0 1 Proiect Didactic Istorie

16
DATA: 14.03.2014 CLASA: a IV-a PROF.INV.PRIMAR: Draghici Andreea-Georgiana ŞCOALA: cu cls I-IV Moara Noua ,Berceni ARIA CURRICULARA: Om si societate DISCIPLINA: Istorie UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Fapte istorice si personalitati in Epoca Medievala SUBIECTUL LECTIEI: “Mari călători şi descoperirile lor” TIPUL LECŢIEI: Dobandire de noi cunostinte SCOPUL LECŢIEI: S1- Dezvoltarea deprinderii de explicare şi utilizare a termenilor istorici; S2- Cultivarea sentimentului de mândrie naţională, de admiraţie pentru faptele de vitejie ale strămoşilor noştri; S3- Dezvoltarea operaţiilor gândirii şi a atenţiei voluntare. OBIECTIVE DE REFERINTA: să recunoască şi să utilizeze informaţii dintr-o sursă istorică; să folosească termeni istorici în situaţii diverse; să formuleze puncte de vedere cu privire la evenimente/fapte/personalităţi. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: A) Cognitive: La sfarsitul lectiei elevii trebuie sa: OC 1- să utilizeze informaţiile dintr-o sursă istorică; OC 2 -să relateze evenimentele istorice studiate, folosind termeni de specialitate; OC 3-să povestească aspecte legate de viaţa şi activitatea marilor călători selectând informaţiile; OC 4 – să localizeze corect pe hartă traseele parcurse de marii exploratori;

Transcript of 0 1 Proiect Didactic Istorie

Page 1: 0 1 Proiect Didactic Istorie

DATA: 14.03.2014CLASA: a IV-a PROF.INV.PRIMAR: Draghici Andreea-GeorgianaŞCOALA: cu cls I-IV Moara Noua ,BerceniARIA CURRICULARA: Om si societateDISCIPLINA: IstorieUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Fapte istorice si personalitati in Epoca Medievala SUBIECTUL LECTIEI: “Mari călători şi descoperirile lor”TIPUL LECŢIEI: Dobandire de noi cunostinte

SCOPUL LECŢIEI:S1- Dezvoltarea deprinderii de explicare şi utilizare a termenilor istorici;S2- Cultivarea sentimentului de mândrie naţională, de admiraţie pentru faptele de vitejie ale strămoşilor noştri;S3- Dezvoltarea operaţiilor gândirii şi a atenţiei voluntare.

OBIECTIVE DE REFERINTA:

să recunoască şi să utilizeze informaţii dintr-o sursă istorică; să folosească termeni istorici în situaţii diverse; să formuleze puncte de vedere cu privire la evenimente/fapte/personalităţi.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

A) Cognitive: La sfarsitul lectiei elevii trebuie sa:

OC 1- să utilizeze informaţiile dintr-o sursă istorică; OC 2 -să relateze evenimentele istorice studiate, folosind termeni de specialitate;

OC 3-să povestească aspecte legate de viaţa şi activitatea marilor călători selectând informaţiile; OC 4 – să localizeze corect pe hartă traseele parcurse de marii exploratori;

OC 5 – să completeze fişele tip blazon ale fiecărui explorator utilizând informaţiile ce le au la dispoziţie; OC 6 – să identifice importanţa marilor descoperiri geografice;

OC 7 – să aprecieze rolul/ cotribuţia unor exploratori la dezvoltarea ştiinţei; OC 8 – să formuleze opinii personale în aprecierea faptelor marilor călători

B) Psihomotorii:

OM 1 - să-şi dirijeze activitatea oculomotorie spre centrul de interes propus de învăţător;

OM 2 - să-şi utilizeze mijloacele de învăţământ în mod corespunzător; OM 3 - să adopte o poziţie corectă în timpul lucrului, în bancă, în faţa clasei.

