propr metaleleor cl a 9 a.doc

18
PROIECT DIDACTIC DATA: CLASA: a IX-a A UNITATEA ŞCOLARĂ: DISCIPLINA: Chimie TEMA: Proprietăţi chimice generale ale metalelor TIPUL LECŢIEI: mixtă DURATA: 50 minute PROPUNĂTOR: prof. Daniliuc Dumitru OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: Utilizarea terminologiei şi convenţiilor ştiinţifice privind substanţele simple şi compuse; Conducerea operaţiilor experimentale de laborator pentru studierea proprietăţilor substanţelor simple şi compuse; Gruparea şi reprezentarea observaţiilor/datelor rezultate în urma studierii proprietăţilor substanţelor simple şi compuse; OBIECTIVE OPERAŢIONALE. Elevii trebuie să fie capabili: O1. să redea proprietăţile fizice şi mecanice ale metalelor; O2. să arate cum variază caracterul electropozitiv al metalelor în grupă şi perioada O3. sa efectueze practic, in laborator ,reactiile metalelor cu diferite substante simple sau compuse O4. să modeleze aceste reactii prin ecuatii chimice; O5. să generalizeze reacţiile metalelor cu aceste substanţe; O6. sa completeze schemele de reactii STRATEGIA DIDACTICĂ: 1. Resurse procedurale Metode şi procedee: conversaţia euristică, expunerea, explicaţia, modelarea, demonstraţia, 1

Transcript of propr metaleleor cl a 9 a.doc

PROIECT DE LECIE

PROIECT DIDACTICDATA: CLASA: a IX-a AUNITATEA COLAR: DISCIPLINA: Chimie

TEMA: Proprieti chimice generale ale metalelor

TIPUL LECIEI: mixt

DURATA: 50 minute

PROPUNTOR: prof. Daniliuc DumitruOBIECTIVE DE REFERIN:

Utilizarea terminologiei i conveniilor tiinifice privind substanele simple i compuse;

Conducerea operaiilor experimentale de laborator pentru studierea proprietilor substanelor simple i compuse;

Gruparea i reprezentarea observaiilor/datelor rezultate n urma studierii proprietilor substanelor simple i compuse;

OBIECTIVE OPERAIONALE. Elevii trebuie s fie capabili:

O1. s redea proprietile fizice i mecanice ale metalelor;

O2. s arate cum variaz caracterul electropozitiv al metalelor n grup i perioada

O3. sa efectueze practic, in laborator ,reactiile metalelor cu diferite substante simple sau compuse

O4. s modeleze aceste reactii prin ecuatii chimice;

O5. s generalizeze reaciile metalelor cu aceste substane;O6. sa completeze schemele de reactii

STRATEGIA DIDACTIC:

1. Resurse procedurale

Metode i procedee: conversaia euristic, expunerea, explicaia, modelarea, demonstraia, problematizarea, experimentul de laborator,exercitiul Forme de organizare: frontal, individual2. Resurse materiale: tabl, cret, fie de lucru, substane chimice, ustensile de laborator,flipchart,plansa,seria activitatii chimice,carioci colorate3. Modaliti de evaluare: observaia, oral, scris.

BIBLIOGRAFIE:

1. C. Gheorghiu, C. Panait Chimia, manual pentru clasa a VII-a, EDP Bucureti, 1996.

DESFURAREA ACTIVITIIMomentele instruirii

(timp)Ob. op.Activitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode i procedeeForme de organizareResurse materialeModaliti de evaluare

Moment organizatoric(1 min)-Verific prezena elevilor, disponibilitatea colectivului clasei pentru nceperea orei i pregtesc materialele necesare desfurrii leciei.Elevii comunic absenii i se pregtesc de lecie.ConversaieFrontal -Observaia

Reactualizarea cunotinelor asimilate anterior(7 min)O1Adresez clasei o serie de intrebari din lectia precedenta. Pe flipchart (Anexa1) se afla un tabel ce conine dou rubrici referitoare la proprietile fizice i mecanice ale metalelor (n prima rubric sunt date proprietile, iar n a doua rubric sunt date nite afirmaii lacunare pe care elevii vor trebui s le completeze corect). -In ce stare de agregare se afla metalele la temperatura obisnuita?-Ce puteti spune despre aspectul unui metal?

-Ce culori au metalele?Dati exemple.

