Recapitulare Clasa VIII 2013

8
PROIECT DE LECTIE Data:02-06.12..2013 Propunător: Ciobanu Vasile Bogdan ȘCOALA Gimnazială Filipești Clasa a VIII-a Aria curriculară: Om și societate Disciplina: Religie Ortodoxă Unitatea de ȋnvățăre: Trăirea ȋnvățăturii creștine Subiectul lecției: Recapitulare și sistematizare Scopul lecţiei: însuşirea unor învăţături date de Mântuitorul Iisus Hristos, în vederea consolidării comportamentului moral religios. Tipul lecției: Lecţia de recapitulare, sistematizare şi consolidare a cunoştinţelor Competențe generale: C.G.1. Cunoaşterea şi iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii şi desăvârşirii omului C.G. 2 Utilizarea adecvată a limbajului din sfera valorilor religioase în diferite contexte de Comunicare CG.3 Manifestarea valorilor şi a cunoştinţelor religioase în propriile atitudini şi comportamente

description

dsfc

Transcript of Recapitulare Clasa VIII 2013

Page 1: Recapitulare Clasa VIII 2013

PROIECT DE LECTIE

Data:02-06.12..2013

Propunător: Ciobanu Vasile Bogdan

ȘCOALA Gimnazială Filipești

Clasa a VIII-a

Aria curriculară: Om și societate

Disciplina: Religie Ortodoxă

Unitatea de ȋnvățăre: Trăirea ȋnvățăturii creștine

Subiectul lecției: Recapitulare și sistematizare

Scopul lecţiei: însuşirea unor învăţături date de Mântuitorul Iisus Hristos, în vederea consolidării comportamentului moral religios.

Tipul lecției: Lecţia de recapitulare, sistematizare şi consolidare a cunoştinţelor

Competențe generale:

C.G.1. Cunoaşterea şi iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii şi desăvârşirii omului

C.G. 2 Utilizarea adecvată a limbajului din sfera valorilor religioase în diferite contexte de Comunicare

CG.3 Manifestarea valorilor şi a cunoştinţelor religioase în propriile atitudini şi comportamente

Competențe specifice:

1.1 Explicarea importanţei Tainelor Preoţia, Cununia şi Maslul în viaţa creştină

1.2 Recunoaşterea, în minunile Mântuitorului, a dumnezeirii Acestuia şi a dragostei Sale faţă de oameni

2.2. Formularea de opinii personale în aprecierea unor evenimente cu conţinut religios - moral

3.1 Analizarea mesajului moral-religios din minunile Mântuitorului

Obiective operaţionale:

La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili:

Page 2: Recapitulare Clasa VIII 2013

a) cognitive

OC1: să să explice învăţăturile de credinţă menţionate în Crez;

OC2:să arate importanţa cunoaşterii Simbolului de credinţă de către toţi creştinii ortodocşi;

OC3: să definească Biserica;

OC4: să precizeze momentul întemeierii Bisericii;

OC5: să indice mijloacele pe care le are la dispoziţie creştinul pentru a se mântui.;

OC6: să identifice roadelor unui bun creştin;

OC6. să explice simbolurile din Pilda semănătorului; pilda neghinei și pilda viței și a mlădiței;

OC7 să rezume conţinutul acestor pilde;

OC8 Să formuleze învăţături folositoare progresului vieţii spiritual;

b) afective

OA1: elevii vor participa cu placere și interes la lecție

OA2: se vor mobiliza pentru sarcinile date

c) Psihomotorii:

1.Să utilizeze corect mijloacele de învăţământ propuse.

Obiective formativ-educative:

- să-și întărească credința că Hristos, Fiul lui Dumnezeu, este atotputernic.

Strategia didactică

Metode şi procedee: expunerea, explicaţia, lectura, conversaţia, meditaţia religioasă.

Mijloace de învăţământ: test de evaluare, icoanele, laptopul.

Page 3: Recapitulare Clasa VIII 2013

Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală.

Resurse

Oficiale: • Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VI-a;

Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VI-a;

Temporale: • nr. de lecţii: 1

• durata: 50'

Bibliografice:

Biblia sau Sfânta Scriptură , Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1988.

Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999.

Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura Polirom, laşi, 1998.

Plămădeală, Antonie, Tâlcuri noi la texte vechi, Sibiu, 1989.

Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba lulia, 2001.

Nrcrt

Etapele lecţiei Ob. op.

Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi procedee

Mijloace de

învăţământ

Forme de organizare

Evaluare

1. Captarea atenției

3 Dată trecută am observat părțile din care este alcătuită o biserică, ce ȋnseamnă un stil architectonic. Cu lecția Biserica locaș de ȋnchinare ȋncepem un nou capitol și anume Exprimarea ȋnvățăturii creștine. Astăzi vom face o recapitulare la lecțiile ce s-au predat.

• Elevii ascultă cu atenţie. o povestirea

Page 4: Recapitulare Clasa VIII 2013

2. Anunţarea subiectuluilecţiei şi a obiectivelor lecției

5 Se anunţă si se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei : Recapitulare și sistematizare Se precizează obiectivele lecţiei.

Elevii scriu data şi titlul în caiete şi ascultă explicatiile profesorului.

explicatia

3.

Recapitulare și sistematizarea cunoștințelor anterioare

18- De ce se rosteşte Crezul la Sfânta Taină a Botezului?

„ - De ce se rosteşte Crezul la Sfânta Liturghie?"

„ - De ce rostesc creştinii Crezul ca pe o rugăciune?”

- Precizaţi când a fost întemeiată Biserica.

- Enumeraţi condiţiile pe care trebuie să le îndeplinească o persoană pentru a fi membră a Bisericii

- Argumentaţi însuşirile Bisericii?

- Ce ne spune Crezul despre viaţa veşnică?- Cum aşteptăm viaţa veşnică?- Pe ce ne bazăm în credinţa noastră în Învierea

morţilor şi în viaţa veşnică?- Ce sfântă slujbă sărbătoreşte în fiecare

săptămână Învierea lui Hristos?- Cine este semănătorul?

- „ ... pentru a arăta care este credinţa în care se botează şi pe careo va urma creştinul.”

- „ ... pentru a arăta adevărata credinţă pe care o mărturisesc cei ce participă la Sfânta Liturghie."

-„... în de mărturisire a credinţei şi a speranţei lor în ajutorul lui Dumnezeu, cel mărturisit."

Conversatia

Explicatia

Activitate frontală

Aprecieri verbal

Page 5: Recapitulare Clasa VIII 2013

- Ce reprezintă cele 4 locuri unde au fost semănate semințele?

- -Ce simbolizează spinii?- -Identificați grijile lumești care ȋl fac pe om să

uite de Dumnezeu?- Cine este Cel ce seamănă sămânţa bună?- Dar ţarina, ce reprezintă?- Cine este vrăjmaşul?- Ce reprezintă sămânţa cea bună? Dar neghina?- Ce seminţe aruncă “cel rău între oameni”?- Când seamănă diavolul ?- Oare este vorba de somnul obişnuit ?- Cum ajung oamenii în sufletul cărora prinde

rădăcini sămânţa cea rea?- Când vor da seamă de toate faptele lor?- Cine îi va judeca?

Conversatia

e

4 Obținerea performanței

12 Profesorul anunţă verificarea printr-un test a cunoştinţelor despre Sfintele Taine și minunile Mȃntuitorului • Se împart testele. • Profesorul dă indicaţiile necesare rezolvării testului. • Se invită elevii să citească şi să rezolve cerinţele din testul de evaluare. • Se supraveghează elevii. • La sfârşit profesorul strânge testele. • Profesorul discută cu elevii modul în care trebuia

rezolvat corect testul.

5. Evaluarea 6 Fac aprecieri generale și individuale, acord stimulente

6-7

Asigurarea retenţiei şi

4 Se anunţă şi se explică tema pentru acasă: „ Prezintă o descriere a bisericii tale”.

Elevii notează tema pe caiete.

Explicatia Activitate frontala

Page 6: Recapitulare Clasa VIII 2013

a transferului