0_1_clr (1)

11
PROIECT DIDACTIC INTEGRAT DATA : 22 aprilie 2013 Şcoala Gimnazială Nr.1 Mioveni CLASA: pregătitoare PROPUNĂTOR: prof.înv.primar Enache Elena UNITATEA TEMATICĂ: Adie vânt de primăvară! SUBTEMA: Fantezie și culoare ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare DISCIPLINA: Comunicare în limba română DOMENII INTEGRATE: Comunicare în limba română/ Matematică și explorarea mediului / Muzică și mișcare / Dezvoltare personală SUBIECTUL LECŢIEI: Sunetul și literele ț și Ț de tipar FORMA DE REALIZARE: activitate integrată TIPUL ACTIVITĂŢII: transmitere –însușire de noi cunoștinte 1

description

.

Transcript of 0_1_clr (1)

Page 1: 0_1_clr (1)

PROIECTDIDACTIC INTEGRAT

DATA : 22 aprilie 2013Şcoala Gimnazială Nr.1 MioveniCLASA: pregătitoare PROPUNĂTOR: prof.înv.primar Enache ElenaUNITATEA TEMATICĂ: Adie vânt de primăvară!SUBTEMA: Fantezie și culoareARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicareDISCIPLINA: Comunicare în limba românăDOMENII INTEGRATE: Comunicare în limba română/ Matematică și explorarea mediului / Muzică și mișcare / Dezvoltare personală SUBIECTUL LECŢIEI: Sunetul și literele ț și Ț de tiparFORMA DE REALIZARE: activitate integratăTIPUL ACTIVITĂŢII: transmitere –însușire de noi cunoștinte SCOPUL LECTIEI ;

Dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral; Educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic.

1

Page 2: 0_1_clr (1)

COMPETENȚE SPECIFICE:

Comunicare în limba română:1.2. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;1.4. Identificarea silabelor şi a sunetului iniţial şi final în cuvinte clar articulate;4.1 Reproducerea unor mesaje simple în contexte uzuale de comunicare.

4.2. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate;Dezvoltare personală:2.2 Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară;Matematica si explorarea mediului :1.1. Recunoaşterea numerelor în concentrul 0-10;Muzica si miscare:2.2. Cântarea în colectiv, asociind acompaniamentul liber.

OBIECTIVE OPERATIONALE: DP 2.2,1-să participe la activitățile specifice Întâlnirii de dimineață ; CLR 1.2,1-să recunoască titlul și personajele poeziei audiate ;1.2,2-să ofere răspunsuri la întrebările :cine?ce? unde?când?1.4,3-să identifice cuvintele care conține sunetul ț;1.4,4-să despartă cuvintele în silabe precizând numărul lor ;1.4,5-să precizeze locul sunetului ț în structura unor cuvinte;1.4,6- să alcătuiască propoziţii simple, corecte din punct de vedere gramatical;

1.4,7- -să identifice corect cuvintele în propoziţii, precizând numărul lor şi ordinea acestora în enunţ;

1.4,8- să citească şi să scrie cuvinte folosind literele mari de tipar;

4.2,6-să scrie literele Ț și ț cu diferite instrumente de scris ;MEM 1.1,1-să numere literele ț si Ț din poezia specifică literei ;

2

Page 3: 0_1_clr (1)

MM 2.2,1- să intoneze corect cântecul :,, De pe-o,, bună dimineață “ ” ‚asociind mișcări sugerate de textul cântecului ;

SRATEGII DIDACTICE:

o METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, jocul didactic , exercitiul, observația, brainstormingul,

munca independentă;

o RESURSE MATERIALE: De pe-o,, bună dimineață “ –prezentare power point, ghicitori, jetoane ,

litere, fișe de lucru, creioane colorate, carioci;

o FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual;

o FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri

verbale, analiza produselor activităţii;

o RESURSE TEMPORALE: 35 minute + 15 minute activităti în completare

BIBLIOGRAFIE:

- Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului – Programa școlară pentru Clasa pregătitoare, 2012 - Didactica Publishing House – Ghidul cadrului didactic Clasa pregătitoare

3

Page 4: 0_1_clr (1)

DEMERS DIDACTIC

ETAPELELECTIEI

C.S.

CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEISTRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Activitatea propunătoarei Activitatea elevilorMetode si procedee

Forme deOrgani-

zare

1.Moment organizatoric

DP2.2,1

Asigurarea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii.Pregătirea materialelor necesare desfăşurării în bune condiţii a lectiei.Activitatea debutează cu ,,Întâlnirea de dimineaţă”, activitate între copii şi d-na învăţătoare prin intermediul salutului de dimineaţă. Copii sunt salutaţi cu versurile :,, Dimineaţa a sosit,toţi copiii au venit, în cerc să ne adunăm cu toţii să salutămBună dimineaţa!Mă bucur că sunteţi aici A început o nouă zi, Bună dimineaţa , copii!Copii răspund salutului şi se salută între ei. Se realizează prezenţa la panou;Se alege un copil care va completa ,,Calendarul naturii”cu data: ziua, luna, anul, anotimpul, starea vremii pentru ziua respectivă .

Pregătesc materialele,îsi ocupă locul în bănci.

Participă activ la Întâlnirea de dimineață

Copiii se salută ,apoi completează calendarul naturii.

