PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA … · 2015-09-01 · PROIECT DE ACTIVITATE...

14
GRĂDINIŢA NR.1 TÂRGOVIŞTE PROF. ÎNV. PREŞC: STÃNCIULICÃ STELUŢA PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA RECOLTEI” INSPECŢIA SPECIALĂ GRADUL DIDACTIC II „Eu sunt toamna aurie, Şi cu haina ruginie Pe covor de frunze moi Iarăşi am venit la voi Plină sunt de roade, plină! Ca o harnică albină Port în plete crizanteme Albe flori în diademe.

Transcript of PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA … · 2015-09-01 · PROIECT DE ACTIVITATE...

Page 1: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA … · 2015-09-01 · PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA RECOLTEI” INSPECŢIA SPECIALĂ GRADUL DIDACTIC II „Eu

GRĂDINIŢA NR.1 TÂRGOVIŞTE PROF. ÎNV. PREŞC: STÃNCIULICÃ STELUŢA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ

“SÃRBÃTOAREA RECOLTEI”

INSPECŢIA SPECIALĂ GRADUL DIDACTIC II

„Eu sunt toamna aurie,

Şi cu haina ruginie

Pe covor de frunze moi

Iarăşi am venit la voi

Plină sunt de roade, plină!

Ca o harnică albină

Port în plete crizanteme

Albe flori în diademe.

Page 2: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA … · 2015-09-01 · PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA RECOLTEI” INSPECŢIA SPECIALĂ GRADUL DIDACTIC II „Eu

GRĂDINIŢA NR. 1 TÂRGOVIŞTE ED: STĂNCIULICĂ STELUŢA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ

DATA: 26.11.2014

GRUPA: Mare “A” Inimoşii

TEMA ANUALÃ DE STUDIU: ” CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”

TEMA ACTIVITÃȚII: ”Sărbătoarea recoltei”

FORMA DE REALIZARE: frontal, individual, activitate pe centre, activitate integrată

TIPUL ACTIVITÃȚII: consolidare de cunoştinţe şi deprinderi

COMPONENŢA ACTIVITĂŢII:

Activităţi de dezvoltare personală (Întâlnirea de dimineaţă);

Jocuri şi activităţi didactice alese (etapa I și etapa III);

Activităţi pe domenii experienţiale:

Domeniul Limbă Şi Comunicare (Educarea limbajului),

Domeniul Om şi Societate (Activitate practică )

TRANZIȚII: „ De vânt nu ne temem” - recitare ritmică

SCOPUL ACTIVITÃŢII

Consolidarea cunoştinţelor copiilor despre anotimpul toamna şi caracteristicile acestuia. Consolidarea deprinderii de a se exprima corect în propoziţii. Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.

OBIECTIVE: La sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili:

- să reţină titlul poveştii;

- să redea anumite evenimente din poveste formulând enunţuri corecte din punct de

vedere gramatical;

- să recunoască fructe, flori, legume de toamnă;

Page 3: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA … · 2015-09-01 · PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA RECOLTEI” INSPECŢIA SPECIALĂ GRADUL DIDACTIC II „Eu

- sǎ utilizeze diferite tehnici practice (franjurare, îndoire, răsucire) folosind materiale

din natură în vederea realizării lucrări.

ADE:

DLC (Educarea limbajului): “Povestea Toamnei” - povestirea educatoarei

DOS (Activitate practică): “Buchetul cu flori de toamnă” – franjurare, îndoire,

răsucire

ALA I:

Construcţii: ”Palatul Zânei toamnna” – cuburi din lemn

Matematică: –“Tablou cu fructe de toamnă ” – sortare de fructe ex. cu mat.

indiv.

Ştiinţă: ,, Piramida legumelor de toamnă”– sortare legume

Joc de rol : “De-a gospodinele” – borcanul toamnei

ALA II:

Joc distractiv: “Salata de fructe şi legume”

Joc senzorial: “Ce ai gustat?”

