Post on 17-Dec-2015
description
Grdinia special pentru hipoacuzici Gru
Centrul Scolar de Educatie Incluziva
Data: 06 .05.2015 Profesor :Done DanielaNumele i prenumele copilului:Batog Cristian Proiect de activitateDiagnostic:Dislalie polimorfaActivitatea: Terapie logopedicaEtapa terapeutic-Consolidarea sunetului bSubiectul activitii: corectiv terapeuticaDurata: 35 minObiective cadru:
Formarea capacitilor de articulare i emitere a fonemelor i cuvintelor cu scopul consolidrii procesului de comunicare verbal la nivelul folosirii structurilor gramaticale simple
Obiective de referin:
1. Educarea respiraiei;2. Dezvoltarea mobilitii aparatului fono-articulator;3. Educarea auzului fonematic; 4. Emiterea corect a sunetului ,,bObiective operaionale terapie general:
Pe parcursul activitii copilul trebuie s fie capabil:
O1. s execute exerciii pentru dezvoltarea musculaturii generale;
O2. s execute exerciii pentru dezvoltarea musculaturii implicate n actul respirator (inspiraie-expiraie);
O3. s execute exerciii pentru dezvoltarea musculaturii aparatului fono-articulator;Obiective operaionale terapie specific:
Pe parcursul activitii copilul trebuie s fie capabil:
O1. s emit corect sunetul b n onomatopee, prin imitaie i independent;
O2. s emit corect sunetul b n silabe directe prin imitaie;
O3. s emit corect sunetul b n cuvinte monosilabice i polisilabice n poziie iniial;Metode folosite:
explicaia, imitaia i exerciiul (sub form de joc);
dialogul, demonstraia; demonstratie articulatorieMijloace de realizare:
1. obiecte a cror denumire conin sunetul imagini care presupun denumiri individuale (cuvinte) care includ sunetul b n trei poziii: iniial, median i final;
2. poveste n imagini.
4 .oglinda logopedicaBibliografie;Verza,E(2003,Tratat de logopedie,ed.Fundatiei Humanitas,Bucuresti,vol.1
Stanica,C.,Vrasmas,E(1994)Terapia tulburarilor de limbaj,ed .de SSH BucurestiDurata leciei:35 minute.Obiective operaionaleDurata Momentele activitii Coninut Strategie didacticObservaii
1 minCaptarea ateniei i motivarea copilului- folosindu-se explicaia verbal se va face introducerea n activitate, astfel nct copilul s neleag de ce se afl n cabinet i se va ncerca motivarea acestuia prin diferite mijloace.Conversaia
1 minAnunarea temei Astzi o s nvm s pronunm corect cuvinte care conin sunetul bConversaia
TERAPIE GENERALO 12minCopilul execut exerciii pentru dezvoltare musculaturii generale- micri de rotire a trunchiului
- micri ale braelor i rotirea lor
- micri ale gtului i rotirea capului
Conversaia
Demonstraia
O 26minAchiziionarea deprinderii de respiraie corect (verbal i neverbal)a) inspiraie larg pe nas i expiraie puternic pe gur (Mirosim floarea!
-ex.de inspir pe nas si expir pe gura -stingerea unei lumanari
-suflarea cu paiul intr-un pahar cu apa
Demonstraia
Exercitiul
Imitatia
b) dozare a respiraiei n funcie de sarcina dat
- exerciiu de suflat : umflarea balonului
c)limba se va lipi cu putere de cerul gurii,iar prin dezlipirea ei brusca se va produce un pocnet(acesta va reprezenta zgomotul realizat de copitele unui cal,,Tropaitul calului:
d)copilul va sufla usor hartiutele din palma care datorita jetului slab nu vor cadea din palma(in cazul in care hartiutele cad din palma sunetul prununtat a fost p nu b.Demonstraia
Exercitiul
Imitatia
TERAPIE GENERALO 33minDezvoltarea motricitii aparatului fonoarticularMiogimnastic pentru buze, obraji i limb
Exerciii de imitaie n faa oglindei:
a)pentru mobilitatea fetei-clipirea ochilor
-imitarea rasului si a surasului
b)ex de mobilitate pentru limba,obraji si buze
-pisicuta bea lapte
-limba sterge dintii
-limba sterge buzele
-tic-tac cu limba
-miscari de sugere-umflare a obrajilor
-umflarea obrajilor cu dezumflarea prin lovireDemonstraia
Exercitiul
Imitatia
TERAPIE SPECIFICO 14 min
Exerciii de emitere a sunetului b
-,,motorul masinii pornim masina-,,brumm-brumm!-imitarea sunetelor din naturaOaia-bee-bee
Musca-bzz-bzz
-,,toba-se va cere copilului sa bata cu palmele in masa concomitent cu pronuntia zgomotului produs de toba:,,bum-bum
-,,tunetul-copilul va lovi cu pumnul in masa concomitent cu pronuntia cuvantului,,bum!Exerciii de imitaie
O 2 4minIntroducerea sunetului b n silabe directe i inverseExerciii cu silabe directe:
-ba,be,bi,bo,bu,ba,biExerciii cu silabe inverse:
Ab,eb,ib,ob,ub,ab,ib Exercitii cu silabe repetate:
Baba,bebe,bibi,bobo,bubu,baba,bibi
Bab,bebe,bib,bob,bub,bab,bibExerciii de imitaie
TERAPIE SPECIFICO 35min Introducerea fonemului b
In cuvinte
-cuvinte unde b este
iniial median final
broasca albastru cerb
balon toba porumb
baiat bomboana alb - exerciii de numire spontan sau dup model a imaginilor individuale;
- exerciii de recunoatere a cuvintelor folosind imaginile (ce este acesta?)
7 minEvaluarea capacitii de emitere a sunetului b,,baloane colorate-joc-avem trei baloane colorate ,fiecare balon colorat pe hartie cu alta culoare.In fiecare balon avem scrise cuvinte formate dintr-o silaba,doua silabe si trei silabe.Copilul va repeta dupa logoped fiecare cuvant scris.-se vor opera n fi notaiile corespunztoare
2minAprecierea activitii-este apreciat activitatea copilului- i se ofer copilului recompensa