proiectnapoleon

17
PROIECT DE LECŢIE Şcoala : Liceul Teoretic “Aurel Vlaicu”, Breaza Clasa : a IV-a Propunător : înv. Corfu Diana, Liceul Teoretic “Aurel Vlaicu”, Breaza, tel.0742 279 246 Obiectul : Istorie Tema : Europa în Epoca Modernă Subiectul : Franţa în timpul lui Napoleon Bonaparte Aria curriculara : Om şi societate Obiective fundamentale: - Dezvoltarea capacităţii de a recunoaşte şi de a utiliza informaţii dintr-o sursă istorică; - Dezvoltarea proceselor psihice cognitive, afectiv- motivaţionale, motrice; - Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul si aplicarea istoriei în contexte variate. Obiective operaţionale: ◊ să descrie imaginile reprezentând ctitorii româneşti din Epoca Medievală; ◊ să prezinte date despre ctitoriile alese; ◊ să coreleze obiectivele alese cu legende istorice; ◊ să precizeze date despre domnitorii de care se leagă imaginile (anii de domnie, importanţa ş.a.) ◊ să recite versuri din “Scrisoarea a III-a” de Mihai Eminescu; ◊ să descrie macheta realizată, motivând alegerea făcută; ◊ să enumere legendele cuprinse în a treia parte a proiectului; ◊ să rezolve rebusul; ◊ să identifice personalitatea istorică descrisă în mărturii; ◊ să evidenţieze trăsături ale lui Napoleon Bonaparte pe baza mărturiilor istorice; ◊ să localizeze pe harta lumii Franţa, teritoriile cucerite de Napoleon şi localităţile în care s-au desfăşurat lupte; ◊ să urmărească cu atenţie prezentarea în Power Point; ◊ să răspundă la întrebări legate de conţinutul prezentării; ◊ să aşeze pe axa timpului evenimentele istorice date asociindu-le cu anii în care s-au petrecut; ◊ să completeze enunţurile lacunare.

Transcript of proiectnapoleon

Page 1: proiectnapoleon

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala: Liceul Teoretic “Aurel Vlaicu”, BreazaClasa: a IV-a Propunător: înv. Corfu Diana, Liceul Teoretic “Aurel Vlaicu”, Breaza, tel.0742 279 246Obiectul: IstorieTema: Europa în Epoca ModernăSubiectul: Franţa în timpul lui Napoleon BonaparteAria curriculara: Om şi societateObiective fundamentale:- Dezvoltarea capacităţii de a recunoaşte şi de a utiliza informaţii dintr-o sursă istorică;- Dezvoltarea proceselor psihice cognitive, afectiv-motivaţionale, motrice;- Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul si aplicarea istoriei în contexte variate.Obiective operaţionale:◊ să descrie imaginile reprezentând ctitorii româneşti din Epoca Medievală;◊ să prezinte date despre ctitoriile alese;◊ să coreleze obiectivele alese cu legende istorice;◊ să precizeze date despre domnitorii de care se leagă imaginile (anii de domnie, importanţa ş.a.)◊ să recite versuri din “Scrisoarea a III-a” de Mihai Eminescu;◊ să descrie macheta realizată, motivând alegerea făcută;◊ să enumere legendele cuprinse în a treia parte a proiectului;◊ să rezolve rebusul;◊ să identifice personalitatea istorică descrisă în mărturii;◊ să evidenţieze trăsături ale lui Napoleon Bonaparte pe baza mărturiilor istorice;◊ să localizeze pe harta lumii Franţa, teritoriile cucerite de Napoleon şi localităţile în care s-au desfăşurat lupte;◊ să urmărească cu atenţie prezentarea în Power Point;◊ să răspundă la întrebări legate de conţinutul prezentării;◊ să aşeze pe axa timpului evenimentele istorice date asociindu-le cu anii în care s-au petrecut;◊ să completeze enunţurile lacunare.Strategii didactice:- metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul didactic, demonstraţia- mijloace de învăţământ: planşe didactice, fişe cu mărturii istorice, calculator, CD cu filme didactice, fişe individuale.Tipul lecţiei: comunicare / însuşire de noi cunoştinţeDurata: 50 minuteBibliografie:- “Istorie”, manual pentru clasa a IV-a, Cleopatra Mihăilescu, Tudora Piţilă, Steluţa Vlad, Ed. Aramis 2006

