0proiect_didactic___activitate_matematica (2)

download 0proiect_didactic___activitate_matematica (2)

of 4

Transcript of 0proiect_didactic___activitate_matematica (2)

Proiect didactic

PAGE

Proiect didactic

Gradinita : PP Nord 1 Rm ValceaGrupa : Mijlocie BPropunator :Dinca ClaudiaDenumirea activitii: Activitate matematic.

Forma de realizare:Joc logico-matematic.

Tema activitatii :

Flori pentru copiii lumii (Forme geometrice )Tipul activitii:

Verificare i consolidare de cunotine.

Obiectiv fundamental:Consolidarea reprezentrilor despre piesele geometrice,

formarea de mulimi dup nsuiri cunoascute i sesizarea

deosebirilor.

Obiective operaionale:

a) Cognitiv-informaionale:

- s recunoasc i s denumeasc figurile geometrice, efectund operaii logice

n ceea ce privete sortarea pieselor n funcie de cerinele exprimate de ctre

educatoare;

- s formeze mulimi i submulimi astfel nct ntre dou piese consecutive s

existe o singur diferen;

b) Psiho-motorii:

- s-i dezvolte gndirea logic, manifestnd spirit de echip i interes pentru

activitile cu caracter matematic;

- s rezolve corect itemii fiei;

c) Afective:

- s dobndeasc deprinderi de colaborare i cooperare;

- s participe cu plcere i interes la activitate;

Strategii didactice:a) Metodologia didactic: explicaia, demonstraia, exerciiul, problematizarea, conversaia, jocul;

b) Mijloace didactice: trusa ,forme geometrice , creioane, fie.

Sarcina didactic:Fiecare echip sorteaz figurile geometrice dup criteriul stabilit de educatoare: mrime, culoare, grosime.

Regulile jocului:Fiecare echip va primi figuri geometrice. O echip primete doar triunghiuri si dreptunghiuri , iar cealalta primeste ptrate i cercuri.Voi cere ca fiecare echip s separe figurile geometrice dup un anumit criteriu (ex.culoare ). Vor lucra n echip. Desemnez apoi un reprezentant care verbalizeaz ce a lucrat echipa lui, apoi repet procedeul si cu cealalta echipa.Elemente de joc:Aplauzele, nchiderea i deschiderea ochilor, stimulente.

Bibliografie:

G.Iftime Jocuri logice pentru precolarii i colari mici;

Programa activitilor instructiv educative n grdinia de copii.Evenimentul didacticConinutul tiinificStrategii didacticeEvaluare

I.

Organizarea activitii. Pentru o buna desfasurare a activitatii voi face pregatirile necesare (aerisire ,aranjarea mobilierului, pregatirea surprizei) si asigur disciplina prin cerinte verbale Conversaia.

II.

Captarea ateniei. Voi prezenta copiilor o plan pe care este desenat o imagine cu figuri geometrice.

- Ce avem desenat pe plan ?

- Din ce este format imaginea de pe plan ?

- ... din piese geometrice !

- Care sunt piesele geometrice care alctuiesc construcia ?

- ... triunghi, ptrat, dreptunghi

- Toate sunt la fel ?

Copiii vor primi pe masute saculetele cu figuri geometrice . Ce ai primit pe msu ?

Fiecare echip denumete materialul primit.

Copiii vor fi impartiti in doua echipe ****Conversaia.

Explicaia.

III.

Anunarea temei i a obiectivelor. Astzi, la activitatea matematic ne vom juca un joc care se numete **** Explic copiilor c sunt aezai la msue n echipe, fapt ce nseamn c trebuie s colaboreze unii cu alii pentru ndeplinirea sarcinilor date.Conversaia.

Explicaia.

IV.

Desfurarea activitii.

a) Explicarea si demonstrarea jocului. Voi explica copiilor regulile jocului. Atunci cnd vei primi sarcina de lucru, respectiv de a sorta piesele geometrice dup un anumit criteriu, voi trebuie s lucrai n echip, iar un reprezentant al echipei, verbalizeaz ceea ce ai lucrat.

b) Jocul de prob.

- Cum sunt piesele geometrice de pe msu ?

- ...*****!

Cer copiilor s le sorteze dup marime, forma si culoare. Copiii lucreaz n echip i sorteaz piesele dup criteriul cerut.

- Cte piese mici sunt n echipa ***** ?

- ...******.

- Dar mari, cte sunt ?

- ... *******c) Desfurarea jocului propriu-zis.

Jocul se desfoar dup regulile amintite, iar eu urmresc desfurarea corect a jocului, intervenind atunci cnd sesizez greeli. Voi cere ambelor echipe sa desemneze cate un reprezentant care sa realizeze din forme geometrice o floare . Explicaia.

Demonstraia.

Exerciiul.

Exerciiul.

V.

Obinerea performanelor.Dupa realizare sarcinii fiecare copil va primi o fisa de lucru si explicandu-le ce au de facut .Exerciiul.

VI.

ncheierea activitii.Se fac aprecieri finale asupra modului de desfurare a activitii i a modului de rezolvare a fielor.