tema 2

15
PROIECT DE LECȚIE Data: PROFESOR; Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii Filiera :Tehnologică Profil: Servicii Domeniul de pregătire de bază: Economic Clasa: a IX-a - 1 oră/săpt. Unitatea de învăţare: Diversitatea lumii vii- Regnul Animal Tema: Subfilumul Vertebrata- Clasele Peşti, Amfibieni şi Reptile Tipul lecţiei: mixtă SCOPUL LECŢIEI: dobândirea de către elevi a cunoştinţelor privind structura, funcţiile şi importanţa peştilor, amfibienilor şi reptilelor. COMPETENŢE SPECIFICE: 1.1. Culegerea de date din surse variate de informare despre lumea vie; 2.1. Explorarea sistemelor biolgice; 4.1. Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare; 4.2. Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare. COMPETENŢE DERIVATE: la sfârşitul lecţiei elevul trebuie: C1- să definească concepte de nevertebrat şi vertebrat; C2- să identifice clasele de vertebrate: peşti, amfibieni şi reptile; C3- să enumere caracterele generale ale claselor studiate; C4- să recunoască reprezentanţi din fiecare clasă; C5- să evidenţieze caracterele de superioritate a amfibienilor faţă de peşti şi respectiv a reptilelor faţă de amfibieni. RESURSE EDUCAŢIONALE: a) PROCEDURALE: conversaţia euristică, observarea independentă, problematizarea, explicaţia, metoda ciorchinelui, Starbusting(explozia stelară), diagrama Venn; b) MATERIALE: fişe de lucru individuale şi pe grupe, manual, atlas şcolar, tabla, prezentare PPT, retroproiector, fişă de evaluare, caiet de notiţe; c) FORMA DE ACTIVITATE: frontală, pe grupe şi individuală; d) METODE DE EVALUARE: formativă prin chestionare orală şi prin fişă de evaluare; e) BIBLIOGRAFICE: - Huţanu, E.- Manal pentru clasa a IX-a, Ed. Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2004 ; - Ţibea, F.- Atlas şcolar de biologie, Regnul Protista, Regnul Animal, Ed. Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2006 ; - Iordache, I., Leu, U.M. –Metodica predării-învăţării biologiei, Iaşi, 2001. f) TEMPORALE: 50 de minute. STRATEGIA DIDACTICĂ

description

proiect lectie

Transcript of tema 2

  • PROIECT DE LECIE

    Data:

    PROFESOR;

    Aria curricular: Matematic i tiine ale naturii Filiera :Tehnologic Profil: Servicii

    Domeniul de pregtire de baz: Economic Clasa: a IX-a - 1 or/spt. Unitatea de nvare: Diversitatea lumii vii- Regnul Animal Tema: Subfilumul Vertebrata- Clasele Peti, Amfibieni i Reptile Tipul leciei: mixt

    SCOPUL LECIEI: dobndirea de ctre elevi a cunotinelor privind structura, funciile i importana petilor, amfibienilor i reptilelor.

    COMPETENE SPECIFICE: 1.1. Culegerea de date din surse variate de informare despre lumea vie; 2.1. Explorarea sistemelor biolgice;

    4.1. Utilizarea corect a terminologiei specifice biologiei n diferite situaii de comunicare; 4.2. Prezentarea informaiilor folosind diverse metode de comunicare.

    COMPETENE DERIVATE: la sfritul leciei elevul trebuie: C1- s defineasc concepte de nevertebrat i vertebrat; C2- s identifice clasele de vertebrate: peti, amfibieni i reptile; C3- s enumere caracterele generale ale claselor studiate; C4- s recunoasc reprezentani din fiecare clas; C5- s evidenieze caracterele de superioritate a amfibienilor fa de peti i respectiv a reptilelor fa de amfibieni.

    RESURSE EDUCAIONALE: a) PROCEDURALE: conversaia euristic, observarea independent, problematizarea, explicaia, metoda ciorchinelui, Starbusting(explozia stelar), diagrama

    Venn;

    b) MATERIALE: fie de lucru individuale i pe grupe, manual, atlas colar, tabla, prezentare PPT, retroproiector, fi de evaluare, caiet de notie; c) FORMA DE ACTIVITATE: frontal, pe grupe i individual; d) METODE DE EVALUARE: formativ prin chestionare oral i prin fi de evaluare; e) BIBLIOGRAFICE: - Huanu, E.- Manal pentru clasa a IX-a, Ed. Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2004 ;

    - ibea, F.- Atlas colar de biologie, Regnul Protista, Regnul Animal, Ed. Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2006 ; - Iordache, I., Leu, U.M. Metodica predrii-nvrii biologiei, Iai, 2001.

    f) TEMPORALE: 50 de minute.

