Post on 11-Dec-2015
description
Proiect didactic
Clasa: I
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Subiectul: Litera ,,H’’ mare de mână
Tipul lecției: predare-învățare
Scopul: formarea priceperilor și deprinderilor de a scrie corect litera „H”
Obiectivele operaționale:
O1: să scrie corect litera „H” mare de mână, respectând elementele grafice componente ale acesteia;
O2: să copieze cuvintele date fără a depăși liniatura caietului;
O3: să transcrie cuvintele și propoziția dată încadrându-se în spațiul recomandat;
O4: să completeze spațiile cu forma corectă a adjectivului făcând acordul dintre acesta și substantiv;
O5: să construiască enunțuri cu ajutorul cuvintelor date ;
O6: să manifeste interes și plăcere pentru redactarea corectă și îngrijită a literei „H” și a cuvintelor redactate.
Strategia didactică:
Metode: explicația, conversația, observația, exercițiul.
Mijloace didactice: planșă cu literele ,,I’’ mare de mână, „l” mic de mână, „H” mare de mână, fișă de lucru, caietul special,
imagini.
Forme de organizare: individual, frontal, pe echipe.
Resurse: umane – 34 elevi
temporale: 50 min
Etapele lecţiei Conţinutul lecţiei
Strategii didactice
EvaluareMetode şi
procedee
Mijloace de
învaţământ
Forme de
organizare
1.Momentul
oranizatoric
1min
Asigur condițiile optime desfășurării acțiunii:
- aerisirea sălii de clasă;
- pregătirea materialelor didactice necesare;
- asigurarea ordinii şi disciplinei;
- adoptarea unei poziţii corecte în bancă.
Conversaţia Frontal
2.Reactualizarea
Verificarea temei:
Voi verifica tema pentru acasă din punct de vedere
cantitativ şi calitativ.
Reactualizarea cunoştinţelor:
cunoştinţelor şi
verificarea temei
6 min
Voi propune un set de exerciţii de încălzire a
muşchilor mici ai mâinii.
(Jocuri prin imitare : „ploaia” , „întinderea
rufelor” , „spălarea rufelor” , „frământatul” ,
„atingerea clapelor” , „fulgerul” etc.)
Apoi voi verifica poziţia caietelor (înclinarea lor
spre stânga să nu treacă de 20◦), dar şi poziţia
elevilor în bancă (spatele drept) .
Voi cere copiilor să scrie pe fişa „Hăinuţa”
litera „h„ mic de mână învăţat în ora anterioară.
În timpul scrierii voi controla şi voi îndruma elevii
acolo unde este necesar.
Exercițiul
Conversaţia
Fișa
Anexa 1
Frontal
3.Captarea atenţiei
3 min
Scara asta desi dreapta,
A ramas doar cu o treapta.
(Litera H)
Este groasă sau subţire
De o îmbraci ea cald îţi ţine.
(haina)
Horia, la şcoală, vineri
Îmbrăcat cum se cuvine.
Conversaţia
Observația
Imagini
Frontal
Şi nu este nici o taină
El îşi perie cu grijă,
Zilnic îngrijita- I . . . (haină)
4. Anunţarea
subiectului şi a
obiectivelor
operaţionale
1 min
Le spun copiilor că astăzi vor învăţa: să scrie
litera ,,H” mare de mână, vor copia și vor transcrie
cuvinte cu această literă și în cele din urmă vor
construi propoziții, care să conțină litera învățată.
ConversațiaFrontal
5. Dirijarea
învăţării
20 min
O1
Înainte de toate le voi cere copiilor să facă din nou
exerciții de încălzire a mușchilor mâini
Voi prezenta elevilor o planşă cu litera „H” mare
de mână. Voi cere elevilor să identifice elementele
grafice ce compun litera .
Apoi voi prezenta încă două planşe cu literele
„I” mare de mână şi „l” mic de mână şi voi cere
elevilor să compare cele trei litere , spunând care
sunt asemănările şi care sunt deosebirile dintre
cele trei litere .
Voi scrie ca model, pe tablă, noua literă
însoţind scrierea de verbalizarea regulilor grafice .
Voi cere copiilor să scrie în aer, cu degetul,
Conversația
Demonstraţia
Planșe Frontal
Frontal Se evaluează
capacitatea
elevilor de a
scrie corect
„H” mare de
O2
O3
urmărind scrierea model de la tablă .
Apoi, voi cere elevilor să deschidă caietul special
și să scrie primul rând cu litera nouă.
În acest timp voi trece printre bănci şi voi verifica
modul în care elevii şi-au însuşit scrierea noii litere.
Acolo unde va fi necesar voi da unele explicaţii
suplimentare. Dacă observ că o greşeală se repetă la
mai mulţi elevi voi corecta cu voce tare pentru
atenţionarea întregii clase.
După ce au terminat toți copiii de scris primul rând,
vor trece la al treilea rând.
După această etapă copiii vor trebui să copieze
cuvintele „Haiduc”, „Horia”, „Hârlău”, fără a depăși
spațiile caietului.
Vor transcrie cuvintele: „Huși”, „Hunedoara”,
„Humulești” și propoziția: „Horia merge la horă
cu Pintea.”, încadrându-se în spațiul recomandat.
Explicația
Exercițiul
Caietul special
Caietul special
Individual
Individual
mână.
Se evaluează
capacitatea
elevilor de a
copia și de a
transcrie
cuvintele
date.
6. Fixarea
cunoștințelor
10 min
Pentru o exersare a scrierii literei se cere elevilor a
completa spațiile libere cu forma corectă a
adjectivului, făcând acordul su substantivul dat:
Exercițiul Caietul special Individual Se
evaluează
capacitatea
O4
O5
băiat harnic băieți . . .
coleg . . . colegi . . .
Voi cere elevilor să construiască un enunț cu ajutorul
cuvintelor: „acasă”, „Haiduc”, „rămâne”.
elevilor de a
realiza
acordul între
adjectiv și
substantiv și
de a forma
enunțuri.
7. Obținerea
performanței
7 min
O6
Voi propune copiilor realizarea jocului
„Descoperă!” .
Vor primi fişe de lucru în echipe şi vor rezolva
sarcinile fişei.
Apoi voi citi rezolvările de pe fişele lor şi voi
solicita întreaga clasă să corecteze eventualele
greşeli.
Voi nota fişele corectate.
Explicația
Exercițiul
Fișa
(Anexa 2)
Pe echipe
Se
evaluează
capacitatea
elevilor de
realiza cu
interes
sarcina dată.
8. Încheierea
activității și tema
pentru acasă
Voi face aprecieri generale și individuale în legătură
cu participarea elevilor la lecție.
Explicația Frontal și
Individual
Aprecieri
verbale
2 min Tema: ex 1/ 106