Scrisoarea a III-A 7

5
Școala Gimnazială George Coșbuc, Zalău PROFESOR: Morariu Adriana-Iulia PROIECT DE LECŢIE CLASA: a VII-a OBIECTUL: Limba și literatura română; SUBIECTUL: Timp, spatiu, actiune si personaje în SCRISOAREA III de M. Eminescu TIPUL LECŢIEI: Asimilare de noi cunostinte OBIECTIV SPECIAL: cultivarea receptivităţii literar-artistice a elevilor OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) COGNITIVE: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: O1: să inteleagă semnificaţiile cuvintelor si expresiilor în functie de contextul in care apar; O2: să retina sensul informatiilor esentiale din versurile date; O3: identifice personajele; O4: să recunoasca figurile de stil și să descifreze valoarea lor expresivă; O5: să distingă limbajul poetic de cel obișnuit; b) AFECTIVE: O8: să dovedească încredere în posibilităţile proprii de nuanţare a exprimării ; O9: să dovedească un stil de lucru caracterizat prin adecvare, claritate, variaţie, cursivitate; STRATEGIA DIDACTICĂ: 1. METODE ȘI PROCEDEE: lectura expresiva, conversaţia, învăţarea prin descoperire, problematizarea, munca independenta; 2. FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală și independentă (individuală și prin cooperare), lucrul pe grupe. 3. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: a) materiale didactice: fișe de lucru, tabla, textul suport, fișe de sistematizare și de evaluare; b) materiale bibliografice: manualul de limbă română, Editura Humanitas; Alina Pamfil -Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Editura Pararela 45, Buc., 2003; colectii si editii din creatia poetica a lui M. Eminescu 4. RESURSE: a) conţinuturi vizate: textul din manual; psalmul, interogatia retorica, inversiunea; b) capacităţi: clasă cu nivel mediu; c) locul: sala de clasă. 5. FORME DE EVALUARE: orală și scrisă (întărirea răspunsurilor, observaţia sistematică). CONCRETIZAREA DEMERSULUI DIDACTIC

description

gimnaziu

Transcript of Scrisoarea a III-A 7

PROIECT DE LECTIE

coala Gimnazial George Cobuc, Zalu

PROFESOR: Morariu Adriana-IuliaPROIECT DE LECIE

CLASA: a VII-aOBIECTUL: Limba i literatura romn;

SUBIECTUL: Timp, spatiu, actiune si personaje n SCRISOAREA III de M. Eminescu

TIPUL LECIEI: Asimilare de noi cunostinte

OBIECTIV SPECIAL: cultivarea receptivitii literar-artistice a elevilorOBIECTIVE OPERAIONALE:

a) COGNITIVE:

La sfritul leciei elevii vor fi capabili:

O1: s inteleag semnificaiile cuvintelor si expresiilor n functie de contextul in care apar;

O2: s retina sensul informatiilor esentiale din versurile date;

O3: identifice personajele;

O4: s recunoasca figurile de stil i s descifreze valoarea lor expresiv;

O5: s disting limbajul poetic de cel obinuit;b) AFECTIVE:O8: s dovedeasc ncredere n posibilitile proprii de nuanare a exprimrii ;

O9: s dovedeasc un stil de lucru caracterizat prin adecvare, claritate, variaie, cursivitate;

STRATEGIA DIDACTIC:1. METODE I PROCEDEE: lectura expresiva, conversaia, nvarea prin descoperire, problematizarea, munca independenta;2. FORME DE ORGANIZARE: activitate frontal i independent (individual i prin cooperare), lucrul pe grupe. 3. MIJLOACE DE NVMNT:

a) materiale didactice: fie de lucru, tabla, textul suport, fie de sistematizare i de evaluare;

b) materiale bibliografice: manualul de limb romn, Editura Humanitas; Alina Pamfil -Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice deschise, Editura Pararela 45, Buc., 2003; colectii si editii din creatia poetica a lui M. Eminescu

4. RESURSE:

a) coninuturi vizate: textul din manual; psalmul, interogatia retorica, inversiunea;

b) capaciti: clas cu nivel mediu;

c) locul: sala de clas.5. FORME DE EVALUARE: oral i scris (ntrirea rspunsurilor, observaia sistematic).

