Tema 2.1

6
PROIECT DE LECȚIE Date generale: Unitatea școlară: Liceul Tehnologic GRIGORE MOISIL Deva Profesor: SIMINA Marius Clasa: a X-a Disciplina: Educație antreprenorială Timp: 50 min Întrucât PROGRAMA ŞCOLARĂ PENTRU CLASA A X-A - Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 4598 / 31.08.2004 nu abordează distinct Creativitatea ca trăsătură esențială a antreprenorilor voi adapta această tematică unei lecții suplimentare la unitatea de conținut Calități şi competențe ale întreprinzătorului de succes care poate forma următoarele competențe: COMPETENȚE GENERALE: Utilizarea conceptelor specifice educației antreprenoriale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi de explicare a unor fapte, evenimente, procese din viața reală COMPETENȚE SPECIFICE: 2.1. Exemplificarea unor calități ale întreprinzătorului de succes Lecția este fundamentată pe demersurile didactico-pedagogice ce răspund la cele 5 întrebări din tabelului de mai jos: Spre ce tind? Scopul Însuşirea de către elevi a unor cunoştințe noi din domeniul antreprenoriatului care să-i ajute să- şi dezvolte creativitatea. Competențe specifice derivate/Obiecti vele lecției Plecând de la premisa că toți elevii au un potențial creativ la finalul lecției, elevii vor avea capacitatea să: - înțeleagă conceptul de Creativitate în mediul de afaceri, - inoveze, dezvoltând mici afaceri; - identifice o oportunitate de afacere, Ce voi face? Conținuturi Unitatea de învățare : Managementul

description

Ed antreprenoriala

Transcript of Tema 2.1

Page 1: Tema 2.1

PROIECT DE LECȚIE

Date generale:

Unitatea școlară: Liceul Tehnologic GRIGORE MOISIL DevaProfesor: SIMINA MariusClasa: a X-aDisciplina: Educație antreprenorialăTimp: 50 min

Întrucât PROGRAMA ŞCOLARĂ PENTRU CLASA A X-A - Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 4598 /

31.08.2004 nu abordează distinct Creativitatea ca trăsătură esențială a antreprenorilor voi adapta această tematică unei lecții suplimentare la unitatea de conținut Calități şi competențe ale întreprinzătorului de succes care poate forma următoarele competențe:

COMPETENȚE GENERALE:

Utilizarea conceptelor specifice educației antreprenoriale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi de explicare a unor fapte, evenimente, procese din viața reală

COMPETENȚE SPECIFICE:

2.1. Exemplificarea unor calități ale întreprinzătorului de succes

Lecția este fundamentată pe demersurile didactico-pedagogice ce răspund la cele 5 întrebări din tabelului de mai jos:

Spre ce tind? Scopul Însuşirea de către elevi a unor cunoştințe noi din domeniul antreprenoriatului care să-i ajute să-şi dezvolte creativitatea.

Competențe specifice derivate/Obiectivele lecției

Plecând de la premisa că toți elevii au un potențial creativ la finalul lecției, elevii vor avea capacitatea să:- înțeleagă conceptul de Creativitate în mediul de afaceri,- inoveze, dezvoltând mici afaceri;- identifice o oportunitate de afacere,

Ce voi face? Conținuturi Unitatea de învățare : Managementul resurselor personale. Titlul lecției: Creativitatea - trăsătură esențială a antreprenorilor.Tipul lectiei: mixtă, preponderent aplicativă.

Cu ce voi face? Managementul resurselor

Spațiul: sala de clasă – efectiv 24 de elevi- Resurse materiale: laptop, videoproiector, suport

de curs, materiale didactice (plicuri cu hartii de valoare)

- O prezentare PPT Şomerul- Fisă de lucru,

Resurse procedurale: expunerea, conversația,

Page 2: Tema 2.1

dezbaterea, învățarea prin cooperare.

Cum voi face? Activități de învățareCadrul ERR

Evocare: 7 min - prezență, grupare în 6 grupe a câte 4,5 elevi:- se captează atenția proiectând un filmuleț despre Ce înseamnă să fi creativ? https://www.youtube.com/watch?v=po64aWRXeK0- se reactualizează cunoştințe dobândite anterior prin întrebări legate de tema lecției precedente;- se prezintă obiectivele noii lecții, Realizarea sensului: 35 minPrin întrebări frontale se realizează reactualizarea cunoştințelor privind : trăsăturile specifice întreprinzătorilor,

Se defineşte creativitatea. Se pun întrebări elevilor despre creativitate:- În ce domenii este întâlnită? - Ce credeţi, care este mai importantă: personalitatea celui care creează, procesul de creaţie sau produsul realizat ?- Oamenii se nasc creativi sau această trăsătură se dobândește ulterior datorită educaţiei?

Se prezintă, detaliind foarte puțin, tipurile de creativitate specifice antreprenoriatului:

1. Creativitatea productivă: este orientată spre obținerea unor noi produse; presupune o modalitate originală de combinare a unor factori psihici individuali, imprimând personalității, o notă distinctă.

2. Creativitatea inventivă: invenții şi descoperiri; flexibilitate în perceperea de relații noi.

3. Creativitatea inovatoare : modificarea fundamentală a principiilor care stau la baza unei arte sau ştiințe, fapt ce permite trecerea la transformare.

Se derulează o PPT - ŞOMERUL unde se prezintă într-o manieră amuzantă o pățanie a unui individ care nu era pus la punct cu tehnologie modernă de comunicare fiind refuzat din acest motiv la ocuparea unui post. Această întâmplare îi stimulează creativitatea antreprenorială iar în 5 ani devine multimilionar. (PPT anexat)

Plecând de la pilda Şomerului din prezentarea PPT grupele de elevi vor primi următoarea sarcină de lucru: Fiecărui grup de elevi i se da 50 de lei. Aceştia trebuie să folosească banii în aşa fel încît să-i multiplice într-un timp foarte scurt.9Vezi fişa de lucru.

Page 3: Tema 2.1

Reflecția/Realizarea feed-back-ului:6 min- se face prin prezentarea rezultatelor la care au ajuns cele 6 grupe,- grupurile îşi evaluează reciproc rezultatele la care au ajuns,- se prezintă importanța creativității şi avantajele celor care stimulează această calitate primordială a unui antreprenori.

Cât s-a realizat? Evaluare 2 min- este recompensat cu punte marginale toți componenții grupului de elevi cu cea mai bună soluție creativă la sarcina de lucru şi cu profitul cel mai mare.

Page 4: Tema 2.1

Anexă plan de lecție

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

Page 5: Tema 2.1

16.

17.

18.

19.

20.

Fișă de lucru pentru toate grupele de elevi

Fiecare grupă va primi un plic cu o hârtie de valoare cu echivalentul a 50 de lei.

Plecând de la pilda Şomerului din prezentarea PPT, grupele de elevi vor primi următoarea sarcină de lucru:

Utilizați suma de bani din plic, ca și capital inițíal, pentru derularea unor afaceri “blitz” (rapide) în așa fel încât să-i multiplicați într-un interval de timp de 2 ore.

Note: Se va recurge doar la activități economice decente şi licite.

Va câştiga echipa care va reuşi să aibă cel mai mare profit.