0_0proiectdelectiev

7
PROIECT DE LECTIE DATA:21.04.2009 CLASA A V-A OBIECTUL: Matematica PROFESOR: Alexandru Ionut SCOALA: Scoala cu clasele I-VIII Zoita UNITATEA DE INVATARE:Unitati de masura TEMA:Unitati de masura pentru volum DURATA:50 minute TIPUL LECTIEI:Transmitere si asimilare de noi cunostinte OBIECTIVELE LECTIEI: OBIECTIVE DE REFERINTA: O.R.1: sa efectueze transformari intre multipli si submultiplii principalelor unitati din sistemul international de masuri(pentru lungime,arie,volum,masa,timp);sa estimeze masuri ale obiectelor din mediul apropiat O.R.2 : sa recunoasca veridicitatea unor rezultate obtinute prin masurare sau calcul O.R.3: sa identifice informatiile esentiale dintr-un enunt matematic prezentat in diverse forme O.R.4: sa prezinte clar,corect si concis,oral sau in scris,metodele si/sau operatiile utilizate in rezolvarea problemei O.R.5:sa-si formeze obisnuinta de a exprima prin operatii matematice anumite probleme practice OBIECTIVE OPERATIONALE: COGNITIVE: OC1 sa cunoasca unitatea principala de masura a volumului-metrul cub,multipli si submultipli acestuia si sa foloseasca in practica zilnica OC2 - să scrie şi să citească u.m. pentru volum OC3 - sa stie sa transforme dintr-o unitate in alta folosind scara unitatilor de masura OC4 - sa stie sa efectueze adunari si scaderi cu volume exprimate in unitati de masura diferite AFECTIVE: OA1 elevii sa fie atenti

description

proiect

Transcript of 0_0proiectdelectiev

PROIECT DE LECTIE

PROIECT DE LECTIEDATA:21.04.2009

CLASA A V-A

OBIECTUL: Matematica

PROFESOR: Alexandru Ionut

SCOALA: Scoala cu clasele I-VIII Zoita

UNITATEA DE INVATARE:Unitati de masura

TEMA:Unitati de masura pentru volumDURATA:50 minute

TIPUL LECTIEI:Transmitere si asimilare de noi cunostinteOBIECTIVELE LECTIEI:OBIECTIVE DE REFERINTA:

O.R.1: sa efectueze transformari intre multipli si submultiplii principalelor unitati din sistemul international de masuri(pentru lungime,arie,volum,masa,timp);sa estimeze masuri ale obiectelor din mediul apropiat

O.R.2 : sa recunoasca veridicitatea unor rezultate obtinute prin masurare sau calcul

O.R.3: sa identifice informatiile esentiale dintr-un enunt matematic prezentat in diverse forme

O.R.4: sa prezinte clar,corect si concis,oral sau in scris,metodele si/sau operatiile utilizate in rezolvarea problemei

O.R.5:sa-si formeze obisnuinta de a exprima prin operatii matematice anumite probleme practice OBIECTIVE OPERATIONALE:

COGNITIVE:

OC1 sa cunoasca unitatea principala de masura a volumului-metrul cub,multipli si submultipli acestuia si sa foloseasca in practica zilnicaOC2 - s scrie i s citeasc u.m. pentru volumOC3 - sa stie sa transforme dintr-o unitate in alta folosind scara unitatilor de masura

OC4 - sa stie sa efectueze adunari si scaderi cu volume exprimate in unitati de masura diferite AFECTIVE:

OA1 elevii sa fie atenti

OA2 elevii sa participe cu interes la lectie

OA3 elevii sa-si dezvolte interesul pentru studiul matematicii

PSIHO-MOTRICE

OP1 elevii sa noteze pe caiete si/sau pe tabla continutul lectiei

OP2 elevii vor utiliza corect mijloacele de invatamant folosite

STRATEGIA DIDACTICA:

Metode si procedee:conversatia euristica,explicatia,expunerea sistematica,observatia independenta,exercitiu,jocul de rol

Resurse: manual,fise de lucru,culegeri de probleme,planse cu unitati de masura pentru volum,fise individuale de lucru Moduri de activitate cu elevii: Frontal - pentru reactualizarea cunostintelor i transmiterea noilor cunotine. Individual pentru activitatea cu fisele de lucru,fixarea si consolidarea noilor cunostinte. Pe grupe pentru activitatea pe grupe ,asigurarea feed-back-ului.Evenimentele

Instruirii(timp)

ObiectiveContinuturile activitatii instructiv-educativeStrategia didacticaModalitati de evaluare

Activitatea cadrului didacticActivitatea elevului

1 234 56

Moment organizatoric(2min)OA1Se creaza conditiile optime pentru buna desfasurare a lectieElevii vor avea pe banci caietele si manualeleConversatiaEuristica

Captarea atentiei(3min)OA1; OA2Verifica tema,facand eventuale observatii,iar daca exista probleme nerezolvate le sugereaza elevilor metodaElevii isi verifica tema si isi corecteaza eventualele greseliConversatiaEuristica

Anuntarea lectiei noi si a obiectivelor(2min)OA1O alta unitate de masura este cea pentru volum pe care o vom studia in lectia de astazi.Scriu titlul lectiei si obiectivele pe tablaElevii noteaza titlul lectiei pe caieteConversatiaEuristica

Prezentarea lectiei si dirijarea invatarii(35min)Asigurarea retentiei si a transferului(10min)Asigurarea feed-back-ului(10min)

Evaluarea performantei(3min)

Tema pentru acasa(2min)

Volumul este o caracteristica a corpurilor cu 3 dimensiuni lungime(L),latime(l) si inaltime(h).Sa incercam sa calculam volumul unui cub cu latura de un metruV=L*l*h=1m*1m*1m=1m