ALA II

- Să respecte regulile de joc;

- Să participe activ la jocurile distractive;

- Să manifeste atitudini de cooperare, spirit de echipă.

STRATEGII DIDACTICE

1. Metode şi procedee: conversaţia, povestirea, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, jocul,

metoda piramidei, turul galeriilor.

2. Material didactic: copacul pentru prezenţă, frunze cu pozele copiilor, coşulet cu

ghicitoare, cutia cu surprize, rochiţa Zânei, costumele copiilor, măşti de fructe şi legume

pentru carnaval, palat pentru poveste, carte de poveşti, cd, calculator, coşuleţe cu fructe,

Page 4: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA … · 2015-09-01 · PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA RECOLTEI” INSPECŢIA SPECIALĂ GRADUL DIDACTIC II „Eu

flori, legume, frunze, ghinde, nuci, alune, măceşe, merişoare, piramida, tablou, cifre,

creioane colorate, cuburi din lemn, autocolant, ghivece cu flori, copac, frunze, sârmă,

etichete, borcane, lipici, carioci, raft pentru borcane, folie pentru borcane, sfoară.

BIBLIOGRAFIE

1. Laborator preşcolar, Ghid metodologic, Ed. V&I Integral, Bucureşti 2002

2. MEC „Curriculum pentru învăţământul preşcolar” (3-6/7 ani), 2009

3. Metode interactive de grup – ghid metodic, Editura Arves, 2002

4. Revista Învăţământului Preşcolar nr.3- 4/2013, Editura Arlequin, Bucureşti, 2014

Page 5: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA … · 2015-09-01 · PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA RECOLTEI” INSPECŢIA SPECIALĂ GRADUL DIDACTIC II „Eu

SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă. Salutul se realizează prin tehnica

comunicării rotative.

Bună dimineața!

Copiii sunt aşezaţi în cerc. Prezenţa este realizată în manieră interactivă, preşcolarii fiind

solicitaţi să îşi descopere colegii care lipsesc, punând sub copac pozele acestora.

Atenţia copiilor este îndreptată spre Calendarul naturii. Se va stabili de către

meteorologul de serviciu cum este vremea astăzi, în ce zi suntem, lună, anotimp, iar ceilalţi

copii vor fi întrebaţi dacă sunt de acord. Vor spune rugăciunea. Educatoarea precizează copiilor

că pentru a merge mai departe trebuie să răspundă la o ghicitoare.

Au plecat spre ţări cu soare

Păsările călătoare,

Căci la noi e frig şi plouă.

Vântul bate cu putere

Frunzele-au căzut şi ele.

În cămară adunate

Stau la sfat fructele coapte

Dacă îmi puteți voi spune

Ce anotimp e anume ?

(Toamna)

În acest timp primim o cutie, toți rămânem surprinși și devenim curioși ce este cu această

cutie, de la cine este? Găsim în cutie o rândunică cu un bilet în cioc. Citim biletul și descoperim

că rândunica a lăsat-o înainte de a pleca spre țările calde. Deschidem cutia în care găsim cartea

de povești, rochie pentru Zâna Toamnă care astăzi va fi educatoarea, costume pentru copii şi

măşti pentru carnaval. Educatoarea va îmbrăca rochia şi precizează copiilor că vor asculta o

poveste, și vor realiza buchete de flori din frunze. Pentru început vor asculta povestea. Această

activitate se va desfăşura frontal fiind primul ADE al zilei, educatoarea expune povestea

prezentând pe rând elementele ce constituie povestea.

“Traia odată într-un palat o Zână foarte frumoasă…..”. (Anexa 1).

Page 6: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA … · 2015-09-01 · PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA RECOLTEI” INSPECŢIA SPECIALĂ GRADUL DIDACTIC II „Eu

După ce povestea este relatată, se va ivi un vânt puternic şi va spulbera totul, va

amesteca fructe cu legume cu flori, cu ghinde, castane, nuci, alune. Zâna îl roagă pe vânt să

înceteze. Vântul se potoleşte dar totul în urma lui este distrus.

