Proiect Romana

11
Proiect didactic Clasa: I Aria curriculară: Limbă și comunicare Disciplina: Comunicare în limba română Subiectul: Litera ,,H’’ mare de mână Tipul lecției: predare-învățare Scopul: formarea priceperilor și deprinderilor de a scrie corect litera „H” Obiectivele operaționale: O1: să scrie corect litera „H” mare de mână, respectând elementele grafice componente ale acesteia; O2: să copieze cuvintele date fără a depăși liniatura caietului; O3: să transcrie cuvintele și propoziția dată încadrându-se în spațiul recomandat; O4: să completeze spațiile cu forma corectă a adjectivului făcând acordul dintre acesta și substantiv;

description

hhkgj

Transcript of Proiect Romana

Page 1: Proiect Romana

Proiect didactic

Clasa: I

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Comunicare în limba română

Subiectul: Litera ,,H’’ mare de mână

Tipul lecției: predare-învățare

Scopul: formarea priceperilor și deprinderilor de a scrie corect litera „H”

Obiectivele operaționale:

O1: să scrie corect litera „H” mare de mână, respectând elementele grafice componente ale acesteia;

O2: să copieze cuvintele date fără a depăși liniatura caietului;

O3: să transcrie cuvintele și propoziția dată încadrându-se în spațiul recomandat;

O4: să completeze spațiile cu forma corectă a adjectivului făcând acordul dintre acesta și substantiv;

O5: să construiască enunțuri cu ajutorul cuvintelor date ;

O6: să manifeste interes și plăcere pentru redactarea corectă și îngrijită a literei „H” și a cuvintelor redactate.

Strategia didactică:

Metode: explicația, conversația, observația, exercițiul.

Page 2: Proiect Romana

Mijloace didactice: planșă cu literele ,,I’’ mare de mână, „l” mic de mână, „H” mare de mână, fișă de lucru, caietul special,

imagini.

Forme de organizare: individual, frontal, pe echipe.

Resurse: umane – 34 elevi

temporale: 50 min

Etapele lecţiei Conţinutul lecţiei

Strategii didactice

EvaluareMetode şi

procedee

Mijloace de

învaţământ

Forme de

organizare

1.Momentul

oranizatoric

1min

Asigur condițiile optime desfășurării acțiunii:

- aerisirea sălii de clasă;

- pregătirea materialelor didactice necesare;

- asigurarea ordinii şi disciplinei;

- adoptarea unei poziţii corecte în bancă.

Conversaţia Frontal

2.Reactualizarea

Verificarea temei:

Voi verifica tema pentru acasă din punct de vedere

cantitativ şi calitativ.

Reactualizarea cunoştinţelor:

Page 3: Proiect Romana

cunoştinţelor şi

verificarea temei

6 min

Voi propune un set de exerciţii de încălzire a

muşchilor mici ai mâinii.

(Jocuri prin imitare : „ploaia” , „întinderea

rufelor” , „spălarea rufelor” , „frământatul” ,

„atingerea clapelor” , „fulgerul” etc.)

Apoi voi verifica poziţia caietelor (înclinarea lor

spre stânga să nu treacă de 20◦), dar şi poziţia

elevilor în bancă (spatele drept) .

Voi cere copiilor să scrie pe fişa „Hăinuţa”

litera „h„ mic de mână învăţat în ora anterioară.

În timpul scrierii voi controla şi voi îndruma elevii

acolo unde este necesar.

Exercițiul

Conversaţia

Fișa

Anexa 1

Frontal

3.Captarea atenţiei

3 min

Scara asta desi dreapta,

A ramas doar cu o treapta.

(Litera H)

Este groasă sau subţire

De o îmbraci ea cald îţi ţine.

(haina)

Horia, la şcoală, vineri

Îmbrăcat cum se cuvine.

