Tema2proiect Didactic Ventilatia Pulmonara
-
Upload
ionela-constandache -
Category
Documents
-
view
27 -
download
4
description
Transcript of Tema2proiect Didactic Ventilatia Pulmonara
-
PROIECT DIDACTIC
Data:
coala:
Clasa: a XI-a A (Profil: Ecologie i protecia mediului)
Disciplina: Biologie
Tema: Ventilaia pulmonar. Volume i capaciti pulmonare
Tipul de lecie: Mixt
Scopul leciei: nelegerea de ctre elevi a modului de realizare a respiraiei i cunoaterea
volumelor i capacitile pulmonare
Obiective operaionale:
O1 s explice mecanica ventilaiei pulmonare
O2 s identifice volumele pulmonare i capacitile pulmonare
O3 s stabileasc legtura dintre volumele pulmonare i capacitile pulmonare
O4 s rezolve probleme care implic determinarea volumelor i capacitilor pulmonare
Metode i procedee:
explicaia
conversaia
problematizarea
nvarea prin descoperire
demonstraia
observaia
nvarea asistat de calculator
metoda: tiu/ Vreau s tiu/ Am
nvat
modelarea
Resurse materiale:
fie de lucru
lecie creat n AEL
calculator
manuale
plana: Sistemul respirator la om
caiete
tabla
creta
Forme de activitate: activitate individual, frontal, practic i n perechi
Locul de desfurare: laborator AEL
Bibliografie: Biologie, Manual pentru clasa a XI-a, Dan Cristescu, Carmen Slvstru, Bogdan
Voiculescu, Cezar Th Niculescu, Radu Crmaciu, Ed. Corint, Bucureti, 2006
Metodica predrii biologiei, Naela Costic, Ed. Graphys, Iai, 2008
Propuntor: prof. Nan Mirela
-
Etapele leciei Activitatea profesorului i elevului Resurse
materiale
Resurse
procedurale Evaluare
1.
Moment
organizatoric
(2min.)
- stabilirea disciplinei - notarea absenelor - organizarea clasei i pregtirea pentru lecie - se verific buna funcionare a calculatoarelor
- catalog
- calculatoare
- conversaia
2.
Captarea ateniei i trezirea interesului
(2 min.)
- pentru a strni curiozitatea i interesul elevilor pentru tema care se va pune n discuie, elevii grupai cte doi, sunt pui s i msoare reciproc circumferina cutiei toracice n respiraie. - dup realizarea msurtorilor i notarea acestora, se ncep discuiile pe marginea valorilor obinute: : Cte valori putei msura n timpul respiraiei? R: Dou valori. : Cum sunt cele dou valori obinute? De ce? R: Cele dou valori sunt diferite, deoarece una a fost luat n timpul inspiraiei (valoarea mai mare), iar cealalt n expiraie.
- metru de
croitorie
- caiete
- conversaia - observaia - demonstraia - explicaia - activitatea n perechi
-evaluare frontal
3.
Enunarea temei i obiectivelor
operaionale (2 min.)
- pornind de la activitatea fcut de elevi, profesorul anun titlul leciei: Ventilaia pulmonar. Volume i capaciti pulmonare, care va fi scris pe tabl, i obiectivele urmrite, explicnd c la finalul leciei ei vor fi capabili s explice modul de realizare a respiraiei i s identifice volumele i capacitile pulmonare. - elevii noteaz titlul n caiete
- tabla
- creta
- caiete
- conversaia - explicaia
4.
Reactualizarea
cunotinelor (10 min)
- profesorul anun elevii c noua lecie va fi predat folosind metoda tiu/Vreau s tiu/Am nvat i face tabelul acestei metode pe tabl. - pentru a reactualiza cunotinele elevilor legate de anatomia sistemului respirator, profesorul cere elevilor s noteze n rubrica tiu, tot ceea ce cunosc legat de respiraie, anunndu-i c au la dispoziie 5 min. - elevii reactualizeaz i noteaz n caiete noiunile pe care le cunosc despre sistemul respirator
- tabla
- creta
- caiete
- plana
- observaia - conversaia - explicaia - activitatea
individual - metoda tiu/ Vreau s tiu/ Am nvat
- autoevaluarea
- observarea
sistematic a elevilor
-
Etapele leciei Activitatea profesorului i elevului Resurse
materiale
Resurse
procedurale Evaluare
- dup expirarea timpului, profesorul verific frontal noiunile notate de elevi n rubrica tiu a tabelului. Pentru aceasta sunt puse urmtoarele ntrebri: : Din ce este alctuit sistemul respirator la om? R: Sistemul respirator este alctuit din plmni i ci respiratorii.
