stres_viata mea_VII.doc

5
PROIECT DIDACTIC Propunător: prof. Diana Cornea Clasa: a VII - a C Tema: Surse de stres din viaţa mea Data: 17 aprilie 2007 Durata: 50 minute Scopul : recunoaşterea şi identificarea surselor de stres din viaţa de elev. Obiective operaţionale: la sfârşitul orei participanţii vor fi capabili: a. informative 01 – să definească conceptul de stres; 02 – să identifice şi să enumere sursele de stres specifice vieţii de elev; b. formative: 03 – să conştientizeze importanţa identificării surselor de stres, pentru a putea fi eliminate sau cel puţin ameliorate; 04 - să colaboreze între ei, cu familia, cu dirigintele/ consilierul, sau cu alţi factori implicaţi în identificarea, eliminarea sau ameliorarea factorilor de stres; 05 – să înţeleagă importanţa identificării surselor de stres din viaţa de elev. Strategia didactică propusă pentru a fi folosită: Metode: conversaţia euristică, expunerea, explicaţia, problematizarea, observaţia evaluativă, chestionarul; Mijloace/ Resurse : tabla, , caietul dirigintelui, caietul elevilor, fişa de lucru – „Surse de stres din viaţa mea”, Dicţionarul elevului; Resurse bibliografice: 1

Transcript of stres_viata mea_VII.doc

Page 1: stres_viata mea_VII.doc

PROIECT DIDACTIC

Propunător: prof. Diana CorneaClasa: a VII - a CTema: Surse de stres din viaţa meaData: 17 aprilie 2007Durata: 50 minute

Scopul : recunoaşterea şi identificarea surselor de stres din viaţa de elev.

Obiective operaţionale: la sfârşitul orei participanţii vor fi capabili:

a. informative01 – să definească conceptul de stres;02 – să identifice şi să enumere sursele de stres specifice vieţii de elev;

b. formative:03 – să conştientizeze importanţa identificării surselor de stres, pentru a putea fi eliminate sau cel puţin ameliorate;04 - să colaboreze între ei, cu familia, cu dirigintele/ consilierul, sau cu alţi factori implicaţi în identificarea, eliminarea sau

ameliorarea factorilor de stres;05 – să înţeleagă importanţa identificării surselor de stres din viaţa de elev.

Strategia didactică propusă pentru a fi folosită:Metode: conversaţia euristică, expunerea, explicaţia, problematizarea, observaţia evaluativă, chestionarul;Mijloace/ Resurse : tabla, , caietul dirigintelui, caietul elevilor, fişa de lucru – „Surse de stres din viaţa mea”, Dicţionarul elevului;Resurse bibliografice:

Ioan Bontaş (prof. univ. dr.) - „Pedagogie – tratat”, Editura All, Ediţia a V – a, Timişoara, 2001; Vasile Marcu, Letiţia Filimon,şi un grup de colaboratori - „Pedagogie şi psihologie pentru formarea profesorilor” – Editura

Universităţii din Oradea, Oradea, 2003; Gabriela Lemeni, Mihaela Porumb (coordonatori) – „ Consiliere şi orientare, ghid de educaţie pentru carieră „ , Editura Asociaţia

de Ştiinţe Cognitive din Romania (ASCR), Cluj Napoca, 2004; Daniela Sălăgean, Silvia Ţinică, Dorin Pintilie – „Ora educativă, modele de proiecte didactice în sprijinul profesorului diriginte”,

Editura Eurodidact, Cluj Napoca, 2004;

1

Page 2: stres_viata mea_VII.doc

Daniela Sălăgean, Dorin Pintilie, Mariana Pintilie (coordonatori) – „Suporturi tematice în activitatea dirigintelui (auxiliar didactic), Editura Eurodidact, Cluj Napoca, 2005;

SCENARIUL DIDACTIC:

