8_dp

7
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Scoala Braiesti CLASA: a II-a PROPUNĂTOR: Padurariu Oana ARIA CURRICULARĂ: Consiliere şi orientare DISCIPLINA: Dezvoltare personală SUBIECTUL: Trăire şi manifestare emoţională, starea de bine – Emoţii de bază: bucurie, tristeţe FORMA DE REALIZARE : Integratǎ TIPUL LECŢIEI: mixtă DOMENII INTEGRATE: Dezvoltare personalǎ Arte vizuale şi lucru manual Muzicǎ şi mişcare COMPETENȚE SPECIFICE: Dezvoltare personalǎ 1.1 Identificarea unor trăsături personale elementare 2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază raportate la experienţele de viaţă trăite 2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară 3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar Muzicǎ şi mişcare 2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text. Arte vizuale şi lucru manual

Transcript of 8_dp

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVMNT: Scoala BraiestiCLASA: a II-a PROPUNTOR: Padurariu OanaARIA CURRICULAR: Consiliere i orientareDISCIPLINA: Dezvoltare personalSUBIECTUL: Trire i manifestare emoional, starea de bine Emoii de baz: bucurie, tristeeFORMA DE REALIZARE: Integrat

TIPUL LECIEI: mixtDOMENII INTEGRATE:

Dezvoltare personal

Arte vizuale i lucru manual

Muzic i micare

COMPETENE SPECIFICE:

Dezvoltare personal

1.1 Identificarea unor trsturi personale elementare

2.1. Recunoaterea emoiilor de baz raportate la experienele de via trite

2.2. Identificarea i aplicarea regulilor de comunicare specifice n activitatea colar

3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijin nvarea i succesul colar Muzic i micare

2.1. Cntarea n colectiv a cntecelor, asociind micarea sugerat de text.

Arte vizuale i lucru manual

2.2. Manifestarea liber a ideilor i tririlor personale, apelnd la forme simple de exprimare specifice artelor.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

Cognitive : O1 - s descrie imaginea model;

O2 - s enumere membrii familiei din imaginea prezentat;

O3 - s denumesc activitile desfurate de fiecare membru al familiei;

O4 - s enumere situaiile n care sunt veseli sau triti;

O5 - s argumenteze modul n care si exprim bucuria sau tristeea;O5 - s coloreze corespunztor casetele de lng imaginile indicate;O6 - s interpreteze diferite jocuri de rol.

Afective: s manifeste interes pentru efectuarea corespunztoare a sarcinilor; s participe cu plcere la activitile desfurate.

Motrice:

s-i coordoneze micrile pentru a manevra corect instrumentele de lucru.SRATEGIA DIDACTICA:

METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, exercitiul, observaia, demonstraia, expunerea, jocul didactic.

RESURSE MATERIALE: fie de lucru, plan cu fa vesel, plan cu fa trist . FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematic a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, analiza produselor activitii RESURSE TEMPORALE: 45 minute

BIBLIOGRAFIE:

Programa pentru disciplinele Dezvoltare personal, Arte vizuale i abiliti practice, Muzic i micare aprobate prin ordinul Nr. 3418/19.03.201DEMERS DIDACTICNR.

CRTETAPELE LECIEIOB

OPCONINUTUL

INSTRUCTIV-EDUCATIVMETODE I PROCEDEEEVALUARE

1.Moment organizatoricVerific existena materialelor necesare .

Asigur climatul optim pentru desfurarea leciei.conversaia

observarea comportamentu-lui elevilor

2.Captarea ateniei

O1Expun n faa clasei dou plane pe care se regsesc un chip vesel i un chip trist.

Port discuii cu elevii:

Ce reprezint plana numrul 1?

n ce situaii suntei voi bucuroi?

Cum v manifestai bucuria?

Ce reprezint plana numrul 2?

n ce situaii suntei voi triti?

Cum v manifestai tristeea?explicaia

conversaia

observaia

observarea sistematic

3.Anunarea temei i a obiectivelorAnun tema leciei i obiectivele, pe nelesul elevilor. Notez titlul leciei la tabl.conversaia

observarea sistematic

4.Dirijarea nvrii

mpart fie de lucru .

Discut cu elevii despre fiecare imagine prezentat n fi.

Cer elevilor s rezolve exerciiile din fi:

1. Cum te manifeti cnd eti bucuros? Este posibil s fii tot timpul bucuros?

2. D exemplu de o situaie cnd te-ai simit trist. Cum i-a trecut suprarea?

3. Gsete cuvntul care denumete sentimentul de suprare i cuvntul cu sens opus acestuia. Coloreaz-le!observaia

conversaia

explicaia

exerciiulobservarea sistematic

aprecierea verbal a rspunsurilor

5.Obinerea performanei

mpart elevilor o fi joc: Privete desenele i joac rolul persoanelor, mpreun cu alti colegi. Numesc elevi care s joace rolul personajelor.

Propun elevilor s cntam i s dansm pe melodia Dac vesel se triete.conversaia

jocul didacticobservarea sistematic

6.ncheierea

lecieiVoi face aprecieri asupra modului n care elevii au participat la or i i voi

recompensa pe cei care s-au remarcat.conversaiaapreciez modul n care au lucrat elevii.

Nume/ prenume_____________________________________

Fi de lucru1. Cum te manifeti cnd eti bucuros? Este posibil s fii tot timpul bucuros?________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2. D exemplu de o situaie cnd te-ai simit trist. Cum i-a trecut suprarea?________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3. Gsete cuvntul care denumete sentimentul de suprare i cuvntul cu sens opus acestuia. Coloreaz-le!BUMBUNARTA

COMUNEGARR

OFOCIPNLBE

PUFURIETAC

INTRISTEE

LILISOMONI

ALTECIREE