: Care sunt cile respiratorii extrapulmonare? R: Cile respiratorii extrapulmonare sunt: cavitatea nazal, faringe, laringe, trahee, bronhii.
: Unde sunt localizai plmnii i din ce sunt alctuii? R: Plmnii sunt localizai n cavitatea toracic i sunt alctuii din lobi, segmente i lobuli. : Ce se observ n structura plmnilor? R: n structura plmnilor se observ arborele bronic format prin ramificarea bronhiilor n plmni. : Din ce este alctuit arborele bronic? R: Arborele bronsic este format prin ramificaia bronhiilor n plmni fiind alctuit din: bronhii lobare, bronhii segmentare, bronhiole lobulare, bronhiole terminale,
bronhiole respiratorii, ducte alveolare, alveole pulmonar
: Ce sunt alveolele pulmonare? R: Alveolele pulmonare sunt sculei cu rol n schimbul de gaze respiratorii, deoarece membrana alveolei mpreun cu peretele capilarului formeaz membrana alveolo - capilar. - elevii vin la tabl i noteaz informaiile n rubrica tiu a tabelului.
- profesorul cere elevilor s noteze n rubrica Vreau s tiu, ce ar dori s cunoasc despre respiraie. - elevii emit ntrebri, care sunt notate n a doua rubric a tabelului:
Ce modificri au loc n timpul inspiraiei i
- caiete
- tabla
- creta
- conversaia
- explicaia
- activitate
frontal
-evaluare frontal
-
Etapele leciei Activitatea profesorului i elevului Resurse
materiale
Resurse
procedurale Evaluare
expiraiei?
Ct aer intr n plmn n timpul inspiraiei?
Ct aer intr maxim n plmni?
Care este frecvena respiratorie la o persoan?
-evaluare frontal
5.
Prezentarea
coninutului sarcinilor de
nvare i dirijarea nvrii (15 min.)
- profesorul explic elevilor c n lecia care va fi predat vor primi rspunsuri la toate ntrebrile notate n rubrica Vreau s tiu i i anun c lecia va fi predat cu ajutorul calculatorului, folosind sistemul AEL
- profesorul mparte elevilor fiele de lucru (anexa 1) pentru conectarea acestora la noua lecie i lanseaz sistemul AEL, alegnd materia i lecia care va fi predat i sala unde are loc ora.
