0proiected.tehnologica4

25
SCOALA VADURI, COM. ALEXANDRU CEL BUN DATA : 20 martie 2008 Înv: suplinitoare: Nechita Elena PROIECT DE LECŢIE Cerc pedagogic ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii DISCIPLINA: EDUCAŢIE TEHNOLOGICA UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Activităţi cu materiale sintetice - Darurile naturii ELEMENTE DE CONŢINUT: Ruperea şi mototolirea hârtiei SUBIECTUL: Primăvara - colaj TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi si deprinderi OBIECTIVE CADRU: Proiectarea, confecţionarea si evaluarea unor produse simple; Dezvoltarea capacităţii de cooperare in scopul realizării unui produs. OBIECTIVE DE REFERINTA: 1

Transcript of 0proiected.tehnologica4

Page 1: 0proiected.tehnologica4

SCOALA VADURI, COM. ALEXANDRU CEL BUN DATA : 20 martie 2008

Înv: suplinitoare: Nechita Elena

PROIECT DE LECŢIECerc pedagogic

ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii

DISCIPLINA: EDUCAŢIE TEHNOLOGICA

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Activităţi cu materiale sintetice - Darurile naturii

ELEMENTE DE CONŢINUT: Ruperea şi mototolirea hârtiei

SUBIECTUL: Primăvara - colajTIPUL LECŢIEI: formare de priceperi si deprinderi

OBIECTIVE CADRU: Proiectarea, confecţionarea si evaluarea unor produse simple;

Dezvoltarea capacităţii de cooperare in scopul realizării unui produs.

OBIECTIVE DE REFERINTA:2.1. sa observe caracteristici ale unor modele date;

2.3. sa aplice tehnicile de lucru învăţate, in realizarea unor compoziţii combinate;

3.1. sa participe, in grupuri de lucru, la realizarea componentelor unui produs simplu.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

-cognitive:O.C.1- Sa dea răspunsuri corecte ghicitorilor propuse si întrebărilor introductive;

1

Page 2: 0proiected.tehnologica4

Nivel:- minimal: răspund la o parte din ghicitori si întrebări;

- mediu: răspund corect la ghicitori si la întrebări;

- maximal : răspund corect la ghicitori si întrebări, dând informaţii suplimentare.

OC.2- Să descrie materialele folosite si utilizarea lor;

Nivel: - minimal: descriu materialele cu sprijinul învăţătorului;

- mediu: descriu corect materialele folosite;

- maximal: descriu materialele specificând si utilizarea acestora.

OC.3- Să precizeze etapele de lucru ale tehnicilor utilizate;

Nivel: - minimal: repeta etapele enumerate de alt coleg, ajutându-se;

- mediu: repeta etapele de lucru, fără sa le ordoneze in totalitate;

- maximal: precizează corect etapele, in ordinea specifica.

OC.4 - Să realizeze lucrările propuse respectând etapele precizate;

Nivel: - minimal: lucrează cu sprijinul colegilor din grupa si al învăţătorului;

- mediu: lucrează împreună cu colegii din grupa;

- maximal: lucrează corect, respectând etapele propuse.

- afective: OA.1- Sa participe cu atenţie si interes pe tot parcursul activităţii;

OA.2- Sa manifeste un comportament adecvat in relaţiile cu colegii din grup;

OA.3- Sa aprecieze corect lucrările realizate de colegi.

- Psiho - motorii: OM.1- Sa execute mişcări in conformitate cu cerinţele disciplinei;

OM.2- Sa manifeste deprinderi de a mototoli hârtia, de a lipi, de a asambla formele,

in vederea realizării lucrărilor propuse;

OM.3- Sa mânuiască si sa utilizeze corect mijloacele de învăţământ.

RESURSE:A. bibliografice:

1. oficiale:- Curriculum Naţional „ Programe şcolare pentru învăţământul primar”, Bucureşti,

2004;

- L. Stan, I. Stan, G. Dorobanţu si E. Ghiţă- „ Ghid metodologic privind proiectarea

si desfăşurarea activităţilor de predare – învăţare - evaluare a abilităţilor practice” , Ed. Aramis.

2.metodico- didactice: - „ Predarea lucrului manual la clasele I- IV”, Ed. Did. si Pedagogică Bucureşti, 1971;

- Bojneag Maria şi Bărboni Elena - ,, Caiet de abilităţi practice cu joc şi distracţie’’

- Boris Crăciun - „ Parada anotimpurilor - antologie de ghiozdan pentru

clasele I-IV ``, Ed. Porţile Orientului Iaşi.

