Proiect_lectie_pisica

8
Proiect de lectie I . Partea introductiva Nume si prenume: Ungureanu Mihaela Elena Data: 06.05.2015 Şcoala Gimnaziala nr.195 Clasa a VI-a D Disciplina: Biologie- Zoologie Subiectul lecţiei: Pisica Durata de desfăşurare a lecţiei: 1 ora Obiectivul central (scopul) lecţiei. Evidentierea trasaturilor specifice mamiferelor carnivore in corelatie cu modul si mediul de viata. Obiectivele operaţionale O 1 . Să evidenţieze caracterele morfologice ale pisicii; O 2 . Să stabilească corelaţii între structură, funcţie şi mediul de viaţă; O 3 Sa observe şi să recunoască mamifere aparţinând grupei studiate; Tipul şi varianta de lecţie: de comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe Resurse materiale (mijloace de învăţământ: aparatură şi material didactic): - manuale , atlase de zoologie, film didactic, fise de evaluare, fise de lucru Resurse procedurale (metode de învăţământ): observaţia, conversaţia euristică,demonstratia, învăţarea prin descoperire, expozia stelara Tipul de organizare a activităţii : frontală, individuală. Bibliografia: 1. Programa şcolară; 2. Bogoescu C., Dabija Al., Sanielevici E., Atlas zoologic, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti 2002. 3. Ionel Aglaia, Parti Zoe, Biologie. Manual pentru clasa a VI a. Editura Humanitas, Bucureşti, 2001. 4. Lazăr V., Niţă M., Buşe V. Lucrări practice de biologie, Editura Arves, 2005. 5. Todor Virginia – Metodica predării biologie la clasele V-VIII, Editura Didactică şi Pedagocică, Bucureşti, 1979. 6. https://www.youtube.com/watch?v=rXpDYf0S3yg

description

Proiect de lectie pentru clasa a VIa

Transcript of Proiect_lectie_pisica

Proiect de lectie

I . Partea introductiva

Nume si prenume: Ungureanu Mihaela Elena

Data: 06.05.2015

coala Gimnaziala nr.195

Clasa a VI-a D

Disciplina: Biologie- Zoologie

Subiectul leciei: Pisica

Durata de desfurare a leciei: 1 ora

Obiectivul central (scopul) leciei. Evidentierea trasaturilor specifice mamiferelor carnivore in corelatie cu modul si mediul de viata.

Obiectivele operaionale

O1. S evidenieze caracterele morfologice ale pisicii;

O2. S stabileasc corelaii ntre structur, funcie i mediul de via;

O3 Sa observe i s recunoasc mamifere aparinnd grupei studiate;

Tipul i varianta de lecie: de comunicare i nsuire de noi cunotine

Resurse materiale (mijloace de nvmnt: aparatur i material didactic):

manuale , atlase de zoologie, film didactic, fise de evaluare, fise de lucru

Resurse procedurale (metode de nvmnt): observaia, conversaia euristic,demonstratia, nvarea prin descoperire, expozia stelara

Tipul de organizare a activitii : frontal, individual.

Bibliografia:

1. Programa colar;

2. Bogoescu C., Dabija Al., Sanielevici E., Atlas zoologic, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti 2002.

3. Ionel Aglaia, Parti Zoe, Biologie. Manual pentru clasa a VI a. Editura Humanitas, Bucureti, 2001.

4. Lazr V., Ni M., Bue V. Lucrri practice de biologie, Editura Arves, 2005.

5. Todor Virginia Metodica predrii biologie la clasele V-VIII, Editura Didactic i Pedagocic, Bucureti, 1979.

6. https://www.youtube.com/watch?v=rXpDYf0S3yg

II. Desfasurarea lectiei

Obiectivele operaionale

Etapele (evenimentele) leciei

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Evaluarea

O 1

O 2

O 3

Momentul organizatoric

Reactualizarea noiunilor necesare trecerii la lecia nou

Captarea ateniei pentru lecia nou

Enunarea obiectivelor

Prezentarea optim a coninutului

Dirijarea nvrii

Conexiunea invers (feed-back-ul)

Evaluarea

Fixarea

Transferul de cunotine/ aplicarea in practic

Tema pentru acas

Pregtesc materialul didactic.

Notez n catalog elevii abseni i verific dac sunt condiii optime pentru desfurarea leciei.

Realizez o verificare generala prin chestionare oral a cunotinelor despre vertebrate pentru a face legtura cu lecia nou.

Care sunt grupele de mamiferele invatate?

In functie de ce difera dentitia mamiferelor invatate?

Ce exemple de mamifere insectivore cunoasteti?

