Post on 06-Oct-2015
description
PROIECT DIDACTIC
PROIECT DIDACTIC
Data: 18. 12. 2013Clasa: a II - acoala: Gimnazial BotizaProf. nv. primar: Trifoi Maria
Aria curricular: Limb i comunicareDisciplina: Limba i literatura romnUnitatea de nvare: Bucuroi de oaspei?Subiectul: Textul narativ ,,Cu sania dup Ion Agrbiceanu
Tipul leciei: formare de priceperi i deprinderi
Scopurile leciei: formarea / dezvoltarea deprinderilor de citire corect, curent, contient i expresiv; mbogirea i activizarea vocabularului.Obiective cadru:
1. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral;
2. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris (citirelectur);
3. Dezvoltarea capacitii de exprimare scris;
4. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral.
Obiective de referin:
2.3 - s construiasc enunuri simple, corecte din punct de vedere gramatical;
3.1 - s desprind informaiile eseniale dintr-un text citit;
3.2 - s citeasc fluent i corect un text cunoscut de mic ntindere;
3.4 - s deduc sensul cuvintelor necunoscute din text;
4.3 - s utilizeze sensul cuvintelor noi n enunuri proprii.
Obiective operaionale:
La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O1 - s citeasc textul cursiv i expresiv;
O2 - s explice cuvintele i expresiile noi;
O3 - s formuleze enunuri cu acestea;
O4 - s formuleze ntrebri i rspunsuri referitoare la text;
O5 - s gseasc cuvinte cu acelai neles sau cu sens opus pentru cuvinte date.
Strategii didactice:
Metode i procedee: lectura explicativ, explicaia, exerciiul, conversaia, observaia, metoda ,,plriilor gnditoare.Resurse materiale: plan cu anotimpul iarna, plan cu rebus, fie de lucru, plrii, flip-chart, coli, marker.
Forme de organizare: frontal, individual.
Durata: 50 minute
Bibliografie:
- Ghidul programului informare / formare a institutorilor / nvtorilor ;
- Curriculum pentru clasele I i a II - a, Ministerul Educaiei i Cercetrii, Bucureti, 2003;
- Marcela Pene, Limba i literatura romn, Manual pentru clasa a II - a, Editura Ana, 2000.Momentele lecieiO.O.Elemente eseniale de coninutStrategii didacticeEvaluare
MetodeMijloaceForme de organizare
1. Moment organizatoricPregtirea clasei de elevi i a resurselor materiale necesare desfurrii leciei.
2. Reactualizarea cunotinelorO5 Se verific tema, att cantitativ ct i calitativ. Se spun cteva cuvinte i se cere s se afle sensul opus al acestora. (noapte - zi, nceput - sfrit, rsrit - apus)ConversaiaFrontal
Individual
3. Captarea ateniei
O5Se prezint o plan cu anotimpul iarna, cu jocurile copiilor iarna. Se discut pe baza acestei imagini i apoi se completeaz un rebus cu ajutorul elevilor. Pe coloana A - B se va descoperi cuvntul SANIA. (Anexa 1)ConversaiaPlan cu anotimpul iarna
Plan cu rebusFrontalObservarea sistematic
4. Anunarea temei i a obiectivelor
Astzi la ora de limba i literatura romn, vom afla povestea unui copil cruia i plcea tare mult s mearg cu sniua. Lecia se numete Cu sania- dup Ion Agrbiceanu. Atept de la voi s citii corect, cursiv i expresiv lecia, s descoperim mpreun sensurile unor cuvinte i expresii din text, s fii ateni i activi.Se noteaz titlul leciei i autorul pe tabl i n caiete.Explicaia
5. Dirijarea nvrii
O4
O2
O3
O1Se prezint cteva date despre autor apoi elevii citesc lecia n oapt. Se vor adresa cteva ntrebri cu caracter generalizator pentru a vedea dac au neles textul.
Se va realiza lectura model de ctre nvtoare i un dialog dirijat referitor la coninutul textului:
- Cte zile a nins?
- Ce atepta Petric?
- De ce dorea Petric s se opreasc ninsoarea?