B. metodologice:

1. strategie didactica: inductiv-deductiva; 2. metode si procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, învăţarea prin cooperare, demonstra-

2

Page 3: 0proiected.tehnologica4

ţia, observaţia dirijata, problematizarea, modelul; 3. forme de organizare: frontala, individuala si pe grupe;

4. mijloace didactice: hârtie - suport - schiţă, imagine Word demonstrativă cu etapele de lucru, imagine Word cu produsul: ZĂNA PRIMĂVARA, PEISAJ DE PRIMĂVARĂ, VESTITORII PRIMĂVERII – GHIOCELUL, BARZA, RĂŢUŞCA , crenguţe naturale, carton, lipici, foarfece, şabloane model(ciocul), creioane colorate, hârtie creponata, aracet, dovleci; calculatorul, videoproiectorul şi casetofonul, DIPLOME;

5. tehnici de lucru: - mototolirea hârtiei creponate şi lipirea.

C. temporale: 50 de minute.

D. umane: 26 elevi

3

Page 4: 0proiected.tehnologica4

OB

OP

ETAPELE

LECŢIEI

CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII

DO

ZAR

E RESURSE

IACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA ELEVILOR

OA1OM

1

1. Momentul organizatoric

Stabilesc ordinea şi disciplina in clasa.Verific materialele de lucru.

Se pregătesc pentru începerea activităţii.Verifica materialele de pe masă.

1’Instructajul verbalfrontal

OA1

2. Reactualizarea cunoştinţelor

Cer informaţii asupra lucrărilor efectuate in ora anterioara, asupra materialelor folosite si a tehnicilor de lucru.

Cei solicitaţi răspund întrebărilor. 5’

Conversaţia;Activitate frontala siindividuala

OC1OM

1 3. Discuţie pregătitoare

Conduc un dialog despre primăvară: - In ce anotimp ne aflam? - Care sunt lunile de primăvara? - Care sunt semnele acestui anotimp? - Enumeraţi plante si păsări specifice acestui anotimp! - Ce poezii care au ca tema primăvara, cunoaşteţi?

Răspund întrebărilor propuse.

Recita versuri despre primăvara.5’

Conversaţia;Activitate frontala

OC1 4. Captarea atenţiei

Prezint copiilor trei ghicitori:a) Cu sprâncene de poiene,

Cu codite de mlădiţeSi cu flori la cingătoare, A venit in tara, cine oare? ( Zâna Primăvara )

b) Zăpada s-a topit,Berzele au sosit, Pomii au înmuguritCe anotimp a venit? ( Primăvara )

c) Voinicel cu haina albaIese primul din zăpada! ( Ghiocelul )

d) Lungi picioare şi înaltăE stăpână peste baltă! ( Barza)

e) A ieşit din ou, la soare,Cel din urmă ………..

Sunt atenţi si dau răspunsurile corecte pentru ghicitori, prezintă lucrarea cu ajutorul unei poezii sau cântec.

4’ Expunerea;Conversaţia;Activitate frontala

4

Page 5: 0proiected.tehnologica4

Se usucă pe-aripioareŞi-o porneşte binişor. (Otilia Cazimir - Puişorul cafeniu)

OA2

OC2OA1

OC2OA2OM

3

OC3

5. Enunţarea obiectivelor si a temei propuse

6. Dirijarea învăţării: a) prezentarea si analiza modelului

b) recunoaşterea materialelor c) demonstrarea tehnicii de lucru

d) executarea lucrării de către

Anunţ tema lecţiei si obiectivele propuse, precizând ca aceste performante vor fi posibile printr-o participare activa a elevilor pe tot parcursul activităţii ( pe grupe: GHIOCELUL, ZÂNA PRIMĂVARA , PESAJ DE PRIMĂVARA,PASARI : RAŢUSCA – BARZA )

Prezint lucrările model - finalizate. Orientez atenţia elevilor in etapele de realizare ale lucrării, la fiecare componenta a ei:

- pentru copaci;- pentru vieţuitoare; - pentru flori;- ansamblarea (retuşarea) finala a lucrării.

Cer numirea materialelor cu care vor lucra.

