0 0proiect Didactic 1
-
Upload
andra-elena -
Category
Documents
-
view
12 -
download
1
description
Transcript of 0 0proiect Didactic 1
PROIECT DIDACTIC
PROIECT DIDACTIC
DATA: 27.05.2015GRUPA: MAREUNITATE DE NVMNT: Grdinia cu program normal nr. 5
EDUCATOARE:Cherscu M
PROPUNTOR:Vlug Andra Elena
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate de educare a limbajului
TEMA ACTIVITATII: In lumea povestilor
MIJLOC DE REALIZARE: Repovestire
TIPUL ACTIVITATII: Consolidare si verificare de cunostinte
OBIECTIVE DE REFERINTA :
verificarea cunostintelor copiilor legate de continuturile unor povesti invatate,prin reproducerea coerenta si expresiva a unui fragment cerut de educatoare;
dezvoltarea atentiei voluntare si a gandirii logice.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 sa identifice personajele prezentate si sa denumeasca povestea din care face parte;
O2 sa asocieze personajul cu cadrul de poveste adecvat;
O3 sa redea axpresiv si coerent replici scurte ale personajelor din povestile cunoscute;
O4 sa recunoasca titlul unei povesti dupa un fragment audiat;
O5 sa clasifice personajele in functie de trasaturile morale : personaje pozitive,personaje
negative;
O6 sa formuleze propozitii cu cuvinte date din povestile cunoscute;
O7 sa aprecieze faptele personajelor argumentand acordul sau dezacordul fata de acestea;
O8 sa specifice cateva asemanari si deosebiri intre pasari si animale;
O9 sa cunoasca vecinii numerelor,sa efectueze operatii de adunare si scadere cu 1 2 unitati in limitele 1 10.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: conversatia,observatia,explicatia,exercitiul,repovestirea,problematizarea.
MIJLOACE DIDACTICE: planse,siluete,panou.
FORME DE REALIZARE:frontala,individuala.
DURATA:30 35 min.
NR.
Crt.ETAPELE ACTIVITATIIELEMENTE ESENTIALE DE CONTINUT
OB
OPSTRATEGII DIDACTICE
ASCTIVITATEA PROPUNATOAREIACTIVITATEA
COPIILOR
ME
TO
DEMIJLOA
CEFORME
I II III IV V VI VII VIII
1PREGATIREA GRUPEI PENRTU ACTIVITATEVoi asigura conditiile necesare desfasurarii activitatii.Voi aseza mobilierul grupei in semicerc,apoi voi pregati materialul didactic necesar desfasurarii activitatii.Copiii intra in liniste in sala de grupa,isi controleaza tinuta.
2.CAPTAREA ATENTIEIVoi realiza captarea atentiei printr-un moment surpriza.In timp ce vorbesc cu copiii,intra in clasa un scolar cu un ghiozdan in spate;saluta,se recomanda,intreaba ce gradinita este,ce grupa sunt si cum se pregatesc pentru a fi buni scolari.Se trece la familiarizarea copiilor cu rechizitele scolarului:caiete,penar,abecedar,clopotel
La ce foloseste clopotelul?Copiii asculta.
Copiii raspund la intrebarile puse.Con-
versa
tiaCaiete,
penar,
carti,
clopotel
Indi-
vidu
al
3ANUNTAREA TEMEIAcum eu voi suna din clopotel deci incepem activitatea de educare a limbajului,in cadrul careia vom face o calatorie in lumea povestilor.
Copii nu vom face o calatorie obisnuita cu trenul sau cu autobuzul ci una imaginara.
Observand rechizitele scolarului,ma voi opri la abecedar descoperind pe primele pagini imagini din povestile pe care ei le cunosc.
- Ce alte povesti mai stiti ?Copiii recunosc imaginea pe care o descriu,denumind povestea.O1Obser
vatia
Con
versa
tia
carteIndivi
dual
4DESFASURAREA ACTIVITATII PROPRIU-ZISEIntra primul personaj din povestea Fata mosului si fata babei.Se prezinta:
Eu de munca nu ma sperii
Curat,perii si gatesc
Dar mamica mea si sora
Tot mereu ma necajesc.
