0proiect Didactic Matematica Gradul II

24
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ DATA: 18.XI.2009 ŞCOALA: cu clasele I-VIII ,,Grigore Moisil”, Nǎvodari, Constanţa CLASA: a II-a E INSTITUTOR: Ţǎrnǎ Gabriela-Carmen ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale naturii DISCIPLINA: Matematicǎ UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Adunarea şi scăderea numerelor naturale în conc entrul 0- 100 SUBIECTUL: Scǎderea cu trecere peste ordin a numerelor de la 0 la 100 TIPUL LECŢIEI: Consolidare- sistematizare OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.3. ► să efectueze operaţii de adunare şi de scădere cu numere naturale de la 0 la 100 fărǎ şi cu trecere peste ordin 2.6.► să rezolve probleme care presupun o singură operaţie dintre cele învăţat 3.1.►să exprime oral, în cuvinte proprii, etape ale rezolvǎrii unor probleme

description

sgdhgshg

Transcript of 0proiect Didactic Matematica Gradul II

Page 1: 0proiect Didactic Matematica Gradul II

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

DATA: 18.XI.2009

ŞCOALA: cu clasele I-VIII ,,Grigore Moisil”, Nǎvodari, Constanţa

CLASA: a II-a E

INSTITUTOR: Ţǎrnǎ Gabriela-Carmen

ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale naturii

DISCIPLINA: Matematicǎ

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Adunarea şi scăderea numerelor naturale în

concentrul 0- 100

SUBIECTUL: Scǎderea cu trecere peste ordin a numerelor de la 0 la 100

TIPUL LECŢIEI: Consolidare- sistematizare

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

1.3. ► să efectueze operaţii de adunare şi de scădere cu numere naturale de la 0 la 100 fărǎ şi cu trecere peste ordin2.6.► să rezolve probleme care presupun o singură operaţie dintre cele învăţat3.1.►să exprime oral, în cuvinte proprii, etape ale rezolvǎrii unor probleme4.1.►să manifeste o atitudine pozitivǎ pentru aflarea rezultatelor unor exerciţii şi probleme

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1► să efectueze exerciţii de scǎdere cu numere naturale în concentrul 0-

100 cu trecere peste ordin;

O2► să foloseascǎ terminologia specificǎ matematicii;

O3► să compunǎ probleme dupǎ o expresie numericǎ;

O4► să rezolve probleme care implicǎ cel puţin o operaţie matematicǎ;

O5► sǎ verbalizeze etapele rezolvǎrii unor probleme;

Page 2: 0proiect Didactic Matematica Gradul II

OBIECTIV AFECTIV (O.A.) :

Stimularea interesului pentru studiul şi aplicarea matematicii în contexte variate.

STRATEGII DIDACTICE: activ- participative

a) Metode şi procedee:

►euristic-expozitive: explicaţia, conversaţia, problematizarea, jocul didactic

►algoritmice: exerciţiul, aritmogrif

b) Mijloace de învǎţǎmânt:

►informativ-demonstrative: manualul, caietul, fişe de lucru, planşe, ghicitori.

►resurse: umane: 25 elevi;

temporale: 45 minute;

spaţiale: sala de clasǎ

c) Forme de organizare a activitǎţii: frontală, individuală, pe grupe; BIBLIOGRAFIE:

***Curriculum Naţional Programa şcolarǎ pentru învǎţǎmântul primar,

Bucureşti, 2001

►Chiran, Rodica- Matematicǎ, manual pentru clasa a II-a, Bucureşti, 2004

►Oprescu, Maria- Culegere de matematică pentru clasele I şi a II-a , Editura

Hieropolis, 2005

► ,,Matematică pentru perfecţionarea învăţătorilor”, Editura ALL, 2001

Page 3: 0proiect Didactic Matematica Gradul II
Page 4: 0proiect Didactic Matematica Gradul II

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Momentele lecţiei

Obop.

Elemente de conţinut

Strategii didactice Ev

aluareMetode

proceduraleMijloace

de înv.Formǎ de organizare activitǎţii

1. Moment organizatoric (2 minute)

2.Captarea şi menţinerea atentiei

(1 minut)

---------------------

O.A

●Asigur climatul optim pentru desfăşurarea orei de matematicǎ. Cer elevilor să-şi pregătească materialele necesare: manualul, caietele, instrumentele de scris şi creioanele colorate. Menţionez cǎ suntem la ora de matematicǎ şi avem oaspeţi.