C) Afective:

Page 2: 0 1 Proiect Didactic Istorie

Elevii:OA 1 - vor accepta propunerile învăţătorului, mobilizându-se pentru realizarea

lor;OA 2 - vor manifesta interes pentru învăţare;OA 3 - vor colabora cu învăţătorul / colegii în activitatea de învăţare.

RESURSE:

A) Metodologice:STRATEGIA DIDACTICĂ:

1. METODE SI PROCEDEE: observaţia, explicaţia, conversaţia ,jocul didactic, ciorchinele, analiza, problematizarea

2. MIJLOACE DE INVATAMANT: manual, planşe, fişe de lucru, busola, prezentare ppt.

3. FORME DE ORGANIZARE: * frontală, pe grupe. EVALUARE: continuă şi formativăLOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă

B) Temporare:

DURATA: 45 min

C)Bibliografice:

*** - ,,  Programe şcolare pentru clasa a IV-a “, Ştiinţe ale naturii, Bucureşti, 2004, p. 2 – p. 10;  

Istorie – Sugestii didactice pentru clasa a IV-a - Daniela Beşliu, Monica Dvorski,

Mihai Manea, Eugen Palade, Mihai Stamatescu, Ecaterina Stănescu - Editura Educaţia 2000+ , 2006

Ghidul programului de informare/formare a institutorilor/învăţătorilor – Lucrare apărută sub conducerea Centrului Naţional de Formare a Personalului din Învăţământul Preuniversitar – M. E. C. Bucureşti 2003

Page 3: 0 1 Proiect Didactic Istorie

MOMENTE PEDAGOGICE

TIMP

OB.OP.

CONŢINUT ŞTIINŢIFICSTRATEGII

EVALUARE

FORME DE

ORGANIZARE

METODE ŞI

PROCEDEE

MIJLOACE

1.MOMENT ORGA-NIZATORIC

2 min.

Pregătirea materialelor necesare lecţiei. frontal conversaţia manuale, caiete,fişe, planşe

2.VERIFICAREACUNOŞTINŢELOR

O1O2O3

Verificarea cunoştinţelor despre lectia anterioara : „Mari fauritori de cultura.Constantin Brancoveanu si Dimitrie Cantemir” se realizeaza completand corect florile primaverii.-Găsiţi în coşuleţ nişte biletele.

-Ajutaţi albinuţa să aşeze pe floare petalele potrivite fiecarui domnitor.

( ANEXA 1)

frontalindividual

observaţiaexplicaţia ,exerciţiulconversaţia

-fişe

4. CAPTAREA ATENŢIEI

3 min

O3

O6

Voi face o scurta expunere : „In sec al XV-lea, europenii au fost tot mai preocupati de bogatiile Africii si Asiei. Portugalia si Spania cautau noi teritorii pentru locuitorii lor, care erau tot mai numerosi. Regii portughezi si spanioli erau interesati sa incurajeze si sa sprijine astfel de expeditii. Europenii visau sa ajunga la minele de aur din Africa si din Asia,dar urmareau sa atraga la crestinism alte popoare. Descoperirea busolei in sec al XIII-lea si a hartilor a incurajat navigatorii sa se indeparteze de coasta si sa ajunga in larg.”

frontal exerciţiul

Page 4: 0 1 Proiect Didactic Istorie

Voi arata copiilor o busola si voi adresa cateva intrebari:

-La ce este folosita busola? =La orientarea in spatiu -Cum se ajuta omul avand busola? =Busola ii indica omului punctul cardinal N si astfel, poate afla sudul ,estul si vestul. -De busola se ajutau si navigatorii,si mai tarziu, marii descoperitori.

3.ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR

1 min

Astazi veti invata lucruri interesante despre trei mari descoperitori (sau exploratori) ai lumii: Marco Polo Cristofor Columb,Fernando Magelan Se va anunţa tema lecţiei: „Mari calatori si descoperirile lor „ ,dar şi obiectivele propuse. Se scrie titlul pe tablă şi în caiete.

frontal - scriu în caiete titlul lecţiei

5. DIRIJARA ÎNVĂ-ŢĂRII

3 min.