CONCRETIZAREA DEMERSULUI DIDACTIC

Organizarea clasei (1 min.).

1) Actualizarea unor cunostinte anterioare (3 min)

Elevii au avut de alcatuit rezumatul fragmentului reprodus in manual;

2) Captarea atentiei pentru activitatea care urmeaza (5 min):

Li se cere elevilor sa prezinte subiectul unei alte opere studiate care evoc o btlie. (Pasa Hassan de George Cosbuc) 3) Anuntarea subiectului leciei si a obiectivelor operationale (2 min.):

Sa descifram tainele textului: timpul, spatiul actiunea si personajele in Scrisoarea III de M. Eminescu. La sfrsitul activitii veti ti s (se enunta obiectivele)4) Cunoasterea treptata a textului, dirijarea acestui proces (25 min.):

Elevii citesc expresiv fragmentul din manual si prima parte a poemului Scrisoarea a III-a de Mihai Eminescu ( anexa 1)Prin activitate frontala se identifica timpul, spatiul si actiunea; personajele literare individuale si colective, mijloacele artistice.

SCHEMA TABLEI

Timp. Spaiu. Aciune i personaje

n Scrisoarea III de Mihai Eminescu

1. Timpul: 1394,in timpul domniei lui Mircea Cel Btrn

2 .Spatiul: Rovine, la poala codrilor, pe cmpul de btlie

3. Aciunea: Fragmentul prezinta un aspect al btliei de la Rovine dintre armata romn si armata turceasc

4. Personajele:

- personaj principal: Mircea cel Batrn,

- personaj secundar: Baiazid

- personaje episodice: armata romn, armata turceasc

5. Realizarea artistic:

a) imagini vizuale:

b) imagini auditive:

c) imagini dinamice:

Elevii vor fi impartiti in doua grupe; fiecare grupa va extrage imaginile artistice i vor identifica figurile de stil prin care s-au realizat aceste imagini. O grupa se va ocupa de prima parte a fragmentului, iar cea de a doua de ultima parte

In aceasta parte a activitatii se folosesc intrebarile si cerintele din manual. Activitatea se desfasoara ca dialog continuu intre clasa si profesor sau chiar intre elevi..

Se vor comenta figurile de stil identificate

Li se cere elevilor sa formuleze o concluzie privind realizarea artistic.

Evaluare formativa (5 min.):

Fise de evaluare: A)Identificati trasaturile celor doua personaje prezentate in antiteza:

extrageti fragmentul unde este prezentat fiecare personaj;

precizati procedeul artistic prin care sunt prezentate cele doua personaje;

B) Comparai portretul lui Mircea cu cel al lui Mihai Viteazul din balada Pasa Hasan (5-8 rnduri)

5) Asigurarea retentiei si transferului (6 min): Se comenteaza raspunsurile elevilor inregistrate pe fise, se completeaza, daca e cazul

Tema pentru acasa:

a) Memorati un fragment din Scrisoarea III de M. Eminescu

b) Alctuii o compunere de 10- 15 randuri in care s prezentati

coninutul fragmentului studiat i modalittile artistice folosite, exprimndu-v opinia despre mesajul transmis cititorului.

Anexa 1 SCRISOAREA A III-a(FRAGMENT)