Unitatea de masura principala pentru volum este metrul cub si se noteaza cu m.Acesta reprezinta un cub cu muchia de 1m.Pentru volume foarte mici folosim submultipli metrului cub si anume:decimetrul cub(dm),centimetrul cub(cm) si milimetrul cub(mm)Pentru volume foarte mari folosim multipli metrului cub si anume:decametrul cub(dam),hectometrul cub(hm) si kilometrul cub(km).Succesiunea unitatilor se face din 1000 in 1000 (10),deci pentru transformari va trebui sa facem inmultiri sau impartiri cu 1000.Intre unitatea standard metrul cub si multipli si submultipli exista urmatoarele relatii pe care le vom da sub forma unei scarite:

Exp.1:

2500dm=2500:1000m=2,5m

Exp.2: 1,482dam=1,482:1000m=1482m

Propun spre rezolvare exercitiile cuprinse in fisa de lucru.Fisa1:1Transformati:

a)20cm= .... mm

b)6m= .... dm

c)18dm = ....cm

d)149m = .... dam

e)5436hm= ..... km

f)124855m= ... hm

2.Calculati:a)0,017m+0,762dm+4179cm=b)0,415dam+14000m+1,5hm

Raspuns:

1.a)20000b)6000;c)18000;d)0,149;e)5,436f)0,124855

2.a)18181; b)1514415;Rezolvarile vor fi facute la tabla.

Joc de rol: Descopera cifrul.Elevii vor primi un set de transformari si de calcule iar rezultatul final va fi cifrul unui seif imaginar.Clasa va fi impartita in grupe de cate trei.Grupa care va reusi prima sa descopere cifrul va primi premii.Fisa2:

Un pirat din Insulele Caraibe,pentru a nu-i fura nimeni comoara si-a ascuns-o intr-un seif,pe care la ascuns pe fundul marii.Locuitorii unui sat foarte sarac au gasit seiful dar,oricat s-au straduit ,nu au putut sa-l deschida,asa ca singura solutie a ramas sa descopere cifrul seifului.Cifrul seifului este acelasi cu rezultatul urmatoarelor calcule:A=116mm+105mm+100mm

B=221cm+312cm+121cm

C=523dm+142dm+322dm

CIFRU=A+B+C

R: 987654321mm.Prima grupa care va afla raspunsul corect va fi premiata

Fac aprecieri asupra raspunsurilor,notarea elevilor care s-au remarcat

Manual: pag.

Culegere Balauca

Elevii noteaza pe caieteElevii sunt atenti.Unul din elevi iese la tabla si afla volumul cubului cu lungimea laturei de 1m

Elevii noteaza pe caiet

Elevii sunt atenti

Elevii noteaza pe caiet

Elevii noteaza pe caiete

Elevii sunt atenti si noteaza pe caiete

Elevii lucreaza individual fisele de lucru

Elevii vor iesi la tabla si vor rezolva exercitiile de pe fisele de lucru.Elevii sunt atenti si participa cu interes.

Elevii lucreaza pe grupe de cate trei.

Elevii noteaza tema

ExpuneraConversatia euristica

Explicatia

Expunera

Expunerea sistematicaObservatia

Exercitiul

Jocul de rol

Fisa1

FISA DE LUCRU

1Transformati:

a)20cm= .... mm

b)6m= .... dm

c)18dm = ....cm

d)149m = .... dam

e)5436hm= ..... km

f)124855m= ... hm

2.Calculati:

a)0,017m+0,762dm+4179cm=

b)0,415dam+14000m+1,5hm

Fisa2

FISA DE LUCRU

Un pirat din Insulele Caraibe,pentru a nu-i fura nimeni comoara si-a ascuns-o intr-un seif,pe care la ascuns pe fundul marii.Locuitorii unui sat foarte sarac au gasit seiful dar,oricat s-au straduit ,nu au putut sa-l deschida,asa ca singura solutie a ramas sa descopere cifrul seifului.Cifrul seifului este acelasi cu rezultatul urmatoarelor calcule:

A=116mm+105mm+100mm

B=221cm+312cm+121cm

C=523dm+142dm+322dm

CIFRU=A+B+C

m EMBED Equation.3

dam EMBED Equation.3

hm EMBED Equation.3

km EMBED Equation.3 EMBED Equation.3

dm EMBED Equation.3

cm EMBED Equation.3

mm EMBED Equation.3

_1118042657.unknown

_1118043712.unknown

_1117780886.unknown

_1117781777.unknown

_1118042305.unknown

_1118042405.unknown

_1118042526.unknown

_1118042553.unknown

_1118042573.unknown

_1118042464.unknown

_1118042364.unknown

_1118042173.unknown

_1118042209.unknown

_1117781816.unknown

_1117781089.unknown

_1117781607.unknown

_1117781735.unknown

_1117781167.unknown

_1117780974.unknown

_1117781044.unknown

_1117780918.unknown

_1117780445.unknown

_1117780684.unknown

_1117780801.unknown

_1117780838.unknown

_1117780768.unknown

_1117780536.unknown

_1117780583.unknown

_1117780508.unknown

_1117610307.unknown

_1117613189.unknown

_1117613560.unknown

_1117613256.unknown

_1117611335.unknown

_1117612929.unknown

_1117612984.unknown

_1117612131.unknown

_1117612754.unknown

_1117612149.unknown

_1117612103.unknown

_1117611038.unknown

_1117611205.unknown

_1117610700.unknown

_1117610045.unknown

_1117610200.unknown

_1117610246.unknown

_1117610160.unknown

_1117609945.unknown

_1117610001.unknown

_1117522513.unknown