proiectulmeugradi

27
Şcoala cu Clasele I –IV Nisipoasa Plopu Institutor: Dumitrache Ada-Maria Data: 23-IV- 2008 Clasa: I Aria curriculară: Limbă şi comunicare Obiectul: Limba şi literatura română Unitatea de învăţare: Litere şi grupuri de litere Subiectul: Sunetul şi litera F (de tipar şi de mână) Tipul lecţiei: mixtă Obiective generale: Familiarizarea cu sunetul „ f“, asocierea acestuia cu litera „F“ (de tipar şi de mână) Formarea deprinderii de a citi în ritm propriu cuvinte formate din 2-3 silabe şi propoziţii formate din 3-4 cuvinte Formarea deprinderii de scriere corectă a literei „F“, a cuvintelor şi a propoziţiilor, din punct de vedere grafic, ortografic şi de punctuaţie Obiective operaţionale: Pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili: 1

description

proiect didactic

Transcript of proiectulmeugradi

coala cu Clasele I IV Nisipoasa PlopuInstitutor: Dumitrache Ada-Maria

Data: 23-IV- 2008Clasa: I Aria curricular: Limb i comunicareObiectul: Limba i literatura romnUnitatea de nvare: Litere i grupuri de litereSubiectul: Sunetul i litera F (de tipar i de mn)Tipul leciei: mixt

Obiective generale: Familiarizarea cu sunetul f, asocierea acestuia cu litera F (de tipar i de mn)

Formarea deprinderii de a citi n ritm propriu cuvinte formate din 2-3 silabe i propoziii formate din 3-4 cuvinte

Formarea deprinderii de scriere corect a literei F, a cuvintelor i a propoziiilor, din punct de vedere grafic, ortografic i de punctuaieObiective operaionale: Pe parcursul leciei, elevii vor fi capabili:O1- s exemplifice cel puin trei cuvinte care conin sunetul f pentru fiecare poziie a

acestuia (iniial, interioar, final), pe baza unor exemple date;O2- s citeasc contient, corect i n ritm propriu cel puin trei-patru cuvinte i un frag-

ment din text, pe baza modelului institutorului;O3- s recunoasc, ncercuind cel puin de trei ori, litera F de tipar ntr-o serie de litere

i cuvinte, pe baza explicaiilor institutorului;O4- s scrie cel puin dou rnduri cu litera F mare de mn, consultnd modelul dat;

O5- s copieze cel puin dou cuvinte, respectnd liniatura i forma literelor, consultnd modelul dat; O6- s transcrie cel puin trei cuvinte, realiznd corespondena liter de tipar liter de

mn; O7- s ordoneze cuvintele date pentru a obine o propoziie corect, pe baza explicaiilor

institutorului; O8- s povesteasc cel puin un fragment din lectura Fata babei i fata moneagului,

observnd ilustraiile date;

O9- s identifice cel puin trei nsuiri ale unui personaj, analiznd faptele acestuia, pe

baza povetii; O10- s pstreze poziia corect a corpului, a caietului i a stiloului n timpul scrierii, conform indicaiilor institutorului.Metode i procedee : metoda fonetic analitico-sintetic, conversaia, exerciiul,

explicaia, demostraia, ciorchinele, brainstorming-ul, jocul de rol,

diferite procedee de citireMijloace de nvmnt: Abecedar de Cleopatra Mihilescu i Tudora Piil, plan

cu litera F, plan-fluture cu cuvinte care conin sunetul f, plan cu imagini reprezentative pentru povestea Fata babei

i fata moneagului, plan-ciorchine, portretul lui Ion

Creang, fie de lucru, scenariu Fata babei i fata moneagului,

recuzitResurse de timp: 2x45 minute

Resurse umane: 14 eleviMaterial bibliografic:

Iordchescu C., S dezlegm tainele abecedarului, Editura Carminis, Piteti, 2004

Nu S, Metodica predrii limbii romne n clasele primare , Editura Aramis, Bucureti, 2000Programa colar pentru limba i literatura romn, 2003, www.edu.roSECVENELE

LECIEICONINUTUL LECIEI

STRATEGIA DIDACTICEVALUARE

Activitatea institutoruluiActivitatea elevilorResurse procedu-raleResurse materialeModuri deorganizare

Evocarea Stabilete un climat propice desfurrii activitii. Se pregtesc materialele necesare desfurrii acesteia.Propune elevilor o ghicitoare:

Colorat e ca o floare,Trupul fin i mic el are.Zboar vara pe cmpie,Spunei, ce-ar putea s fie? Acetia sunt solicitai s rspund integrnd cuvntul ntr-o propoziie.

