proiect_lb_roa 5-a

6
Proiect de lectie Data: 18.05.2009 Clasa : a V-a Profesor: Aria curriculara: Limba si comunicare Disciplina: Limba si literatura romana Subiectul: Opera literara “Bunica” de Barbu Delavrancea – exercitii lexicale Tipul lectiei: mixta Durata : 50 de minute Obiective de referinta : 1.2. Sa identifice secventele de dialog, de descriere si de naratiune dintr-un text literar; 3.3. Sa identifice cuvinte si expresii noi din text; 3.5. Sa manifeste curiozitate si interes fata de activitatea de lectura, adaptandu-se la situatia concreta de lectura ; Obiectivele de invatare: la sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa: O1- sa citeasca corect , fluent, expresiv si constient fragmentul din manual; O2- sa explice cuvintele noi din lectie; O3- sa precizeze forma literara a unor cuvinte date din textul literar; O4 -sa raspunda corect la intrebarile ce vizeaza continutul lectiei; O5 -sa stabileasca antonime pentru cuvintele date; O6- sa dea exemple de cuvinte cu diferite valori morfologice; Resurse :

description

bunica. de B. St.D.

Transcript of proiect_lb_roa 5-a

Page 1: proiect_lb_roa 5-a

Proiect de lectie

Data: 18.05.2009Clasa : a V-aProfesor:Aria curriculara: Limba si comunicareDisciplina: Limba si literatura romana Subiectul: Opera literara “Bunica” de Barbu Delavrancea – exercitii lexicaleTipul lectiei: mixtaDurata : 50 de minute

Obiective de referinta : 1.2. Sa identifice secventele de dialog, de descriere si de naratiune dintr-un text literar; 3.3. Sa identifice cuvinte si expresii noi din text; 3.5. Sa manifeste curiozitate si interes fata de activitatea de lectura, adaptandu-se la situatia concreta de lectura ;

Obiectivele de invatare: la sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa:O1- sa citeasca corect , fluent, expresiv si constient fragmentul din manual;O2- sa explice cuvintele noi din lectie;O3- sa precizeze forma literara a unor cuvinte date din textul literar;O4 -sa raspunda corect la intrebarile ce vizeaza continutul lectiei;O5 -sa stabileasca antonime pentru cuvintele date;O6- sa dea exemple de cuvinte cu diferite valori morfologice;

Resurse :a) procedurale : R.A.I., lectura-model / pe roluri, conversatia, explicatia, cadranele, Turul galeriei, cvintetul;b) Materiale : manualul, markere, minge din plastic, coli de flip-chart, flip-chart, fise de lucru, coli A4, caiete, post-it;c) Forme de organizare : frontal, individual , pe grupe , perechi

Material bibliografic: Programa scolara aprobata cu O.M. nr. 4713 /07.07.2008;

Page 2: proiect_lb_roa 5-a

Limba romana –Manual pentru clasa a V-a, Victoria Padureanu, Matei Cerkez si Flori Lupu, Editura ALL, Bucuresti, 2003 Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de Limba si literatura romana in invatamantul primar si gimnazial –CNC, 2002 Introducere in metodica studierii limbii si literaturii romane – Nicolae Eftenie, Ed. Paralela 45, Pitesti, 2008 Dictionarul explicativ al limbii romane

Page 3: proiect_lb_roa 5-a

OB Etapelelectiei

Activitatea Strategii didactice Metode/instrumenteDe evaluareprofesor elevi Resurse

proceduraleResurse materiale

Forme de organizare

Moment organizatoric 1`

Noteaza absentii si organizeaza clasa pentru lectie; sunt verificate materialele didactice

Isi pregatesc manualele, caietele si instrumentele de scris.

Conversatia Frontal

Verificarea cunostintelor anterioare 10`

Verifica tema elevilor si adreseaza intrebari din lectia anterioara –Atributul (definitie, clasificare, intrebarile la care raspunde atributul)

Citesc tema si dau exemple de diferite tipuri de atribute din compunerile realizate.Raspund la intrebarile profesorului si ale altor colegi

Conversatia

R.A.I.

Caietele de temeTabla

Mingea din plastic

FrontalIndividual

Aprecieri verbaleRaspunsurile elevilor, corectarea temelor

Spargerea ghetii 5`

Solicita elevii sa alcatuiasca un cvintet pornind de la cuvantul bunica. Noteaza cuvantul pe tabla si da indicatii elevilor. Imparte post-it-uri elevilor.

