0 Proiect Didactic Tehnici de Ornare Si Preparare a Produselor Culinare

14
PROF.ING. JUVERDEANU GABRIELA ȘCOALA PROFESIONALĂ SPECIALĂ, C-lung Moldovenesc PROIECT DIDACTIC DATA : CLASA : Clasa a X – a PROFESOR: JUVERDEANU GABRIELA MODULUL 1: Sortimentul de preparate și băuturi” subiectul :”Tehnici de ornare si preparare a produselor culinare, aranjarea meselor” TIPUL LECŢIEI : mixtă RESURSE DE TIMP : 2 ore Tipul lecţiei: de recapitulare şi sistematizare Scopul lecţiei : Respectarea indicaţiilor reţetei culinare pentru a obține aperivele dorite ; proiectarea , prepararea şi evaluarea unor produse ; Cunoaşterea regulilor de igienă Unitatea de comptenta : UC11- Servirea preparatelor Competenţe specifice: C.1.- Prezentarea componenţei unui meniu (pentru dejun – meniu semicomplet sau comandat) C.2 - Efectuează mise-en-place-ul C.3 - Obţine semipreparate şi preparate cu grad redus de complexitate, conform proceselor tehnologice specifice C.4- Aranjează preparatele în vederea servirii, le serveste conform regulilor de servire Competenţe derivate : 1

Transcript of 0 Proiect Didactic Tehnici de Ornare Si Preparare a Produselor Culinare

PROIECT DIDACTIC

PROF.ING. JUVERDEANU GABRIELA

COALA PROFESIONAL SPECIAL, C-lung Moldovenesc

PROIECT DIDACTICDATA : CLASA : Clasa a X aPROFESOR: JUVERDEANU GABRIELAMODULUL 1: Sortimentul de preparate i buturisubiectul :Tehnici de ornare si preparare a produselor culinare, aranjarea meselorTIPUL LECIEI : mixtRESURSE DE TIMP : 2 oreTipul leciei: de recapitulare i sistematizare

Scopul leciei: Respectarea indicaiilor reetei culinare pentru a obine aperivele dorite; proiectarea , prepararea i evaluarea unor produse; Cunoaterea regulilor de igienUnitatea de comptenta: UC11- Servirea preparatelorCompetene specifice:

C.1.- Prezentarea componenei unui meniu (pentru dejun meniu semicomplet sau comandat)

C.2 - Efectueaz mise-en-place-ul C.3 - Obine semipreparate i preparate cu grad redus de complexitate, conform proceselor tehnologice specifice

C.4- Aranjeaz preparatele n vederea servirii, le serveste conform regulilor de servireCompetene derivate : C.D.1 - s recunoasc tipul de mise-en-place i s completeze mice-en-place-ul cu obiecte de inventar corespunzatoare

C.D.2 - s cunoasc regulile de decorare i ornare C.D.3 - s realizeze preparate culinare simple (aperitive);

C.D.4 - s descrie ingredientele primite ;

C.D.5 - s denumeasc ustensilele folosite n buctrie ;

C.D.6 - s prepare diferite aperitive n cadrul unei echipe ;

C.D.7 - s decoreze i s orneze preparatele realizate ;

C.D.8 - s utilizeze corect tacmurile i vesela :

C.D.9 - s respecte normele de protecie i de igien la locul de muncResurse: A. bibliografice: Oficiale: Curriculum Naional, M.E.C., 2004B. metodologice:

strategia didactic: dirijat, activ-participativ; metode i procedee: conversaia, povestirea, explicaia, munca independent, munca pe echipe; forme de activitate: frontal, individual, pe grupe; materiale: plane , ingrediente (pine, unt, salam, unc, cacaval, castravei, fructe asortate, tub fric), ustensile (cuite, toctor, platouri, castron, farfurii, pahare, furculie), lucruri necesare pentru decorrii mesei (fa de mas, erveele, flori)DEMERSUL DIDACTIC

Secvenele

lecieiConinuturile nvriiResurse

Activitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetodeMijloace

didacticeForme de activitate

Momentul organizatoricSaluta elevii .Face prezenta si noteaza absentii.Verifica tinuta elevilor in vederea desfasurarii corespunzatoarea activitatii de laborator.

Se asigur climatul de ordine i disciplin favorabil desfurrii orei de abiliti practice;

- i pregtesc materialele necesare;

* conversaia

- frontal

Verificarea cunostintelor din ora anterioara1.Care este rolul decorarii preparatelor culinare?