Respectnd paii metodei fo-netice analitico-sintetice, propune elevilor s stabileasc:

- numrul cuvintelor din propoziie;

- numrul silabelor fiecrui cuvnt;

-cuvntul/silaba care conine litera f.Solicit exemple de cuvinte care conin sunetul f (sunet iniial, n interiorul cuvntului, sunet final).

Propune elevilor citirea leciei n care au nvat litera f, astfel:

Se pregtesc pentru ora de limba i literatura romn, rspunznd cerinelor.Identific rspunsul (cuvn-tul) i formuleaz propoziii. Stabilesc numrul de cuvinte din propoziia formulat.

Despart cuvintele n silabe.

Identific cuvntul, respectiv silaba n care apare sunetul f.

Dau exemple de cuvinte care respect cerinele institutoru-lui.conversaia

conversaiametoda fonetic analitico-sinteticconversaia

exerciiul

manual, plane, fieghicitoarefrontalfrontalobservarea sistematicevaluare oral

SECVENELE

LECIEICONINUTUL LECIEI

STRATEGIA DIDACTICEVALUARE

Activitatea institutoruluiActivitatea elevilorResurse proceduraleResurse materialeModuri deorganizare

Evocarea

-citire selectiv (cuvintele de pe plana-fluture, literele i cuvin-tele desprite n silabe, cuvintele i propoziia scrise cu litere de mn);

-citire n lan;

-citirea integral a textului;

-citire selectiv n cadrul textului (propoziia n care se spune cine a fost tefan cel Mare, cea n care se arat ce construia el dup fiecare lupt); Citesc literele, cuvintele i propoziia. Citesc textul integral, apoi propoziiile care conin informaiile solicitate de insti-

tutor.

diferite procedee de citire (integral, selectiv, n lan)Abecedarplana-fluturefrontal

indivi-

dualevaluare oral

Realizarea sensuluiPrezint o plan care surprinde aspecte din povestea Fata babei i fata moneagului. Cere elevilor s recunoasc povestea i autorul acesteia.

ntreab elevii dac cunosc i alte poveti scrise de Ion Creang.

Solicit elevii s identifice sunetul care se aude la nceputul titlului povetii ilustrate.

ntreab elevii cu ce liter se scrie titlul sau numele unei poveti. Anun elevii c vor nva litera F (de tipar) i litera de mn, pentru a putea citi i aElevii identific povestea i autorul ei, Ion Creang. Scriu numele autorului pe fia de lucru.

Elevii spun titlurile povetilor cunoscute de ei ( Capra cu trei iezi, Pungua cu doi bani, Povestea porcului).Elevii identific sunetul f.

Rspund la ntrebare.

Ascult explicaiile instituto-rului.conversaiaplan cu imagini din povestea Fa-ta babei i

fata monea-guluiportretul lui Ion Creangfrontal

observarea sistematic

SECVENELE

LECIEICONINUTUL LECIEI

STRATEGIA DIDACTICEVALUARE

Activitatea institutoruluiActivitatea elevilorResurse proceduraleResurse materialeModuri deorganizare

Realizarea sensuluiscrie cuvinte i propoziii care ncep cu aceast liter.

Prezint obiectivele leciei, pe nelesul elevilor. Dirijeaz elevii n observarea ilustraiei din manual, formularea de propoziii pe baza acesteia i n desprinderea din comunicare a propoziiei Fata moului era harnic.

Solicit stabilirea numrului de cuvinte din acest propoziie i

realizarea analizei i sintezei cuvntului care conine litera F de tipar (Fata);

Prezint plana cu litera F de tipar.