- Cine nu i ddea voie biatului s ias cu sania? Din ce cauz?
- De ce l-a lsat bunica mai trziu s plece cu sania?Citirea textului pe fragmente i identificarea cuvintelor i expresiilor noi:
- slbise frigul - se mai domolise. Se explic i alte sensuri ale cuvntului a slbi (a se micora, a-l supraveghea, a-l cicli mereu);
- l zri - l vzu;
- rar - cnd i cnd;
Se scriu n caiete cuvintele noi i explicaiile acestora. Elevii alctuiesc oral enunuri cu aceste cuvinte i expresii.
Urmeaz exersarea actului cititului (procedee diferite de lectur): citire n lan, pe roluri, citire selectiv:
- Citete propoziia din care aflm ce atepta Petric.
- Citete propoziia n care apare cuvntul slbise.
- Citete prima ntrebare din text.- Citete dialogul dintre mam i biat.- Citete dialogul dintre bunic i biat.- Citete propoziia la sfritul creia se gsete semnul exclamrii. Ce exprim aceast propoziie?- Citete propoziia care se sfrete cu semnul dou puncte(:). Ce ne anun acest semn? n ce alte situaii mai folosim acest semn?Lectura explicativ
Conversaia
Explicaia
Conversaia
Date despre autor
Manualul
Caietele elevilor
Manualul
Frontal
Individual
Observarea sistematic
Capacitatea de a realiza procedee diferite de lectur
6. Obinerea performanei
O4 Palriile gnditoare
Pe catedr am ase plrii de culori diferite. Pentru fiecare plrie voi numi cte un copil care s rspund cerinei de sub plrie.1. Plria alb - Informeaz
- Despre ce este vorba n text?2. Plria roie - Spune ce simi!- Crezi c Petric era un copil asculttor?3. Plria neagr - Aspecte negative
- De ce crezi c Petric nu avea voie s ia cciula la joac?4. Plria galben - Aspecte pozitive- Ce joc specific anotimpului de iarn i-a adus bucurie biatului?Enumer i alte jocuri specifice acestui anotimp. 5. Plria verde - Genereaz idei- Ce s-ar fi ntmplat dac Petric nu ar fi ascultat de mama? 6. Plria albastr - Clarific
- Pune o ntrebare colegilor ti s verifici dac au neles coninutul textului! Joc
Metod interactivase plriiFrontal
IndividualEvaluare individual
Evaluare reciproc
Aprecieri verbale
7. Asigurarea feed-back-uluiO4
O5 Elevii vor rezolva cerinele de pe fia de evaluare. (Anexa 2)Fi de evaluare
1. Personajele textului sunt:
PetricCriasa Zpeziimama
bunicul bunica mama
2. Gsete cuvinte cu acelai neles:
se uit - suprare- a zice -
3. Ordoneaz cuvintele pentru a obine o propoziie:
copil, era, Petric, un, asculttor. 4. Titlul textului este:La sniu Cu sania Iarna
5. Gsete cuvinte cu neles opus:
nopi- se oprete- veche-
6. Cuvinte ,,alintate:stea- brad- cas- Activitate independent
Explicaia
ExerciiulFie de evaluareIndividualProb scris
8. ncheierea leciei
Se verific fiele de evaluare i se fac aprecieri individuale i colective asupra participrii la desfurarea leciei. Se va cnta un cntec.ConversaiaAprecieri verbale
Anexa 1
REBUS
Spune cuvinte cu sens opus pentru:
1. ADEVRAT
2. APROAPE
3. NALT
4. ACOLO
5. APUS
Anexa 2 Numele i prenumele.................................... Data................
FI DE EVALUARE
1. Personajele textului sunt:
Petric Criasa Zpezii mama bunicul
bunica
2. Gsete cuvinte cu acelai neles: se uit - suprare - bucurie -
3. Ordoneaz cuvintele pentru a obtine o propoziie: copil, era, Petric, un, asculttor;
4. Titlul textului este:
La sniu Cu sania Iarna
5. Gsete cuvinte cu neles opus: nopi- se oprete- veche -
6.Cuvinte alintate: Model: cciul - cciuli
stea - ......................
brad - ......................
cas - .....................