0 Cu Sania Inspectie
-
Upload
ninua-burduja -
Category
Documents
-
view
29 -
download
3
Transcript of 0 Cu Sania Inspectie
Proiect de lecție
Data: 10.XII.2013Clasa: a II-a BȘcoala:Gimnazială Nr.200Profesor:Ursu SînzianaAria curriculară :Limbă și comunicareDisciplina: Limba și literatura românăUnitatea de învățare: Bucuroși de oaspeți Subiectul : Cu sania ,după Ion Agârbiceanu- Analiza pe textTipul lecției : mixtă
Obiective operaționale : La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:
O1- să citească textul cursiv și expresiv ; în condițiile în care s-a aplicat tipuri diferite de citire;obiectivul se consideră realizat dacă cel puțin treisprezece elevi citesc;O2- să explice cuvintele și expresiile noi ; în condițiile în care au fost explicate de către învățător și integrate în construcții noi; obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii explică cel puțin două cuvinte;
1
O3- să rezolve exercițiile de vocabular care presupune: sinonimie,antonimie,omonimie; în condițiile în care s-au realizat sarcini asemănătoare ; obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii rezolvă cel puțin două exerciții;O4- să exprime păreri proprii pe marginea textului analizat; în condițiile în care s-a făcut analiză pe text ; obiectivul se consideră realizat dacă cel puțin trei echipe îndeplinesc sarcinile de lucru.
Strategii didactice :
metode si procedee: conversația ,explicația ,lectura explicativă,metoda "Pălăriile gânditoare"forme de organizare : frontal,individual,pe grupemijloace didactice : flipchart,manual,tablă magnetică,pălării colorate,cd cantec" Saniuța fuge".spațiale :sala de clasă temporale :100 min.umane :19 elevi
Bibliografie:Programa pentru clasele a I-a, a II-a,2003Marcela Peneș "Limba si literatura română " ,Manual pentru clasa a II-a ,Editura Ana,2000Carmen Iordachescu - "Să dezlegăm tainele textelor literare" ,Editura Carminis ,Pitești ,2004;Marcela Peneș - Să aprofundăm textele literare ,Clasa a II-a ,Editura Ana 2000,2006
2
Desfășurarea lecției
Ora INr.Crt
Etapele lecției
Ob
Timp Conținutul învățării Strategii didacticeMetode și procedee
For-mede orga-nizare
Mijloa-cedidacti-ce
Evalua-re
1. Moment organizatoric
1 min Se asigură climatului necesar orei .Voi intreba care este cea mai curată bancă?
2. Verificareatemei
3 min Voi întreba elevii :
-Ce ați avut de scris?Voi verifica tema cantitativ si calitativ.Voi numi cațiva elevi să citească tema.
Conversa-tia
frontal
3
3. Reactualiza-rea cunoștințe-lor și captarea atenției.
O3
10 min
Pe flipchart ,elevii vor avea de completat un rebus cu sinonime si antonime .Pe verticala A-B ,cuvantul va fi Iarna.
Elevii vor iesi pe rând pentru a completa rebusul .
Eu stiu un cântecel despre o săniuță.Voi,copii ,stiți vreun cântecel cu săniuta?Săniuta fuge....Voi pune cd-ul pentru a canta cu elevii melodia.
conversa-tia
explicațiaconversa-ția
Indi-vidual
frontal
frontal
flip-chartrebus
Cd cantec
4. Anunțarea temei și a obiectivelor
O4
5 min Haideti să vedem ce spune Ion Agârbiceanu despre textul "Cu sania".Deschideți cartea la pagina 40.Ce vedeți în imagine?Cum este îmbrăcat băiatul?Unde se duce el?Noi cu ce ne jucăm iarna?Se va scrie titlul la tablă și autorul.Cu sania
Conversa-ția
frontal manual
4
după Ion AgârbiceanuCând înaintea autorului avem cuvântul după înseamnă că textul nu este scris în intregime si au fost înlocuite noi , pentru ca elevii să înteleagă textul.
5. Dirijarea învățării
Ora II
O1
O2
O1
20 min
20 min
Citirea textului în gând.Elevii vor citi textul în gând și cu un creion vor sublinia cuvintele necunoscute.La tablă voi scrie -Cuvinte și expresii noi.slăbise frigul-a se domoli.a se linisti,a înceta.zări -a vedea ,a privirar-lent,puțin
Vom alcătui enunțuri cu ele.Pe rând va ieși câte un copil la tablă.
Citirea textului integral.Un elev va citi textul integral.
Citirea în șir. Elevii vor citi câte un enunț pe rând.Analiza înțelegerii textuluio Câte zile a nins?o Care sunt personajele?o Ce aștepta Petricăo Cine nu îi dădea voie băiatului să iasă cu
Conversa-țiaexercitiul
explicatia
Conversa-Tia
Indivi-dual
Fron-Tal
Manual
TablaMagneTica
manual
5
O1O3
sania? Citire selectivă
-Citeste enunțul în care Petrică nu avea voie să iasa afară.-Citeste prima întrebare din text.-Citeste dialogul dintre mamă si baiat.-Citeste enuntul unde se găseste semnul exclamării.
Citire pe roluri. Voi numi trei elevi pentru a citi pe roluri textul. -povestitor,băiatul,mama,bunicaAnaliza pe text1.Scrieti cuvinte cu acelasi întelesa se opri-privea-a se termina-2.Scrieti cuvinte cu înțeles opusa pleca-rar-nouă-Copii,ia să vedem în textul nostru unde găsim cuvântul nouă?Ce înseamna nouă?
Conversa-tiaExplicatia
exercitiul
Indiv.
frontal
tabla
6
Căciula este cumpărată ,nefolosită,adică este nouă.Ia să vedem mai stiți și alte sensuri pentru acest cuvânt?
6. Obținerea perfomanței
O4
10 min
Metoda "Pălăriile gânditoare" Elevii vor forma grupe si vor primi cate o palarie.
1. Pălăria albă-Informează-Despre ce este vorba în text?
Pălăria roşie-Spune ce simţi!-Crezi că Petrică era un copil ascultător ?
2. Pălăria neagră-Aspecte negative-De ce crezi că Petrică nu avea voie să ia căciula la joacă?
3. Pălăria galbenă-Aspecte pozitive
Explicatia
Conversatia
Grupe Palarii Colorate
7
-Ce joc specific anotimpului de iarnă i-a adus bucurie băiatului?Enumeră şi alte jocuri specifice acestui anotimp. 5.Pălăria verde- Generează idei-Ce s- ar fi întâmplat daca Petrică nu ar fi ascultat de mama?6.Pălăria albastră-Clarifică
-Pune o întrebare colegilor tăi să verifici dacă au înţeles conţinutul textului.
7. Evaluare 5 min Vom lucra pe caietul special Să aprofundăm textele literare textul "Cu sania".
ExplicatiaConversatia
Indiv. Caiet special
8. Încheierea activității
2 min Se vor face aprecieri frontal.Tema pentru acasa.Ex 3,4,5 pg 40
8
Nume: Data:
Fișă de lucru
1.Alcătuiți enunțuri cu cuvăntul sania care să aibă la sfărșit: semnul exclamării,semnul intrebarii și punct.
____________________________________________________________________________
9
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
10