-Ce puteti spune despre conductibilitatea electrica si cea termica a metalelor?

-Cum putem clasifica metalelele din punct de vedere al densitatii?Exemple.

-Ce puteti spune despre punctele de topire ale metalelor?

-Dar despre solubilitate?Cum se numesc amestecurile de metale?-Cum se manifesta plasticitatea metalelor?-Daca incercam o clasificare din punct de vedere al duritatii ce putem spune?Elevii privesc tabelul si raspund la intrebari.Ies pe rand la tabla si completeaza tabelul.Conversaie Frontal Flipchart Oral

Scris

Captarea ateniei(2 min)-Ne-am reamintit proprietatile fizice si mecanice ale metalelor.Astazi vom descoperi proprietatile lor chimice. Anun i scriu pe tabl titlul leciei noi : Proprieti chimice generale ale metalelor, dup care enumr pe scurt obiectivele operaionale ale leciei . Elevii noteaz n caiet titlul leciei noi, ascult i devin ateni la obiectivele ce se vor urmri pe parcursul leciei respective.Conversaie FrontalTablCret-

Dobandirea de noi cunostinte(25 min) O2O3

O4

O5mpart elevilor o fi de lucru (Anexa 2) care conine trei scheme, fiecare avnd n centrul su cte o substan simpl (O2, S i Cl2) cu care metalele dau reacie, iar de la fiecare substan pleac nite sgei, pe care sunt plasate unele metale, ce pleac spre diverse chenare goale pe care elevii vor trebui s le completeze cu produsul rezultat din fiecare reacie chimic. Acest lucru l vor face dup ce elevii au urmrit n prealabil unele experimente ce vor fi executate pe parcursul leciei.Pentru nceput adresez elevilor urmtoarea ntrebare: Care este poziia metalelor n sistemul periodic i ce anume determin comportarea chimic, n general, a elementelor chimice?

Dirijndu-i pe elevi ctre rspunsul corect de la ntrebarea adresat, continui prin a le spune c atomii celor mai multe metale conin maxim trei electroni n stratul de valen (metalele alcaline 1e-, metalele alcalino-pmntoase 2e-, aluminiul 3e-, metalele tranziionale 1-2e-). Datorit numrului mic de electroni de pe ultimul strat, metalele au capacitatea de a ceda aceti electroni, devenind ioni pozitivi. De aceea se spune c metalele sunt elemente cu caracter electropo-zitiv. Cu ajutorul unei planse prezint elevilor procesele de ionizare ale metalelor din grupele I, II i III ,care pot fi exprimate sub form general n modul urmtor:

sau

sau

sau

Cer elevilor s particularizeze aceste cazuri generale pentru urmtorii atomi: Na, Mg i Al.

Explic elevilor modul cum variaz caracterul electro-pozitiv n grup i n perioad,in functie de marimea razei atomice si de numarul electronilor de pe ultimul strat :a) n grup crete de sus n jos odat cu creterea razei atomice; n acelai sens crete i reactivitatea chimic a metalelor.b) n perioad scade de la stnga la dreapta. Reprezint pe tabl schematic pentru elementele Na, Mg i Al modul de variaie a caracterului electropozitiv:

Scade caracterul electropozitiv

Folosesc flipchartul(Anexa3) pe care am reprezentat schematic structurile atomilor de Li,Na si K,desen prin care s evideniez creterea n grupa I principal a caracterului electropozitiv, explicnd faptul ca daca distana ntre nucleul ncrcat pozitiv i electronul de valen ncrcat negativ creste, fora de atracie este mai slab i ca urmare electronul de valen este cedat cu uurin, cel mai electropozitiv fiind deci cesiul.

Metalele au fost asezate in ordinea crescatoare a caracterului lor metalic intr-un sir numit Seria activitatii chimice a metalelor:K Ca Na Mg Al Zn Fe Sn Pb H Cu Hg Ag Pt Au

creste activitatea chimica a metalelor

Metalele reacioneaz att cu substanele simple ct i cu substanele compuse. Vom studia in continuare reactiile metalelor cu substantele simple:oxigen,sulf,clorImpart clasa in 2 grupe de lucru:

1. Reacia metalelor cu oxigenul Fiecare grupa are o spirtier, o spatula, pulbere de zinc, de cupru, de fier.Elevii presara in flacara pulberile metalice, observand intensitatea arderii si culorile care apar. Cte un elev va iei la tabl i va scrie ecuaia fiecrei reacii chimice pentru metalele folosite, inclusiv pentru sodiu (chiar dac nu facem reacia sa cu oxigen), dup care vor completa pe fia de lucru chenarele goale corespunztoare fiecrui produs rezultat n reacia de ardere cu oxigenul. Reaciile chimice sunt:4Na + O2 2Na2O; 2Zn + O2 2ZnO;

3Fe + 2O2 Fe3O4; 2Cu + O2 2CuO;

2Mg + O2 2MgO.