Desfăşurarea activităţii

Managementul şi pregătirea psihologică a clasei (2 minute): - se notează absenţele, se verifică materialele;

- se discută situaţia la învăţătură şi disciplina elevilor pentru perioada care a trecut (până la vacanţa de Paşte);- se rezolvă micile probleme dacă e cazul;- se va accentua importanţa comunicării şi colaborării dintre ei, cu familia, cu dirigintele/ consilierul, sau cu

alţi factori pentru a soluţiona problemele specifice vârstei;

Desfăşurarea activităţii, propriu-zis (20 minute):

Înainte de începerea orei, se vor nota absenţele (dacă este cazul), se verifică dacă elevii au la îndemână cele necesare pentru începerea orei (managementul clasei). – (2 minute)Li se va explica scopul întâlnirii, şi anume: recunoaşterea şi identificarea surselor de stres din viaţa de elev.1. Le cer elevilor să dea o definiţie a stresului şi să dea exemple de situaţii stresante cu care se confruntă la şcoală, în familie, în relaţiile cu prietenii şi în relaţia cu ei înşişi. Exemple şi discuţii.Elevii vor „defini” conceptul de stres – (6 minute). 2. Rog elevii să treacă aceste situaţii în fişa de lucru şi să o completeze cu alte situaţii specifice. - (6 minute)3. Apoi, se vor analiza rezultatele obţinute şi se va discuta cu elevii modul în care poate fi redus impactul stresului asupra calităţii vieţii. Le cer exemple de acţiuni imediate şi acţiuni viitoare pe care le pot face elevii pentru a reduce impactul stresului asupra calităţii vieţii lor. – (6 minute).

Discuţii• Care este impactul stresului asupra calităţii vieţii, asupra modului în care ne comportăm?• Ce acţiuni imediate pot fi întreprinse pentru a reduce impactul unui stres?• Ce acţiuni viitoare ar putea planifica pentru a reduce impactul unor factori stresanţi?• Importanţa recunoaşterii - de către elevi - a manifestărilor specifice stărilor de stres. (10 minute)

2

Page 3: stres_viata mea_VII.doc

De urmărit: Elevii:• să identifice factori de stres şi modul în care aceştia afectează calitatea vieţii;• să identifice modalităţi de a face faţa factorilor de stres;

Desfăşurarea activităţii

Concluzii (8 minute):1. Dirigintele cere elevilor să spună la ce se aşteptau anume atunci când au fost anunţaţi că vor discuta despre stres şi sursele de stres din viaţa lor la ora de diriginţie.2. Dirigintele va stabili împreună cu elevii care au fost „noţiunile” noi pentru ei, despre care aveau cunoştinţe deja (din propria experienţă sau din alte surse).3.Dirigintele le va cere elevilor să dea exemple concrete de surse de stres care îi care îi „macină” cel mai mult.4. Împreună cu elevii, dirigintele va enunţa maxime şi proverbe care au legătură cu prietenia şi experienţa (unele dintre criteriile care ar putea ajuta la eliminarea stresului); acestea sunt luate din Biblie (Proverbele lui Solomon, sau au fost rostite de personalităţi de marcă ale societăţii).

5. Evaluarea activităţii (3 minute):5. Elevii vor primi un chestionar, cerându-li-se să-şi identifice emoţiile şi reacţiile în urma desfăşurării activităţii.

Discuţii • Există asemănări şi deosebiri între conceptul de stres şi sursele care pot genera stresul? Care sunt acestea? Este importantă colaborarea dintre elevi, cu familia, cu dirigintele/ consilierul, sau cu alţi factori pentru a

soluţiona factorii care generează stresul şi problemele specifice vârstei? Dacă da, de ce ? La sfârşit se trag concluzii şi se dau exemple concrete (cum e bine, ce nu e bine etc.). Se anunţă tema pentru ora următoare: „Despre taxa de protecţie ... ” (se referă la propria persoană şi integrarea

într-un grup). (7 minute)

3