Dar rozatoare?

Impart elevilor poze reprezentand diferite animale.

Solicit elevilor sa fixeze pozele pe o plansa impartita in coloane cu grupe de mamifere invatate

Le cer elevilor sa identifice grupa ascunsa

Anunt si scriu pe tabla tema lectiei

Prezint obiectivele pe care elevii trebuie sa le cunoasca la terminarea lectiei.

Impart elevilor fise pe care se regaseste explozia stelara. Solicit elevilor sa formeze perechi de cate doi si sa scrie pe fise intrebari pe care le au legate de pisica.

Desenez la tabla imaginile de pe fisa.

Ascult cateva pareri, iar in desenul de pe tabla se vor nota lucrurile cu care toti sunt de acord.

Solicit elevilor sa observe imaginile din manual si din atlasul zoologic, le adresez intrebari iar pe baza raspunsurilor prezint alcatuirea corpului pisicii.

Cu ajutorul mulajului craniului de pisica prezint dentitia pisicii in comparatie cu a mamiferelor invatate.

Prezint un scurt fragment din filmul documentar ,, Afla totul despre pisici cu ajutorul cruia evidentiez modificarile pupilei, modul in care pisica calca precum si aspecte legate de inmultire.

Cu ajutorul atlasului zoologic si a unui scurt filmulet prezint i alte mamifere carnivore precum si cateva rase de pisici.

Completez schema lectiei.

Inventariez principalele informatii si observatii cerand elevilor sa dea raspunsuri rapide, clare, concrete.

Realizez fixarea parial a cunotinelor dandu-le elevilor sa completeze o fisa de evaluare.

Notez elevii activi la or iar pe cei nepregtii i incurajez

Le spun elevilor ca vor avea de pregatit pentru urmatoarea ora lectia predata.

i pregtesc crile i caietele

Elevii raspund la intrebari

Elevii ataseaza imaginile in locurile corespunzatoare.

Noteaz n caiete titlul leciei i urmresc obiectivele.

Elevii completeaza intrebari in fisele primite.

Observa imaginile si raspund la intrebarile profesorului.

Sunt ateni la explicaii i noteaz n caiete noiunile primite.

Urmaresc filmuletul.

Studiaz imaginile, ascult explicaiile profesorului i completeaz schema leciei dup algoritmul folosit.

Raspund la intrebari observand imaginile din manual si din atlas

Completeaza fisele de evaluare.

Item1

Item 2

Item 3

Item 4

Item 5

Mamifere carnivore

Pisica

Raspandire- animal domestic originar din Egipt

Alcatuire

- corpul acoperit cu blana matasoasa

Capul: - 2 urechi cu pavilioane ascutite

- 2 ochi - ziua: pupila ingusta, vertical

- noaptea: pupila rotunda

- mustati

- cavitatea bucala - dentitie caracteristica

Trunchiul:

- alungit, terminat cu o coada lunga

Membrele:

- 2 anterioare cu 5 degete

- 2 posterioare cu 4 degete

- pe fata inferioara a degetelor: pernite moi

- mamifer digitigrad- calca pe degete

- gheare retractile = se retrag in teci

Functiile corpului

Sensibilitatea

- simturi dezvoltate

Locomotia mers - calca pe pernitele degetelor- animal digitigrad

Hranirea - animal carnivor

- dentitie - taiat si sfasiat: - canini lungi, ascutiti - arma de atac

- carnasiere pentru sfaramat oase

Inmultirea - de doua ori pe an naste pui si ii hraneste cu lapte (2-4 pui)

Alte mamifere carnivore: pisica salbatica, rasul, tigrul, leul, cainele, lupul

NUMELE I PRENUMELE:

Fi de evaluare

-Mamifere carnivore-Pisica

1. Deseneaz cum arat pupilele ochiului pisicii ziua i noaptea.

2puncte

2. Completeaz dentiia pisicii pe desenul urmtor:

1,5puncte

3. Completeaz rebusul:

1) Msele caracteristice carnivorelor.

2) Mamifere care se hrnesc cu carne.

3) Sunt mai lungi i ascuii.

4) Cel mai mare mamifer carnivor.

5) Cea mai mare pisic de la noi.

3puncte

4. Taie cu cte o linie greelile din textul urmtor:

Mamiferele carnivore au o dentiie incomplet, lipsesc incisivii.

Simurile agere le ajut s descopere prada, pe care o prind cu gura i cu ghearele lor slabe i puin ascuite.

1 punct

5. Dati 3 exemple de mamifere carnivore

1,5 puncte

(UNDE ?)

(CE ?) (CUM?) (PISICA)

(CARE?)

(DE CE ?)