Cer elevilor s scrie concluzia: Metalele reacioneaz cu oxigenul formnd oxizi. Ecuaia general este:

M + O2 M2On (n = 1,2,3)

Reactivitatea metalelor fa de oxigen scade n ordinea:

Na, Mg, Al, Zn, Fe, Cu.

2. Reacia metalelor cu sulful.

Aici o s dau fiecrei grupe cte o eprubet i un flacon cu sulf pulbere pentru a face reacia, direct n eprubet, a ferului cu sulful, iar pe o sit de azbest le art elevilor reacia magneziului i zincului cu sulful, urmnd de asemenea ca elevii s trag nite concluzii cu privire la reactivitatea acestor metale cu sulful. Scriem ecuatiile acestor reactii:Mg + S MgS; 2Al + 3S Al2S3;

Zn + S ZnS; Fe + S FeS.

Cer elevior s scrie concluzia: Metalele reacioneaz cu sulful formnd sulfuri, dup ecuaia chimic general:

M + S M2Sn (n = 1,2,3).

iar reactivitatea lor scade n ordinea: Mg, Al, Zn, Fe.

3. Reacia metalelor cu clorul.

Aici n-o s executm nici o reacie a metalelor cu clorul, deoarece clorul este o substan toxic, de aceea vom prezenta doar teoretic unele reacii pe care metalele le dau cu clorul ,solicitand elevii sa s scrie la tabla ecuatiile acestor reactii.2Na + Cl2 2NaCl; 2Al + 3Cl2 2AlCl3;2Fe + 3Cl2 2FeCl3; Cu + Cl2 CuCl2.

Cer elevilor s scrie concluzia: Metalele reacioneaz cu clorul (cu halogenii, n general) formnd cloruri (halogenuri), dup reacia chimic general:

M + Cl2 MCln (n = 1,2,3)

iar reactivitatea lor scade n ordinea: Na, Al, Fe, Cu.

Elevii primesc fia de lucru, o analizeaz i dup ce vor fi urmrit experimentele executate de profesor, sub ndrumarea sa, ei vor iei la tabl s scrie ecuaiile reaciilor chimice pe care le dau metalele cu substanele simple indicate n schemele de pe fi, urmnd s completeze chenarele goale cu produii corespunztori.Elevii rspund la ntrebarea adresat de profesor.

Elevii sunt ateni i ascult.

Elevii noteaz pe caiet ideea referitoare la caracterul electrochimic al metalelor.

Elevii noteaz cele trei cazuri generale de ionizare a metalelor i apoi ies la tabl, cte unul, i particularizeaz pentru atomii dai.

Elevii explica ionizarea metalelor cu ajutorul plansei prezentate de profesor.Elevii ascult i scriu modul cum variaz caracterul electropozitiv n sistemul periodic i deseneaz pe caiet ceea ce profesorul reprezint schematic la tabl.

Elevii deseneaz in caiete sii ascult explicaiile respective.

Folosesc tabla magnetica pentru a arata cum are loc ionizarea metelelor.

Elevii noteaza in caiete seria activitatii chimice a metalelor.Elevii primesc ustensilele de laborator i substanele respective urmnd s execute reaciile de ardere a metalelor puse la dispoziia lor de ctre profesor, urmnd apoi sa scrie att pe tabl ct i pe caiet aceste reacii plus concluziile de rigoare.

Elevii vor observa c magneziul arde cu lumin orbitoare, zincul arde cu scntei alb-verzui, ferul cu scntei galbene i cuprul cu scntei galben-rocate. Dup intensitatea luminoas a scnteilor elevii vor deduce modul cum variaz reactivitatea acestor metale fa de oxigen.

Elevii scriu concluzia referitoare la reacia metalelor cu oxigenul plus ordinea scderii reactivitii lor fa de oxigen.

