21 Limba Romana

10
PROIECT DIDACTIC Data: 18. 12. 2013 Clasa: a II - a Şcoala: Gimnazială Botiza Prof. înv. primar : Trifoi Maria Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura romnă Unitatea de învăţare: Bucuroşi !e oa"#e$i% Subiectul: Te&tul narati' ( )) Cu sania * ( !u#ă Ion +,rbiceanu Tipul lecţiei: formare !e #rice#eri şi !e#rin!eri Scopurilelecţiei: formarea !ez'oltarea!e#rin!erilor !e citire corectă) curentă) conştientă şi e&#re"i'ă /mbo,ă$irea şi acti'izarea 'ocabularului. Obiective cadru : 1. Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală; 2. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris (cit 3. Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă; 4. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral. Obiective de referinţă : 2.3 să co!struiască e!u!ţuri simple" corecte di! pu!ct de ve 3.1 să despri!dă i!$ormaţiile ese!ţiale di!tru! text citit; 3.2 să citească $lue!t %i corect u! text cu!oscut de mică &! 3.4 să deducă se!sul cuvi!telor !ecu!oscute di! text; 4.3 să utilizeze se!sul cuvi!telor !oi &! e!u!ţuri proprii. Obiective operaţionale : 'a s$ r%itul lecţiei elevii vor $i capa ili: *1 să citească textul cursiv %i expresiv ; *2 să explice cuvi!tele %i expresiile !oi;

description

romana

Transcript of 21 Limba Romana

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Data: 18. 12. 2013Clasa: a II - acoala: Gimnazial BotizaProf. nv. primar: Trifoi Maria

Aria curricular: Limb i comunicareDisciplina: Limba i literatura romnUnitatea de nvare: Bucuroi de oaspei?Subiectul: Textul narativ ,,Cu sania dup Ion Agrbiceanu

Tipul leciei: formare de priceperi i deprinderi

Scopurile leciei: formarea / dezvoltarea deprinderilor de citire corect, curent, contient i expresiv; mbogirea i activizarea vocabularului.Obiective cadru:

1. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral;

2. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris (citirelectur);

3. Dezvoltarea capacitii de exprimare scris;

4. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral.

Obiective de referin:

2.3 - s construiasc enunuri simple, corecte din punct de vedere gramatical;

3.1 - s desprind informaiile eseniale dintr-un text citit;

3.2 - s citeasc fluent i corect un text cunoscut de mic ntindere;

3.4 - s deduc sensul cuvintelor necunoscute din text;

4.3 - s utilizeze sensul cuvintelor noi n enunuri proprii.

Obiective operaionale:

La sfritul leciei elevii vor fi capabili:

O1 - s citeasc textul cursiv i expresiv;

O2 - s explice cuvintele i expresiile noi;

O3 - s formuleze enunuri cu acestea;

O4 - s formuleze ntrebri i rspunsuri referitoare la text;

O5 - s gseasc cuvinte cu acelai neles sau cu sens opus pentru cuvinte date.

Strategii didactice:

Metode i procedee: lectura explicativ, explicaia, exerciiul, conversaia, observaia, metoda ,,plriilor gnditoare.Resurse materiale: plan cu anotimpul iarna, plan cu rebus, fie de lucru, plrii, flip-chart, coli, marker.

Forme de organizare: frontal, individual.

Durata: 50 minute

Bibliografie:

- Ghidul programului informare / formare a institutorilor / nvtorilor ;

- Curriculum pentru clasele I i a II - a, Ministerul Educaiei i Cercetrii, Bucureti, 2003;

- Marcela Pene, Limba i literatura romn, Manual pentru clasa a II - a, Editura Ana, 2000.Momentele lecieiO.O.Elemente eseniale de coninutStrategii didacticeEvaluare

MetodeMijloaceForme de organizare

1. Moment organizatoricPregtirea clasei de elevi i a resurselor materiale necesare desfurrii leciei.

2. Reactualizarea cunotinelorO5 Se verific tema, att cantitativ ct i calitativ. Se spun cteva cuvinte i se cere s se afle sensul opus al acestora. (noapte - zi, nceput - sfrit, rsrit - apus)ConversaiaFrontal

Individual

3. Captarea ateniei

O5Se prezint o plan cu anotimpul iarna, cu jocurile copiilor iarna. Se discut pe baza acestei imagini i apoi se completeaz un rebus cu ajutorul elevilor. Pe coloana A - B se va descoperi cuvntul SANIA. (Anexa 1)ConversaiaPlan cu anotimpul iarna

Plan cu rebusFrontalObservarea sistematic

4. Anunarea temei i a obiectivelor

Astzi la ora de limba i literatura romn, vom afla povestea unui copil cruia i plcea tare mult s mearg cu sniua. Lecia se numete Cu sania- dup Ion Agrbiceanu. Atept de la voi s citii corect, cursiv i expresiv lecia, s descoperim mpreun sensurile unor cuvinte i expresii din text, s fii ateni i activi.Se noteaz titlul leciei i autorul pe tabl i n caiete.Explicaia

5. Dirijarea nvrii

O4

O2

O3

O1Se prezint cteva date despre autor apoi elevii citesc lecia n oapt. Se vor adresa cteva ntrebri cu caracter generalizator pentru a vedea dac au neles textul.

