Protectia consumatorului

download Protectia consumatorului

of 8

description

Protectia consumatorului

Transcript of Protectia consumatorului

UNIVERSITATEA TRANSILVANIA BRAOV

Cadru didactic:PROIECT DIDACTIC

I. DATE DE IDENTIFICARE A UNITII DE NVARE

UNITATEA DE NVMNT: COLEGIUL TEHNIC MARIA BAIULESCU BRASOV CLASA: A X-A ARIA CURRICULAR: Om i societate DISCIPLINA: Educaie antreprenorial UNITATEA DE NVARE: Etica in afaceri SUBIECTUL: Protectia consumatorului DURATA ACTIVITII: 50 minute DATA: 5.05.2015 TIPUL ACTIVITII: Proiect didactic de predare i nvareII. OPERAIONALIZAREA OBIECTIVELOR CARE EXPRIM COMPETENELE SPECIFICE

CODULCompetenele specifice vizate*

Obiective operaionale**

Pe parcursul activitii, elevii clasei a X-a la disciplina Educaie antreprenorial cu subiectul Protectia consumatorului vor fi capabili:

C. 1.Utilizarea adecvat a conceptelor specifice protectiei conusmatorului.1.1. S defineasc consumatorul.1.2. S explice cu propriile cuvinte caracteristicile consumatorului.1.3. S formuleze concluzii.1.4. S construiasc diferite situatii prin care sa prezinte drepturile consumatorului.

C. 2.Identificarea drepturilor consumatorilor si a situatiilor de incalcare a acestora.

2.1. S enumere drepturile consumatorului.2.2. S exemplifice diferite situatii de incalcare a drepturilor consumatorilor.

III. NECESARUL DE CUNOTINE I DEPRINDERI FORMATE ANTERIOR

-Utilizarea corect a conceptelor referitoare la cumparator si achizitia de produse/servicii.-Capacitatea de munc n echip.-Capacitate de analiza.-Capacitate de argumentare.IV. ARIA DE CONINUT- Conceptul de consumator, protectia consumatorului i scopul acesteia.- Drepturile consumatorului, incalcari ale drepturilor consumatorilor, cadrul legal de reglementare.V. RESURSE MATERIALE UTILIZATE LA LECIE

-Tabl, cret, caiete i instrumente de scris, laptop.-Suport de curs, scheme, fie de lucru.VI. METODE DE PREDARE-NVTARE

Codul***Metode tradiionaleCodulMetode moderne

MCMetoda conversaiei.MFNMetoda florii de nufar.

MEMetoda explicaiei.SCStudiu de caz.

MPMetoda problematizarii.

MEXMetoda expunerii.

VII. STRATEGIA DE EVALUARECodulMetode de evaluareCodulForme de evaluare

EOEvaluare oral.EIEFEvaluare iniial.Evaluare final.

ESEvaluare scris.

VIII. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII

CodulForme de organizare

FFrontal

GPe grupe

IX. ORGANIGRAMA INSTRUIRII

Obiective operaionaleSecvenele de instruire

****Activitatea didacticConinutul instruiriiMetode i procedeeMijloace didacticeForme de organizareMetode i forme de evaluareTimp

012345678

Moment organizatoric-Salutul cadrului didactic.-Comunicarea absenilor.-Verificarea temei.

-

MCMC

Foaie prezenta, pix.FEI

5 min

Captarea atenieiPrezentarea unor studii de caz referitoare la drepturile consumatorilor.Notarea elevilor care raspund.

Elevii trebuie sa identifice metodele prin care consumatorul poate inteveni.MC

MPSC

Fise de lucru, pix.

FPe grupe.

F

10 min

Anuntarea temei si prezentarea obiectivelor activitatiiPrezentarea titlului leciei i notarea acestuia pe tabl.Prezentarea i notarea pe tabl a structurii leciei.

Protectia consumatorului1. Ce este consumatorul?2. Care sunt drepturile consumatorilor?

3. De ce este necesara protectia consumatorului?

MEXMEX

Tabl, cret.

FF

-

-

5 min

Transmiterea cunostinterlorPrezint i noteaz pe tabl titlul leciei.Prezint definiia consumatorului.Enunarea i notarea pe tabl a legislatiei in domeniul protectiei consumatorului.

Prezentarea drepturilor consumatorilor.

Protectia consumatorului.Consumator = persoana care apeleaz la bunurile i serviciile existente pe pia n scopul satisfacerii nevoilor.

OG nr.21/1992 PRIVIND PROTECIA CONSUMATORILOR, aprobat prin Legea nr. 11/1994 i modificat prin Legea nr.178/1998, inspirat din principiile directoare ale ONU.

Anexa 2.

MEX.Tabl, cret, pix, caiete, scheme.

F

F

F

F

--

-

-

-

12 min

Transmiterea cunostinterlorPrezentarea situatiilor de incalcare a drepturilor consumatorului..

Anexa 3.MFN

Tabla, creta.

F

15 min

Anuntarea si explicarea temei pentru acasPrezint i explic elevilor tema pentru acas.

Se da urmatorul caz: Ati achizitionat o excursie in strainatate pentru 5 zile la un hotel de 4 stele. Cand ati ajuns la hotel, ati constatat ca acesta era unul de 2 stele, iar perioada de timp care fusese achitata era de 3 zile.

Explicati cum puteti proceda in aceasta situatie, exemplificand drepturile pe care le aveti si care anume au fost incalcate.

Laptop.

F

EF

3 min

X. Bibliografie i anexe*****

PAGE 8