0 Proiect Didactic Ab Practice

7
PROIECT DIDACTIC A. ALGORITM INTRODUCTIV Unitatea de învăţământ: Şcoala cu clasele I-VIII „Puiu Sever”, Ineu Data: 27 februarie 2012 Învăţător: Kovacs Beatrix Obiectul: Abilităţi practice Unitatea de învăţare: activităţi cu materiale sintetice-hârtia Subiectul: Tehnica tangram „Pisica” Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi practice Obiectiv fundamental: familializarea copiilor cu tehnica tangram, dezvoltarea depriderilor de tăiere, lipire, asamblare Obiective operaţionale: O1- să recunoască figuri geometrice din pătratul tangram; O2- să decupăze corect piesele tangram;

Transcript of 0 Proiect Didactic Ab Practice

Page 1: 0 Proiect Didactic Ab Practice

PROIECT DIDACTIC

A. ALGORITM INTRODUCTIV

Unitatea de învăţământ: Şcoala cu clasele I-VIII „Puiu Sever”, Ineu

Data: 27 februarie 2012

Învăţător: Kovacs Beatrix

Obiectul: Abilităţi practice

Unitatea de învăţare: activităţi cu materiale sintetice-hârtia

Subiectul: Tehnica tangram „Pisica”

Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi practice

Obiectiv fundamental: familializarea copiilor cu tehnica tangram, dezvoltarea depriderilor de tăiere, lipire, asamblare

Obiective operaţionale:

O1- să recunoască figuri geometrice din pătratul tangram;

O2- să decupăze corect piesele tangram;

O3- să asambleze după model piesele pentru a forma animale;

O4- să lipescă piesele pentru a obţine o pisică;

O5- să evalueze obictiv după criteriile date propria lucrare şi lucrările altora.

Page 2: 0 Proiect Didactic Ab Practice

Strategii didactice:

Resurse procedurale (metode şi procedee):M1-conversaţia

M2-explicaţia

M3-exerciţiul

M4-demonstraţia

Resurse materiale: m1-imagini cu animale realizate prin tehnica tangram

m2- tabla flipchart

m3- piese tangram magnetice

m4-modelul învăţătoarei

m5-pătratul tandram pentru copii

m6-lipici, foarfecă, hîrtie colorată

Forme de organizare:-frontal,

- individual.

Resurse umane: 18 elevi

Resurse de timp: 50 minute

Forme şi strategii de evaluare: observare sistematică, aprecieri verbale, de produs

Criterii de evaluare:-decuparea corectă a pieselor

-asamblarea precisă a pieselor

-lipirea corectă şi curată a piaselor

Bibliografie:

Programa şcolară de abilităţi practice revizuită pentru clasa I şi a II-a, 2003 Bucureşti

B. DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Page 3: 0 Proiect Didactic Ab Practice

Nr.crt.

Segvenţe pedgogice

OActivitatea de predare-învăţare Strategii didactice Evaluare

Activitatea cadrului didactic Activitatea elevilor M F. de org. m1.

Moment organizatoric

-Voi asigura condiţiile necesare unei bune desfăşurări a lecţiei

-se distribuie materialele: împart copiilor lipici, foarfecă, hârtie colorată, pătratul tangram.

-se pregătesc pentru oră

m5m6

2.

Pregătirea psihologică

-despre ce am discutat noi ora trecută la cunoaşterea mediului?-acum vă voi arăta planşe cu animale realizate prin tehnica tangram. Voi trebuie să recunoaşteţi animalele.

-despre animale.

-numesc animalele din imagine

M1 frontal m1 Aprecieri verbale

3.Anunţarea

temei

-astăzi vom realiza şi noi o pisicuţă prin tehnica tangram.Cum se numeşte tehnica folosită astăzi de noi?

-tehnica tangram

4.

Dirijarea învăţării

a)Prezentarea modelului şi analiza acestuiaEu am realizat deja acasă pisicuţa prin acestă tehnică.-arat modelulCe animal am în imagine? -pisică

M1

Frontal

m4

O1

b)Explicarea şi demonstrarea modelului de lucruPentru a obţine acestă pisicuţă va trebui să decupăm cele 7 piese tangram din pătratul tangram.-pun piesele pe tabla flipchart.Ce figuri geometrice recunoaşteţi -enumeră figurile geometrice

Frontal

m2

Observare sistematică

Page 4: 0 Proiect Didactic Ab Practice

O2O3

O4

voi dintre aceste piese? După ce decupaţi piesele le asamblăm astfel încât să obţinem animale. După ce obţinem o pisicuţă, lipim piesele pe foaia colorată. La analiza lucrărilor voi urmării cât de corect aţi decupat, asamblat şi cât de precis, curat aţi lipit piesele.

pe care le cunoaşteM2

m3

O2

O3

O4

c) Executarea temei de către copii-cer copiilor să decupeze piesele tangram-urmăresc cum lucrează şi intervin dacă e cazul-după ce termină toţi de decupat asamblăm piesele pentru a obţine animale.-în final asamblez pe tabla flipchart o pisică.Acum veţi lipi fiecare piesă una câte una. Ridicaţi o piesă, puneţi lipici şi o lipiţi acolo de unde aţi luat-o.-urmăresc activitatea copiilor şi intervin dacă e cazul

-decupează piesele

-asambleză piesele urmărind demonstrarea de pe tabla flipchart-asamblează pisica după model

-lipesc piesele pentru a obţine o pisică

M3

M4

M2

Frontal

Individual

m5m6

m2m3

m5m6

Observare sistematică

5. Evaluarea şi aprecierea

individuală a lucrărilor

O5Se expun lucrările şi se analizează de către colectivul de elevi, apoi de învăţător în funcţie de criteriile de evaluare: decuparea corectă a pieselor; asamblarea precisă a pieselor;lipirea corectă şi curată a piaselor

-analizează lucrările realizate M1 Frontal, individual

Evaluare de produs

Page 5: 0 Proiect Didactic Ab Practice