Dirijeaz elevii n gsirea unor cuvinte care se scriu cu aceast liter:

-nume de oameni: Florin, Florina, Fnel, Florica, Felicia, Flavius, Florea, Florescu;

-nume de animale: Fifi;

- nume de personaje din poveti: Ft-Frumos, Flmnzil;

- nume de orae: Focani, Fe-teti, Flticeni, Fgra, Furei;Ascult explicaiile instituto-rului.Elevii analizeaz ilustraia, formuleaz propoziii pe baza acesteia. Stabilesc numrul cuvintelor din propoziie.

Despart n silabe primul cu-vnt, identific sunetele care l compun.Privesc litera i ascult expli-caiile institutorului.Ascult explicaiile instituto-rului i identific cuvinte care se scriu cu litera studiat.

conversaiaconversaiametoda fonetic analitico-sinteticexplicaiaconversaia

Abecedarplana cu litera Ffrontal

frontal/individualobservarea sistematic

SECVENELE

LECIEICONINUTUL LECIEI

STRATEGIA DIDACTICEVALUARE

Activitatea institutoruluiActivitatea elevilorResurse procedu-raleResurse materialeModuri deorganizare

Realizarea sensului- nume de ri: Frana, Finlanda

Propune elevilor recunoaterea i ncercuirea literei F pe fia de lucru.

Iniiaz descifrarea leciei i exersarea actului citirii, prin urmtoarele activiti:

-citire n gnd a cuvintelor i a textului;

-citire model a institutorului;

-dialog dirijat despre coninutul textului (explicarea cuvintelor i expresiilor: a supra, a suferi, a cicli, a nu suferi pe cineva); -citire n lan;

-citire integral, individual;

-citire selectiv;

Formuleaz ntrebri care vizeaz textul citit.

Prezint elevilor litera F de

mn, solicitnd elevii s iden-tifice elementele grafice compo-nente. Se stabilesc asemnrile i deosebirile cu alte litere.

Solicit doi-trei copii s scrie litera la tabl.

Cere elevilor s execute litera cu degetul n aer i pe banc.

Solicit un elev s reaminteasc

ncercuiesc litera pe fia de lucru.

Citesc potrivit cerinelor (n gnd, n lan, integral, selec-tiv).

Formuleaz rspunsuri la ntrebri.

Privesc litera de mn, iden-tific elementele grafice com-ponente.

Scriu litera la tabl, cu dege-tul n aer i pe banc.exerciiul

diferite procedee de citire (model,

integral, selectiv, n lan)exerciiul

explicaia

demonstra-iaconversaiafia de lucruAbecedarplana cu litera F de mnindividualindividual

frontalindividual

frontalobservarea sistemati-c

SECVENELE

LECIEICONINUTUL LECIEI

STRATEGIA DIDACTICEVALUARE

Activitatea institutoruluiActivitatea elevilorResurse procedu-raleResurse materialeModuri deorganizare

Realizarea sensuluipoziia corect n timpul scrisului.Propune elevilor s fac exerci-iile de nclzire a muchilor mici

ai minii.Solicit scrierea a 3 litere pe spaiul tip I. Dup verificarea corectitudinii scrierii, le spune dac pot continua i i ajut, dac este cazul.

Propune elevilor:

-copierea cuvintelor: Ft-Frumos, Flmnzil;

-transcrierea cuvintelor: Florina, Felicia, Frana, Finlanda, Focani.

Scriu mai nti 3 litere, apoi patru rnduri cu litera F de mn.

Copiaz cuvintele date.

Transcriu cuvintele date.

exerciiulexerciiulfia de lucruindividualfrontal

individualobservarea sistemati-c

Propune elevilor s ordoneze cuvintele date pentru a forma o propoziie.

Cere elevilor s argumenteze mesajul propoziiei formate (Fata moului era bun). n acest scop le propune s poves-teasc pe scurt, pe baza planei cu imagini, ce s-a ntmplat n continuare.

Dirijeaz elevii s completeze plana-ciorchine cu informaii obinute din poveste, cu nsuirile personajelor pe care acetia le Ordoneaz cuvintele i scriu propoziia.

Povestesc ntmplrile prin care au trecut fata moneagului i fata babei, pe baza planei cu imagini.

