Download - Plan de Lectie

Transcript
Page 1: Plan de Lectie

Plan de lectie

Data: 27.11.2012

Ora: 8-10

Scoala: Liceul National

Clasa: a X a B

Profesor coordonator:

Propunator:

Tema: Imaginatia

Tipul lectiei: predare

Scopul: imbogatirea bagajului de cunostinte cu privire la imaginatie si importanta acesteia.

Obiectivele operationale

O1- sa defineasca procesul imaginativ

O2- sa sintetizeze caracteristicile procesului imaginativ

O3- sa enumere procedeele imaginatiei

O4- sa caracterizeze principalele forme ale imaginatiei

O5- sa dezvolte desene si diferite fraze cat mai originale si neobisnuite pentru exersarea procedeelor imaginatiei.

Metode si procedee: brainstorming,conversatia,explicatia,problematizarea.

Forme de organizare: activitate frontala

activitate individuala

Page 2: Plan de Lectie

Momentele lectiei Activitatea cadrului didactic Activitatea elevului1.Moment organizatoric -pregatirea materialelor

necesare desfasurarii lectiei -prezenta

2.Pregatirea psihologica Se vor alege trei cuvinte cum ar fi: noapte, barcă, viitor. Elevii vor face cât mai multe propoziţii sau fraze cu înţeles şi în fiecare să fie incluse, în mod obligatoriu, cele trei cuvinte alături de altele alese de ei.

Elevii alcătuiesc propoziţii pe care le vor citi.

3.Anuntarea temelor si a obiectivelor

-Omul este capabil de o performanţă unică, aceea a realizării unităţii dintre trecut, prezent şi viitor. În contextul eforturilor îndelungate ale omului de a se adapta la mediu, acesta a dobândit un nou proces psihic, cel imaginativ. Astăzi vom discuta despre Imaginaţie (se notează titlul pe tablă).-Pe parcursul lecţiei vom reuşi să răspundem la mai multe întrebări legate de acest nou proces psihic:1) Ce înţelegem prin Imaginaţie?2) Care sunt caracteristicile principale ale procesului imaginativ?3) Care sunt procedeele pe care le utilizeazi imaginaţia?4) Cum putem caracteriza formele imaginaţiei?5) Exerciţii explicative.Pentru fiecare întrebare se prezintă câte o planşă. Pe măsură ce se abordează subtema corespunzătoare unui obiectiv se va bifa pe plansa.

Elevii notează titlul noii lecţii în caiete.

4.Transmiterea noului continut -Începem prin a răspunde la întrebare, adică vom defini procesul imaginativ. -Daţi sinonime pentru cuvântul imaginaţie.

... fantezie, imagerie, ficţiune, închipuire... a produce ceva nouce încă nu exista, a aminti ceva ce a existat

Page 3: Plan de Lectie

-Ce înseamnă a imagina? Definim imaginaţia ca proces cognitiv complex de elaborare a unor imagini şi proiecte noi, pe baza combinării şi transformării experienţei. Care sunt procesele psihice cu care interacţionează imaginaţia?Exemple: -cu ajutorul gândirii şi a inteligenţei imaginaţia participă la elaborarea ipotezelor şi la găsirea strategiilor de rezolvare a problemelor; -limbajul joacă un rol important pentru că fără cuvinte nu putem face cunoscute ideile, reprezentările etc. -memoria: dacă un elev vizitează un muzeu când urmează lecţia de istorie şi va descrie cu succes un exponat văzut în muzeu, ceilalţi vor reuşi să construiască o imagine mintală a exponatului respectiv, astfel va rezulta un proces imaginativ complex. -se bifează următoarea planşă--Acum urmează să discutăm despre procedeele imaginaţiei şi să dăm exemple pentru fiecare dintre ele. În primul rând trebuie să vedem ce înţelegem prin procedeu.Procedeul este un mod de operare mintală, presupunând o succesiune de compuneri, descompuneri, recompuneri, de integrari si dezintegrari care duc la diferite rezultate.

dar nu mai exista, a completa elementele care lipsesc dintr-un întreg, a anticipa, a proiecta in viitor , a visa, a combina, a transforma Elevii notează definiţia în caiete.