Zâna rămâne încremenită pentru câteva clipe, hotărăşte că nimic nu poate strica bucuria

oamenilor de a-şi aduna recoltele. Atunci cere ajutor oamenilor din împărăţie, pentru că este aici

ne roagă și pe noi să o ajutăm. Zâna precizează că la final se va organiza un carnaval în

împărăţia ei iar noi vom fi invitaţi de onoare. Tranziţia către activităţile desfăşurate la centre se

va realiza printr-o recitare ritmică “De vânt nu ne temem” .

Zâna (educatoarea) prezintă materialele de la centre şi ce au de realizat.

La centrul Construcţii au la dispoziţie cuburi din lemn, materiale din natură din care

vor realiza palatul Zânei Toamna.

La centrul Matematică vor așeza în fructiere fructele pentru ca vântul să nu le mai

poată amesteca.

La centrul Ştiinţă vor realiza piramida legumelor care au fost amestecate de vânt.

La centrul Artă (ADE II), vor prinde în buchete frunzele pentru ca vântul să nu le mai

poată strica realizând buchete de flori.

La centrul Joc de rol vor așeza în borcane hrană pentru viețuitoarele pădurii să le ajute

pentru iarnă, iar vântul să nu le mai poată împrăștia.

Preşcolarii îşi aleg centrul la care vor să lucreze, iar Zâna Toamnă îi va supraveghea şi

ajuta acolo unde au nevoie pentru ca la sfârşit toate elementele din poveste să fie așezate la

palat. După finalizarea lucrului copiii vor reconstitui povestea trecând pe la centre. Pe rând

fiecare vor relata ce elemente din poveste a realizat. Educatoarea (Zâna) le mulțumește copiilor

pentru ajutor și îi invită la carnavalul din împărăție, ei fiind invitați de onoare. Aici vor

desfășura două jocuri, pentru început jocul distractiv “Salata de fructe și legume” și un joc

senzorial “Spune ce ai gustat ?” Activitatea se încheie cu aprecieri pozitive ale Zânei).

Page 7: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA … · 2015-09-01 · PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA RECOLTEI” INSPECŢIA SPECIALĂ GRADUL DIDACTIC II „Eu

Anexa 1

Povestea Toamnei

Trăia odată într-un palat o Zână foarte frumoasă, pe nume Zâna Toamnă. Această Zână

pe cât era de frumoasă pe atât era de bogată, bogățiile ei erau nenumărate de aceea era foarte

darnică cu locuitorii din împărăție. Zâna iubea foarte mult culorile iar frunzele erau pictate în

cele mai minunate culori.

Mai întâi se gândi cum să îi facă fericiți pe locuitorii din împărăție, pentru că se apropia

iarna, aceștia aveau nevoie de provizii. Atunci le dărui cele mai dulci și gustoase fructe din

care gospodinele să prepare dulceaţă, gem, compot, tot ce aveau nevoie să umple rafturile

cămărilor, pentru iarnă.

A stat bine şi s-a gândit, a hotărât că pentru a trece de iarna grea aceștia aveau nevoie și

de legume, atunci le umplu grădinile cu legume proaspete pe care aceştia le culegeau cu grijă

pentru a pregăti din ele diferite conserve, murături, zacuscă, tot ce doresc gospodinele să

prepare, așezându-le pe rafturi în cămări la adăpost de iarna care în curând avea să sosească.

Zâna se gândi că nu este de ajuns pentru dragostea pe care ei i-o poartă, locuitorii

împărăției mai au nevoie să se bucure și de culori care să le însenineze zilele înnorate de

toamnă. Atunci le așeză în grădini cele mai parfumate flori, splendide crizanteme, minunate

tufănele, pe care aceştia le pot oferi celor dragi cu multă dragoste. Locuitorii acestei împărăţii

o iubeau foarte mult pentru bunătatea și dărnicia ei.

Zâna își aminti că bogățiile ei erau nenumărate și nu doar oameni așteaptă iarna ci și

viețuitoarele pădurii, și ele au nevoie de provizii pentru iarnă. Le dărui și acestora ghinde,

nuci, alune, merișoare,castane pe care să le adapostească în scorburi, pentru a trece cu bine

de iarna geroasă.

Toată împărăția se minuna de aceste culori pastelate, de atâta bogăţie, iar toamna era

fericită și mulțumită, dar cum zilele de toamnă nu seamănă una cu cealaltă, Zâna le mai

trimitea din când în când și picături de ploaie, mai face să bată vântul, cu toate acestea toţi

erau fericiţi şi se bucurau de roadele îmbelșugate pe care Toamna le dăruia. Toţi trăiau în

armonie şi fericire.

Page 8: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA … · 2015-09-01 · PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA RECOLTEI” INSPECŢIA SPECIALĂ GRADUL DIDACTIC II „Eu

Într-o zi pe când Zâna stătea liniştită în odaia ei un vânt puternic se abătu asupra

împărăţiei distrugând tot ce se afla în calea lui, frunzele au zburat, grădinile cu flori au fost

distruse, fructele și legumele sau amestecate, hrana animalelor a fost împrăștiată. Zâna era

foarte supărată și îl rugă pe vânt să înceteze pentru ca locuitorii să îşi poată strânge recoltele.

Într-un târziu vântul încetă, dar totul în urma lui era distrus. Atunci Zâna hotărâ ca

nimeni și nimic nu va putea umbri bucuria oamenilor de a-și strânge recoltele. Se hotărâ să

ceară ajutor celor din împărăție.

Page 9: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA … · 2015-09-01 · PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA RECOLTEI” INSPECŢIA SPECIALĂ GRADUL DIDACTIC II „Eu

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Etapele activităţii Conţinutul activităţii Strategii didactice

1. Moment organizatoric

Se asigură condiţiile necesare pentru buna desfăşurare a activităţii.

Mijloacele de învăţământ vor fi distribuite în fiecare centru de interes.

Conversaţia

2. Captarea atenţiei Întâlnirea de dimineaţă debutează cu:

Salutul

“Bună dimineaţa, dragii mei”

Copiii vor saluta educatoarea apoi colegii.

Prezenţa este realizată în manieră interactivă. Pe un copac se află

frunze cu pozele copiilor, aceștia descoperă colegii care lipsesc şi

aşează sub copac pozele lor.

Calendarul naturii: Se stabilește de către meteorologul de serviciu

ziua, luna, anotimpul,vremea.

Rugăciunea: Înger, îngeraşul meu!

Drumul către următoarea etapă se va face prin descoperirea

răspunsului la o ghicitoare.

Au plecat spre țări cu soare

Păsările călătoare,

Căci la noi e frig și plouă.

Vântul bate cu putere

Frunzele-au căzut și ele.

În cămară adunate

Conversaţia

Conversația

Ghicitoarea

Page 10: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA … · 2015-09-01 · PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA RECOLTEI” INSPECŢIA SPECIALĂ GRADUL DIDACTIC II „Eu

Stau la sfat fructele coapte

Dacă îmi puteți voi spune

Ce anotimp e anume ?

(Toamna)

Vom primi o cutie de la rândunică în care găsim surprize.

Răspunsul copiilor

Surpriza

3. Anunţarea temei şi a

obiectivelor

Se anunţă tema şi obiectivele în termeni accesibili copiilor.

Astăzi vom asculta o poveste “Povestea Toamnei” (ADE I), despre o

zână foarte frumoasă şi bogată, iar la artă vom desfășura o activitate

practică “ Buchetul cu flori de toamnă.” (ADE II)

Explicaţia

4. Desfăşurarea activităţii

(Educarea limbajului) (ADE I ) de astăzi se va desfăşura într-o

manieră frontală. Conținutul poveștii va fi prezentat de educatoare

clar, expresiv, coerent, cu un ton și o mimică adecvată. Copiii vor

asculta “Povestea toamnei”. Educatoarea - Zâna va relata povestea.