● Împart colectivul de elevi în 5 grupe a câte 5 elevi (fiecare elev extrage un bilet şi se grupeazǎ dupǎ cifra scrisǎ pe bilet : grupa 1, grupa 2, grupa 3, grupa 4, grupa 5.

●Acest moment îl realizez cu ajutorul unei ghicitori matematice şi a unei probleme-surprizǎ (vezi Anexa1).

,,Colo-n vale, jos pe lac Zece raţe baie fac; Şapte pleacǎ supǎrate. Câte au rǎmas să-noate?” (10 -7= 3 ) R: 3 (raţe)

----------------------------------------------------------------------

conversaţia

-joc didactic

-----------------

-Manual-Caiete-Fişe de lucru-creioane colorate

Ghicitoare matematia

-pe grupe

Aprecieri

verbale

Page 5: 0proiect Didactic Matematica Gradul II

3.Reactualizarea şi consolodarea cunoştinţelorînsuşite anterior (10 minute)

-----☺Problema- surpriză: Pe o creangǎ stau 80 de rândunele. Un vânător trage şi împuşcă una. Câte rândunele au mai rămas?( Nu mai rǎmâne niciuna pentru cǎ celelalte se sperie şi zboarǎ )

-Ce am lucrat ora trecută la matematică?

R: Ora trecută la matematică am efectuat exerciţii de adunare( cu trecere peste ordin) cu numere naturale de la 0 la 100.-Ce temǎ aţi avut de scris? ( Exerciţiul nr.7, pag. 41)

●Verific tema cantitativ şi calitativ:-fiecare exerciţiu se citeşte de câte un elev, ceilalţi urmǎrind pe caiete şi corectându-şi posibilele erori de calcul).

●Le propun elevilor sǎ desfǎşurǎm sub forma unui concurs de matematicǎ prin care putem arǎta cât de repede şi mai ales corect rezolvǎm exerciţii şi probleme diverse.●Voi ,,reactiva’’gândirea prin exerciţii simple de calcul mintal:→ suma numerelor 40 şi 25; (65)→ cu 33 mai mult decât 15; (48)→ adaugǎ 60 la numǎrul 40; (100)→ suma numerelor 15 şi 15; (30)→ mǎriţi pe 72 cu 13; (85)

→ Bunicul are 60 oi albe şi cumpǎrǎ din târg 15 oi negre. Câte oi va avea în total? (60 + 15 = 75) R: 75 (oi)

Conversaţia de verificare

-explicaţia

exerciţiul

-------------

Problema-surprizǎ

---------------

Frontal

-------------

Aprecieri

verbale

Page 6: 0proiect Didactic Matematica Gradul II

4.Dirijarea

învǎţǎrii:

(20 minute)

Fixarea şi consolidarea cunoştinţelor

(7 minute)

Fac aprecieri asupra activitǎţii frontale privind calculul mintal.► Anunţarea temei: Astǎzi vom efectua exerciţii şi vom rezolva probleme folosind operaţia de scǎdere a numerelor de la 0 la 100 (cu trecere peste ordin).► Enunţarea obiectivelor:- Dacǎ veţi fi atenţi, pe parcursul orei veţi reuşi să efectuaţi exerciţii de scădere cu numere de la 0- 100(cu trecere peste ordin), să rezolvaţi şi să compuneţi probleme, explicând etapele rezolvǎrii.●Scriem împreunǎ titlul lecţiei (eu pe tabla şcolarǎ,

elevii pe caiete): Scǎderea cu trecere peste ordin a numerelor de la 0 la

100. ● Sǎ revenim la proba exerciţiului prin care am rezolvat problema:

75 – 15 = 60

- Cine îşi aminteşte cum se numeşte rezultatul scǎderii? (Rezultatul scǎderii se numeşte rest sau diferenţǎ).

