8_dp

Post on 12-Nov-2015

218 views 2 download

Transcript of 8_dp

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVMNT: Scoala BraiestiCLASA: a II-a PROPUNTOR: Padurariu OanaARIA CURRICULAR: Consiliere i orientareDISCIPLINA: Dezvoltare personalSUBIECTUL: Trire i manifestare emoional, starea de bine Emoii de baz: bucurie, tristeeFORMA DE REALIZARE: Integrat

TIPUL LECIEI: mixtDOMENII INTEGRATE:

Dezvoltare personal

Arte vizuale i lucru manual

Muzic i micare

COMPETENE SPECIFICE:

Dezvoltare personal

1.1 Identificarea unor trsturi personale elementare

2.1. Recunoaterea emoiilor de baz raportate la experienele de via trite

2.2. Identificarea i aplicarea regulilor de comunicare specifice n activitatea colar

3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijin nvarea i succesul colar Muzic i micare

2.1. Cntarea n colectiv a cntecelor, asociind micarea sugerat de text.

Arte vizuale i lucru manual

2.2. Manifestarea liber a ideilor i tririlor personale, apelnd la forme simple de exprimare specifice artelor.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

Cognitive : O1 - s descrie imaginea model;

O2 - s enumere membrii familiei din imaginea prezentat;

O3 - s denumesc activitile desfurate de fiecare membru al familiei;

O4 - s enumere situaiile n care sunt veseli sau triti;

O5 - s argumenteze modul n care si exprim bucuria sau tristeea;O5 - s coloreze corespunztor casetele de lng imaginile indicate;O6 - s interpreteze diferite jocuri de rol.

Afective: s manifeste interes pentru efectuarea corespunztoare a sarcinilor; s participe cu plcere la activitile desfurate.

Motrice:

s-i coordoneze micrile pentru a manevra corect instrumentele de lucru.SRATEGIA DIDACTICA:

METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, exercitiul, observaia, demonstraia, expunerea, jocul didactic.

RESURSE MATERIALE: fie de lucru, plan cu fa vesel, plan cu fa trist . FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematic a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, analiza produselor activitii RESURSE TEMPORALE: 45 minute

BIBLIOGRAFIE:

Programa pentru disciplinele Dezvoltare personal, Arte vizuale i abiliti practice, Muzic i micare aprobate prin ordinul Nr. 3418/19.03.201DEMERS DIDACTICNR.

CRTETAPELE LECIEIOB

OPCONINUTUL

INSTRUCTIV-EDUCATIVMETODE I PROCEDEEEVALUARE

1.Moment organizatoricVerific existena materialelor necesare .

Asigur climatul optim pentru desfurarea leciei.conversaia

observarea comportamentu-lui elevilor

2.Captarea ateniei

O1Expun n faa clasei dou plane pe care se regsesc un chip vesel i un chip trist.

Port discuii cu elevii:

Ce reprezint plana numrul 1?

n ce situaii suntei voi bucuroi?

Cum v manifestai bucuria?

Ce reprezint plana numrul 2?

n ce situaii suntei voi triti?

Cum v manifestai tristeea?explicaia

conversaia

observaia

observarea sistematic

3.Anunarea temei i a obiectivelorAnun tema leciei i obiectivele, pe nelesul elevilor. Notez titlul leciei la tabl.conversaia

observarea sistematic

4.Dirijarea nvrii

mpart fie de lucru .

Discut cu elevii despre fiecare imagine prezentat n fi.

Cer elevilor s rezolve exerciiile din fi:

1. Cum te manifeti cnd eti bucuros? Este posibil s fii tot timpul bucuros?

2. D exemplu de o situaie cnd te-ai simit trist. Cum i-a trecut suprarea?

3. Gsete cuvntul care denumete sentimentul de suprare i cuvntul cu sens opus acestuia. Coloreaz-le!observaia

conversaia

explicaia

exerciiulobservarea sistematic

aprecierea verbal a rspunsurilor

5.Obinerea performanei

mpart elevilor o fi joc: Privete desenele i joac rolul persoanelor, mpreun cu alti colegi. Numesc elevi care s joace rolul personajelor.

Propun elevilor s cntam i s dansm pe melodia Dac vesel se triete.conversaia

jocul didacticobservarea sistematic

6.ncheierea

lecieiVoi face aprecieri asupra modului n care elevii au participat la or i i voi

recompensa pe cei care s-au remarcat.conversaiaapreciez modul n care au lucrat elevii.

Nume/ prenume_____________________________________

Fi de lucru1. Cum te manifeti cnd eti bucuros? Este posibil s fii tot timpul bucuros?________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2. D exemplu de o situaie cnd te-ai simit trist. Cum i-a trecut suprarea?________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3. Gsete cuvntul care denumete sentimentul de suprare i cuvntul cu sens opus acestuia. Coloreaz-le!BUMBUNARTA

COMUNEGARR

OFOCIPNLBE

PUFURIETAC

INTRISTEE

LILISOMONI

ALTECIREE