Post on 12-Sep-2015
description
Proiect didacticEducatoare: Dasclu Ionela Roxana
Data: 4-03-2015
Grupa: MareNivel: IIDomeniul experienial: Limb i comunicare
Tema anual de studiu: Cnd, cum i de ce se ntmpl?
Tema sptmnii:,,Jurnalul PrimveriiSubiectul: ,,Primvar, bine ai venit! Mijlocul de realizare: Lectur dup imagini
Tipul activitii: Consolidare
Scopul: -consolidarea cunotinelor despre anotimpul de primvar;
-dezvoltarea creativitii i expresivitii limbajului oral.
Obiective operaionale: pe parcursul activitii copiii vor fi capabili:
O1:s formuleze rspunsuri corecte la ntrebrile date; O2: s denumeasc elementele din planele prezentate;
O3: s atribuie un titlu potrivit fiecrei ilustraii;O4: s precizeze titlul textului ilustrat n plane;O5: s exemplifice alte activiti desfurate primvara.
Strategia didactic:
a) Metode, procedee, tehnici didactice: conversaia, explicaia, observaia, exerciiul, problematizarea.
b) Mijloace de nvmnt: plane, coletul surpriz,bileel.
c) Forme de organizare a activitii: frontal, individual
Resurse: -umane: 19 precolari;
-temporale: 30-35 minute.
Bibliografie:
Glava, A., Pocol, M., Educaie timpurie.Ghid metodic pentru aplicarea curriculum-ului precolar, Piteti,2009, Editura Paralela 45; Hobjil, A., Elemente de didactic a activitilor de educare a limbajului, Iai, 2008, Institutul European
Nr.
crt.Secvenele lecieiOb.
Op.Coninutul instructiv-educativStrategia didactic
Evaluarea
Metode i
procedee
didacticeMijloace de
nvmntMod de
organizare
1Moment organizatoricAsigurarea condiiilor necesare desfurarii n bune condiii a activitii:
-aerisirea slii de grup; -aranjarea mobilierului in mod corespunztor; -pregtirea materialului didactic.
2.Reactualizarea cunotinelorO1Voi adresa copiilor cteva
ntrebri:
-Ce anotimpuri cunoatei?
-n ce anotimp ne aflm?
-Care sunt lunile anotimpului de primvar?
Conversaia
Exerciiul
Frontal
IndividualEvaluez capacitatea
copiilor de a formula
rspunsuri corecte la
ntrebrile date.
3.Captarea ateniei
Se va realiza prin intermediul unui colet surpriz n care vom gsi plane ilustrative i un bileel de la Zna Primvara.
-Dragii mei copilai, v-am trimis n acest colet, cteva imagini pe care voi le vei descoperi i n acest fel, m vei ajuta s ajung mai repede la voi, aa cum am promis. Cu drag, Zna Primvara. Conversaia
Coletul surprizPlane ilustrative
Bileel Frontal
Individual
4.Anunarea temei i a obiectivelor
-Astzi copii, vom privi impreun, cu atenie, imaginile trimise de Zna Primvara, apoi voi va trebui s povestii fiecare plan n parte iar spre final, s dai un titlu activitii de astzi.
ConversaiaExplicaia
Frontal
5.Dirijarea consolidrii
O1O2
O3
O1
O2
O3 Se prezint plana 1.
Se discut pe baza planei:
Ce observm n aceast imagine?Ce fac copiii? Cum se simt ei? n ce anotimp credei c se ntampl asta? De unde ne dm seama de acest lucru?
Sintez parial 1:
-Cum am putea numi aceast imagine?Se prezint plana 2.Ce observai n aceast
imagine? Ce insecte vedem n
imagine?Unde triesc acestea? Cum este vremea? Cum sunt copacii?
Sintez parial 2:Ce nume am putea
s dm planei?
Se prezint plana 3. Ce observai n aceast imagine? Ce psri sunt aceastea? De unde au venit acestea? De ce trebuie s plece iarna de la noi din ar?Unde au acestea cuiburile?Sintez parial 3 :Cum am putea numi aceast imagine?
Se prezint plana 4.Ce vedem n aceast imagine?Ce fac acetia? Ce unelte folosesc? Unde credei voi c se afl?
Ce anotimp este? Cum credei c se simt ei ajutand natura s revin la via?
Sintez parial 4:
Ce nume i s-ar potrivi acestei plane?
ObservaiaConversaia
Exerciiul
Observaia
Conversaia
Exerciiul
Observaia
Conversaia
Exerciiul
Planele ilustrative
Planele ilustrative
Planele ilustrative
Planele ilustrative
Frontal
Individual Frontal
Individual
Frontal
IndividualEvaluez capacitatea
copiilor de a
identifica corect elementele
din planele
ilustrative.
Evaluez capacitatea
copiilor de a
atribui un titlu potrivit fiecrei ilustraii.Evaluez capacitatea
copiilor de a formula
rspunsuri corecte la
ntrebrile date.
5.
Fixarea cunotinelorVoi solicita ctorva copii s repete numele planelor n ordinea prezentat.
ExerciiulConversaia Planele ilustrative
Frontal
Individual
6.Obtinerea performanei
O4
Sinteza final:Copiii vor fi ndemnai s priveasc inc o data planele, cu mare atenie, astfel nct s dm un titlul tuturor planelor, respectiv, activitii de astzi.
Exerciiul
Problematizarea
Conversaia
Observaia Planele ilustrative
Frontal
IndividualEvaluez capacitatea
copiilor de a formula
un titlu potrivit n
concordan cu ceea
ce conin planele.
7.
Asigurarea reteniei i a transferului
O1O5
Se va realiza printr-o succesiune de ntrebri:Despre ce am vorbit noi astzi?
Ce nume am dat activitii de astzi? Ce alte activiti mai facei voi primvara? Ce evenimente au loc n acest anotimp?ConversaiaExerciiul
Frontal
Individual
Capacitatea copiilor de a exemplifica activiti desfurate de ei/evenimente, primvara.
8.Incheierea activitiiSe vor face aprecieri verbale asupra modului de desfurare a activitii.ConversaiaFrontal