- Al doilea numǎr cum se numeşte? (Scǎzǎtor)

- Dar primul numǎr? (Descǎzut)

-Ce expresii putem folosi pentru scădere?(Elevii pot răspunde: mai mic, mai puţin cu…, micşoraţi, luaţi din…, cu atât mai puţin). Fac aprecieri privind rǎspunsurile date.●Distribui fiecǎrei grupe câte o fişǎ- suport pe care vor scrie rezultatele fiecǎrui exerciţiu pe care îl vor rezolva (fiecare elev va lucra un exerciţiu din cele 5 aflate pe fişa-suport). Elevii se ajutǎ între ei.(vezi Anexa 2)

-explicaţia

Conversaţia de reactualizare

-explicaţia-fişe de lucru

Frontal

Pe grupe

Tema de

lucru în

clasǎ

Aprecieri

verbale

-Tema de

lucru în

clasǎ

Page 7: 0proiect Didactic Matematica Gradul II

●Pe tabla şcolarǎ vor fi expuse fişe cu aceleaşi exerciţii. ●Grupa care terminǎ prima va trimite reprezentantul sǎ scrie rezolvarea fiecǎrei cerinţe. Celelalte grupe nu mai continuǎ rezolvarea dar urmǎresc activitatea la tablǎ, completând pe fişa grupei rezultatele cu creionul roşu. Se expun pe tablǎ toate fişele –suport şi se verificǎ rezultatele temelor date. ●Pentru fiecare exerciţiu rezolvat corect primesc un stimulent-,,numǎrǎtoare’’(vezi Anexa 3).-Se considerǎ câştigǎtoare grupa care a rezolvat corect toate cerinţele sau cele mai multe din acestea. Grupa respectivǎ mai primeşte 1 punct( o ,,numǎrǎtoare’’-stimulent).

1. Alege rezultatul corect:

28 + 2 = 45; 25; 30

49 - 9 = 30; 40; 53

60 - 25 = 25; 35; 40

35 + 7 = 43; 22; 42

2. Află numărul :

a) cu 23 mai mare decât 27;

b) cu 19 mai mic decât 40.

3. Află termenul necunoscut:

a+7=49 a-12 = 68 a= -------------------- a=----------------------a= ------------------- a= ----------------------------

-exerciţiul

Fişe de lucru pe grupe şi individual

Fişe de lucru individual şi pe grupe

Pe grupe

observarea

sistematicǎ

-Tema de

lucru în

clasǎ

Page 8: 0proiect Didactic Matematica Gradul II

6. Asigurarea feed-beck-ului (3 minute)

4. Micşoreazǎ numǎrul şi descompune diferenţa în zeci şi unitǎţi:

► 74 cu 29……………….║……………….…

► Gândeşte-te cum poţi compune o problemǎ care se rezolvǎ prin exerciţiul: 84 – 36 = (48)

5. Gândeşte şi rezolvǎ problema:

Într-o livadǎ s-au sǎdit 62 meri şi cu 25 mai puţini pruni.

a) Câţi pruni s-au sǎdit?

b) Câţi pomi s-au sǎdit în total?

……………………………………………………………………………………………………………………………………… R:……………….………

►Fiecare cerinţǎ va fi rezolvatǎ şi la tablǎ ( pentru verificarea corectitudinii).► Elevii grupei care terminǎ primii rezolvarea corectǎ a tuturor cerinţelor vor primi câte o ,,numǎrǎtoare”-stimulent.

►Ce am lucrat astǎzi? (Exerciţii de scǎdere cu numere de la 0 la 100).► Afişez pe tablǎ un aritmogrif ce urmeazǎ a fi completat(vezi Anexa 4).

-exerciţiuldemonstrativ

-activitate

frontalǎ

-joc

didactic

aprecieri

verbale

Page 9: 0proiect Didactic Matematica Gradul II

Cerinţa: Completând corect aritmogriful vom afla pe coloana ,,AB” calificativul pe care il doriţi cu toţii. A

FT O T A L

S U M AT E R M E N I

R E S TD E S C A Z U T

BD I F E R E N Ţ Ă

M I N U SE

BDefiniţii:

1. Rezultatul adunării (TOTAL)

2. Total sau …..(SUMA)

3. Numerele care se adună (TERMENI)

4. Rezultatul scăderii se numeşte diferenţǎ

sau…. (REST)

5. Primul număr la scădere (DESCAZUT)

6. Se numeşte rest sau…(DIFERENTA)

7. Semnul operaţiei de scădere (MINUS)

-explicaţia

-exerciţiul de fixare

aritmogrif

-activitate

frontalǎ

Observaţia

sistematicǎ

Page 10: 0proiect Didactic Matematica Gradul II

7. Aprecieri finale (1 minut)

8. Tema pentru acasǎ (1 minut)

►Fac aprecieri verbale privind modul în care s-au comportat şi participat în timpul lecţiei şi menţionez grupa cea mai activǎ. Fiecare elev primeşte ca recompensǎ ,, numǎrǎtoare’’-stimulent.