Elevii execut sub ndrumarea profesorului reaciile solicitate i apoi scriu la tabl i pe caiet ecuaiile reaciilor chimice, urmnd s completeze i pe fi cu produii corespunztori.

Elevii scriu concluzia referitoare la reacia metalelor cu sulful.

Elevii scriu la tabl i pe caietul lor reaciile unor metale cu clorul, urmnd s completeze i pe fi chenarele goale cu produii rezultai corespunztoriElevii scriu de asemenea i concluzia referitoare la reacia metalelor cu clorul i la reactivitatea lor fa de clor.CiorchineleConversaia

Expunerea

Explicaia

Modelarea

Demonstraia

Problemati-zarea

Exercitiul

Feed-backFrontalIndividual

Lucru pe grupeTabl

CretFi de lucru

Substane chimice

Ustensile de laboratorObservaiaOral

Scris

Asigurarea conexiunii inverse(3 min)O6Solicit elevilor s redea pe scurt o schem a reaiilor metalelor cu substanele simple.Elevii se gndesc i rspund la cerina profesorului, spunnd c: Majoritatea metalelor reacioneaz cu: oxigenul i formeaz oxizii respectivi; cu sulful i formeaz sulfurile respective i cu clorul formnd clorurile respective.ConversaiaFeed-backFrontal- Oral

Evaluarea performanei(5 min)O7La sfritul leciei propun elevilor sa rezolve un test de evaluareElevii rezolv testulFeed-backIndividual Fi de evaluareTabl

Cret Scris

ncheierea leciei i tema pentru acas

(2min)-Notez elevii care au rspuns n timpul leciei i le propun ca tema sa scrie ecuatiile reactiilor chimice ale potasiului,calciului si zincului cu oxigenul,sulful si clorul.Elevii ascult i noteaz tema pentru acas.ConversaieFrontal-Observaia

ANEXA 1FI DE LUCRU

Completai corect spaiile punctate din tabelul urmtor care red proprietile fizice i mecanice ale metalelor.

Nr. crt.Proprietatea fizic i mecanicMetalele

1.Starea de agregare la temperatura obinuit(condiii normale)Sunt ., cu excepia , care este ..

2.AspectulPrezint datorit reflexiei luminii pe suprafaa metalic.

3.Culoarea Se mpart n:- (exemple: ..)

- (exemple: ..)

4.Conductibilitatea termic i electricSunt ............. de cldur i electricitate. Cel mai bine conduc cldura i electricitatea metale cum ar fi:

5.DensitateaSe mpart n dou categorii:- . (densitatea mai mic dect 5 g/cm3)

- . (densitatea mai mare dect 5 g/cm3)

Cel mai greu metal este , iar cel mai uor metal este .

6.Temperatura de topireMetalele .. au puncte de topire mai ... dect cele , cel mai mare punct de topire avndu-l .

7.SolubilitateaSunt n . i..n topitur, metalele se dizolv unele n altele, astfel nct prin rcire se obin ., care sunt amestecuri de metale n stare .

8.RezistenaRezist la , deci nu sunt ..

9.PlasticitateaPot suferi fr a se rupe (sunt .)Plasticitatea metalelor se poate manifesta n dou moduri:

- .., proprietate de a putea fi trase n, prin presare, cu ajutorul laminorului.

- .., proprietate de a putea fi trase n . cu ajutorul filierelor.

10.DuritateaSe ntlnesc metale (metalele alcaline), dar i foarte . (cromul, wolframul etc.). Duritatea substanelor chimice se exprim n raport cu .., cel mai moale metal fiind ..

ANEXA 2FI DE LUCRUI. Completai chenarele goale din schemele urmtoare cu produii de reacie i scriei pe caiet ecuaiile reaciilor chimice corespunztoare si denumirea corect a fiecrui produs de reacie rezultat.

SHAPE \* MERGEFORMAT

SHAPE \* MERGEFORMAT

ANEXA 3FISA DE LUCRU

Li

+++ Na KO2

+ Na

+ Mg

+ Zn

+ Fe

+ Cu

S

+ Fe

+ Zn

+ Al

+ Mg

+ Na

+ Al

+ Cu

+ Fe

Cl2

+

PAGE 1

_1258313226.unknown

_1258313343.unknown

_1258314215.unknown

_1258316612.unknown

_1258313440.unknown

_1258313288.unknown

_1258312478.unknown

_1258312691.unknown