    STRATEGIA DIDACTIC

  • Etapele leciei Activitatea profesorului Activitatea elevilor TIMP

    Organizarea clasei, -pregtete materialul didactic; - notarea n catalog a elevilor abseni;

    2 min.

    Verificarea

    cunotinelor anterioare,

    -aplic metoda ciorchinelui la tabl adresnd ntrebri clasei privind definirea noiunilor de nevertebrat,molute,artropode; -adreseaz clasei ntrebri privind mediul de via, modul de via, clasificarea, reprezentanii molutelor i artropodelor.

    - rspund ntrebrilor profesorului, trec la tabl realiznd metoda ciorchinelui.

    10 min.

    Captarea ateniei, - solicit elevilor s observe imaginile din prezentarea PPT i s deduc ce clase de animale vor studia.

    -observ imaginile i susin c vor studia clasele Peti, Amfibieni i reptile.

    1 min.

    Prezentarea temei i a competenelor derivate,

    Scrie pe tabl titlul lecie i prezint competenele cu ajutorul prezentrii PPT pe care elevii trebuie s le rezolve la terminarea leciei prin evaluare.

    -notez pe caietele de notie titlul leceiei i urmresc prezentarea competenelor derivate.

    2 min.

    Dirijarea nvrii, - mparte elevii pe 6 grupe , cte dou pe un rnd i distribuie fie de lucru diferite pe grupe astfel:

    Grupa 1- fia de lucru 1 (Anexa 1);

    Grupa 2-6- fiele de lucru 2-6 (Anexa 1); - ofer elevilor indicaii privind sarcinile de lucru; - adreseaz clasei ntrebri care urmresc rezolvarea cerinelor din fiele de lucru; -solicit reprezentanilor grupelor 2,4 i 6 s rezolve fiele de lucru pe colile de hrtie puse la dispoziie frontal i copie rezolvarea lor pe caietele de notie;

    -rezolv i completez fiele de lucru oferite de profesor; - ascult indicaiile oferite de profesor; -rspund ntrebrilor profesorului; - utilizeaz resurselor materiale puse la dispoziie de profesor; - rezolv fiele de lucru pe colile de hrtie puse la dispoziie frontal;

    25 min.

    Evaluarea

    performanei elevilor,. -prin chestionare oral pe parcursul leciei; - prin fia de evaluare cu aplicarea diagramei Venn.

    -rezolv pe fiele de evaluare cerinele; -se autoevalueaz prin punerea la dispoziie cu ajutorul prezentrii PPT rezolvarea diagramei Venn.

    10 min

  • Anexa 1

    Grupa 1- Fia de lucru SUBFILUMUL VERTEBRATA

    SUPRACLASA GNATHOSTOMATA

    CLASA OSTEICHTHYES ( PETI)

    Definiia vertebratelor: 1. Mediul i modul de via. 2. Caractere generale.

    Corpul este acoperit cu., rar.., tegumentul bogat n................., are form.., gura este situat, prezint organul , nottoarea codal are lobi.(....). Vederea este bun i percep.. Temperatura corpului este .(.).Hrnirea Respiraia se face prin fixate pe . Circulaia este ., inima este .Scheletul este ., locomoia se realizeaz cu ajutorul Reproducerea este

    3. Clasificare: ACIPENSERIDE(STURIONI) - au schelet.Ex.: TELEOSTEENI au schelet, Ex.:

    4. Importana:..

  • Grupa 2- Fia de lucru

    Scriei sub fiecare ntrebare rspunsul corect:

    PETI

    CUM se clasific ?

    CE mediu de via au?

    CARE este importana lor? UNDE se realizeaz

    fecundaia?

    CINE sunt reprezentanii?

  • Grupa 3- Fia de lucru

    SUBFILUMUL VERTEBRATA

    SUPRACLASA GNATHOSTOMATA

    CLASA AMPHIBIA( AMFIBIENI)

    Definiia vertebratelor; definiia amfibienilor

    1. Mediul i modul de via. 2. Caractere generale.

    Corpul este format din..,, membre, unele prezint i ..Tegumentul este.,umed, bogat n ., unele producnd substane Sunt animale., au 4 membre, cele anterioare au,cele posterioare au..unite printr-o ..Scheletul este complet. i nu au..Nu prezint linie lateral. Au sistem nervos .. dect la peti i apare Gura este,prevzut cu .. Respir prin .., .. si ,tegumentul fiind ..Circulaia este .iar inima este. Temperatura corpului este variabil, sunt animale.Fecundaia este.