(Anexa 1)

Lângă palat vor apărea pe rând elementele ce constituie conținutul

poveștii. Împărăția este presărată cu un covor minunat de frunze în

diferite culori. Pentru început Zâna va aduce fructe, legume apoi flori,

iar la final hrană pentru viețuitoarele pădurii.

Dupa finalizarea poveștii educatoarea adresează copiilor o serie de

întrebări pentru a le fixa etapele poveștii:

Cum s-a numit povestea de astăzi?

Cine era această frumoasă Zână?

Explicaţia

Povestirea

Surpriza

Răspunsurile copiilor

Page 11: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA … · 2015-09-01 · PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA RECOLTEI” INSPECŢIA SPECIALĂ GRADUL DIDACTIC II „Eu

Unde locuia aceasta?

Ce le-a dăruit Zâna locuitorilor din împărăția ei?

De ce o iubeau locuitorii împărăţiei?

După încheierea poveştii prin tranziţie copiii şi educatoarea ( Zâna)

trec pe la centrele de interes (ALA I) pentru a intui matrialele.

Tranziţie: “De vânt nu ne temem, suntem inimoși,

Noi și Zâna Toamnă, vom fi curajoși,

Vom da înapoi, tot ce a stricat,

Vântul cel năpraznic, nu ne-a speriat.

Recitare ritmică

5. Obţinerea performanţei

La centrul Construcţii au de realizat palatul Zânei care a fost

stricat de vânt. Au la dispoziţie cuburi mari de lemn din care vor

construi prin alăturare şi suprapunere palatul. Pe lângă palat vor așeza

frunze, ghivece cu flori, copaci, îi vor pune ușa și ferestrele din

autocolant. Vor construi un palat rezistent pe care vântul să nu îl mai

poată demola.

La centrul Manipulative au pregătit pe mese un tablou,

boluri cu jetoane (fructe), creioane colorate, lipici. În tablou se află

trei fructie goale. Vor trebui să sorteze fructele amestecate de vânt să

le așeze în funcție de sarcina de lângă fructieră. În prima fructieră au

mere, pere, nuci, le vor așeza în fucție de cifra corespunzătoare

Explicaţia

Exerciţiul

Explicația

Exerciţiul

Page 12: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA … · 2015-09-01 · PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA RECOLTEI” INSPECŢIA SPECIALĂ GRADUL DIDACTIC II „Eu

numărului de elemene, apoi le va colora utilizând adecvat culorile.

Trebuie să le așeze foarte bine ca vântul să nu le mai poată amesteca.

La centrul Ştiinţă au la dispoziție piramida, jetoane cu

legume, foarfeci, lipici, creioane colorate. Pe fiecare rând al

piramidei vor așeza începând de la bază legume. După ce au sortat

legumele, le-au așezat pe piramidă le vor colora adecvat. Aceste

piramide vor fi acoperișul castelului pentu a-i da mai multă rezistență.

La centrul Artă (ADE II) au pregătit pe mese boluri cu

frunze de diferite culori şi mărimi, foarfeci, sârmă subțire, coșulețe.

Vor lua frunze și le va prinde în buchete realizând florile pe care

vântul le-a distrus. Vor franjura cu foarfeca pe margini frunzele le va

rula şi le răsucesc sârma în jurul codiței. Altele pot fi doar îndoite,

rulate și răsucită sârma în jurul codiței. Vor face mai multe flori apoi

le va prinde într-un buchet. Aceste buchete de flori realizate din

frunze vor fi așezate în coșulețe pentru a nu mai fi împrăștiate de vânt.