Memoria,gandirea… Se noteaza definitia in caiete

Page 4: Plan de Lectie

-Cele mai cunoscute şi mai des folosite procedee ale imaginaţiei sunt:a) Aglutinarea (ex.: Sirena, Centaurul, Ianus cu două feţe -în mitologie-; radiocasetofonul etc.)b)Amplificarea sau diminuarea (ex.: folosit în literatura SF, creearea poveştilor pentru copii -Setilă, Flămânzilă, Uriaşul, Ilene Cosânzene etc.-)c) Multiplicarea sau omisiunea (ex. balaurul cu şapte capete, celebre creaţii ale lui Brâncuş -Coloana Infinitului, Masa Tăcerii- iar pentru omisiune ciclopul din mitologie)d) Diviziunea şi rearanjarea (ex. autoturisme cu motor în faţă sau în spate, cupa excavatorului, desene din seria „Capricii” de Goya etc.)e) Substituirea: (ex. dorim să împachetăm un cadou dar nu avem scotch sau lipici; putem improviza folosind oja care poate să ţină lipită hârtia etc. )f) Modificarea (ex. botaniştii au modificat culoarea şi au obţinut laleaua neagră, clădirile construite de Antonio Gaudi, cladirea in forma de cos situata in Newark, Statele Unite ale Americii etc.)g) Schematizarea (ex. caricatura unei persoane, sigla, schiţe în arhitectură etc.)h) Analogiai) Tipizarea (Hagi-Tudose)j) Empatia (manifestând empatia faţă de elevi, profesorul reuşeşte să-i înţeleagă mai bine, manifestând empatie faţă de părinţi, profesori, copiii reuşesc să accepte mai uşor cerinţele acestora).După prezentarea şi notarea

In caiete se noteaza si se exemplifica procedeele imaginatiei

Page 5: Plan de Lectie

procedeelor şi a exemplelor, vor fi prezentate cateva imaginireprezentative pentru unele procedee discutate (vezi anexa 1). Se bifează planşa a III a.-Fiind un proces complex, imaginaţia se desfăşoară pe mai multe dimensiuni.Astfel in functie de intentionalitate si implicarea active in actele imaginative avem urmatoarele forme: 1) Forme involuntare: a) Visul din timpul somnuluib) Reveria2) Forme voluntarea) Reproductivăb) Creatoarec) Visul de perspectivăClasa este împărţită în cinci grupe. În urma lecturii selective fiecare grupă va extrage din manual principalele caracteristici ale formelor imaginaţiei amintite. Se bifează următoarea planşă.

5.Fixarea cunostintelor -Despre ce am discutat noi azi?-Ce este imaginaţia?-Enumeraţi formele imaginaţiei!-Enumeraţi procedeele imaginaţiei şi daţi exemple pentru acestea.Exerciţiu aplicativ:Adăugaţi linii la figurile incomplete, astfel încât să puteţi schiţa tablouri cât mai interesante. Încercaţi să imaginaţi desene cu totul neobişnuite la care alţii să nu se poată gândi. Daţi un titlu cât mai original fiecărui desen. (vezi anexa 2)

... despre imaginaţie

Page 6: Plan de Lectie

SCHIŢA LECŢIEI

1. Definire şi caracterizare generală

Imaginaţia =proces cognitiv complex de elaborare a unor imagini şi proiecte noi, pe baza

combinării şi transformării experienţei

Caracteristici:

1)Proces cognitiv complex specific numai omului

2) Permite elaborarea mintală a planului de desfăşurare a unei activităţi

3) Lărgeşte câmpul cunoaşterii umane

4) Face legătura dintre trecut, prezent şi viitor

5) Apare pe o anumită treptă a dezvoltării umane, după ce au apărut alte procese şi funcţii psihice

care îi pregătesc desfăşurarea

6) Interacţionează permanent cu toate procesele, funcţiile psihice şi componentele SPU.

2. Procedeele imaginaţiei

1) Aglutinarea (ex.: Sirena, Centaurul, Ianus cu două feţe -în mitologie-; radiocasetofonul)

2) Amplificarea sau diminuarea (ex.: literatura SF, poveştilor pentru copii -Setilă, Flămânzilă etc.-)

3) Multiplicarea sau omisiunea (ex. balaurul cu şapte capete, celebre creaţii ale lui Brâncuş)

4) Diviziunea şi rearanjarea (ex. autoturisme cu motor în faţă sau în spate, cupa excavatorului,

desene din seria „Capricii” de Goya etc.)

5) Substituirea

6) Modificarea (ex. laleaua neagră, clădiri construite de Antonio Gaudi, clădire în formă de coş din

Newark, SUA)

7) Schematizarea (ex. caricatura unei persoane, sigla, schiţe în arhitectură etc.)

8) Analogia

Page 7: Plan de Lectie

9) Tipizarea (Hagi-Tudose)

10) Empatia

3. Formele imaginaţiei

În funcţie de intenţionalitate şi implicarea activă în actele imaginative:

1.Forme involuntare: a) Visul din timpul somnului

b) Reveria

2.Forme voluntare: a) Reproductivă

b) Creatoare

c) Visul de perspectivă