0_0_5_proiect_mate.doc

5
 PROIECT DE ACTI VITA TE  DATA CLASA: Pregtitoare PROPUNĂTOR:  DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului UNITA TEA DE ÎNVĂŢARE : Evaluare sem II SUBIECTUL: Cmpunerea si descompunerea unor multimi cu un nr. de obiecte  pana -10;numarare si completare cu cardinalul corespunzator; FORMA DE REALIZARE : activitate interată; TIPUL ACTIVITĂŢII: evaluare OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - sa compare co rect mult imile p rin rapor tarea 1-1 - sa stabileasca multimile cu mai mu lte! mai p utine ele me nte " pe  baza unui rationament loic" motivat. - sa ve rbal izez e act iun ile e# ectuate" #olosin d un lim ba$ matematic corect si adecvat. - sa respecte c erin tele in re zol vare a corecta a #is elo r matematic e individuale. - %a scrie corect c ard inalul un ei m ult imi; - %a ide nt i#ice el. dintr-o multi me ; - %a ident i#ice un nr. mai mare i ntr -u n si r; - %a complete ze int r- un ta bel nr . de elemente reprezen tate p rin imaini; - %a recu no asca unele simbo lu ri ; - %a #ormul eze p rob leme d upa ima i ni; - %a scrie exercit iul u nei probleme dupa im aini METODE ŞI PROCEDEE: exercitiul" $ocul" explicatia" conversatia"  problematizarea. MILOACE DIDACTICE: caiete" creioane colorate" #ise de evaluare" recompense. FORMA DE REALIZARE : #rontala"pe perec&i

Transcript of 0_0_5_proiect_mate.doc

ETAPELE ACTIVITII

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA

CLASA: Pregtitoare PROPUNTOR: DISCIPLINA: Matematic i explorarea mediuluiUNITATEA DE NVARE: Evaluare sem IISUBIECTUL: Cmpunerea si descompunerea unor multimi cu un nr. de obiecte pana -10;numarare si completare cu cardinalul corespunzator;FORMA DE REALIZARE: activitate integrat;TIPUL ACTIVITII: evaluare OBIECTIVE OPERAIONALE: sa compare corect multimile prin raportarea 1-1

sa stabileasca multimile cu mai multe/mai putine elemente, pe baza unui rationament logic, motivat.

sa verbalizeze actiunile efectuate, folosind un limbaj matematic corect si adecvat.

sa respecte cerintele in rezolvarea corecta a fiselor matematice individuale.

Sa scrie corect cardinalul unei multimi;

Sa identifice el. dintr-o multime;

Sa identifice un nr. mai mare intr-un sir;

Sa completeze intr-un tabel nr. de elemente reprezentate prin imagini;

Sa recunoasca unele simboluri;

Sa formuleze probleme dupa imagini;

Sa scrie exercitiul unei probleme dupa imagini

METODE I PROCEDEE: exercitiul, jocul, explicatia, conversatia, problematizarea.

MIJLOACE DIDACTICE: caiete, creioane colorate, fise de evaluare, recompense.

FORMA DE REALIZARE: frontala,pe perechi,

ETAPELE ACTIVITIIACTIVITATEA INV.ACTIVITATEA COPIILORMETODEMIJLOACE

MOMENT ORGANIZATORIC

Se asigur climatul necesar desfurrii activitii n condiii optime.Se pregtesc pentru lecie.

CAPTAREA ATENIEI

Se va realiza printr-un joc de miscare -numaratoareaExecuta jocul vu miscareExercitiul

Jocul

Explicatia

Conversatia

Problematizarea

ANUNTAREA TEMEI SI

ENUNAREA OBIECTIVELORLa activitatea de azi vom compara multimile ,vom compune si descompune,vom scrie numere,vom . sa fiti foarte atenti, sa raspundeti corect, sa lucrati cat mai repede si cat mai corect, sa nu incurcati multimile si elementele acestora, sa folositi culorile potrivite.

- ascult i rspund dac este cazulExplicatia

Conversatia

DESFASURAREA ACTIVITATII -se lucreaza din manualul de MEM Ed. Ars Libri-pg.74-ncercuiesc mulimea cu mai multe elemente.

-Coloreaz i deseneaz mulimi n funcie de cerine.

-numara si completeaza cu nr. corespunzatorColoreaza casutele celei mai mari nr.

-incercuieste cel mai mic nr.

-.

- Copiii asculta si repeta cerintele de lucru.

-Copiii rezolva exerciiile individual.

Exercitiul

Jocul

Explicatia

Caietul auxiliarCreioane colorate

OBTINEREA PERFORMANTEI

Se explica modul in care trebuie rezolvata fisa si cerintele acesteia.

Se solicita 1, 2 copiii care sa explice oral modul in care au realizat cerina si modul in care au rezolvat fia.

Copiii raspund solicitarilor, motiveaza modul in care au rezolvat fisele, exprimandu-se in limbaj matematic adecvat.

-apreciaza modul de rezolvare a fiselor, cu argumente.Explicatia

Conversatia

Fie de evaluare

NCHEIEREA ACTIVITII

Se fac evaluari asupra modului in care au fost rezolvate sarcinile de lucru prin raportare la obiectivele si cerintele stabilite.

Se fac aprecieri generale i individuale stimulative cu privire la activitatea copiilor.

Se ofera recompense.Explicatia

Conversatia

Recompense