0_etnogenezaeuropean_.etnogenezarom_neasc_.cnezate_537_ivoievodate.doc

7
PROIECT DE LECȚIE Data : 17 mai 2013 Clasa: a V-a Unitatea de învăţământ: Liceul tehnologic nr.1 Cudalbi, jud.Galati Profesor: Gutu Mihaela Aria curriculara: Om şi Societate Disciplina: Istorie Unitatea de învăţare: Etnogeneza europeana Lectia: Etnogeneza romaneasca Tipul: aprofundare Durata: 50 min Obiective cadru 1.Înţelegerea şi reprezentarea timpului şi spaţiului în istorie. 2. Cunoaşterea şi interpretarea surselor istorice. 3. Investigarea si interpretarea faptelor si proceselor istorice. 4. Înţelegerea şi utilizarea adecvată a limbajului de specialitate. Mijloace de învăţământ: manual, fişe de lucru, flipchart,markere, fise de grup Metode și tehnici: Explicaţia, descoperirea, conversaţia, dialogul dirijat, organizatorul grafic, brainstorming, ciorchinele 1

Transcript of 0_etnogenezaeuropean_.etnogenezarom_neasc_.cnezate_537_ivoievodate.doc

PROIECT DE LECIE

PROIECT DE LECIEData : 17 mai 2013

Clasa: a V-a

Unitatea de nvmnt: Liceul tehnologic nr.1 Cudalbi, jud.Galati

Profesor: Gutu Mihaela

Aria curriculara: Om i Societate

Disciplina: Istorie

Unitatea de nvare: Etnogeneza europeanaLectia: Etnogeneza romaneascaTipul: aprofundareDurata: 50 min

Obiective cadru

1.nelegerea i reprezentarea timpului i spaiului n istorie.

2. Cunoaterea i interpretarea surselor istorice.

3. Investigarea si interpretarea faptelor si proceselor istorice.

4. nelegerea i utilizarea adecvat a limbajului de specialitate.Mijloace de nvmnt: manual, fie de lucru, flipchart,markere, fise de grup Metode i tehnici: Explicaia, descoperirea, conversaia, dialogul dirijat, organizatorul grafic, brainstorming, ciorchinele

Forme de organizare: Grupe, individual,frontal Obiective operaionale: La sfritul leciei elevii trebuie: - s dovedeasc nelegerea termenilor istorici: continuitate, etnogenez, limb romanic - s foloseasc informaiile provenite din mai multe surse istorice; - s descrie procesul de etnogenez din spaiul romnesc folosind un plan dat

(organizatorul grafic), n care s relateze cauzele i efectele acestuiaDESFURAREA LECIEIMomentele

leciei i timpul afectatConinutul

lecieiActivitatea profesoruluiMetode, procedee i mijloace de nvmntActivitatea

elevului

12345

Momentul organizatoric. 2 min.

- notarea absenelor;- pregtirea mijloacelor de nvmntElevii se pregtesc pentru activitate

Reactualizarea cunotinelor necesare dobndirii leciei noi. 5 min.

Fi de grup: Ce tim despre cellalt popor?

Elevii sunt impartiti in doua grupe:extrag un bilet pe care scrie DAC sau ROMAN.Se formeaza grupele.Fia de grup conine ntrebri despre cellalt popor.

- Activitate pe grupe- evaluare iniial

Elevii rspund la ntrebrile celeilalte echipe,reactualiznd informaiile nsuite anterior , menionnd aspecte legate de daci si romani

Anunarea titlului activitatii si a planului acesteia 5 min.

Profesorul scrie pe tabl titlul leciei noi i planul de predare-nvare al acesteia , n aa fel nct prin completarea lui s rezulte schema leciei.- manual-fisa de lucruElevii noteaz pe caiete planul de predare - nvare al acesteia n aa fel nct s constituie scheletul schemei.

Dobndirea unor noi cunotine paralel cu reamintirea celor din leciile anterioare 32 min.ETNOGENEZA ROMANEASCAFormarea limbii romane

Profesorul definete prin intermediul elevilor termenul etnogeneza si i ncurajeaz s-i expun opiniile cu privire la formarea poporului roman si alimbii romane. Se completeaza organizatorul graficSe mentioneaza cele trei straturi ale limbii romane si se dau exemple de cuvinte ce apartin acestora.Originea latina este subliniata cu ajutorul unui grafic sub forma unui copac. observare sistematic

- problematizare

- activitate individual

- organizatorul grafic

- fie

- activitate frontal

- comparaie;

- exemplificare;

Elevii rspund la ntrebrile adresate de profesor, sunt ateni la organizatorul grafic, i pun ntrebri.Noteaz datele, valorific informaiile, sunt ateni la explicaiile profesorului.Completeaza pe foaia de flip-chart ramurile copacului.Completeaz organizatorul grafic cu informaiile dobndite.

Rspund la ntrebrile ridicate de profesor, raportndu-se la realitile istorice.

Citesc paragrafele indicate de profesor i comenteaz pe marginea acestora urmnd recomandrile profesorului.

Urmresc organizatorul grafic conturat de profesor pe care l completeaz simultan cu expunerea informaiilor.

Fixarea cunotinelor. 5 min.Sintetizezaz principalele aspecte ale etnogenezei completand un ciorchine.- brainstorming

- ciorchine

- evaluare continu

- activitate frontal

Elevii urmresc schema de pe tabl precum i informaiile cuprinse de aceasta, planul leciei predate, manifestnd opinii i atitudini legate de aceasta.Particip la completarea ciorchinelui

Tema pentru acas. 1 min.Compunere referitoare la rmnerea dacilor pe pmnt strmoesc,pe baza textului lui VlahutaTextul din fisa de lucrui noteaz n caiete tema pentru acas

PAGE 1