Identific nsuirile persona-jelor (analiznd faptele lor) i informaii cu care completeaz ciorchinele.exerciiulconversaiaexplicaia

ciorchineleconversaiafia de lucruplan cu imagini din povestea Fa-ta babei i

fata monea-guluiplana-ciorchinefrontal

observarea sistemati-c

SECVENELE

LECIEICONINUTUL LECIEI

STRATEGIA DIDACTICEVALUA

RE

Activitatea institutoruluiActivitatea elevilorResurse procedu-raleResurse materialeModuri deorganizare

Realizarea sensuluiidentific analiznd faptele

personajelor.

*Exerciiu de rezerv-scrierea nsuirilor celor dou fete ( Scrie cuvinte cu sens opus-ex. 5 de pe fi)

*Rezolv exerciiul.

exerciiul

fia de lucru

frontal

observarea sistematic

RefleciaPropune dramatizarea unor frag-mente din sceneta Fata babei i fata moneagului.Propune elevilor s-i exprime ideile i sentimentele fa de personajele interpretate, fa de povestea i ntmplrile prezentate.Le propune elevilor s imagine-ze un alt sfrit povetii.Le propune copiilor s exprime toate ideile care le vin n minte n legtur cu tema fiicei vitrege.Interpreteaz rolurile desem-nate, cu mimic i gestic adecvate.i exprim ideile i sentimentele fa de personajele interpretate, fa de povestea i ntmplrile prezentate.Imagineaz un alt sfrit povetii.Spun ideile care le vin n minte.jocul de rolbrain-

stormingscenariu, recuzitn grup

Extensia Face aprecieri generale i individuale asupra modului n care s-a desfurat lecia.

Comunic tema pentru ora urmtoare (citirea textului din manual, scrierea literei F de mn pe caiet). i noteaz tema pentru acas, ascult explicaiile date i formuleaz ntrebri n cazul n care au neclariti.conversaiafrontal

individual

Nume: Data:

F

1. Cine a scris povestea?

2. ncercuiete litera F:

m B G s F a R f F t d b

tefan cel Mare Anca Filip

Florin Faur Eliza Lucian

3. a) Scrie litera corect i frumos!

b) Copiaz cuvintele:

c) Transcrie cuvintele: Florina, Felicia, Frana, Finlanda, Focani.

4. Ordoneaz cuvintele pentru a forma o propoziie.

* 5. Scrie cuvinte cu sens opus:

frumoas

rea

miloas

lene

SECVENELE

LECIEICONINUTUL LECIEI

STRATEGIA DIDACTICEVALUARE

Activitatea institutoruluiActivitatea elevilorResurse procedu-raleResurse materialeModuri deorganizare

Moment organizatoric Stabilete un climat propice desfurrii activitii. Se pregtesc materialele necesare desfurrii acesteia. Se pregtesc pentru ora de limba i literatura romn, rspunznd cerinelor.conversaiamanual, plane, fiefrontal

Verificarea temei i a cunotinelor anterioare ale elevilor Verific tema pentru acas cantitativ.

Propune elevilor o ghicitoare: Colorat e ca o floare,Trupul fin i mic el are.Zboar vara pe cmpie,Spunei, ce-ar putea s fie? Acetia sunt solicitai s rspund integrnd cuvntul ntr-o propoziie.Respectnd paii metodei fo-netice analitico-sintetice, propune elevilor s stabileasc:

- numrul cuvintelor din propoziie;

- numrul silabelor fiecrui cuvnt;

-cuvntul/silaba care conine litera f.Solicit exemple de cuvinte care conin sunetul f (sunet iniial, n interiorul cuvntului, sunet final).

Propune elevilor citirea leciei n care au nvat litera f, Prezint caietele cu tema.Identific rspunsul (cuvn-tul) i formuleaz propoziii. Stabilesc numrul de cuvinte din propoziia formulat.Despart cuvintele n silabe.