►Din manual: exerciţiul 4 şi problema 5 de la pagina 43

-conversaţia

-explicaţia-pagina 43 din manual

activitate

frontalǎ

-aprecieri

verbale

-stimulent

-tema

pentru

acasǎ

Page 11: 0proiect Didactic Matematica Gradul II

ANEXA 1

1. Ghicitoare matematicǎ:

,,Colo-n vale, jos pe lac

Zece raţe baie fac;

Şapte pleacǎ supǎrate.

Câte au rǎmas să-noate?”

10 -7= 3 R: 3 (raţe)

1. Problema - surpriză:

Pe o creangǎ stau 80 de rândunele. Un vânător trage şi împuşcă una.

Câte rândunele au mai rămas?

● Nu mai rǎmâne niciuna pentru cǎ celelalte se sperie şi zboarǎ !

R: 0 (rândunele)

Page 12: 0proiect Didactic Matematica Gradul II

ANEXA 2 FIŞĂ DE MUNCǍ INDEPENDENTǍ / PE GRUPE

1. Alege rezultatul corect: 2. Află numărul :

28 + 2 = 45; 25; 30 a) cu 23 mai mare decât 27;

49 - 9 = 30; 40; 53 -------------------------------------

60 - 25 = 25; 35; 40 ------------------------------------- 35 + 7 = 43; 22; 42 b) cu 19 mai mic decât 40.

------------------------------------ ------------------------------------3. Află termenul necunoscut:

a+7=49 a- 12=68

a= -------------------------- a=----------------------------------

a= -------------------------- a= --------------------------------------

4. Micşoreazǎ numǎrul şi descompune diferenţa în zeci şi unitǎţi:

► 74 cu 29………………………………...║…………………….……………

► Gândeşte-te cum poţi compune o problemǎ care se rezolvǎ prin exerciţiul: 84 – 36 = (48)

5. Gândeşte şi rezolvǎ problema:

Într-o livadǎ s-au sǎdit 62 meri şi cu 25 mai puţini pruni.

c) Câţi pruni s-au sǎdit?

d) Câţi pomi s-au sǎdit în total?

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. R:……………….………………………

Page 13: 0proiect Didactic Matematica Gradul II

ANEXA 4

La o dezlegare corectǎ veţi afla pe coloana ,,AB”calificativul dorit de toţi elevii.

Definiţii:

1.Rezultatul adunării (TOTAL)

2. Total sau …..(SUMA)

3. Numerele care se adună (TERMENI)

4. Rezultatul scăderii se numeşte diferenţǎ sau…. (REST)

5. Primul număr la scădere (DESCAZUT)

6. Se numeşte rest sau…(DIFERENTA)

7. Semnul operaţiei de scădere (MINUS)

A

F1 T O T A L2 S U M A3 T E R M E N I4 R E S T5 D E S C Ǎ Z U T6 B7 D I F E R E N Ţ Ă8 M I N U S

E

B

Page 14: 0proiect Didactic Matematica Gradul II

ANEXA 3

Recompensǎ -,,Numǎrǎtoare’’

Page 15: 0proiect Didactic Matematica Gradul II
Page 16: 0proiect Didactic Matematica Gradul II

ŞCOALA CU CLASELE I-VIII ,,GRIGORE MOISIL’’ NĂVODARI- CONSTANŢA

PROGRAMUL ZILEI 18 NOIEMBRIE 2009

8 - 8,45 →Limba şi literatura românǎ

8,55- 9,40 → Cunoaşterea mediului

9,50 -10,35→ Matematicǎ

10,45→11,30→Educaţie muzicalǎ

11,30 →Discutarea lecţiilor

→Susţinerea Lucrǎrii metodico-ştiinţifice

Clasa a II-a E vǎ ureazǎ bun venit !

Page 17: 0proiect Didactic Matematica Gradul II

Inst. Ţǎrnǎ Gabriela-Carmen