    3. Clasificare: - ORDINUL URODELA- amfibieni cu coad, ex - ORDINUL ANURA- amfibieni fr coad, ex - ORDINUL APODA- amfibieni fr membre, ex 4. Importana..

  • Grupa 4- Fia de lucru

    Scriei sub fiecare ntrebare rspunsul corect:

    AMFIBIE

    NI

    CUM se clasific ?

    CE mediu de via au?

    CARE este importana lor? UNDE se realizeaz

    fecundaia?

    CINE sunt reprezentanii?

  • Grupa 5- Fia de lucru

    SUBFILUMUL VERTEBRATA

    SUPRACLASA GNATHOSTOMATA

    CLASA REPTILIA(REPTILE)

    1. Mediul i modul de via. 2. Caractere generale.

    Corpul este acoperit cu,, Lipsesc,sau foarte rare.Periodic i schimb tegumentul prin. Sunt animale., membrele sunt prevzute cu.cu.,lipsesc la ..Scheletul este bine .., coastele se ,prezint,lipsete la erpi .Respir prin.. Reptilele prada faraCirculatia este..inima este ..,excepiecare o auSunt animale. prezint mecanisme de Apare scoara..i au . de nervi cranieni. Organele de simlimba are rol..i Sexele sunt,fecundaia este..Oul are ..,embrionul prezint anexele..............................,..,.. i.

    3. Clasificare: ORDINUL LACERTILIA( OPRLE)-ex.. ORDINUL OPHIDIA( ERPI)-ex ORDINUL CHELONIA( BROTE ESTOASE)-ex ORDINUL CROCODYLIA(CROCODILI)-ex..

    4. Importana.

  • Grupa 6- Fia de lucru Scriei sub fiecare ntrebare rspunsul corect:

    REPTILE

    CUM se clasific ?

    CE mediu de via au?

    CARE este importana lor? UNDE se realizeaz

    fecundaia?

    CINE sunt reprezentanii?

  • Anexa 1 Grupa 1- Fia de lucru SUBFILUMUL VERTEBRATA

    SUPRACLASA GNATHOSTOMATA

    CLASA OSTEICHTHYES ( PETI)

    Definiia vertebratelor: Sunt animale care prezint coloan vertebral compus din vertebre.

    1.Mediul i modul de via: acvatic, liber 2. Caractere generale.

    Corpul este acoperit cu solzi dermici, rar nud, tegumentul bogat n mucus, are form hidrodinamic , gura este situat terminal, prezint organul liniei laterale,nottoarea codal are lobi egali(homocerc). Vederea este bun i percep culorile.Temperatura corpului este variabil(poikiloterme).Hrnirea este cu plante i animale.Respiraia se face prin branhii, fixate pe arcuri branhiale.Circulaia este simpl, inima este bicameral.Scheletul este parial cartilaginos i osos, locomoia se realizeaz cu ajutorul nottoarelor. Reproducerea este sexuat,sexele sunt separate i extern. 3. Clasificare:

    ACIPENSERIDE(STURIONI) - au schelet parial cartilaginos Ex.:morun,ceg,pstrug,nisetru TELEOSTEENI au schelet osos, Ex.: crap,tuc, biban, pstrv, caras

    4. Importana: hran pentru om, verig n lanurile trofice, industria farmaceutic

  • rupa 2- Fia de lucru

    Scriei sub fiecare ntrebare rspunsul corect:

    PETI

    CUM se clasific ?

    CE mediu de via au?

    CARE este importana lor? UNDE se realizeaz

    fecundaia?

    CINE sunt reprezentanii? Peti osoi i

    parial

    cartilaginoi

    Acvatic

    hran pentru om, verig n lanurile

    trofice, industria

    farmaceutic

    Exterior

    morun,ceg,pstrug,

    nisetru, crap,tuc,

    biban, pstrv, caras

  • Grupa 3- Fia de lucru

    SUBFILUMUL VERTEBRATA

    SUPRACLASA GNATHOSTOMATA

    CLASA AMPHIBIA( AMFIBIENI)

    Definiia vertebratelor Sunt animale care prezint coloan vertebral compus din vertebre. definiia amfibienilor:Sunt animale adaptate la mediul terestru i acvatic. 1.Mediul i modul de via mediul terestru i acvatic, libere

    2.Caractere generale.