Identific cuvntul, respectiv silaba n care apare sunetul f. Dau exemple de cuvinte care respect cerinele institutoru-lui.conversaiametoda fonetic analitico-sinteticconversaiaexerciiulcaietele de temghicitoareindividualfrontal

tema pentru acasobservarea sistematicevaluare oral

SECVENELE

LECIEICONINUTUL LECIEI

STRATEGIA DIDACTICEVALUARE

Activitatea institutoruluiActivitatea elevilorResurse proceduraleResurse materialeModuri deorganizare

Verificarea temei i a cunotinelor anterioare ale elevilorastfel:-citire selectiv (cuvintele de pe plana-fluture, literele i cuvin-tele desprite n silabe, cuvintele i propoziia scrise cu litere de mn);-citire n lan;

-citirea integral a textului;

-citire selectiv n cadrul textului (propoziia n care se spune cine a fost tefan cel Mare, cea n care se arat ce construia el dup fiecare lupt); Citesc literele, cuvintele i propoziia. Citesc textul integral, apoi propoziiile care conin informaiile solicitate de insti-tutor.

diferite procedee de citire (integral, selectiv, n lan)Abecedarplana-fluturefrontalindivi-

dualevaluare oral

Captarea atenieiPrezint o plan care surprinde aspecte din povestea Fata babei i fata moneagului. Cere elevilor s recunoasc povestea i autorul acesteia.ntreab elevii dac cunosc i alte poveti scrise de Ion Creang.

Solicit elevii s identifice sunetul care se aude la nceputul titlului povetii ilustrate.ntreab elevii cu ce liter se scrie titlul sau numele unei poveti.Elevii identific povestea i autorul ei, Ion Creang. Scriu numele autorului pe fia de lucru.Elevii spun titlurile povetilor cunoscute de ei ( Capra cu trei iezi, Pungua cu doi bani, Povestea porcului).Elevii identific sunetul f.Rspund la ntrebare.conversaiaplan cu imagini din povestea Fa-ta babei i

fata monea-guluiportretul lui Ion Creangfrontal

observarea sistematic

Anunarea temei i a obiectivelorAnun elevii c vor nva litera F (de tipar) i litera de mn, pentru a putea citi i a Ascult explicaiile instituto-rului.conversaiafrontal

SECVENELE

LECIEICONINUTUL LECIEI

STRATEGIA DIDACTICEVALUARE

Activitatea institutoruluiActivitatea elevilorResurse proceduraleResurse materialeModuri deorganizare

Anunarea temei i a obiectivelorscrie cuvinte i propoziii care ncep cu aceast liter.

Prezint obiectivele leciei, pe nelesul elevilor.Ascult explicaiile instituto-rului.conversaia

frontal

Dirijarea nvrii Dirijeaz elevii n observarea ilustraiei din manual, formularea de propoziii pe baza acesteia i n desprinderea din comunicare a propoziiei Fata moului era harnic. Solicit stabilirea numrului de cuvinte din acest propoziie i realizarea analizei i sintezei cuvntului care conine litera F de tipar (Fata); Prezint plana cu litera F de tipar. Dirijeaz elevii n gsirea unor cuvinte care se scriu cu aceast liter:

-nume de oameni: Florin, Florina, Fnel, Florica, Felicia, Flavius, Florea, Florescu;-nume de animale: Fifi;

- nume de personaje din poveti: Ft-Frumos, Flmnzil;

- nume de orae: Focani, Fe-teti, Flticeni, Fgra, Furei;Elevii analizeaz ilustraia, formuleaz propoziii pe baza acesteia. Stabilesc numrul cuvintelor din propoziie. Despart n silabe primul cu-vnt, identific sunetele care l compun.Privesc litera i ascult expli-caiile institutorului.Ascult explicaiile instituto-rului i identific cuvinte care se scriu cu litera studiat.

conversaiametoda fonetic analitico-sinteticexplicaiaconversaia

Abecedarplana cu litera Ffrontal/individualobservarea sistematic

SECVENELE

LECIEICONINUTUL LECIEI

STRATEGIA DIDACTICEVALUARE

Activitatea institutoruluiActivitatea elevilorResurse procedu-raleResurse materialeModuri deorganizare

Dirijarea nvrii- nume de ri: Frana, Finlanda

Propune elevilor recunoaterea i ncercuirea literei F pe fia de lucru.Iniiaz descifrarea leciei i exersarea actului citirii, prin urmtoarele activiti:-citire n gnd a cuvintelor i a textului;-citire model a institutorului;

-dialog dirijat despre coninutul textului (explicarea cuvintelor i expresiilor: a supra, a suferi, a cicli, a nu suferi pe cineva); -citire n lan;

-citire integral, individual;

-citire selectiv;

Formuleaz ntrebri care vizeaz textul citit.