- elevii se conecteaz la sistemul AEL, pe baza indicaiilor din fia de lucru - profesorul verific modul de conectare a elevilor la lecie i pornete lecia, lansnd prima component a leciei. - dup lansarea primei pri a leciei, elevii sunt anunai de profesor c trebuie s completeze urmtoarele sarcini din fia de lucru primit. - elevii urmresc aceast component i rezolv sarcinile din fia de lucru. - profesorul verific modul de realizare a sarcinii din fia de lucru, n paralel cu prezentarea materialului programat: : Ce este ventilaia pulmonar? R: Ventilaia pulmonar reprezint circulaia aerului ntre mediul extern i alveolele pulmonare. : Care sunt procesele prin care se realizeaz ventilaia pulmonar? R: Ventilaia pulmonar se realizeaz prin succesiunea a dou procese: inspiraia i expiraia : Ce este inspiraia? R: Inspiraia presupune ptrunderea aerului ncrcat cu O2
- caiete
- tabla, creta
- calculatorul
- fie de lucru
- conversaia - explicaia
- conversaia - explicaia - activitate
individual
- modelarea
- activitatea
individual - observaia - nvarea prin descoperire
- demonstraia - conversaia - explicaia
- observarea
sistematic a elevilor
- tema de lucru n clas
-
Etapele leciei Activitatea profesorului i elevului Resurse
materiale
Resurse
procedurale
Evaluare
n plmni. : Ce modificri au loc n timpul inspiraiei? R: n timpul inspiraiei au loc urmtoarele modificri:
coborrea diafragmei
crete volumul cutiei toracice
crete volumul plmnilor
sternul se deprteaz de coloana vertebral
coastele se ridic prin contracia muchilor inspiratori
: Ce este expiraia? R: n timpul expiraiei aerul ncrcat cu CO2 iese din plmni. : Ce schimbri se observ n timpul expiraiei? R: n expiraie au loc urmtoarele modificri:
ridicarea diafragmei
scderea diametrului (volumului) cutiei toracice
coborrea coastelor
sternul se apropie de coloana vertebral - aceste informaii sunt notate n rubrica Am nvat a tabelului, ncepnd schia leciei. - profesorul lanseaz a doua component a leciei i cere elevilor s rezolve urmtoarele sarcini din fia de lucru. - elevii urmresc componenta lansat de profesor i completeaz fiele de lucru - dup completarea fiei de lucru, profesorul discut mpreun cu elevii volumele i capacitile pulmonare i explic aceste informaii: : Care este primul volum prezentat n grafic? Ce valoare are?
R: Primul volum este volumul curent (VC) i are o valoare de aproximativ 500 ml aer.
: Ce alt volum este reprezentat n grafic?
- calculator
- fie de lucru completate
- tabla, creta
- caiete
- fie de lucru - calculator
- conversaia - explicaia - observaia - nvarea prin descoperire
- problematizarea
- activitatea
frontal
- modelarea
- problematizare
- observaia - nvarea prin descoperire
- conversaia
-evaluare frontal
- observarea
sistematic a elevilor
-evaluare frontal
-
Etapele leciei Activitatea profesorului i elevului Resurse
materiale
Resurse
procedurale
Evaluare
R: Un alt volum reprezentat n grafic este volumul inspirator de rezerv (VIR), cu o valoare de 3000 ml (1500 ml)
: Cum ai defini volumul inspirator de rezerv, avnd n vedere reprezentarea din grafic?
R: VIR - reprezint volumul suplimentar de aer introdus n plmni peste volumul curent n inspiraia forat. : Ce se ntmpl ntr-o expiraie forat, ct aer se elimin? R: Volumul expirator de rezerv de aproximativ 1500 ml aer reprezint volumul de are eliminat din plmni n expiraia forat. : Dup expiraia forat mai rmne aer n plmni? R: Dup expiraia forat n plmni mai rmne un volum de aer de aproximativ 1000 ml, numit volum rezidual.
- volumele pulmonare i valorile lor sunt notate n rubrica Am nvat a tabelului continuarea schiei leciei. - dup notarea i discutarea volumelor pulmonare se trece la discutarea capacitilor pulmonare: : Ce capacitate pulmonar este reprezentat n graficul observat pe calculator i cum se poate calcula? R: Capacitatea inspiratorie: C.I = VC + VIR
: Ce cantitate de aer rmne n plmn la sfritul unei expiraii normale? R: n plmn rmn aproximativ 3000 ml aer, reprezentat de volumul rezidual funcional: VRF = VR + VER : Ce alt capacitate pulmonar ai identificat? R: Capacitatea vital: CV = VER + VIR + VC : Ct aer va intra maxim n plmni, dac la capacitatea vital se adaug volumul rezidual? R: n plmn va intra aproximativ 5000 ml de aer capacitatea pulmonar total (CPT): CPT = CV+VR - elevii noteaz aceste capaciti n rubrica Am nvat
- calculator
- fie de lucru completate
- caiete
- tabla
- creta
- calculator
- fie de lucru completate
- conversaia - problematizarea
- explicaia - demonstraia
- conversaia
- explicaia - observaia - problematizarea
- demonstraia - conversaia
-evaluare frontal
-evaluare frontal
-
Etapele leciei Activitatea profesorului i elevului Resurse
materiale
Resurse
procedurale
Evaluare
- profesorul continu schia tablei i cere elevilor s numere cte respiraii au ntr-un minut, adic frecvena respiratorie R: Frecvena respiratorie la femei este de 18 respiraii/min Frecvena respiratorie la brbai este de 16 respiraii/min - profesorul introduce noiunea de debit respirator:
DR= FR x VC
- se finalizeaz schia leciei, notnd valorile frecvenei respiratorii, iar elevii o noteaz n caiete. - avnd n vedere valorile diferite ale volumului cutiei toracice msurate la nceputul orei i valorile diferite ale frecvenei respiratorii, profesorul cere elevilor s enumere i s explice ce factori ar putea modifica frecvena respiratorie i capacitatea vital - elevii enumer civa factori care pot modifica valorile frecvenei reduse, debitului respirator i a capacitii vitale: - vrsta - efort fizic - sexul - nlime - starea de sntate
- tabla
- creta
- caiete
- caiete
- explicaia
- problematizarea
- exerciiul
- autoevaluarea
6.