La centrul Joc de rol gospodinele își vor pune șorțuletele și

bonetele și vor începe lucrul. Au pregătit pe masă borcane, etichete,

carioci, lipici, folie, sfoară, ghinde, măceșe, merișoare, castane, alune,

nuci pe care le va așeza în borcane, pentru ca vântul să nu le mai

Explicația

Exerciţiul

Explicația

Exerciţiul

Page 13: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA … · 2015-09-01 · PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA RECOLTEI” INSPECŢIA SPECIALĂ GRADUL DIDACTIC II „Eu

poată împrăștia și viețuitoarele să aibă hrană la iarnă. Gospodinele vor

ajuta viețuitoarele să își pregătească cămara pentru iarnă așezând în

borcane ghinde, castane, alune, nuci, merișoare, măceșe. Apoi va

pune folie la borcan și îl va lega cu sfoară. Fiecare borcan va avea

etichetă în funcție de conținut, dacă are nuci pe borcan va lipi o

etichetă pe care scrie nuci, fie va scrie el, fie va găsi literele.

Explicația

Exercițiul

6. Asigurarea retenţiei şi a

transferului

Preșcolarii împreună cu Zâna (educatoarea) vor trece pe la centre

pentru a reconstitui povestea. Primul centru va fi construcții cei care

au lucrat aici vor începe povestea, apoi trecem la centrul manipulative

unde preșcolarii vor verbaliza ce au realizat în tablou continuând

povestea, ca Zâna să fie mulțumită și vântul să nu mai poată strica

nimic, mergem mai departe la centrul știință unde preșcolarii au

așezat pe piramidă toate elementele din poveste. Aceste piramide vor

fi acoperișul palatuli construit de ei. Cei de la artă vor verbaliza și ei

ce au realizat pentru poveste, iar gospodinele vor spune și ele cum au

ajutat-o pe Zână cu hrană pentru animalele pădurii. După ce povestea

va fi redată și totul va fi ca înainte iar vântul nu mai poate distruge

nimic, copiii împreună cu Zâna vor începe carnavalul. Vor primi

mască de fruct sau legumă.

Încep un joc distractiv numit „Salata de fructe și legume”

Sarcina didactică:recunoșterea fructelor și legumelor.

Elemente de joc: aplauze, recompense

Redarea poveștii

Exerciţiul

Jocul distractiv

Page 14: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA … · 2015-09-01 · PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ “SÃRBÃTOAREA RECOLTEI” INSPECŢIA SPECIALĂ GRADUL DIDACTIC II „Eu

Reguli de joc: Se vor forma două echipe în funcție de măștile primite.

Echipa legumelor și echipa fructelor. Copiii sunt așezați în cerc pe

scăunele. Conducătorul va sta în mijloc și va spune: “Aș mânca o

supă de roșii”. Toți cei care au mască de roșie merg în mijloc și

formează o horă unde vor dansa. Dacă toți vor merge în cerc echipa

va primi un punct. Copilul care nu a venit în mijloc va primi o

pedeapsă hazlie iar echipa nu va lua punctul. Vor merge pe scaune și

din nou conducătorul va spune: “ Aș mânca salată de fructe” toți cei

care au mască de fruct vor forma hora și vor dansa. Jocul se va repeta

de câteva ori. Echipa care adună cele mai multe puncte pe tabelă va fi

desemnată câștigătoare. Vor primi aplauze și recompense de la Zână.

Vor trece la un alt joc senzorial “ Ce ai gustat?”

Un copil este legat cu o eșarfă la ochi. I se va aduce un bol cu fructe și

legume tăiate în bucăți. Va lua din bol un fruct sau o legumă va gusta

și va spune ce este, dacă va ghici este dezlegat la ochi și va alege el

un coleg care îi va lua locul. Dacă nu ghicește va mai încerca odată.

Jocul va continua cu toți preșcolarii.

7. Încheierea activităţii În închieire se fac aprecieri asupra modului de desfășurare al întregii

activităţii, încercând să se evidențieze în mod deosebit, cum s-au

exprimat pe parcursul activități.

Aprecierile pozitive ale

educatoarei