0proiect Didactic Activitate Matematica

9
Proiect didactic Data: 11.05.2006 Grupa mare Educatoare: Mara Monica Nivel II 5 – 7 ani Denumirea activităţii: Activitate matematică. Forma de realizare: Joc logico-matematic. Tema: „În lumea pieselor geometrice” Tipul activităţii: Verificare şi consolidare de cunoştinţe. Obiectiv fundamental: Consolidarea reprezentărilor despre piesele geometrice, formarea de mulţimi după însuşiri cunoascute şi sesizarea deosebirilor. Obiective operaţionale: a) Cognitiv-informaţionale: - să recunoască şi să denumească figurile geometrice, efectuând operaţii logice în ceea ce priveşte sortarea pieselor în funcţie de cerinţele exprimate de către educatoare; - să formeze mulţimi şi submulţimi astfel încât între două piese consecutive să

Transcript of 0proiect Didactic Activitate Matematica

Page 1: 0proiect Didactic Activitate Matematica

Proiect didactic

Data: 11.05.2006

Grupa mare

Educatoare: Mara Monica

Nivel II 5 – 7 ani

Denumirea activităţii: Activitate matematică.

Forma de realizare: Joc logico-matematic.

Tema: „În lumea pieselor geometrice”

Tipul activităţii: Verificare şi consolidare de cunoştinţe.

Obiectiv fundamental: Consolidarea reprezentărilor despre piesele geometrice,

formarea de mulţimi după însuşiri cunoascute şi sesizarea

deosebirilor.

Obiective operaţionale:

a) Cognitiv-informaţionale:

- să recunoască şi să denumească figurile geometrice, efectuând operaţii logice

în ceea ce priveşte sortarea pieselor în funcţie de cerinţele exprimate de către

educatoare;

- să formeze mulţimi şi submulţimi astfel încât între două piese consecutive să

existe o singură diferenţă;

b) Psiho-motorii:

- să-şi dezvolte gândirea logică, manifestând spirit de echipă şi interes pentru

activităţile cu caracter matematic;

- să rezolve corect itemii fişei;

c) Afective:

- să dobândească deprinderi de colaborare şi cooperare;

- să participe cu plăcere şi interes la activitate;

Strategii didactice: a) Metodologia didactică: explicaţia, demonstraţia,

exerciţiul, problematizarea, conversaţia, jocul;

b) Mijloace didactice: trusa Dienes, creioane, fişe.

Page 2: 0proiect Didactic Activitate Matematica

Sarcina didactică: Fiecare echipă sortează figurile geometrice după criteriul

stabilit de educatoare: mărime, culoare, grosime.

Regulile jocului: Fiecare echipă va primi figuri geometrice. O echipă

primeşte doar triunghiuri, celelalte primesc pătrate,

dreptunghiuri şi cercuri.Voi cere ca fiecare echipă să separe

figurile geometrice după un anumit criteriu (ex. mărime).

Vor lucra în echipă. Desemnez apoi un reprezentant care

verbalizează ce a lucrat echipa lui, apoi repet procedeul cu

fiecare echipă în parte.

Elemente de joc: Aplauzele, închiderea şi deschiderea ochilor, stimulente.

Bibliografie: G.Iftime „Jocuri logice pentru preşcolarii şi şcolari mici”;

Programa activităţilor instructiv educative în grădiniţa de

copii.

Evenimentul

didacticConţinutul ştiinţific

Strategii

didacticeEvaluare

I.

Organizarea

activităţii.

Aerisesc sala de grupă;

aranjez mobilierul şi asigur

disciplina prin cerinţe verbale.

Conversaţia.

II.

Captarea

atenţiei.

Voi prezenta copiilor o planşă

pe care este desenată o imagine

din figuri geometrice. Copiii stau

jos pe covor şi intuiesc planşa.

„- Ce avem desenat pe planşă ?”

„- Din ce este formată imaginea

de pe planşă ?”

„- ... din piese geometrice !”

„- Care sunt piesele geometrice

care alcătuiesc construcţia ?”

„- ... triunghi, pătrat, dreptunghi”

Conversaţia.

2

Page 3: 0proiect Didactic Activitate Matematica

„- Toate sunt la fel ?”

Copiii se vor aşeza pe

scăunele la măsuţe, unde vor

găsi sub formă de surpriză

piesele trusei Dienes.

„- Ce aţi primit pe măsuţă ?”

Fiecare echipă denumeşte

materialul primit.

Copiii vor fi repartizazţi pe

echipe, fiecare conform jetonului

primit: echipa buburuzelor,

echipa albinuţelor, echipa

florilor, echipa fluturaşilor.

Explicaţia.

III.

Anunţarea temei

şi a obiectivelor.

Astăzi, la activitatea

matematică ne vom juca un joc

care se numeşte ......

Explic copiilor că sunt aşezaţi

la măsuţe în echipe, fapt ce

înseamnă că trebuie să

colaboreze unii cu alţii pentru

îndeplinirea sarcinilor date.

Conversaţia.

Explicaţia.

IV.

Desfăşurarea

activităţii.

a) Explicarea şî demonstrarea

jocului. Voi explica copiilor

regulile jocului. Atunci când veţi

primi sarcina de lucru, respectiv

de a sorta piesele geometrice

după un anumit criteriu, voi

trebuie să lucraţi în echipă, iar un

reprezentant al echipei,

verbalizează ceea ce aţi lucrat.

b) Jocul de probă.

Explicaţia.

Demonstraţia.

Exerciţiul.

3

Page 4: 0proiect Didactic Activitate Matematica

„- Cum sunt piesele geometrice

de pe măsuţă ?”

„- ... sunt amestecate !”

Cer copiilor să le sorteze

după grosime. Copiii lucrează în

echipă şi sortează piesele după

criteriul cerut.

„- Câte piese subţiri sunt în

grupa triunghiurilor ?”

„- ... sunt şase piese subţiri.”

„- Dar groase, câte sunt ?”

„- ... sunt tot şase piese.”

c) Desfăşurarea jocului propriu-

zis.

Jocul se desfăşoară după

regulile amintite, iar eu urmăresc

desfăşurarea corectă a jocului,

intervenind atunci când sesizez

greşeli.

Exerciţiul.

V.

Asigurarea

retenţiei şi a

transferului

În complicare, copiii se ridică de

pe scăunele, se aşează jos pe

covor şi împreună construim un

tren cu ajutorul pieselor

geometrice cu care ne-am jucat

la măsuţe.

„- Eu voi fi conducătorul trenului

şi am nevoie de voi să mă ajutaţi

să construiesc vagoanele de care

am nevoie pentru a transporta

călători; vagoanele trebuie să fie

diferite între ele printr-o singură

Problematizarea.

Exerciţiul.

Jocul.

4

Page 5: 0proiect Didactic Activitate Matematica

diferenţă. Spre exemplu, dacă

locomotiva este dreptunghi

mare, gros şi albastru, un prim

vagon ce ar putea fi ataşat

locomotivei ar fi un triunghi

mare, gros şi albastru (deosebire

de formă) sau dreptunghiul mic,

gros şi albastru (deosebire de

mărime) sau dreptunghiul mare,

gros şi roşu (deosebire de

culoare) sau dreptunghiul mare,

subţire şi albastru (deosebire de

grosime).

Al doilea vagon se deosebeşte

de primul printr-un singur

atribut, la fel al treilea de al

doilea, ş.a.m.d.

VI.

Obţinerea

performanţelor.

Copiii vor trece din nou la

măsuţe, unde vor lucra pe fişe cu

sarcini clare.

Exerciţiul.

VII.

Încheierea

activităţii.

Se fac aprecieri finale asupra

modului de desfăşurare a

activităţii şi a modului de

rezolvare a fişelor.

5