Page 2: proiectnapoleon

- “Prima mea carte de ISTORIE românească şi europeană”, Boris Crăciun, Daniela Costin, Ed. Porţile Orientului, Iaşi, 2006- Didactica, manual pentru clasa a X-a, Ed. Didactică şi Pedagogică, 1998

Desfăşurarea lecţieiEtapele lecţiei Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor

1. Moment organizatoric

Se asigura conditiile optime desfasurarii procesului instructiv-educativ ( aerisirea clasei, pregatirea materialului didactic s.a.)

Se pregătesc pentru începerea lecţiei.

2. Reactualizarea structurilor de legătură

- Ce aţi avut de realizat pentru astăzi?

- Ce aţi realizat în cadrul acestiu proiect?

- Prezentaţi prima parte a proiectului.

- Ce ştiţi despre această mănăstire?

- Cunoaşteţi vreo legendă legată de construcţia ei?

- Ce reprezintă a doua imagine?

-…….proiectul Ţările Române în Evul Mediu.- ….. o planşă cu titlul Ctitorii româneşti din Epoca Medievală, macheta unui castel şi o mapă intitulată Adevăr şi Legendă.- Planşa cuprinde imagini reprezentând ctitorii româneşti din Epoca Medievală.1) Mănăstirea Curtea de Argeş- A fost construită de Neagoe Basarab (1512-1517)- Legenda Meşterului Manole spune că după ce şi-a zidit soţia în temelia construcţiei (pentru ca să nu se mai surpe), Manole a fost abandonat pe turlă. El şi-a făcut aripi din şindrilă şi a sărit din înălţimea sfântului locaş. S-a prăbuşit lângă mândrele ziduri pe care le ridicase, iar sufletul său s-a transformat în apa unei fântâni care există şi în zilele noastre.2) Cetatea Neamţului

2

Page 3: proiectnapoleon

- Prezentaţi următoarea ilustraţie.

- În ce perioadă a domnit Mircea cel Bătrân?- În ce poezie a fost descris acest domnitor alături de sultanul cu care s-a confruntat?- Recitaţi câteva versuri care să îl descrie pe domnitor.- Ce este reprezentat în următoarea imagine?

- Ce ştiţi despre acest domnitor?

- Cine a fost Ştefan cel Mare?

….a fost ridicată în timpul lui Petru I al Moldovei. Cetatea cunoaşte cea mai înfloritoare perioadă în timpul lui Ştefan cel Mare.3) Mănăstirea Cozia…. a fost ctitorită de Mircea cel Bătrân; s-a numit la început Nucet după numele muntelui din apropiere.- …1386-1418

- …. Scrisoarea a III-a de Mihai Eminescu

Recită versuri.

4)Turnul Chindiei…a fost construit în secolul al XV-lea; turnul e înalt de 27 m cu un diametru de 9 m.5) Castelul Bran… a fost ridicat de negustorii braşoveni pentru a apăra una din trecătorile prin care se făcea comerţ cu mărfuri.6) Castelul Huniazilor…a fost construit între anii 1443-1447 de către Iancu de Hunedoara - A domnit între anii 1441-1456 şi a fost unul dintre marii conducători ai luptei antiotomane din secolul XV.7) Mănăstirea Voroneţ… s-a înălţat din ordinul lui Ştefan cel Mare în 3 luni şi 3 săptămâni ale anului 1488 din 26 mai până în 14 septembrie.- ….a domnit în Moldova

3

Page 4: proiectnapoleon

- Care a fost sfârşitul lui Brâncoveanu?

- Prezentaţi a doua parte a proiectului.

- Care este legenda care dăinuie de atâtea secole în legătură cu acest castel?

între anii 1457-1504. Pentru fiecare luptă câştigată ridica o mănăstire. A purtat 36 de lupte din care a pierdut doar 2. 8) Planul Cetăţii Suceava în 1901… în 1600, Mihai Viteazul intră fără luptă în cetate ca domn al celor trei Ţări Române.9)Mănăstirea Horezu…ctitorie a domnului martir Constantin Brâncoveanu între 1690-1693- …a fost ucis cu fiii săi la Constantinopol.10) Tot Constantin Brâncoveanu a dispus în 1700 construirea unei clădiri frumoase (Palatul de la Mogoşoaia) fiind destinată fiului său, Ştefan- Am realizat macheta Castelului Bran.Elevii prezintă câteva date despre acest obiectiv. - Se spune că acesta este castelul lui Dracula. Vlad Ţepeş era fiul lui Vlad al II-lea Dracul care făcea parte din Ordinul Dragonului. Boierii care ştiau de încorporarea lui în acest ordin au decis să îl numească Dracul. Scriitorul Bram Stoker a scris despre vampirism luându-l ca model pentru personajul său fictiv pe domnitorul Vlad Ţepeş (probabil şi datorită metodelor de tortură

4

Page 5: proiectnapoleon

3. Captarea atenţiei

4. Anunţarea temei5. Dirijarea învăţării

6. Consolidarea cunoştinţelor/ asigurarea feed-back-ului

- Ce reprezintă a treia parte a proiectului?

Elevii vor avea ca sarcină completarea unui rebus, iar în urma completării vor obţine pe verticala A-B titlul noii lecţii.Anunţ şi scriu la tablă titlul lecţiei: Napoleon Bonaparte- Citiţi mărturiile istorice.

- Despre ce personalitate istorică se vorbeşte în text?- Ce trăsături ale lui Napoleon reies din aceste mărturii?- Deschideţi manualele la pagina 68 şi priviţi harta. Localizaţi pe harta lumii Franţa.- Localizaţi pe hartă teritoriile cucerite de Napoleon şi anexate Imperiului său, precum şi localităţile în care s-au desfăşurat lupte.- Am pregătit pe calculator o prezentare în Power Point ca să înţelegem mai bine cine a fost Napoleon Bonaparte. Să o urmărim cu atenţie.Adresez întrebări referitoare la conţinutul materialului vizionat.1. Aşază pe axa timpului următoarele evenimente corelându-le cu anii în care s-au petrecut:- înfrângerea de la Waterloo 1806- Revoluţia Franceză 1815- Campania din Egipt 1796-1797- Napoleon s-a încoronat 1798-1799 împărat - Campania din Italia 1804- victoria asupra Austriei 1789 (Austerlitz) - Victoria asupra Prusiei 1805

folosite de el).-…o mapă intitulată Adevăr şi legendă ce cuprinde legende şi texte istorice despre personalităţile românesti din Evul Mediu.Rezolvă rebusul.

Notează titlul lecţiei în caiete.Elevii citesc mărturiile pe care le-au primit.-….Napoleon Bonaparte.Răspund la întrebare.

Rezolvă cerinţele date.

Elevii urmăresc cu atenţie prezentarea.

Răspund la întrebări

Rezolvă cerinţa dată.

5

Page 6: proiectnapoleon

7. Tema pentru acasă

2.Fişă individuală:Completează enunţurile lacunare:

Napoleon era originar din insula________. El a condus Franţa mai întâi în calitate de___________ (1799-1804), apoi de___________(1804-1815). Prin înfrângerea de la_________ (1815) a fost exilat în insula ___________ unde a trăit până în 1821. Corpul neînsufleţit al împăratului se odihneşte acum în Franţa, la________________.Fac aprecieri asupra modului în care s-a desfăşurat lecţia. Tema pentru acasă: ex. 2 pagina 69(explic cerinţa exerciţiului).

Completează enunţurile lacunare.

Notează tema pentru acasă.

6

Page 7: proiectnapoleon

ANEXE

1. CTITORII ROMÂNEŞTI ÎN EPOCA MEDIEVALĂ

Manastirea Curtea de Argesconstruită de Neagoe Basarab (1512 - 1517) pe locul vechii mitropolii (1359)

Cetatea NeamtuluiRidicată în timpul lui Petru I al Moldovei, cetatea cunoaşte cea mai înfloritoare

perioadă în timpul lui Ştefan cel Mare, care o include în sistemul defensiv de cetăţi ce aveau ca rol apărarea Moldovei.

Mănăstirea Coziava aminti întotdeauna de Voievodul Ţării Româneşti Mircea cel Mare, gloriosul ei

ctitor

Turnul Chindieiface parte din ansamblul de cladiri a Curtii Domnesti din Targoviste. Este un turn inalt

de 27 de m cu un diametru de 9, in forma de cilindru. A servit ca turn de aparare si supraveghere

7

Page 8: proiectnapoleon

Castelul Branun monument istoric şi arhitectonic, situat în Pasul Bran-Rucăr, la 30 de kilometri de

Braşov

Castelul HuniazilorA fost construit între anii 1443-1447 de către Iancu de Hunedoara, unul dintre marii

conducători ai luptei antiotomane din secolul XV.

Mănăstirea VoroneţS-a înălţat, din ordinul lui Ştefan cel Mare în trei luni şi trei săptămâni ale anului

1488, din 26 mai până în 14 septembrie

Cetatea Sucevei ( planul cetăţii în 1901)

Mănăstirea Horezuctitorie de seamă a domnului martir Constantin Brâncoveanu, sinteză a artei şi

măestriei poporului român până în acel timp, este construită între anii 1690 şi 1693, fiind târnosită la 8 septembrie 1693

8

Page 9: proiectnapoleon

Palatul de la MogoşoaiaIn 1702, Constantin Brâcoveanu a dispus construirea unei cladiri mari si frumoase

avand ca premize fosta locuinta de pe malul lacului; era destinata fiului sau Stefan si copia stilul unui alt palat valah construit de el la Potlogi

ANEXA 2Mărturii istorice

“Privirea lui asculta de voinţa sa cu iuţeala fulgerului. În acelaşi momenmt el scotea din ochii lui vii şi stăpungători când priviri duioase, când severe, teribile sau mângâietoare. Se poate spune că Bonaparte avea o fizionomie pentru fiecare gând şi sentiment care îl frământau.”

(Un contemporan despre Bonaparte) “În campanie era înştiinţat de oricine. Se ocupa el însuşi de cele mai mici amănunte. Nimic nu-i scăpa… Avea o memorie uimitoare a localităţilor […] Ştia unde se afla fiecare dintre noi… Niciodată un om nu a combinat o asemenea memorie cu un geniu mai creativ.”

Generalul CoulaincourtANEXA 3

A1.

2

3

4

5

6

7

8

B

9

Page 10: proiectnapoleon

1. Primul navigator care face înconjurul lumii2. Numele regimului instaurat după domniile lui Brâncoveanu şi Cantemir3. Navigator, autor al lucrării Cartea minunilor lumii4. În epoca medievală, Veneţia era condusă de un…………..5. Navigator de origine genoveză care descoperă Cuba6. Principalele opere ale spătarului…………… sunt Jurnal de călătorie în China

şi Descrierea Chinei7. A fost decapitat împreună cu fiii săi la Constantinopol8. Oraş atestat documentar din 881, supranumit şi Patria Valsului

ANEXA 4 – CD prezentare Power Point: Napoleon Bonaparte

ANEXA 5

Aşază pe axa timpului următoarele evenimente şi anii în care s-au petrecut:

- înfrângerea de la Waterloo 1806- Revoluţia Franceză 1815- Campania din Egipt 1796-1797- Napoleon s-a încoronat împărat 1798-1799- Campania din Italia 1804- victoria asupra Austriei (Austerlitz) 1789- Victoria asupra Prusiei 1805

ANEXA 6Completează enunţurile lacunare:

Napoleon era originar din insula________. El a condus Franţa mai întâi în calitate de___________ (1799-1804), apoi de___________(1804-1815). Prin înfrângerea de la_________ (1815) a fost exilat în insula ___________ unde a trăit până în 1821. Corpul neînsufleţit al împăratului se odihneşte acum în Franţa, la________________.

ANEXA 7NAPOLEON BONAPARTE

La sfârşitul secolului al XVIII-lea în Europa se produceau transformări carea aveau să influenţeze viaţa multor popoare.Rvoluţia Franceză Transilvania se afla sub stăpânirea Imperiului Habsburgic, iar Moldova şi Ţara Românească erau conduse de domni fanarioţi. În acest timp, în Europa apuseană, aveau loc mişcări revoluţionare care urmăreau înlociurea monarhiei.

10

Page 11: proiectnapoleon

În 1789, în Franţa a avut loc o revoluţie care a înlăturat de la conducerea statului pe rege şi a instaurat republica. Între anii 1795-1799 armatele franceze au intrat pe teritoriile Belgiei, Olandei, Germaniei, Italiei şi Spaniei, urmărind cucerirea acestor ţări.Napoleon Bonaparte În luptele pentru ocuparea ţărilor vecine s-a făcut remarcat Napoleon Bonaparte. S-a născut la 15 august 1769 la Ajaccio în insula Corsica, fiind al doilea din cei opt copii ai lui Carlo Bonaparte şi ai Letiziei Ramolino Bonaparte.Tatăl său era un avocat care luptase pentru independenţa Corsicii, dar care, după ocuparea insulei de către francezi (1769), a intrat în ierarhia judecătorească franceză. Micul corsican, după cum a fost cunoscut mai târziu datorită originii sale, dar şi înălţimii reduse, a avut un temperament năvalnic, care ştia să iasă cu bine dintr-o încăierare şi să obţină iertarea mamei prin vicleşug, chiar dacă era vinovat. Mama sa era cea care s-a ocupat de educaţia copiilor, Napoleon moştenind de la ea spiritul de ordine şi dragostea de muncă.La vârsta de 5 ani este dat extern la un pension de călugăriţe la Ajaccio. În 1779, împreună cu fratele său, Joseph, micul Napoleon a fost dus la învăţătură în Franţa, la colegiul din Autun, de unde a fost mutat repede, ca bursier, la Şcoala militară din Brienne, în estul Franţei. A fost un elev strălucit, îndrăgostit de studiu, mai ales de matematică, dar şi de istoria Greciei şi a Romei. La vârsta de 16 ani devine ofiţer. În 1789 izbucneşte Revoluţia Franceză. Napoleon este un locotenent de 20 de ani.Pe data de 7.02.1794 este numit comandantul artileriei , apoi ofiţer general. În 1796 se căsătoreşte cu Josephine de Beauharnais. La 2 martie 1796, Bonaparte a devenit comandant al armatei franceze din Italia, remarcându-se în batalia de la Rivoli. Cuvintele adresate soldaţilor au rămas în istorie: “Soldaţi, sunteţi prost hrăniţi şi aproape goi…sunt pe cale de a vă conduce într-una din cele mai mănoase câmpii din lume. Înaintea voastră se află oraşe măreţe şi provincii bogate. Acolo vom găsi glorie, onoare şi bogăţii. Soldaţi ai armatei din Italia, vă va lipsi oare curajul?” În campania din Italia (1796-1797), armata condusă de Napoleon a învins trupele habsburgice. Numele său a devenit cunoscut în toată Europa, iar victoriile sale au salvat Franţa. Campania din Egipt (1798-1799) i-a consolidat poziţia, motiv pentru care a ajuns în fruntea Franţei ca prim-consul (1799-1804). Curajul nu i-a lipsit nici lui, căci îl aşteptau în continuare gloria, bogăţia, Franţa! Îi învinge din nou pe austrieci la Marengo şi declanşează ostilităţile cu englezii, pe care nu le va încheia prea curând. Calea către puterea deplină era deschisă. Senatul hotărăşte să îl proclame ÎMPĂRAT. La 2 decembrie 1804, în palatul Saint Cloud, Napoleon se încoronează împărat: “Pentru gloria şi fericirea Republicii, Senatul proclamă de îndată pe Napoleon ca împărat al francezilor”.

11

Page 12: proiectnapoleon

Perioada primului imperiu, cum este denumită domnia lui Napoleon (1804-1815), a fost dominată de campanii militare, care l-au dus pe Napoleon până la Moscova. În 1805, obţine o victorie pe uscat la Austerlitz, asupra Austriei. În 1806, Prusia este şi ea învinsă. Pentru a supune Anglia, este decretată blocada continentală.

Puterea Rusiei este doborâtă, cel puţin pentru moment prin victoriile de la Eylau şi Friedland, din 1807. Un an mai târziu, invadează Spania. Se părea că Napoleon nu mai poate fi oprit. I-a învins din nou pe austrieci la Wagram, a ocupat noi teritorii şi apelat la alianţele matrimoniale spre a-şi consolida poziţia. Astfel, a divorţat de Josephine, luând-o în căsătorie pe Maria Luiza, fiica împaratului Austriei, sperând că uniunea cu vechea dinastie a Habsburgilor va asigura viitorul tronului.De la triumf la dezastru Prăbuşirea s-a datorat ambiţiei lui Napoleon de a cuceri Rusia. Campania din 1812 s-a dovedit a fi un dezastru. Napoleon a ajuns în capitala ţarilor, dar întreaga Europă îi era împotrivă. Teribila iarnă rusească a decimat armata franceză, care a fost nevoită să se retragă cu pierderi uriaşe. În ceea ce s-a numit bătălia naţiunilor, de la Leipzig, Napoleon a fost înfrânt. Urmarea a fost abdicarea de pe tron şi exilul în Insula Elba.Domnia celor 100 de zile În 1815, Napoleon părăseşte insula şi începe ceea ce avea să fie aventura celor 100 de zile. Reîntronat, acesta începe să viseze la refacerea marelui imperiu.Obţine chiar câteva victorii.Pentru scurt timp insă,căci este înfrânt în bătălia de la Waterloo (iunie 1815). Silit să abdice din nou,Napoleon a fost exilat pe insula Sf. Elena, unde a murit in conditii neclare,cativa ani mai tarziu,la varsta de 51 de ani (5 mai 1821,se presupune că a fost otravit). În casa unde a murit cuceritorul Europei s-a amenajat un muzeu. Mormântul din preajmă este gol, deoarece în 1840 cadavrul împăratului a fost deshumat de aici, transportat în Franţa şi instalat în locul său de veci, de la Domul Invalizilor. Interesant este că trupul lui Napoleon, după 19 ani de la deces, s-a păstrat intact deşi nu a fost îmbălsămat.Importanţa epocii napoleoniene Meritul istoric al lui Napoleon a fost acela că a răspândit pe teritoriile ocupate ideile revoluţiei franceze, exprimate prin deviza: Libertate, egalitate, fraternitate! În timpul său, Franţa a devenit o ţară prosperă, cu o economie înfloritoare şi o cultură în ascensiune. Prin regimul instaurat au fost eliminate corupţia şi nesiguranţa cetăţenilor şi s-au elaborat legi noi şi moderne.

12