Prezint elevilor litera F de mn, solicitnd elevii s iden-tifice elementele grafice compo-nente. Se stabilesc asemnrile i deosebirile cu alte litere. Solicit doi-trei copii s scrie litera la tabl.

Cere elevilor s execute litera cu degetul n aer i pe banc.

Solicit un elev s reaminteasc

ncercuiesc litera pe fia de lucru. Citesc potrivit cerinelor (n gnd, n lan, integral, selec-tiv).Formuleaz rspunsuri la ntrebri.Privesc litera de mn, iden-tific elementele grafice com-ponente. Scriu litera la tabl, cu dege-tul n aer i pe banc.exerciiuldiferite procedee de citire (model,

integral, selectiv, n lan)exerciiulexplicaiademonstra-iaconversaiafia de lucruAbecedarplana cu litera F de mnindividualindividual

frontalindividual

frontalobservarea sistemati-c

SECVENELE

LECIEICONINUTUL LECIEI

STRATEGIA DIDACTICEVALUARE

Activitatea institutoruluiActivitatea elevilorResurse procedu-raleResurse materialeModuri deorganizare

Dirijarea nvriipoziia corect n timpul scrisului.Propune elevilor s fac exerci-iile de nclzire a muchilor mici

ai minii.Solicit scrierea a 3 litere pe spaiul tip I. Dup verificarea corectitudinii scrierii, le spune dac pot continua i i ajut, dac este cazul.Propune elevilor:-copierea cuvintelor: Ft-Frumos, Flmnzil;

-transcrierea cuvintelor: Florina, Felicia, Frana, Finlanda, Focani.

Scriu mai nti 3 litere, apoi patru rnduri cu litera F de mn.Copiaz cuvintele date.Transcriu cuvintele date.

exerciiulexerciiulfia de lucruindividualfrontalindividualobservarea sistematic

Obinerea

performanelorPropune elevilor s ordoneze cuvintele date pentru a forma o propoziie.Cere elevilor s argumenteze mesajul propoziiei formate (Fata moului era bun). n acest scop le propune s poves-teasc pe scurt, pe baza planei cu imagini, ce s-a ntmplat n continuare.Dirijeaz elevii s completeze plana-ciorchine cu informaii obinute din poveste, cu nsuirile personajelor pe care acetia le Ordoneaz cuvintele i scriu propoziia.Povestesc ntmplrile prin care au trecut fata moneagului i fata babei, pe baza planei cu imagini. Identific nsuirile persona-jelor (analiznd faptele lor) i informaii cu care completeaz ciorchinele.exerciiulconversaiaexplicaia

ciorchineleconversaiafia de lucruplan cu imagini din povestea Fa-ta babei i

fata monea-guluiplana-ciorchinefrontal

observarea sistematic

SECVENELE

LECIEICONINUTUL LECIEI

STRATEGIA DIDACTICEVALUA

RE

Activitatea institutoruluiActivitatea elevilorResurse procedu-raleResurse materialeModuri deorganizare

Obinerea

performaneloridentific analiznd faptele

personajelor.*Exerciiu de rezerv-scrierea nsuirilor celor dou fete ( Scrie cuvinte cu sens opus-ex. 5 de pe fi)Propune dramatizarea unor frag-mente din sceneta Fata babei i fata moneagului.Le propune elevilor s imagine-ze un alt sfrit povetii.*Rezolv exerciiul.

Interpreteaz rolurile desem-nate, cu mimic i gestic adecvate.Imagineaz un alt sfrit povetii.exerciiuljocul de rolfia de lucruscenariu, recuzitfrontal

n grupobservarea sistematic

Tema pentru acas Face aprecieri generale i individuale asupra modului n care s-a desfurat lecia.

Comunic tema pentru ora urmtoare (citirea textului din manual, scrierea literei F de mn pe caiet). i noteaz tema pentru acas, ascult explicaiile date i formuleaz ntrebri n cazul n care au neclariti.conversaiafrontalindividual

era

Fata

moului

bun

.

PAGE 8