Conversaţia

Observația

Imagini

Frontal

Page 4: Proiect Romana

Şi nu este nici o taină

El îşi perie cu grijă,

Zilnic îngrijita- I . . . (haină)

4. Anunţarea

subiectului şi a

obiectivelor

operaţionale

1 min

Le spun copiilor că astăzi vor învăţa: să scrie

litera ,,H” mare de mână, vor copia și vor transcrie

cuvinte cu această literă și în cele din urmă vor

construi propoziții, care să conțină litera învățată.

ConversațiaFrontal

5. Dirijarea

învăţării

20 min

O1

Înainte de toate le voi cere copiilor să facă din nou

exerciții de încălzire a mușchilor mâini

Voi prezenta elevilor o planşă cu litera „H” mare

de mână. Voi cere elevilor să identifice elementele

grafice ce compun litera .

Apoi voi prezenta încă două planşe cu literele

„I” mare de mână şi „l” mic de mână şi voi cere

elevilor să compare cele trei litere , spunând care

sunt asemănările şi care sunt deosebirile dintre

cele trei litere .

Voi scrie ca model, pe tablă, noua literă

însoţind scrierea de verbalizarea regulilor grafice .

Voi cere copiilor să scrie în aer, cu degetul,

Conversația

Demonstraţia

Planșe Frontal

Frontal Se evaluează

capacitatea

elevilor de a

scrie corect

„H” mare de

Page 5: Proiect Romana

O2

O3

urmărind scrierea model de la tablă .

Apoi, voi cere elevilor să deschidă caietul special

și să scrie primul rând cu litera nouă.

În acest timp voi trece printre bănci şi voi verifica

modul în care elevii şi-au însuşit scrierea noii litere.

Acolo unde va fi necesar voi da unele explicaţii

suplimentare. Dacă observ că o greşeală se repetă la

mai mulţi elevi voi corecta cu voce tare pentru

atenţionarea întregii clase.

După ce au terminat toți copiii de scris primul rând,

vor trece la al treilea rând.

După această etapă copiii vor trebui să copieze

cuvintele „Haiduc”, „Horia”, „Hârlău”, fără a depăși

spațiile caietului.

Vor transcrie cuvintele: „Huși”, „Hunedoara”,

„Humulești” și propoziția: „Horia merge la horă

cu Pintea.”, încadrându-se în spațiul recomandat.

Explicația

Exercițiul

Caietul special

Caietul special

Individual

Individual

mână.

Se evaluează

capacitatea

elevilor de a

copia și de a

transcrie

cuvintele

date.

6. Fixarea

cunoștințelor

10 min

Pentru o exersare a scrierii literei se cere elevilor a

completa spațiile libere cu forma corectă a

adjectivului, făcând acordul su substantivul dat:

Exercițiul Caietul special Individual Se

evaluează

capacitatea

Page 6: Proiect Romana

O4

O5

băiat harnic băieți . . .

coleg . . . colegi . . .

Voi cere elevilor să construiască un enunț cu ajutorul

cuvintelor: „acasă”, „Haiduc”, „rămâne”.

elevilor de a

realiza

acordul între

adjectiv și

substantiv și

de a forma

enunțuri.

7. Obținerea

performanței

7 min

O6

Voi propune copiilor realizarea jocului

„Descoperă!” .

Vor primi fişe de lucru în echipe şi vor rezolva

sarcinile fişei.

Apoi voi citi rezolvările de pe fişele lor şi voi

solicita întreaga clasă să corecteze eventualele

greşeli.

Voi nota fişele corectate.

Explicația

Exercițiul

Fișa

(Anexa 2)

Pe echipe

Se

evaluează

capacitatea

elevilor de

realiza cu

interes

sarcina dată.

8. Încheierea

activității și tema

pentru acasă

Voi face aprecieri generale și individuale în legătură

cu participarea elevilor la lecție.

Explicația Frontal și

Individual

Aprecieri

verbale

Page 7: Proiect Romana

2 min Tema: ex 1/ 106