Proiect de Lectie Inspectie (2)

Post on 14-Dec-2015

21 views 5 download

Transcript of Proiect de Lectie Inspectie (2)

PROIECT DE LECȚIE

Propunător: Peia Monica Ioana

Data: 05.06. 2015

Clasa: X-A-M1

Unitatea de învățământ :Colegiul Tehnic ,,ION.I.C BRĂTIANU "

Profesor coordonator :Profesor Lupulescu Aida

Aria Curriculară: Om și societate

Disciplina școlară: Educație antreprenorială

Tema : Capitolul 3-Etica în afaceri

Titlul lectiei: Protecția consumatorului

Tipul lecției: De dobândire de noi cunoștinte

Obiective de referinţă:

- Identificarea reglementărilor privind protecția cunsumatorului în România si UE

Obiective operaţionale

O1 – Să definească corect noțiunea de consumator și de protecție a

consumatorului

O2 – Să identifice principalele drepturi ale consumatorului

O3 – Să precizeze organismele care realizează protecția consumatorului în

România și UE

O4 – Să argumenteze importanța respectării drepturilor consumatorilor

Strategie didactică

Metode : conversația, expunerea, prelegerea, explicația, munca independentă, exerciţiul.

Mijloace: laptop,video proiector ,tabla,cretă

Forme de organizare a clasei: colectivă, individuală, pe grupe.

Tipuri de învăţare: receptiv – reproductiva, operatorie, inteligibila

Forme de organizare: colectivă, individuală, pe grupe.

Nrcrt

Secvenţele lecţiei

T ObOp

Conținutul învățării

Strategii didactice Interacţiunea c.d. – e Evaluare

Metode Mijloace Tipuri de invăţare

Forme de organizare

C G I

1. Organizarea învăţării

2' ConversaţiaPrelegerea D Se pregătește clasa pentru desfășurarea

actului instructiv-educativ.Se face prezența elevilor .

Aprecieri verbale

2. Captarea atenției

3'

Conversaţia

Prelegerea

D

Se prezintă clasei următorul fragment:

,,Revenim obsesiv la nevoia de a fi consumatori conştienţi. Poate pentru mulţi cititul ingredientelor este ca şi cum ai citi limba chineză, de aceea sfatul meu este simplu, dacă nu poţi să-l citeşti, nu îl mânca!

citat din Alec Blenche

Aprecieri verbale;

3. Anunţarea obiectivelor şi a subiectului lecţie

3' Consumatorul Explicația

DSe anunță titlul lectiei din Unitatea de învățare 3 Protecția ConsumatoruluiVom defini noțiunile de consumator și de protecția consumatorului ,apelând la noțiunii studiate anterior privind piața ,producator,produs ,consumatori si efectele acestora asupra mediului înconjurator.

Aprecieri verbale

4. Prezentarea noului conținut

10'

10'

10'

O1

O2

O3

Comportamentul consumatorului reflectă conduita oamenilor în cazul consumului şi / sau cumpărării de bunuri materiale şi servicii.

Prin “comportamentul consumatorului” se înţeleg acele procese în cadrul cărora indivizi sau grupuri selectează, cumpără, folosesc sau dispun de produse, idei sau experienţe, în scopul satisfacerii necesităţilor proprii sau a nevoilor de grup.

Originile consumerismului contemporan se afla în Carta drepturilor consumatorului propusă de preşedintele Kennedy în 1962, în cadrul unui mesaj adresat Congresului American. Această Cartă a servit

Explicaţia

Prelegerea

Explicaţia

Prelegerea

Explicația;

Conversaţia

rec-repr

D

D

D

Observația curentă;

Aprecieri verbale

Observația curentă;

Aprecieri verbale

Observația curentă;

Aprecieri verbale

4.

5.

Prezentarea noului conținut

Încheierea

10'

5'

O4

drept model pentru multe din legislaţiile  naţionale şi regionale cu privire la consum, formulate în deceniile şapte şi opt, în diverse colţuri ale lumii.

Drepturile consumatorilor sunt :

*dreptul la satisfacerea cerintelor esentiale de viata•dreptul la siguranta•dreptul de a fi informat dreptul de a fii protejat impotriva informatiei, publicitatii, etichetarii sau a altor practice frauduloase, inselatoare sau false.•dreptul de a alege

Explicația;

Conversaţia

Exercițiul

Conversaţia

Inteligibilă

Inteligibilă

D

I

Elevii sunt împărțiți în două mari grupe. O grupă va argumenta motivele pro care-i determina pe consumatori să cumpere produse online ,iar cealaltă grupa v-a argumenta contra ,aducând în prim plan avantajele cumpărăturilor clasice (în piață ,supermaket etc

Se enunță o concluzie de încheiere a actului instructiv-educativ;

Observația curentă;

Aprecieri verbale;

Aprecieri verbale

5.

activității

5'