Lucreaza in perechi si construiesc cvintetul.

Cativa elevi citesc cvintetele realizate.

Cvintetul

Conversatia

Post-it-uri

Flip-chart

Frontal

Lucru in pereche

Observare sistematicaRaspunsurile elevilor

Anuntarea lectiei noi si a obiectivelor1`

Anunta subiectul lectiei si obiectivele invatarii.Noteaza pe tabla.

Asculta. Noteaza pe caiete.

Conversatie Tabla Frontal

O1 Dirijarea procesului de invatare(27`)

3`

Citeste expresiv fragmentul din manual (p.221). Ofera cateva informatii despre autorul textului literar: Barbu Delavrancea a fost un prozator si un dramaturg apreciat in literatura romana. A scris proza: Bunicul,

Asculta si noteaza pe caiete informatiile oferite de profesor.

Lectura-modelExplicatia

ManualulTabla

Frontal

Page 4: proiect_lb_roa 5-a

O1

O4

O2O3O5O6

7`

5`

2`

10`

Neghinita, Hagi-Tudose si teatru: Apus de soare, Viforul si Luceafarul.Solicita elevii sa realizeaze o lectura pe roluri .

Citesc pe roluri fragmentul din manual.

Lectura pe roluri.

Textul-suport Frontalindividual

Observare sistematica

Precizeaza sarcini de lucru pentru cadrane* si stabileste forma de organizare- grupele. Distribuie materialele (coli de flipchart pe care sunt trecute cerintele pt cadrane). Monotorizeaza activitatea fiecarei grupe.Solicita grupelor sa desemneze doi raportori si apoi corecteaza unde este cazul.

Imparte coli de flipchart pe care sunt scrise sarcini diferite de lucru pt cele 5 grupe**

Asculta. Se grupeaza. Primesc coli A4 cu sarcinile respective.

Rezolva sarcinile primite. Afiseaza produsele de grup; sunt desemnati doi raportori care vor prezenta frontal produsele.Corecteaza unde este cazul.

Lucreaza in grup sarcinile primite .

Cadranele

Prezentarea produselor de grup

Conversatia

Coli A4MarkereTextul-suport

Coli de flipchartMarkere

Grupe de 5-6 elevi

Frontal

Grupe de 5-6 elevi

Observare sistematica

Observare sistematica

Aprecieri verbale

Observare sistematica

O2O3O5

Evaluarea performantei5`

Solicita grupelor sa afiseze produsele si sa desemneze raportori.

Afiseaza produsele de grup.desemneaza raportori si prezinta

Turul galeriei MarkereProdusele elevilor

frontal Observare sistematica Produsele de

Page 5: proiect_lb_roa 5-a

O6 Faciliteaza raportarea, monotorizeaza si corecteaza acolo unde este cazul.

frontal. Corecteaza unde este cazul.

grupAprecieri verbale.

Tema pentru acasa1`

Propune tema:Realizati in 12-15 randuri portretul bunicii voastre.

Asculta si isi noteaza in caiete.Clarifica probleme.

Conversatia Explicatia

Individual .

Sarcini pentru cadrane:1. Identificati personajele din textul-suport.2. Precizati trei trasaturi ale bunicii.3. Care sunt sentimentele nepotului fata de bunica sa?4. De ce se sugereaza ca varsta copilariei este o varsta a basmelor si a povestilor?

Turul galeriei - sarcini:

Grupa I –Folosind Dex-ul, explicati urmatoarele cuvinte din text: alene, caier, naut, a îngana, suras. Alcatuiti un enunt cu un cuvant (la alegere).

Grupa a II-a: Precizati forma literara a cuvintelor date dupa modelul: forma populara vắz ≤ forma literara vắd. Cuvintele date sunt: naltắ, dắschidea, spuie, dắsfacea, dắsaga, bunichii, dắşteptat.

Grupa a III-a: Precizeaza antonimele pentru cuvintele date:sus, a ispravi, a adormi, lene, multumire.Grupa a IV-a: Observati ca verbul a sfậrậi s-a format din interjectia sfậr+sufixul -ậi. Dati alte patru exemple de verbe formate

din interjectii dupa modelul dat. Grupa a V-a: Scrieti cinci cuvinte care imita zgomote din natura. Alcatuiti un enunt cu un cuvant la alegere si precizati

valoarea morfologica a acestuia.