Test Insp

3
PROIECT DE LECŢIE DATA: 22.02.2005; CLASA: a V-a D; UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Colegiul Naţional "Carol I"; DISCIPLINA: Limba şi literatura română; ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare; PROFESOR: Magdalena Purcaru; UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Substantivul; TEMA: Substantivul şi articolul; TIPUL LECŢIEI: Verificare şi evaluarea cunoştinţelor; LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: să recunoască substantivele articulate cu articol hotărât sau nehotărât; să identifice articolele hotărâte şi nehotărâte; să treacă la plural anumite substantive articulate cu articol hotărât şi nehotărât; să articuleze cu articol hotărât şi nehotărât substantivele; să completeze un text cu articole potrivite. STRATEGIA DIDACTICĂ: Resurse procedurale: explicaţia; Resurse materiale: test de evaluare; Forme de organizare: individuală; Forme de evaluare: test de progres; Resurse oficiale: Programa şcolară de limba şi literatura română pentru clasa a V-a; Planificările anuale şi calendaristice. Resurse temporale: 50min; 5ore/săptămână. DESFĂŞURAREA LECŢIEI: 1. Moment organizatoric: organizarea clasei pentru începerea lecţiei; 2. Precizarea, explicarea, descrierea obiectivelor de evaluare:

description

test

Transcript of Test Insp

Clasa a V- a

PROIECT DE LECIEDATA: 22.02.2005;CLASA: a V-a D;UNITATEA DE NVMNT: Colegiul Naional "Carol I";DISCIPLINA: Limba i literatura romn;ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare;PROFESOR: Magdalena Purcaru;UNITATEA DE NVARE: Substantivul;TEMA: Substantivul i articolul;TIPUL LECIEI: Verificare i evaluarea cunotinelor;LOCUL DE DESFURARE: Sala de clas;OBIECTIVE OPERAIONALE: s recunoasc substantivele articulate cu articol hotrt sau nehotrt; s identifice articolele hotrte i nehotrte; s treac la plural anumite substantive articulate cu articol hotrt i nehotrt; s articuleze cu articol hotrt i nehotrt substantivele; s completeze un text cu articole potrivite.STRATEGIA DIDACTIC:

Resurse procedurale: explicaia;Resurse materiale: test de evaluare;Forme de organizare: individual;Forme de evaluare: test de progres;Resurse oficiale:

Programa colar de limba i literatura romn pentru clasa a V-a;

Planificrile anuale i calendaristice.Resurse temporale: 50min; 5ore/sptmn.DESFURAREA LECIEI:

1. Moment organizatoric: organizarea clasei pentru nceperea leciei;2. Precizarea, explicarea, descrierea obiectivelor de evaluare:

anunarea obiectivelor de evaluare i a faptului c cerinele nu depesc nivelul cunotinelor predate;

rezolvarea testului (35 - 45 min).

3. Verificarea cunotinelor.

TEST de evaluare sumativ

Nume i prenume:

Clasa:

Timpul de lucru: 45 minConinut:

I. Subliniai articolele din propoziiile de mai jos i precizai felul lor:

Biatul a plecat la coal cu nite colegi.

Nite copii au dat profesorului lucrarea neterminat.

(1p)

II. Construii dou enunuri cu substantivele furnica i omul.

Construii alte dou enunuri n care aceste substantive s fie articulate cu articol nehotrt.

1

2

3

4

(2p)

III. Trecei substantivele urmtoare la plural, form articulat:

pom- pui- cru- carte- ochi- cas- elev - tablou-

(2p)

IV. Articulai cu articol nehotrt, singular i plural substantivele de mai jos:

albin- basm-

drum - fulg-

lacrim-

zar-

motor-

iepure-

sat-

brad-

(2p)

V. Completai textul urmtor cu articole nehotrte potrivite:

Am vzut pe strada din vecintate cel abandonat. Avea .......... ochi mari, albatri i puin speriai. Colul urechi i atrna, fiindc fusese lovit de oameni ri.

(2p)

Se acord 1p din oficiu.

Nota i semntura profesorului: