proiecttic

3
PROIECT DIDACTIC Gradinita,, Crai Nou” Ploiesti Grupa mijlocie Data: 8 nov 2006 Educatoare: Institutor Carmen Costeleanu Categoria de activitate: Educatie pentru societate Mijloc de realizare: Activitate gospodareasca Tema: Salata de fructe Scopul Formarea deprinderilor practic- gospodaresti. Educarea abilitatii de a intra in relatie cu cei din jur, respectand norme de comportament corect si util celorlalti. Obiective generale Educarea comportamentelor si a atitudinilor igienice corecte fata de propria persoana si fata de obiecte. Formarea deprinderilor practice si gospodaresti. Educarea abilitatii de relationare cu grupul. Comportarea adecvata in diferite contexte sociale. Obiective operationale Sa spele fructele si sa participe la prepararea unei salate. Sa participle alaturi de adulti la efectuarea unei activitati gospodaresti. Sa manuiasca obiecte casnice, respectand norme simple de protectie si securitate. Sa traiasca emotii positive ca urmare a indeplinirii sarcinilor gospodaresti. Sa participle cu interes, intr-o atmosfera destinsa, placuta stimulativa la activitatile gospodaresti. Metode si procedee: Conversatia, , explicatia, invatarea prin descoperire, exercitiul Mijloace didactice:

Transcript of proiecttic

Page 1: proiecttic

PROIECT DIDACTIC

Gradinita,, Crai Nou” PloiestiGrupa mijlocieData: 8 nov 2006Educatoare: Institutor Carmen CosteleanuCategoria de activitate: Educatie pentru societateMijloc de realizare: Activitate gospodareascaTema: Salata de fructeScopul Formarea deprinderilor practic- gospodaresti. Educarea abilitatii de a intra in relatie cu cei din jur, respectand norme de comportament corect si util celorlalti.

Obiective generale Educarea comportamentelor si a atitudinilor igienice corecte fata de propria persoana si fata de obiecte. Formarea deprinderilor practice si gospodaresti. Educarea abilitatii de relationare cu grupul. Comportarea adecvata in diferite contexte sociale.

Obiective operationale Sa spele fructele si sa participe la prepararea unei salate. Sa participle alaturi de adulti la efectuarea unei activitati gospodaresti. Sa manuiasca obiecte casnice, respectand norme simple de protectie si securitate. Sa traiasca emotii positive ca urmare a indeplinirii sarcinilor gospodaresti. Sa participle cu interes, intr-o atmosfera destinsa, placuta stimulativa la activitatile gospodaresti. Metode si procedee: Conversatia, , explicatia, invatarea prin descoperire, exercitiul

Mijloace didactice: Fructe( mere, pere, struguri, etc) , ustensile gospodaresti ( cutite de plastic, tocatoare, castronele, farfurii, lingurite)

Resurse umane

copiii grupeiparintiinvitati (director, colege, bucatareasa)

Scenariu didactic

1. Pregatirea pentru activitate- clasa va fi amenajata , materialele de lucru vor fi pregatite, astfel incat sa se poata desfasura activitatea pe ateliere

Page 2: proiecttic

2. Captarea atentiei – Prezenta d-nei bucatarese , care urmeaza sa ne aprecieze modul in care vom desfasura aceasta activitate gospodareasca precum si preparatul pe care-l vom prepara in colaborare cu mamicile copiilor

3. Anuntarea temei si a obiectivelor operationale –Copiii vor fi integrati in aceasta activitate dupa realizarea unui scurt instructaj referitor la modul de manuire a obiectelor casnice , apoi educatoarea se va anunta tema- Salata de fructe

4. Desfasurarea activitatii -prezentarea ustensilelor de lucru-recunoasterea fructelor, denumirea lor, reguli de igiena, spalarea fructelor-discutii legate de anumite caracteristici( gust, consistenta, culoare) ale fructelor-realizarea salatei de fructe

5 Itemi- Evaluare frontala -raspunsuri libere la intrebarile formulate -completarea explicatiilor prin actiune directa -relationare placuta parinte- copil - pozitivitatea trairilor copiilor ca urmare a indeplinirii sarcinilor -fotografierea actiunilor

6 Incheierea activitatii Salata de fructe va fi servita de copii, alaturi de toti invitatii, dupa ce vor primi si aprecieri din partea d-nei bucatarese.

Se va realiza un album cu imagini din aceasta activitate.