La un semn, un rm de altul, legnd vas de vas, se leagi n sunet de fanfare trece oastea lui ntreag;Ieniceri, copii de suflet ai lui Allah i spahiiVin de-ntunec pmntul la Rovine n cmpii;Rspndindu-se n roiuri, ntind corturile mari...Numa-n zarea deprtat sun codrul de stejari.Iat vine-un sol de pace c-o nfram-n vrf de b.Baiazid, privind la dnsul, l ntreab cu dispre:- Ce vrei tu?- Noi? Bun pace! i de n-o fi cu bnat,Domnul nostru-ar vrea s vaz pe mritul mprat.La un semn deschis-i calea i s-apropie de cortUn btrn att de simplu, dup vorb, dup port.- Tu eti Mircea?- Da-mprate!- Am venit s mi te-nchini,De nu, schimb a ta coroan ntr-o ramur de spini.- Orice gnd ai, mprate, i oricum vei fi sosit,Ct suntem nc pe pace, eu i zic: Bine-ai venit!Despre partea nchinrii ns, Doamne, s ne ieri;Dar acu vei vrea cu oaste i rzboi ca s ne ceri,Ori vei vrea s faci ntoars de pe-acuma a ta cale,S ne dai un semn i nou de mila Mriei tale...De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris i pentru noi,Bucuroi le-om duce toate, de e pace, de-i rzboi.- Cum? Cnd lumea mi-e deschis, a privi gndeti c potCa ntreg Aliotmanul s se-mpiedice de-un ciot?O, tu nici visezi, btrne, ci n cale mi s-au pus!Toat floarea cea vestit a ntregului Apus,Tot ce st n umbra crucii, mprai i regi s-adunS dea piept cu uraganul ridicat de semilun.S-a-mbrcat n zale lucii cavalerii de la Malta,Papa cu-a lui trei coroane, puse una peste alta,Fulgerele adunat-au contra fulgerului caren turbarea-i furtunoas a cuprins pmnt i mare.N-au avut dect cu ochiul ori cu mna semn a face,i Apusul i mpinse toate neamurile-ncoace;Pentru-a crucii biruin se micar ruri-ruri,Ori din codri rscolite, ori strnite din pustiuri;Zguduind din pace-adnc ale lumii nceputuri,nnegrind tot orizontul cu-a lor zeci de mii de scuturi,Se micau ngrozitoare ca pduri de lnci i sbii,Tremura nspimntat marea de-ale lor corbii!...La Nicopole vzut-ai cte tabere s-au strnsCa s steie nainte-mi ca i zidul nenvins.Cnd vzui a lor mulime, ct frunz, ct iarb,Cu o ur ne'mpcat mi-am optit atunci n barb,Am jurat ca peste dnii s trec falnic, fr ps,Din pristolul de la Roma s dau calului ovs...i de crunta-mi vijelie tu te aperi c-un toiag?i, purtat de biruin, s m-mpiedec de-un moneag?- De-un moneag, da, mprate, cci moneagul ce privetiNu e om de rnd, el este domnul rii Romneti.Eu nu i-a dori vrodat s ajungi s ne cunoti,Nici ca Dunrea s-nece spumegnd a tale oti.Dup vremuri muli venir, ncepnd cu acel oaspe,Ce din vechi se pomenete, cu Dariu a lui Istaspe;Muli durar, dup vremuri, peste Dunre vrun pod,De-au trecut cu spaima lumii i mulime de norod;mprai pe care lumea nu putea s-i mai ncapAu venit i-n ara noastr de-au cerut pmnt i ap -i nu voi ca s m laud, nici c voi s te-nspimnt,Cum venir, se fcur toi o ap -un pmnt.Te fleti c nainte-i rsturnat-ai valvrtejOtile leite-n zale de-mprai i de viteji?Tu te lauzi c Apusul nainte i s-a pus?...Ce-i mna pe ei n lupt, ce-au voit acel Apus?Laurii voiau s-i smulg de pe funtea ta de fier,A credinei biruin cta orice cavaler.Eu? mi apr srcia i nevoile i neamul...i de-aceea tot ce mic-n ara asta, rul, ramul,Mi-e prieten numai mie, iar ie duman este,Dumnit vei fi de toate, fr-a prinde chiar de veste;N-avem oti, dar iubirea de moie e un zidCare nu se-nfioreaz de-a ta faim, Baiazid!

i abia plec btrnul... Ce mai freamt, ce mai zbucium!Codrul clocoti de zgomot i de arme i de bucium,Iar la poala lui cea verde mii de capete pletoase,

Anexa 2

Fisa de evaluare:

1.Identificati trasaturile celor dou personaje prezentate in antitez

extrageti fragmentul unde este prezentat fiecare personaj;

precizati procedeul artistic prin care sunt prezentate cele doua personaje;

2.Comparati portretul lui Mircea cu cel al lui Mihai Viteazul din balada Pasa Hasan (5-8 randuri)