Fixarea i asigurarea
posibilitilor de transfer al
cunotinelor (5 min)
- profesorul d elevilor o problem, pentru a observa modul n care elevii pot realiza corelaii ntre volumul i capacitatea pulmonar - elevii rezolv problema propus de profesor
- caiete
- problematizarea
- tema de lucru n clas - observarea
sistematic a elevilor
7.
Asigurarea
feed-back
(10 min)
- pentru a vedea corectitudinea rezolvrii problemei, unul dintre elevi va rezolva problema la tabl - profesorul apreciaz rspunsurile elevilor i subliniaz ce trebuie nvat
- caiete
- tabla
- creta
- problematizarea
- conversaia - explicaia
-evaluare frontal
8.
Tema pentru acas
- elevii primesc o problem ca tem pentru acas: Care este VIR al unei femei care are CPT = 4800 ml aer, VR = 1500
ml aer, iar prin expiraie forat elimin 1500 ml aer. - caiete
- exerciiul - problematizarea
- tema pentru
acas
-
SCHIA TABLEI Ventilaia pulmonar. Volume i capaciti pulmonare
TIU VREAU S TIU AM NVAT
- respiraia transportul O2 din mediul extern la celule i a CO2 n sens invers - sistemul respirator este alctuit din: ci respiratorii i plmni
1) Cile respiratorii - cavitatea nazal faringe laringe trahee bronhii
2) Plmnii lobi, segmente, lobuli
arborele respirator: bronhii lobare bronhii segmentare bronhiole lobulare bronhiole terminale bronhiole respiratorii ducte alveolare alveole pulmonare
- alveolele pulmonare schimbul de gaze respiratorii
- Ce modificri au loc n timpul inspiraiei?
- Ce modificri au loc n timpul expiraiei?
- Ct aer ptrunde n plmni ntr-o respiraie normal?
- Ct aer poate s intre maxim n plmni?
Ventilaia pulmonar asigur circulaia aerului ntre mediul extern i alveolele pulmonare, avnd 2 procese: a) Inspiraia - activ contracia muchilor inspiratori - crete volumul cutiei toracice - crete volumul plmnilor - sternul se ndeprteaz de coloana vertebral - ridicarea coastelor
b) Expiraia - pasiv relaxarea muchilor inspiratori - scade volumul cutiei toracice
- scade volumul plmnilor - sternul se apropie de coloana vertebral - coborrea coastelor Volume pulmonare
VC 500 ml aer VIR 1500 ml aer VER 1000-1500 ml aer VR 1500 ml aer Capaciti pulmonare CI = VC+VIR CRF= VR+VER
CV = VC+VIR+VER CPT= VR+CV
Aplicaie: CPT = 6000 ml aer
VR = 1500 ml aer CPT = CV + VR CV = CPT VR = 6000 1500 = 4500 ml aer VIR = 2000 ml aer CV = VC + VIR + VER VER = CV VC VIR = 4500 500 - 2000 = 2000 ml aer VC = 500 ml aer
VER = ?