Si-am sa plec acum in lume
Dar tatuca m-a-nvatat
Sa fiu harnica si buna
Si voi urma al sau sfat .
-Cine este acest personaj?
-Mai puteti denumi si alte personaje?
Clasificati-le in personaje pozitive si personaje negative,motivand clasificarea.
Pe baza unor cuvinte legate de elementele din poveste(catelusa,cuptor,lada)voi cere copiilor sa desparta cuvintele in silabe,sa descopere sunete,sa formuleze propozitii.
Intra Alba ca Zapada saluta si se prezinta asa :
In casuta din padure
Eu indata fac curat
Farfurii,cescute,oale
Stau acum frumos in raft
Si hainute si patuturi
Astazi am aerisit
Iar piticii pot sa vina
Totul este pregatit.
Cer copiilor sa recunoasca personajul,povestea si sa denumeasca si alte personaje din poveste insistand asupra redarii unor expresii asa cum le-a scris autorul.Voi descoperi panoul cu siluetele celor 7 pitici si Alba ca Zapada.Voi verifica numeralul ordinal(al catelea pitic lipseste),care sunt vecinii numarului apoi vor trece la rezolvarea unor probleme de adunare si scadere cu 1-2 unitati in limitele 1-10,folosindu-ma de 2-3 planse.
- Personajul principal din povestea Punguta cu doi bani va fi recunoscut dupa ce copiii vor audia un fragment dupa o caseta. Copiii vor fi intrebati:
- Cum striga cocosul dupa boier?
- Unde a fost aruncat cocosul?
- Ce alte animale domestice cunoasteti?
- Mai cunoasteti si alte animale tinand cont de locul unde traiesc?
- Ce asemanari si deosebiri exista intre animalele domestice si pasarile domestice?
- Intra iedul din povesteaIedul cu trei capre,saluta si se prezinta:
Mama-capra,mama-capra!
Hai imbraca-ma degraba
Caci sunt mic,nepriceput,
Doar la joaca neantrecut!
-Denumiti si alte personaje din aceasta poveste.
- Unde duce neascultarea,lenea si rasfatul?
Subliniez consecintele neascultarii,a rasfatului si copiii sa invete sa fie ascultatori,harnici,generosi.
Invitatul nostru(scolarul) vrea sa va spuna o ghicitoare:
Soarele tare-ncalzeste
Si zapada o topeste
Ghiocelul s-a ivit
Cine oare a venit?
(primavara)
- Ce ne aduce primavara?
-Ce poveste cunoastem legata de anotimpul primavara?
Soarele si omuletii de zapadaCopiii recunosc personajul si denumesc povestea
Copiii raspund si sunt aplaudati
Copiii asculta,recunosc personajul si denumesc povestea.
Copiii denumesc si alte personaje din poveste.
Copiii lucreaza la panou,motivand actiunea lor.Sunt aplaudati.
Copiii asculta fragmentul si denumesc povestea.
- Cucurigu!boieri mari,
Dati punguta cu doi bani!
Copiii raspund la intrebari si sunt aplaudati.
Copiii recunosc personajul si il denumesc.
Copiii raspund si sunt aplaudati.O2
O3
O5
O6
O2
O3
O9
O4
O8
O7Obser
vatia
Expli
catia
Con
versa
tia
Povestirea
Problemati
zarea
Exerci
tiul
Obser
vatia
Con
vorbi
rea
Poves
tirea
Exercitiul
Con
versa
tia
Poves
tirea
Con
versa
tia
Con
versa
tia,
Poves
tirea,
Proble
mati
zarea
Con
versa
tia
Siluete,
panou,
planseIndivi
dual
Indivi
dual
Individual
Individual
Indi
vidu
al
fron
tal
Individu
al
Indi
vidu
al
Indi
vidu
al
5INCHEIEREA ACTIVITATIIVoi face aprecieri cu privire la modul de participare al copiilor la activitate.Copiii primesc stimulente.
stimulenteFron
tala