2.Care sunt regulile care trebuiesc respectate in decorarea preparatelor?

3.Ce materii prime se pot utiliza pentru decorarea preparatelor culinare?1.Decorarea preparatelor culinare are un rol deosebit de important n servirea i prezentarea acestora, starea emoional fa de hran fiind amplificat de tipurile de decoruri folosite .

2.Decorarea preparatelor culinare trebuie s respecte anumite reguli:

-se folosesc doar produse alimentare;

-nu se aeaz alturi produse de aceeai culoare;

-elementul de ornare trebuie s fie simplu i s evidenieze forma natural a preparatului.

3.Pentru decorarea preparatelor culinare se pot folosi materii prime vegetale, animale i compoziii diverse.

*conversaia*expunere

- frontal

Anunarea temei , enunarea obiectivelor si

metoda de lucru in echipa.Anun i prezint titlul leciei. Se enun obiectivele i ordinea desfurrii leciei:

Vor forma 3 grupe ;

GRUPA1

-.realizeaza mice-en-place-ul

pentru dejun semicomplet la 2 mese , respectand etapele de aranjare a meselor dand explicatii privind rolul fiecarui obiect de servire.

GRUPA 2

- prepararea,decorarea si montarea pe platouri a catorva tipuri de gustari reci.

GRUPA3

-Servirea preparatelor obtinute cu respctarea reguliilor de servire.

Explic faptul c , pentru o or , sala de clas va deveni o buctrie , iar ei iscusiti buctari.

*ascult explicaiile, iau la cunotin competenele ce urmeaz a fi dobndite la finalul lectiei.

*conversaia

- frontal

Desfurarea leciei Elevii observ materialele i ustensilele de lucru .

Cer elevilor s enumere produsele alimentare pe care le observ pe mas .

Se explic i se demonstreaz tehnica de lucru .

Se insist asupra regulilor de igien care trebuie respectate, precum i asupra ateniei sporite n folosirea cuitului .

I. Prezentarea materialelor de lucru:

a) Ingrediente: pine, branzeturi, unc, salam, roii, castravei, cacaval, fructe asortate, legume , verdeuri de grdin.

b) Ustensile necesare pentru aranjarea i decorarea platourilor : cuite, toctor, platouri pentru prezentare, castron, farfurii, pahare, furculie, fa de mas, erveele, ornamente de decor.

c)Obiecte de inventar pentru realizarea mice-en-place: moltoane, fee de mas, naproane , ervete de pnz;

farfurii suport, farfurii jour, tacmuri pentru preparat de baz i pentru gustare, pahare pentru butur aperitiv, pahare de vin, pahare de ap mineral, couri de pine, oliviere, suport pentru erveele, etc.

II. Enumerarea tehnicilor de lucru:

Aranjarea mesei:

se ntinde faa de mas;

se aranjeaz farfuriile, paharele, erveelele, furculiele, lingurile, vaza cu flori i suportul de lumnare.

Pregtirea gustarilor reci folosind vesela i ingredientele pregtite, respectnd regulile de lucru cunoscute. Servirea gustrilor de ctre componenii celei de a 3a grupe cu respectarea regulilor de servire cunoscute i n final, debarasarea obiectelor de inventar utilizate, cu respectarea regulilor impuse .

III. Stabilirea regulilor de lucru n echip

s avem o inut corespunztoare: or de buctrie, minile splate, prul strns;

s respectm regulile de igien i de protecie la locul de munc;

s planificm sarcini concrete fiecrui membru din echip;

s respectm rolul fiecruia pentru sarcina ce i se cuvine;

s respectm disciplina n echip;

s pstrm ordinea i curenia la locul de munc;

s realizm n timp util ceea ce ne-am propus.

IV. Instructaj de protecie

Care este tinuta de lucru pe care trebuie sa o foloseasca? Cum mnuim cuitul?

(cu atenie pentru a nu ne rni pe noi nine sau pe colegi).s

Cum preparam gustarile?

Cum aranjam platourile ,cum servim si cum debarasam corect pentru a evita accidentarile si pentru a diminua efortul ortostatic si neuropsihic?V. Pregatirea gustarilor de ctre elevi

n timpul lucrului le voi oferi elevilor ajutorul, sugestiile i ndrumrile necesare.

Pe msura realizrii lor, produsele vor fi expuse pe masa frumos aranjat i decorat. Dup ce m asigur c toi elevii au neles ceea ce au de fcut , le dau voie s nceap .

