetat a acestora. Lucrrile de la fiecare sector vor fi expuse, realizndu-se astfel o expoziie cu acestea.(obinerea performanelor) Asigurarea reteniei se va face imediat dup terminarea lucrului la sectoare. Copiii sunt rugai s treac n faa clasei i s precizeze sectoarele la care au ntmpinat dificulti, ce le-a plcut mai mult din aceast activitate i ar dori s repete ntr-o alt zi, ce lucrri le place/ nu le place. Dup stabilirea acestor lucruri, activitatea va fi evaluat printr-un mic jocule Rspunde repede i bine!(evaluarea activitii) *Care este rezultatul operaiei de adunare 2+1?

*Ce numr este mai mare: 4 sau 7?

*Care este vecinul mai mic al lui 1?

*Dar vecinul mai mare al lui 9?

*Numr cresctor de la 0 la 10.

*Care este rezultatul operaiei de scdere 5-2?

Copiii merituoi vor primi stimulente, n finalul activitii.

Activiti liber-alese (ALA 2)

Samba florilor- euritmie

n ncheierea activitii, copiii se vor destinde dansnd dansul florilor pe melodia Samba florilor. Pentru dans, fiecare copil va primi un pampon pentru majorete (bieii alb cu albastru i fetele, alb cu rou).

Schia proiectului de activitate integrat

SHAPE \* MERGEFORMAT

ANEXA 1

Biletul 1

A cta lalea este roie? Biletul 2

Deseneaz o grup cu 5 flori.

Biletul 3

Care este vecinul mai mare al lui 7?

Biletul 4

Cte lalele trebuie s tai ca s rmi cu 2?

Biletul 5

Flori a sdit dou lalele

i cu dou ale mele

Ia ghicete tu, te rog,

Cte lalele-s la un loc?

+ =Biletul 6

n grdina primverii

Erau 7 zambilue.

Din pmnt Florina scoate

2 zambile ptate

Cte flori mai sunt acu?

Haide, socotete, tu!- =ANEXA 2

Un copil politicos

1.Un copil politicos 2.Dup ce m-am deteptat

E cu lumea cuviincios i am cobort din pat

El salut pe oricine Merg la mama i la tata

C-aa e frumos i bine. i spun: Bun dimineaa! 3. Cnd m duc eu la plimbare i-ntlnesc un om n cale

M gndesc ce-am de fcut

Bun ziua!, l salut.

Cntec de primvar

1. Vine primvar pe dealuri i cmpii

Sun toat ara de cntece zglobii

Peste dealuri i livezi zboar o urare

Primvar, timp dorit, bine-ai venit! La, la, 1, 2, 3

La, la 1, 2, 3

2.Vine primvara cu-alaiul ei de flori

Se mbrac ara n strai de srbtori

Toat lumea e a ta, rzi copilrie

Pentru tine este loc de cnt i joc

La, la, 1, 2, 3

La, la, 1, 2, 3

3. Vine primvara cu cerul fr nori

Parc-i mai frumoas cununa ta de flori

Nimeni nu va ndrzni s rd de tine

Nici s te ntreac-n glas, tu cni pe nas.

La, la, 1, 2, 3

La, la 1, 2, 3

ANEXA 3

Sectorul tiint Fi de lucru individual

Primvara...n adunri i scderi

Sarcin: Rezolv exerciiile i coloreaz dac doreti.1. 2. 3. 4. ANEXA 4 Sector Bibliotec Fi de lucru interdisciplinar

1.Desparte n silabe denumirile imaginilor i coloreaz tot attea buline cte silabe are cuvntul. Coloreaz imaginile dac doreti

2.Scrie semnele grafice dup model.

=

=

3.Recunoate i coloreaz cu albastru litera L i cu rou litera E. 4.Scrie i tu dup model cuvntul LALEA.

LALEA

LALEA

LALEA

Proiect de activitate integrat

Grdina cu flori

(D + DEC)

Joc de mas

Flori colorate n culori minunate!

Art

Vaza cu zambile

tiin

Flori colorate n cifre amestecate!

Bibliotec

Ne jucm, numrm, literele nvm!

=

+

-

=

+

=

-

=