Proiect Romana
-
Upload
raicu-daniela -
Category
Documents
-
view
37 -
download
0
description
Transcript of Proiect Romana
PROIECT DIDACTIC INTEGRATDATA: OCT. 2013
PROPUNĂTOR: Raicu Daniela
CLASA: I A
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA TEMATICĂ: ,,Cu alai de frunze”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL LECȚIEI: mixt – abordare integrată
SUBIECTUL LECȚIEI: ,,Cuvântul - mama”
DISCIPLINE IMPLICATE ÎN LECȚIE: Comunicare în limba română
Matematică și explorarea mediului
Muzică și mișcare
Dezvoltare personală
COMPETENȚE SPECIFICE:
CLR - 1.1 Identificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.3 Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte enunțuri rostite cu claritate;
3.1 Citirea unor cuvinte și propoziții scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
4.1 Scrierea literelor de mână
MEM – 1.6 Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice în rezolvarea unor sarcini;
MM - 2.1 Cântarea individuală sau în grup, asociind mișcarea sugerată de text și de ritm;
DP - 2.1 Asocierea emoțiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal și paraverbal;
OBIECTIV FUNDAMENTAL: formarea priceperii şi deprinderii de a citi şi a scrie cuvinte şi care conţin literele învăţate;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-să despartă corect cuvinte în silabe;
- să asocieze sunetul cu litera corespunzătoare;
- să formeze propoziții;
- să citească cuvinte după suport vizual;
- să grupeze silaba ,,ma” și să citească cuvântul obținut;
- să adopte o poziție corectă și comodă la scris;
- să lege corect silaba ,,ma” de altă silabă ,,ma” în vederea scrierii cuvântului mama;
- să stăpânească gama de mișcări adecvată scrierii literelor și cuvintelor;
- să participe cu interes la toate etapele lecției.
STRATEGII DIDACTICE:
1.METODE ȘI PROCEDEE: - conversația, exercițiul, explicația, metoda fonetică-analitico-sintetică, învățarea prin descoperire, brainstormingul,
exercițiul, demonstrația, jocul diadactic;
2.FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual;
RESURSE MATERIALE: 7 pitici, planșe didactice cu literele învățate, jetoane cu diferite imagini și litere din alfabetar, silabe,manualul, fișe de
lucru, buline colorate;
RESURSE TEMPORALE: 35 minute + 15minute activități în completare
FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, autoevaluare, evaluare orală, aprecieri
verbale,calificative.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Evenim.Didactic
Compet.Specif.
Conținutul științificMijloaceși metode
Forme deorganizare
Evaluare
Moment oragnizatoric
Asigurarea unui climat educațional favorabil desfășurării lecției în parametri optimi.
frontal
Captarea atenției
CLR 1.1
MEM 1.6
DP 1.6
Astazi o sa facem o călătorie în lumea poveștilor, o lume atât de dragă vouă. Ieri, după ce ați plecat acasă, v-au căutat piticii Albei ca Zăpada. Și pentru că nu erați i-am chemat astăzi. Ei sunt în clasa I și au o mare rugăminte la voi. Si-au propus să-i facă Albei ca Zăpada o surpriză, vor să-și facă temele singuri și pentru că vor să fie siguri că nu greșesc, au venit să vă ceară ajutorul, ce ziceți?Fiecare pitic are o bulină colorată, bulină ce se regăsește și la voi în piept, grupându-ne așa încât, fiecare echipă să poată oferi ajutor câte unui pitic.Câți pitici sunt veniți în vizită? Cine vine să-i numere? Ce știți voi de la matematică? Ce sunt acestea? Dacă fiecare pitic primește ajutor de la câte o echipă, câte echipe sunteți voi? Eu propun ca acest ajutor să-l desfășurăm sub formă de concurs. Dacă voi răspundeți bine, fiecare pitic primește câte o bulină. Bulina vă apaține, dar pentru că voi aveți una în piept, înseamnă că prin răspunsul dat, o meritați mai departe, iar din prietenie le dați bulinele câștigate piticilor, pentru că ei alături de voi au învățat lucruri noi și că de acum se vor descurca singurei. Piticii au solicitat ajutor la ora pe care o avem și noi acum, adică Comunicare în limba română.
Siluete cu piticiiConversațiaExplicația
frontal Observarea sistematică
Anunțarea temei și a
obiectivelor
CLR 1.1 De aceea noi acum, împreună cu piticii, le vom arăta musafirilor că știm să vorbim corect în propoziție, că știm să despărțim propozițiile în cuvinte, cuvintele în silabe, silabele în sunete, că știm să citim,iar cu ajutorul literelor învățate vom învăța să scriem astăzi primul cuvânt.