    Corpul este format din cap,trunchi i membre, unele prezint i coad. Tegumentul este neted,umed, bogat n glande, unele producnd substane otrvitoare Sunt animale tetrapode, au 4 membre, cele anterioare au 4 degete,cele posterioare au 5 degete, unite printr-o membran interdigital. Scheletul este complet osificat

    i nu au cutie toracic.Nu prezint linie lateral. Au sistem nervos mai dezvoltat dect la peti i apare cefalizarea. Gura este mare ,prevzut cu dini mici. Respir prin plmni, branhii(mormolocii) si tegument ,tegumentul fiind bine vascularizat.Circulaia este simpl iar inima este tricameral.Temperatura corpului este variabil, sunt animale pokiloterme. Fecundaia este extern.

    3.Clasificare:

    - ORDINUL URODELA- amfibieni cu coad, ex. salamandra, tritonul - ORDINUL ANURA- amfibieni fr coad, ex. brosca de lac, brotcelul - ORDINUL APODA- amfibieni fr membre, ex. scormonitorul inelat

    5. 4.Importana :hran pentru om, material didactic,verig n lanurile trofice, industria farmaceutic

  • Grupa 4- Fia de lucru

    Scriei sub fiecare ntrebare rspunsul corect:

    AMFIBIE

    NI

    CUM se clasific ?

    CE mediu de via au?

    CARE este importana lor? UNDE se realizeaz

    fecundaia?

    CINE sunt reprezentanii?

    Amfibieni cu coad, fr

    cod i fr membre

    Acvatic i terestru

    hran pentru om, material didactic,verig n lanurile trofice, industria farmaceutic

    extern

    salamandra, tritonul

    brosca de lac,

    brotcelul scormonitorul inelat

  • Grupa 5- Fia de lucru

    SUBFILUMUL VERTEBRATA

    SUPRACLASA GNATHOSTOMATA

    CLASA REPTILIA(REPTILE)

    1.Mediul i modul de via predominant terestru, liber Caractere generale.

    Corpul este acoperit cu solzi cornoi epidermici, plci dermice sau chiar osoase. Lipsesc glandele tegumentare,sau foarte rare.Periodic i schimb tegumentul prin nprlire. Sunt animale tetrapode, membrele sunt prevzute cu 5 degete cu gheare ,lipsesc la erpi.Scheletul este bine osificat, coastele se articuleaz la stern,prezint cutie toracica, lipsete la erpi. Respir prin plmni. Reptilele nghit prada fr a o mesteca. Circulatia este dubl,inima este tricameral,excepie crocodilii care o au tetracameral Sunt animale poikiloterme prezint mecanisme de termoreglare. Apare scoara cerebral i au 12 perechi de nervi cranieni. Organele de sim sunt bine dezvoltate, limba are rol olfactiv i gustativ Sexele sunt separate ,fecundaia este intern.Oul are coaj calcaroas, embrionul prezint anexele amnios,chorion, sac vitelin i alantoid.

    2. Clasificare: ORDINUL LACERTILIA( OPRLE)-ex. oprla de nisip ORDINUL OPHIDIA( ERPI)-ex. arpele dungat, boa,vipera ORDINUL CHELONIA( BROTE ESTOASE)-ex. broasca estoas de uscat ORDINUL CROCODYLIA(CROCODILI)-ex. crocodilul de Nil, gavialul, aligatorul

    6. Importana hran pentru om, marochinrie,verig n lanurile trofice, industria farmaceutic

  • Grupa 6- Fia de lucru Scriei sub fiecare ntrebare rspunsul corect:

    REPTILE

    CUM se clasific ?

    CE mediu de via au?

    CARE este importana lor? UNDE se realizeaz

    fecundaia?

    CINE sunt reprezentanii?

    oprle,erpi,broate

    estoase, crocodili

    predominant

    terestru

    hran pentru om, marochinrie,verig n lanurile trofice, industria farmaceutic

    intern

    oprla de nisip,

    boa,vipera,broasa

    estoas de uscat,gavialul

  • ANEXA 3 - FI DE EVALUARE

    Completai n zona de suprapunere a cercurilor caractere comune celor trei clase, iar n afara lor deosebirile morfologice i fiziologice dintre cele trei clase.

    PETI AMFIBIENI

    REPTILE