O4

O6

O3

O4

O6

-Cautati in dictionar cuvantul „explorator”: Explorator=persoana care face lucrari de explorare, de cautare a unor zacaminte -Voi sublinia faptul ca marii exploratori s-au deplasat cu corabiile care pluteau cu ajutorul velelor si a curentilor de aer ( a vantului) de pe mari si oceane. -Elevilor li se comunica faptul ca fiecare grupa va primi cate o fisa cu cate un explorator. -Li se cere conducatorilor ( reprezentantilor) celor trei grupe sa prezinte pe scurt in ce consta contributia fiecarui explorator si sa indice pe harta administrativa a lumii ( cu sprijinul invatatorului) drumul fiecaruia dintre ei. -Se scrie schita lectiei la tabla.( ANEXA 4)

frontal

Pe grupe

frontala

exerciţiul, explicaţia

exerciţiul, pro-blematizarea

conversaţiaexerciţiul

- tabla-- cretă colorată

- în caiete şi la tablă-schema la tabla- video proiector

- fişe şi la tablă

6,ASIGURAREA - Elevii vor primi fise de lucru ce contin texte conversaţia

Page 5: 0 1 Proiect Didactic Istorie

RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI

5 min.

O5 lacunare referitoare la cei trei exploratori . Fiecare grupa va completa enunturile din cele trei texte cu cuvinte potrivite. ( ANEXA 5)

frontala

Pe grupeexerciţuil

7.ÎNCHEIERE 3 min.

O1 Se fac aprecieri asupra activitatii si se vor nota elevii care au raspuns cel mai bine.

8.TEMA ACASĂ 2 min.

Fisa de personaj: Nicolae Milescuexplicaţia

- notează tema pentru acasă.

Page 6: 0 1 Proiect Didactic Istorie

ANEXA 1

Dimitrie Cantemir

Constantin Brâncoveanu

Page 7: 0 1 Proiect Didactic Istorie

Anexa 2

MARCO POLO

S-a născut la Veneţia în anul 1254, într-o familie de negustori bogaţi. Tatăl şi unchiul său, Niccolo şi Matteo au realizat prima călătorie în Orient. În următoarea călătorie îl iau cu ei şi pe Marco, care era foarte tânăr(15 ani). Au ajuns în China care era sub stăpânire mongolă, când Marco Polo împlinise 21 de ani. Au fost primiţi la curtea imperială chineză şi s-au bucurat de o primire foarte frumoasă.

Marco Polo a stat la curtea marelui Han Kubilai timp de 17 ani. A îndeplinit diverse misiuni cu caracter diplomatic, ceea ce a permis să călătorească prin tot Imperiul Chinez.

Dar dorul de ţara natală îl determină ca în 1292 să plece spre Veneţia, pe mare. A fost însoţit de 14 corăbii si de 600 de oameni, pentru că a avut şi sarcina de a conduce o prinţesă mongoleză la soţul ei în Persia (la Ormuz).

La întoarcere nimeni nu l-a mai cunoscut la Veneţia, dar după un timp a fost repus în drepturi.

Între cele două cetăţi rivale: Genova şi Veneţia izbucneşte un război. Marco Polo participă ca comandant al unei nave, este rănit, luat prizonier şi închis la o închisoare din Genova. Aici leagă o prietenie cu un alt deţinut căruia îi povesteşte peripeţiile prin care a trecut. Acesta notează trăirile lui Marco Polo în China şi astfel apare “Cartea minunilor”.După descrierile făcute de el s-au desenat mai apoi hărţi.

După ce este eliberat îşi face viaţa şi se apucă din nou de comerţ.

Moare în anul 1323.

Page 8: 0 1 Proiect Didactic Istorie

CRISTOFOR COLUMB

S-a născut în 1451, în oaşul Genova, din Italia, într-o familie de ţesători săraci. Încă de mic se familiarizează cu comerţul. A realizat câteva călătorii până s-a stabilit în Portugalia (la Lisabona).

Preocupat de studierea geografiei, i-a prezentat regelui portughez proiectul unei expediţii în Asia de est. Acesta credea că, dacă va traversa Oceanul Atlantic spre vest, va ajunge mai repede în India. Propunerea sa a fost respinsă.

Se mută apoi în Spania. După mai multe insistenţe la regele Ferdinand şi regina Isabela, aceştia au acceptat să finanţeze călătoria.

În august 1492, împreună cu alţi 90 de oameni s-au îmbarcat pe trei nave: Santa Maria, Pinta şi Nina plecând astfel în prima expediţie. După trei luni de navigat, Columb crede că a ajuns în India şi de aceea îi numeşte pe băştinaşii de care este întâmpint indieni. În prima expediţie a descoperit câteva insule şi a întemeiat prima colonie spaniolă “Navidad”. La întoarcere este primit ca un erou.

În cea de a doua călătorie pleacă cu 17 nave şi 1 500 de oameni, întemeiază o nouă colonie “Isabela”şi mai descoperă şi alte insule. Urmează a treia expediţie, din care se întoarce în lanţuri, fiind acuzat de trădare.

Pleacă şi în a patra călătorie, sperând să ajungă în India, dar nu a găsit decât America Centrală.

Se întoarce grav bolnav şi dezamăgit că nu a găsit bogăţiile la care spera.

A murit doi ani mai târziu (1506), convins că a ajuns în India, fără să ştie că a descoperit o Lume Nouă.

Page 9: 0 1 Proiect Didactic Istorie

FERNANDO MAGELLAN

S-a născut în 1480 la Porto, în Portugalia, într-o familie nobilă săracă. La 5 ani rămâne orfan de tată. La vârsta de 10 ani ajunge paj la curtea regelui portughez, unde este educat şi află despre marii călători.

Ajunge ofiţer în armata portugheză şi participă la mai multe lupte. Este rănit la piciorul stâng şi rămâne şchiop pentru toată viaţa. Se dedică studiului şi e tot mai convins că Pamântul este rotund. Cere susţinere din partea regelui portughez pentru a pleca într-o expediţie în jurul lumii, dar nu este crezut.

Magellan se adresează şi regelui Spaniei. Acesta îi pune la dispoziţie 5 nave şi 265 de oameni. Înaintează de-a lungul Americii şi trece prin strâmtoarea numită mai târziu după numele lui. Ajunge în oceanul pe care îl va numi Pacific(Liniştit). Călătoria pe ocean este mult mai lungă decât se credea. Magellan a trebuit să facă faţă revoltelor marinarilor, furtunilor şi foametei, dar a supravieţuit.A fost însă ucis într-o luptă cu locuitorii din insulele Filipine.

Tovarăşii de drum şi-au continuat călătoria şi au ajuns în Spania doar cu o corabie şi 18 oameni, revenind din partea de est şi nu de unde plecaseră.

Expediţia a durat 3 ani şi a fost prima călătorie în jurul Pământului, demonstrând că acesta este rotund. Se deschid astfel noi orizonturi cunoaşterii geografice a lumii.

Magellan este considerat înfăptuitorul uneia dintre cele mai măreţe fapte din istoria omenirii.

Page 10: 0 1 Proiect Didactic Istorie

ANEXA 3SCHITA LECTIEI

CAUZELE EXPEDITIILOR: Dorinta de a obtine mai mult aur si argint S-au realizat progrese in arta navigatiei S-au realizat harti geografice Imperiul Otoman punea in primejdie drumurile comerciale spre Orient (Asia)

MARCO POLO: A fost navigator venetian S-a nascut in jurul anului 1254 În relatările sale menţionează că data de plecare în lunga călătorie către China anul