Expunerea Frontal
Verificarea cunoștințelor
CLR 1.11.33.1
MEM 1.6
MM 2.1
Solicit rezolvarea unor sarcini cu scopul reactualizării şi consolidării cunoştinţelor referitoare la sunetele şi literele învăţate (a, m,).Sarcina1.Denumește imaginile și spune cu ce sunet încep cuvintele? Care este litera corespunzătoare? Se formează astfel o grupă de cuvinte care încep cu sunetul a și alta care încep cu sunetul m. Se așează deasupra imaginilor literele corespunzătoare. Sarcina 2. Caută literele învățate la alfabetar și citește cu glas tare.Ce litere am învățat noi până acum? ( a, A, m ). De câte feluri sunt literele?( mici și mari, de mână și de tipar).De ce le spunem că sunt de tipar?( pentru că sunt tipărite).Mai cunoaștem și altfel de litere? (de mână) Sarcina3.Desparte cuvintele de la sarcina 1 în silabe și pune alături cifra corespunzătoare numărului de silabe. Sarcina4.Ce silabă se repetă în prima grupă de cuvinte, dar în a doua grupă de cuvinte? Din câte sunete sunt formate aceste silabe? Să formăm din literele alfabetarului silaba ma. Dați exemple de cuvinte care încep cu silaba ma, în interior, la sfarșitul cuvântului. Alcătuiți o propoziție. Analizăm propoziția.Sarcina 5. Așează imaginea lângă cuvântul său. Sarcina 6. Formează un cuvânt din literele și silaba învățată. Sarcina7. Incercuieste literele invatate din propozitia scrisa la
JetoaneLitere din alfabetarCifreManualul
ConversațiaJocul didacticObservația
Metoda fonetică-analitico-sintetică
FrontalPe grupe
Evaluare oralăAprecieri verbale
tabla.Citiți lecția din manual. Se citește în lanț de către toți copiii. Mutulică știe tot de aceea vă invită să cântați primele două strofe din cântecelul său preferat: ,,Sunt școlar”. Se pune câte o bulină la fiecare pitic după rezolvarea fiecărei sarcini.Piticii sunt foaret bucuroși dar mai au de făcut ceva.
Învățarea prin descoperire
Dirijarea învățării
CLR 4.1Eu nu aveam de gând să scriem azi, dar m-au rugat mult să scrieți împreună cu ei, de aceea v–am făcut o fișă specială, pe care vom lucra azi. Cu ce seamănă ea? Cui oferim noi felicitări? Dar pentru a le oferi trebuie să le scriem ceva înăuntru, felicitările nu se dau nescrise, prin ceea ce scriem noi ne arătăm dragostea și prețuirea față de persoană căreia i-o oferim de aceea trebuie să fim foarte atenți să nu greșim. Se fac exerciții de încălzire a mâinilor, închidem și deschidem pumnii, rotim pumnișorii, ne uităm afară și vedem că plouă, tună, uraaaa, a iesit soarele!Piticul nostru are de scris literele învățate. Punem data, scriem m mic de mână, a mic de mană. Cum citim m și a la un loc. Putem să scriem?Scriem silaba ma.
Fișa de lucru
ConversațiaDemonstrațiaExercițiul
frontalindividual
Aprecieri verbale
Obținerea performanței CLR 1.1
4.1
Citesc ghicitoarea: Cine-i Zâna cea mai mare/Ce-ți dă viață si-alinare./V-ați dat, sigur, cu toți seama/Este una dragă: mama!Pronunțăm cu toții cuvântul mama. Despărțim în silabe.Câte silabe are cuvântul? Care sunt ele? Știm să scriem silaba ma? Dar mama putem? Cum? Unind cele două silabe.Astăzi noi învățăm să scriem primul cuvânt cu literele învățate, dar
GhicitoareFișa de lucru
Conversația individual
Tema scrisăAutoevaluare
Aprecieri
nu este un cuvânt oarecare ci un cuvânt cu o puternică rezonanță, foarte drag sufletului nostru. Se scrie model la tabla, dictând silabele. Scriem cu toții în aer, pe bancă cu stiloul închis. Un elev vine și scrie și el.Se reamintește poziția corectă pentru scris. Scriem răspunsul la ghicitoare pe linia specială. Mai scriem de două ori pe liniatură. Ne semnăm. Ce facem cu felicitările? Le oferim mamelor.
Exercițiul verbale
Asigurarea feed-backului
CLR 4.1MM 2.1DP 2.1
Când ne-am născut și am deschis ochii pe cine am văzut noi prima oară?Când am întins mânuțele pe cine am simțit alături pentru prima oară?Când am spus primul cuvânt, oare care a fost acela?Care a fost primul cuvânt pe care l-am format cu literele învățate?Care a fost primul cuvânt pe care l-am scris cu literele învățate?Ce simțiți când spuneți cuvântul mama? De ce o iubim așa de mult pe mama? Cum putem noi să-i fim recunoscători pentru tot ce face pentru noi? Se cântă cântecul: ,,Mama”
BrainstormingulConversația
frontal.
Observarea sistematică
Evaluare Pentru că ați răspuns frumos iar pe fețele mamelor voastre se citește fericirea, mâine vom merge cu toții la teatru.Temă pentru acasă: 3 rânduri cu cuvântul mama.Se vor face aprecieri generale și individuale asupra participării elevilor la lecție, iar cei care au fost activi vor primi un FB în catalog.
frontal calificative
Primul cuvânt - mama Octombrie 2013
..…………….
Cine-i Zâna cea mai mare
Ce-ți dă viață si-alinare.
V-ați dat, sigur, cu toți seama
Este una dragă:
…………….
Stimata doamna,
Sunt un pitic din clasa I A. Am pornit pe drumul cunoasterii si încep sa-mi dau seama cât de importanta este mama pentru
mine.Când m-am nascut si am deschis pentru prima data ochisorii , am vazut un chip frumos si suav. Era mama . Când am întins
prima data mânutele , cea care m-a luat în brate , a fost mama .
Primul cuvânt rostit de mine, a fost – mama.
Acum am învatat doua litere ,a si m.N-am putut forma un alt cuvant decât tot mama. Va trebui sa-l scriu , dar am emotii. De
aceea , va invit sa împartasim împreuna acest sentiment drag , marti 29 oct.2013 , ora 9, la lectia: ”Primul cuvânt – mama”.
Va asteptam cu drag!