Voi supraveghea i voi da indicaii unde e necesar .

Se va asigura un fond muzical plcut . Ei repet ingredientele care se folosesc i etapele de lucru , apoi realizeaz produsul . - spun cum se utilizeaz acestea

- numesc ingredientele primite

- verbalizeaz materialele aduse i le aeaz p mas

- ascult explicaiile date;

- verbalizeaz tehnicile de lucru utilizate;

- ascult explicaiile date;

- verbalizeaz tehnicile de lucru utilizate;

- ascult explicaiile

date;

- verbalizeaz tehnicile de lucru utilizate;

- observ regulile scrise pe plan

- observ regulile scrise pe plan

- urmresc explicaiile date

- ascult indicaiile date

- pregtesc produsele culinare urmrind etapele de lucru;

- colaboreaz ntre ei n timpul lucrului*problematizarea

*demonstraia

*conversaia

*explicaia

* conversaia

*explicaia

*conversaia

*explicaia

*conversaia

*explicaia

*conversaia

*demonstra-

ia

*explicaia

*instructajul

*munc

independent-ingrediente

- ustensile de buctrie

- fie

- fie

- fie

- plana

- plana

- cuit

- ingrediente

- ustensile- pe grupe

- echipe

- echipe

- echipe

- echipe

- echipe

- echipe

- echipe

- individual

Evaluarea i ncheierea

activitii Dup finalizarea timpului acordat preparrii , se cere prezentarea produsului realizat .

Se apreciaz platourile realizate de catre elevi apreciind aspectul ,modul de aranjare si decorare dar si gustul . Fac aprecieri verbale referitoare la implicarea elevilor n activitate.

Invit elevii s serveasc din gustarile pregtite .

Drept rsplat , fiecare dintre ei va primi cte o diplom de participare pentru activitatea depus la aceast or de gastronomie .

Fiecare grupa va evalua activitatea colegilor si nota primita de catre acestia va fi trecuta pe diploma .- elevii i prezint produsul

- fac aprecieri asupra desfurrii leciei, a produselor realizate i a mesei decorate.

- gust din salata de fructe a colegilor

- primesc diplomele- conversaia

-evaluare oral ,

frontal

- autoevalu-

area

- recompen-

saDiplome pentru participarea la lecie- pe echipe

- individual

FI DE LUCRU grupa nr. 1 Componenii primei grupe vor avea de pregtit mise-en-place-ul pentru servirea dejunului sau a cinei, meniu semicomplet, unde se vor servi gustri reci. Elevii pregtesc 2 mese cu astfel de mise-en-place, respectnd ordinea efecturii operaiilor . este de vorba de aranjarea meselor care se realizeaz dup urmtoarele etape :

aerisirea slii

tergerea prafului

alinierea i fixarea meselor

fixarea moltonului

aducerea i fixarea feelor de mas aezarea napronului

aducerea obiectelor de inventar : farfurii suport, farfurii jour, tacmuri preparat de baz, tacmuri gustare, tacmuri desert, pahare bautur aperitiv, pahare de vin alb sau/i rou, pahare de apa mineral, couri de pine, oliviere, numr de mas, ervete de pnz, etc.

In timp ce realizeaz aceste operaii, elevii vor explica ce i cum fac i vor rspunde intrebrilor cadrului didactic.FI DE LUCRU grupa nr. 2 Componenii grupei 2 vor avea de pregtit i de decorat platouri cu gustri reci cu ajutorul ingredientelor i materialelor pregtite anticipat, folosind metode i modaliti de lucru cunoscute. Elevii vor demonstra capaciti i abiliti practice de aranjare pe platouri, de decorare i prezentare a produselor finite. FI DE LUCRU grupa nr. 3

Elevii din ultima grupa vor avea de servit gustrile pregtite i decorate de colegii lor, folosind regulile de servire a preparatelor studiate pe scurt in semestrul I. Astfel, vor trebui s tie serviciile care se realizeaz pe partea dreapt, pe partea stng si pe ambele pri, vor tii cum i pe ce parte se prezint platourile i cum se face servirea la platou cu cletele sau cu lingura i furculia, tot ei vor fi cei care vor efectua la sfritul activitii, operaiile de debarasare.

CRITERII CE TREBUIE RESPECTATE IN VEDEREA NOTRII:

respectarea regulilor de igiena i protecia muncii; pregtirea locului de munc prezentarea preparatelor ce urmeaz a fi decorate;

identificarea materiilor prime

pregtirea materiilor prime9