Conversația FrontalObservarea sistematică

4

Page 5: 0_1_clr (1)

2. Captarea atenţiei

Le voi spune copiilor versurile:

„De pe-o ,,bună dimineaţă” - Otilia Cazimir

De pe-o „bună dimineață”Cu tulpina de cârcel, A sărit un gândacelCu mustățile de ață.

Alți gândaci, mărunți și roșii, Care-și poartă fiecareOchelarii pe spinare, Dorm la soare, somnoroșii!

Iar pe-un fir de păpădie, Ce se-nalță, drept, din iarbă, Suie-un cărăbuș cu barbă, În hăinuță aurie.

Suie, mândru și grăbit, Să vestească-n lumea mare:- Preacinstită adunare, Primavara a sosit!  Voi realiza o scurtă conversație despre conținutul poeziei și despre cuvintele : cârcel, păpădie. Voi prezenta apoi, pe scurt, cântecul : De pe-o „bună dimineaţă” de Tudor Gheorghe însoțit de imagini.Realizez un scurt dialog despe cuvântul dimineaţă: câte silabe are, care este primul sunet, unde se aude ț?

Raspund la întrebări.Ascultarea și memorizarea poeziei

Precizează titlul poeziei și personajele .

Identifica sunetul ț .

Conversația

Conversația

Frontal

Frontal

Observarea sistematică

Aprecierea verbală

5

Page 6: 0_1_clr (1)

Care este titlul poeziei/ cântecului ?Dar personajele?

3.Anunţarea temei și a

obiectivelor

Aduc la cunostință copiilor că azi, în cadrul temei ,,Fantezie și culoare” continuăm să învățăm despre sunete și literele, în special despre sunetul și literele ț Ț ; vom căuta cât mai multe cuvinte care să înceapă, să conțină sau să se termine cu acest sunet ; vom despărți cuvintele în silabe ; vom alcătui propoziții, vom reprezenta grafic cuvintele, vom uni punctele pentru a realiza literele ț și Ț și vom srie literele.

Ascultă cu atenție. Explicația frontal

4. Dirijarea învǎţǎrii

CLR1.2,11.2,21.2,3

CLR1.4,41.4,5

Adresez întrebări ajutătoare:Care este titlul poeziei ?Dar personajele?Ce cuvinte care conțin sunetul ț ați întâlnit în poezie?Ce alte insecte ați mai identificat în poezie ?Ce alte cuvinte care conțin sunetul ț mai cunoașteți? Se analizează cuvintele.

Joc didactic:,,Răspunde repede si bine” -fiecare copil va primi mai multe jetoane , îl va alege doar pe acela care reprezintă o imagine ce contine sunetul ț, va despărți cuvâtul în silabe, va spune în care silabă se află sunetul ț, va formula o propoziție cu acel cuvânt, apoi va așeza jetonul pe panou . Le cer copiilor să deschidă caietul

Răspund la întrebări.Găsesc răspunsul corect.Enumeră cuvintele: alți, mărunți, hăinuță. Raspund. Enumeră alte cuvinte : Analizeaz cuvintele: despart în silabe, identifică locul sunetului ț ).

Primesc jetoanele și ascultă cu atenție explicațiile.Rezolvă cerințele.Alcătuiesc propoziții cu cuvintele găsite.

Conversaţia

Brainstormin-gul

ExplicaţiaJocul

frontal

frontal

individual

Analiza răspunsurilor

Aprecierea verbală

Observarea sistematica

6

Page 7: 0_1_clr (1)

special să coloreze cu culori diferite literele Ț și ț, apoi să scrie literele ț și Ț pe linia punctată cu aceleași culori .

Colorează pe linia dublată literele ț și Ț respectând culorile indicate .Scriu literele Ț și ț .

Explicația Exercițiul

Individual

Observarea sistematica

5. Obţinerea performanţei

Asigurarea feed-backului

CLR

MM2.2,1

MEM1.1,1

Distribui fișele de lucru.Explic cerințele apoi supraveghez modul în care copiii rezolvă sarcinile. Voi verifica exercițiile Repetăm cântecul « Primăvara » 

Colorarea unei imagini sugestive din poezia dată.

Rezolvă exercitiile pe fișa de lucru .

Cântă în colectiv.

Rezolvă exercițiile de pe fișa de lucru.

Colorează

Exercițiul

Convesația

Exercițiul

Exercitiul

individual

frontal

individual

individual

Observarea sistematica

Observareasistematică

6. ÎncheiereaLecţiei

Fac aprecieri generale și individuale asupra participării elevilor la lectie, precum și asupra comportamentului lor pe parcursul orei.

Ascultă aprecierile facute.

Conversația Frontal Aprecierea verbală

7

Page 8: 0_1_clr (1)

Activitati recreative

Jocul fazan: Conducătorul jocului spune un cuvânt, iar acesta va trebui să găsească un cuvânt care începe cu sunetul final. Jocul este de tip stafeta.

Joc: răspundem întrebărilor Clopoțicăi- PPT prezentare.

Copiii pot opta pentru centrele deschise : Biblioteca (citesc, răsfoiesc cărți despre primăvară); Joc de rol “De-a gradinarii”, Constructii “Castelul Primăverii” (materiale la alegere)

8