1271. A pornit la drum împreună cu tatăl şi cu unchiul său. La întoarcere a scris lucrarea „Cartea minunilor lumii” ce a folosit mai târziu şi altor

călători

CRISTOFOR COCUMB: Columb s-a născut la Genova, în Italia, în anul 1451 Tatăl său a fost ţesător Credea că se poate ajunge în Asia mai repede, navigând spre vest. Regele şi regina Spaniei i-au acordat sprijin. În 1492 descoperă o insulă în Lumea Nouă (America), crezând că a ajuns în India El a ajuns de fapt în Cuba Se întoarce în Spania cu o pradă bogată şi cu 7 localnici Organizează alte trei expediţii

FERNANDO MAGELAN: Primul navigator care face înconjurul lumii La 10 august 1519 cinci corăbii au compus flota expediţiei A pornit spre vest din Spania, a explorat coastele Americii. A pătruns în Oceanul Pacific printr-o strâmtoare ce îi poartă numele: Strâmtoarea

Magellan Pe 27 aprilie 1521, Magellan este ucis în Filipine în timpul unei lupte Expediţia se întoarce în Spania,în 1522, cu o singură navă, având la bord 18 oameni

IMPORTANTA CALATORIILOR: Au fost descoperite noi drumuri comerciale Au fost explorate teritorii necunoscute Au fost aduse în Europa noi specii de plante (cartoful, porumbul, roşia, fasolea) şi

animale (curcanul), aur, mirodenii, sclavi S-au îmbogăţit cunoştinţele geografice şi s-au îmbunătăţit hărţile Spania, Portugalia, Anglia stăpânesc noi teritorii, devenind mari imperii coloniale

Explorato r =persoana care face lucrari de explorare, de cautare a unor zacaminte

Page 11: 0 1 Proiect Didactic Istorie

ANEXA 4Mari călători şi descoperirile lor

1. Marco Polo

Marco Polo a fost unul dintre cei mai vechi ………………….. ai lumii.El a devenit faimos pentru călătoria sa în ……………… şi ……………. În anul 1271,a pornit împreună cu tatăl şi cu unchiul său – negustori din Veneţia- străbătând întreaga …………, atraşi de bogăţiile continentului. Drumul de întoarcere l-a făcut prin Marea Chinei şi Oceanul ……………………, ajungând la Veneţia în 1295. A scris lucrarea …………………………………….. ………….,care a folosit mai târziu altor călători.

( călători, Cartea minunilor lumii, China, Indian, India Asie)

2. Cristofor Columb

Cristofor Columb a fost un mare ……………………italian, născut la Genova, în 1451. A fost susţinut financiar de regele şi regina Spaniei pentru o expediţie în ………………..El spera să ajungă în ţara mirodeniilor, prin vest, traversând Oceanul ………………………În august ……………, trei corăbii şi 90 de marinari au pornit din Spania.După trei luni de navigat, unul dinrtre marinari a zărit ……………………Columb era sigur că a ajuns în India . De aceea i-a numit pe localnici …………………..El nu a ştiut că descoperise o noua insula, ……………………..,de pe care europenii au adus curând plante noi: ……………………, pătlăgeaua roşie,…………………., cacaua.

( navigator, India,America, 1492, porumbul, cartoful, Lumea Noua, indieni, Atlantic )

3.Fernando Magellan

Fernando Magellan este primul navigator care face …………………………Înflăcărat de exemplul lui ………………., el a pregătit o …………………..prin care dorea să demonstreze că Pământul este …………………În 1519, a pornit în fruntea unei flote formate din cinci ……………………..şi 265 de marinari . A străbătut Oceanul Atlantic, apoi a trecut prin sudul Americii de Sud în alt ocean, numit de el ………………………………, adică ,,liniştit”.După ce a traversat oceanul,s-a oprit în Insulele ……………………unde a fost ucis.O singură …………….., cu numai 18 oameni a reuşit să se întoarcă acasă ,încărcată cu mirodenii. Era prima corabie care a realizat înconjurul lumii.

( Columb, înconjurul lumii, corăbii, rotund, Pacific , expediţie, corabie, Filipine )

Page 12: 0 1 Proiect Didactic Istorie