Se va realiza lectura model de ctre nvtoare i un dialog dirijat referitor la coninutul textului:

- Cte zile a nins?

- Ce atepta Petric?

- De ce dorea Petric s se opreasc ninsoarea?

- Cine nu i ddea voie biatului s ias cu sania? Din ce cauz?

- De ce l-a lsat bunica mai trziu s plece cu sania?Citirea textului pe fragmente i identificarea cuvintelor i expresiilor noi:

- slbise frigul - se mai domolise. Se explic i alte sensuri ale cuvntului a slbi (a se micora, a-l supraveghea, a-l cicli mereu);

- l zri - l vzu;

- rar - cnd i cnd;

Se scriu n caiete cuvintele noi i explicaiile acestora. Elevii alctuiesc oral enunuri cu aceste cuvinte i expresii.

Urmeaz exersarea actului cititului (procedee diferite de lectur): citire n lan, pe roluri, citire selectiv:

- Citete propoziia din care aflm ce atepta Petric.

- Citete propoziia n care apare cuvntul slbise.

- Citete prima ntrebare din text.- Citete dialogul dintre mam i biat.- Citete dialogul dintre bunic i biat.- Citete propoziia la sfritul creia se gsete semnul exclamrii. Ce exprim aceast propoziie?- Citete propoziia care se sfrete cu semnul dou puncte(:). Ce ne anun acest semn? n ce alte situaii mai folosim acest semn?Lectura explicativ

Conversaia

Explicaia

Conversaia

Date despre autor

Manualul

Caietele elevilor

Manualul

Frontal

Individual

Observarea sistematic

Capacitatea de a realiza procedee diferite de lectur

6. Obinerea performanei

O4 Palriile gnditoare

Pe catedr am ase plrii de culori diferite. Pentru fiecare plrie voi numi cte un copil care s rspund cerinei de sub plrie.1. Plria alb - Informeaz

- Despre ce este vorba n text?2. Plria roie - Spune ce simi!- Crezi c Petric era un copil asculttor?3. Plria neagr - Aspecte negative

- De ce crezi c Petric nu avea voie s ia cciula la joac?4. Plria galben - Aspecte pozitive- Ce joc specific anotimpului de iarn i-a adus bucurie biatului?Enumer i alte jocuri specifice acestui anotimp. 5. Plria verde - Genereaz idei- Ce s-ar fi ntmplat dac Petric nu ar fi ascultat de mama? 6. Plria albastr - Clarific

- Pune o ntrebare colegilor ti s verifici dac au neles coninutul textului! Joc

Metod interactivase plriiFrontal

IndividualEvaluare individual

Evaluare reciproc

Aprecieri verbale

7. Asigurarea feed-back-uluiO4

O5 Elevii vor rezolva cerinele de pe fia de evaluare. (Anexa 2)Fi de evaluare

1. Personajele textului sunt:

PetricCriasa Zpeziimama

bunicul bunica mama

2. Gsete cuvinte cu acelai neles:

se uit - suprare- a zice -

3. Ordoneaz cuvintele pentru a obine o propoziie:

copil, era, Petric, un, asculttor. 4. Titlul textului este:La sniu Cu sania Iarna

5. Gsete cuvinte cu neles opus:

nopi- se oprete- veche-

6. Cuvinte ,,alintate:stea- brad- cas- Activitate independent

Explicaia

ExerciiulFie de evaluareIndividualProb scris

8. ncheierea leciei

Se verific fiele de evaluare i se fac aprecieri individuale i colective asupra participrii la desfurarea leciei. Se va cnta un cntec.ConversaiaAprecieri verbale

Anexa 1

REBUS

Spune cuvinte cu sens opus pentru:

1. ADEVRAT

2. APROAPE

3. NALT

4. ACOLO

5. APUS

Anexa 2 Numele i prenumele.................................... Data................

FI DE EVALUARE

1. Personajele textului sunt:

Petric Criasa Zpezii mama bunicul

bunica

2. Gsete cuvinte cu acelai neles: se uit - suprare - bucurie -

3. Ordoneaz cuvintele pentru a obtine o propoziie: copil, era, Petric, un, asculttor;

4. Titlul textului este:

La sniu Cu sania Iarna

5. Gsete cuvinte cu neles opus: nopi- se oprete- veche -

6.Cuvinte alintate: Model: cciul - cciuli

stea - ......................

brad - ......................

cas - .....................