Proiect DLC

10
Proiect didactic Educatoare: Dascălu Ionela Roxana Data: 4-03-2015 Grupa: Mare Nivel: II Domeniul experiențial: Limbă și comunicare Tema anuală de studiu: Când, cum și de ce se întâmplă? Tema săptămânii:,,Jurnalul Primăverii’’ Subiectul: ,,Primăvară, bine ai venit! ’’ Mijlocul de realizare: Lectură după imagini Tipul activității: Consolidare Scopul: -consolidarea cunoștințelor despre anotimpul de primăvară; -dezvoltarea creativității și expresivității limbajului oral. Obiective operaționale: pe parcursul activității copiii vor fi capabili: O1:să formuleze răspunsuri corecte la întrebările date; O2: să denumească elementele din planșele prezentate; O3: atribuie un titlu potrivit fiecărei ilustrații; O4: să precizeze titlul textului ilustrat în planșe; O5: să exemplifice alte activități desfășurate primăvara.

description

PROIECT LECTIE

Transcript of Proiect DLC

Proiect didacticEducatoare: Dasclu Ionela Roxana

Data: 4-03-2015

Grupa: MareNivel: IIDomeniul experienial: Limb i comunicare

Tema anual de studiu: Cnd, cum i de ce se ntmpl?

Tema sptmnii:,,Jurnalul PrimveriiSubiectul: ,,Primvar, bine ai venit! Mijlocul de realizare: Lectur dup imagini

Tipul activitii: Consolidare

Scopul: -consolidarea cunotinelor despre anotimpul de primvar;

-dezvoltarea creativitii i expresivitii limbajului oral.

Obiective operaionale: pe parcursul activitii copiii vor fi capabili:

O1:s formuleze rspunsuri corecte la ntrebrile date; O2: s denumeasc elementele din planele prezentate;

O3: s atribuie un titlu potrivit fiecrei ilustraii;O4: s precizeze titlul textului ilustrat n plane;O5: s exemplifice alte activiti desfurate primvara.

Strategia didactic:

a) Metode, procedee, tehnici didactice: conversaia, explicaia, observaia, exerciiul, problematizarea.

b) Mijloace de nvmnt: plane, coletul surpriz,bileel.

c) Forme de organizare a activitii: frontal, individual

Resurse: -umane: 19 precolari;

-temporale: 30-35 minute.

Bibliografie:

Glava, A., Pocol, M., Educaie timpurie.Ghid metodic pentru aplicarea curriculum-ului precolar, Piteti,2009, Editura Paralela 45; Hobjil, A., Elemente de didactic a activitilor de educare a limbajului, Iai, 2008, Institutul European

Nr.

crt.Secvenele lecieiOb.

Op.Coninutul instructiv-educativStrategia didactic

Evaluarea

Metode i

procedee

didacticeMijloace de

nvmntMod de

organizare

1Moment organizatoricAsigurarea condiiilor necesare desfurarii n bune condiii a activitii:

-aerisirea slii de grup; -aranjarea mobilierului in mod corespunztor; -pregtirea materialului didactic.

2.Reactualizarea cunotinelorO1Voi adresa copiilor cteva

ntrebri:

-Ce anotimpuri cunoatei?

-n ce anotimp ne aflm?

-Care sunt lunile anotimpului de primvar?

Conversaia

Exerciiul

Frontal

IndividualEvaluez capacitatea

copiilor de a formula

rspunsuri corecte la

ntrebrile date.

3.Captarea ateniei

Se va realiza prin intermediul unui colet surpriz n care vom gsi plane ilustrative i un bileel de la Zna Primvara.

-Dragii mei copilai, v-am trimis n acest colet, cteva imagini pe care voi le vei descoperi i n acest fel, m vei ajuta s ajung mai repede la voi, aa cum am promis. Cu drag, Zna Primvara. Conversaia

Coletul surprizPlane ilustrative

Bileel Frontal

Individual

4.Anunarea temei i a obiectivelor

-Astzi copii, vom privi impreun, cu atenie, imaginile trimise de Zna Primvara, apoi voi va trebui s povestii fiecare plan n parte iar spre final, s dai un titlu activitii de astzi.

ConversaiaExplicaia

Frontal

5.Dirijarea consolidrii

O1O2

O3

O1

O2

O3 Se prezint plana 1.

Se discut pe baza planei:

Ce observm n aceast imagine?Ce fac copiii? Cum se simt ei? n ce anotimp credei c se ntampl asta? De unde ne dm seama de acest lucru?

Sintez parial 1:

-Cum am putea numi aceast imagine?Se prezint plana 2.Ce observai n aceast

imagine? Ce insecte vedem n

imagine?Unde triesc acestea? Cum este vremea? Cum sunt copacii?

Sintez parial 2:Ce nume am putea

s dm planei?

Se prezint plana 3. Ce observai n aceast imagine? Ce psri sunt aceastea? De unde au venit acestea? De ce trebuie s plece iarna de la noi din ar?Unde au acestea cuiburile?Sintez parial 3 :Cum am putea numi aceast imagine?

Se prezint plana 4.Ce vedem n aceast imagine?Ce fac acetia? Ce unelte folosesc? Unde credei voi c se afl?

Ce anotimp este? Cum credei c se simt ei ajutand natura s revin la via?

Sintez parial 4:

Ce nume i s-ar potrivi acestei plane?

ObservaiaConversaia

Exerciiul

Observaia

Conversaia

Exerciiul

Observaia

Conversaia

Exerciiul

Planele ilustrative

Planele ilustrative

Planele ilustrative

Planele ilustrative

Frontal

Individual Frontal

Individual

Frontal

IndividualEvaluez capacitatea

copiilor de a

identifica corect elementele

din planele

ilustrative.

Evaluez capacitatea

copiilor de a

atribui un titlu potrivit fiecrei ilustraii.Evaluez capacitatea

copiilor de a formula

rspunsuri corecte la

ntrebrile date.

5.

Fixarea cunotinelorVoi solicita ctorva copii s repete numele planelor n ordinea prezentat.

ExerciiulConversaia Planele ilustrative

Frontal

Individual

6.Obtinerea performanei

O4

Sinteza final:Copiii vor fi ndemnai s priveasc inc o data planele, cu mare atenie, astfel nct s dm un titlul tuturor planelor, respectiv, activitii de astzi.

Exerciiul

Problematizarea

Conversaia

Observaia Planele ilustrative

Frontal

IndividualEvaluez capacitatea

copiilor de a formula

un titlu potrivit n

concordan cu ceea

ce conin planele.

7.

Asigurarea reteniei i a transferului

O1O5

Se va realiza printr-o succesiune de ntrebri:Despre ce am vorbit noi astzi?

Ce nume am dat activitii de astzi? Ce alte activiti mai facei voi primvara? Ce evenimente au loc n acest anotimp?ConversaiaExerciiul

Frontal

Individual

Capacitatea copiilor de a exemplifica activiti desfurate de ei/evenimente, primvara.

8.Incheierea activitiiSe vor face aprecieri verbale asupra modului de desfurare a activitii.ConversaiaFrontal