Demonstrez operaţiile de efectuat: - ruperea hârtiei creponate cu două degete; - mototolirea hârtiei creponate; - modelarea hârtiei ; - lipirea bilelor modelate pe suport: hârtia – schiţă, dovleac.

Colectivul de elevi se împarte pe cinci grupe, fiecare având de îndeplinit din cele patru sarcini propuse mai sus. CERINŢE:

Fiecare grupa va lucra independent, fiind preocupaţi:

Ascultă cu atenţie explicaţiile.

Analizează lucrarea model.

Observă materialele de lucru.

Urmăresc operaţiile procesului tehnologic.

Grupele de elevi vor realiza în colaborare 5 lucrări combinate, îmbinând în mod estetic şi cromatic

2’ Conversaţia;Explicaţia;Activitatefrontala

Activitate frontala;Conversaţia, explicaţia,demonstraţia;

Modelul;

CalculatorulVideoproiectorul

5

Page 6: 0proiected.tehnologica4

OM1

OM2

OC4OC5

OA3

elevi

7. Realizarea feed-backului

8. Evaluarea

- să alăturare culorile pentru a realiza o armonie cromatică a lucrării; - să lucreze îngrijit, curat; - să respecte normele de protecţia muncii, pentru a nu se accidenta; - să coopereze în cadrul grupului. Urmăresc îndeaproape modul in care elevii realizează fiecare componenta a lucrării:

- ajut elevii neîndemânatici;- dau indicaţii suplimentare, individuale;- fac observaţii.

Voi cere elevilor din fiecare grupă să compare colajul realizat de ei cu modelul iniţial.

Fac aprecieri generale privind modul de desfăşurare a lecţiei si aprecieri nominale, notând elevii si grupele.

tehnicile şi materialele cunoscute.

Cer ajutorul când este nevoie, de la învăţătoare sau de la colegi. Ascultă şi respectă cerinţele şi încep să lucreze pe fondul muzical propus. Se străduiesc să lucreze în linişte şi ordine.

Elevii compară lucrările şi retuşează/ completează lucrarea.

Prezintă lucrările folosind cântece, poezii( Cântecul ,, Barza’’ ,, Eu sunt numai un copilaş’’ şi poezia ,, Vestitorii primăverii’’ de George Coşbuc ), enunţând tehnicile şi materialele folosite pentru a obţine efectele estetice dorite.

Ceilalţi colegi analizează şi fac aprecieri.

Asculta cu atenţie.

3`

Materialele necesare;Observarea dirijata, exerciţiul, munca pe echipe

Evaluare reciproca

Aprecieri verbale;autoevaluare

activitate frontala, individuala; conversaţia

6

Page 7: 0proiected.tehnologica4

Primăvara – colaj

Grupa I

Ghiocelul

7

Page 8: 0proiected.tehnologica4

8

Page 9: 0proiected.tehnologica4

Grupa a II-a

Primăvara

9

Page 10: 0proiected.tehnologica4

10

Page 11: 0proiected.tehnologica4

Grupa a III-aZâna Primăvara

11

Page 12: 0proiected.tehnologica4

12

Page 13: 0proiected.tehnologica4

Grupa a IV-a

13

Page 14: 0proiected.tehnologica4

Răţuşca

14

Page 15: 0proiected.tehnologica4

15

Page 16: 0proiected.tehnologica4

Grupa a V-aBarza

16

Page 17: 0proiected.tehnologica4

17

Page 18: 0proiected.tehnologica4

OBIECTIVE

Veţi fi capabili:

- să daţi răspunsuri corecte ghicitorilor şi întrebărilor introductive;

- să descrieţi materialele şi utilizarea lor;

- să precizaţi etapele de lucru;- să realizaţi lucrările propuse

respectând etapele;

- să participaţi cu atenţie pe tot parcursul activităţii;

- să aveţi un comportament civilizat cu colegii din grupă;

- să lucraţi alegând culorile potrivite, în linişte şi ordine;

- să daţi materialelor folosite un aspect frumos şi util;

- să apreciaţi corect lucrările colegilor.

18

Page 19: 0proiected.tehnologica4

ETAPELE DE LUCRU

- tăierea de fâşii de hârtie creponată;

- ruperea cu două degete a hârtiei;

- mototolirea hârtiei;

- modelarea hârtiei(bile);

- alegerea culorilor pentru a realiza o armonie cromatică;

- lipirea pe suport a bilelor(hârtia – schiţă sau dovleac);

- retuşarea lucrării.

19