0proiectdeactivitatefamiliamea.doc

9
PROIET DIDACTIC 1

Transcript of 0proiectdeactivitatefamiliamea.doc

PROIECT DE ACTIVITATE

PROIET DIDACTIC

PROFESOR: SILVIA PUSCAS STUDENT PRACTICANT: ADELINA BESLEAGA

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT DATA: 21.05.2015

STUDENT: ADELINA BESLEAGATEMA ACTIVITATII: FamiliaTIPUL ACTIVITATII: Consolidare

SCOPUL ACTIVITATII:

Consolidarea si sistematizarea cunostintelor copiilor referitoare la familie, OBIECTIVE OPERATIONALE:COGNITIV- INFORMATIONALE sa priveasca cu atentie imaginea pregatita; sa enumere membrii familiei din imaginea prezentata;

sa denumesca activitatile desfasurate de fiecare membru al familiei;

sa alcatuiasca cat mai multe intrebari pe baza continutului imaginii, folosind pronumele interogative:CE?,CINE?,CAND?,UNDE?,DE CE?;PSIHO -MOTORII

sa manuiasca materialul in mod organizat;

AFECTIV - EMOTIONALE

sa se organizeze pe grupuri si sa colaboreze intre ei;

sa manifeste spirit de echipa;

STRATEGII DIDACTICE: METODE SI PROCEDEE:conversatia, explicatia, descrierea, dialogul, brainstorming, analiza, .

DURATA:

FORMA DE ORGANIZARE:Pe grupe, frontalLOCUL DE DESFASURARE: Sala de grupaMATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Breben S., Gancea E.,Ruiu G.,Fulga M.-Metode interactive de grup-Ghid metodic-Editura Arves,CraiovCurriculum pentru invatamant preprimar(3-6/7 ani)

Preda V., Dumitrana M., Programa activitatilor instructive educative in gradinita de copii,Ed.V &I Integral, Bucuresti, 2000

DESFASURAREA ACTIVITATILOR PE DOMENII EXPERIENTIALEEvenimentul

didactic Continutul stiintificStrategia

didacticaEvaluare

MOMENT

ORGANIZATORIC aranjarea masutelor pregatirea materialelor didactice;

aerisirea salii de grupa;

intrarea copiilor ordonata in sala de grupa.

.Observarea comportamentului;Corectarea tinutei

CAPTAREA

ATENTIEICaptarea atentiei se realizeaza printr-o ghicitoare: Sora, fratele, mamica Tata, bunicul, bunica

Ce alcatuiesc cu totii?

Hai ghiceste daca poti!

(Familia) SurprizaInteresul pentru continutul surprizei

REACTUALIZAREA

CUNOSTINTELORVoi purta o scurta discutie despre familie dupa care lansez o intrebare:-Cum ar fi sa nu avem o familie? Desigur ca vor aparea si multe intrebari.Voi concluziona:

Familia reprezinta cea mai de pret comoara a noastra, este locul unde intodeauna ne vom simti in siguranta, iar parintii sunt cei care vor veghea la linistea copiilor lor.Conversatia

Brainstorming

Proba orala:

Recunoasterea elementelor specifice familiei.

ANUNTAREA

TEMEI SI A OBIECTIVELOR Voi anunta copiii ca vom desfasura o activitate interesanta folosind materialele pregatite :

Conversatia

DIRIJAREA

INVATARIICE?,

vedeti in prima imagine?

Credeti ca se intampla in aceasta imagine? CINE?,sunt membrii familiei?(grade de rudenie, formule de adresare si salut, persoane importante in viata lor.)

UNDE, se aduna familia?

Acasa la masa la biserica ?

CAND?CE FACE FIECARE MEMBRU Dumnezeu ne invata sa ne ajutam unii pe altii! Altruism

Explicatia

Conversatia

Proba orala.

Descrierea materialului pregatit si a sarcinilor de lucru.

Obtinerea performantei Toti copiii privesc cu interes imagine Familia mea si formuleaza, in grup, cat mai multe intrebari legate de imagine.

CE? Ce vedeti in aceasta imagine?

Ce formeaza toate persoanele din imagine?

CINE?CAND? Cand vine tatal acasa?

Cand se intalneste toata familia? UNDE?DE CE? MOMENTE IMPORTANTE DIN VIATA FAMILIEI (nunta, nasterea unui copil rutina vietii crestine, rugaciunea in familie si momentele zilei importanta relatiilor stabilite.Observatia Explicatia Explozia stelara

DialogulInterpretarea cantecului cu gesturi specifice Proba oral

Realizarea sarcinilor de lucru.Formularea rapida a intrebarilorsi raspunsul la intrebari

Asigurarea retentiei si a transferuluiActivitatea practica Copiii se aseaza la mese;

Se intieste materialul;

Explicarea si demonstrarea modului de lucru; Desen liber Familia mea. Exercitii pregatitoare; Relizarea temei de catre copiii Voi indruma indirect copii, prin sugestii pentru a finaliza lucarea conform cerintelor si voi semna cu numele copilului fiecare lucrare.

Explicatia Conversatia

Exercitiul individualObservarea comportamentului fiecarui copil.

Evaluare

La final copii vor explica din cine este compusa familia lor si daca au respectat cerintele date de profesor. Lucrarile vor fi asezate intr-o mini expozitie.ConversaiaAprecieri verbale.

Recompense

Incheierea activitatii Se fac aprecieri asupra modului de desfasurare a activitatii si li se ofera copiilor recompense .

La final, rugaciunea si salutul.Conversatia

Interpretarea cantecului cu miscari specificeObservarea comportamentului

Desen liber Familia mea.

PAGE 7