proiectdidacticxpastoralaevaluare.doc

3
SEMINARUL TEOLOGIC LICEAL ,,VENIAMIN COSTACHI,, M-REA NEAMT PROIECT DIDACTIC Profesor:ec. Atudosiei Iuliana Disciplina: Educatie Antreprenoriala Clasa a X -a P Data: 24 martie 2009 Loc de desfasurare:sala de clasa Timp: 50 minute Unitatea de invatare:Etica in afaceri Titlul lectiei:Etica in afaceri Tipul lectiei:Consolidare,sistematizare a cunostintelor-varianta : evaluare Competente specifice vizate:Identificarea consecintelor antreprenorului asupra consumatorului si asupra mediului Obiective operationale :La sfarsitul lectiei , elevii vor fi capabili : 1) Sa defineasca raspunderea in afaceri 2) Sa descrie functiile si formele raspunderii in afaceri precizand sanctiunile ce se pot aplica in fiecare caz in parte 3) Sa redea corect principiile etice vorbind despre conceptele de responsabilitate si sensibilitate sociala a firmei. 4) Sa enumere cele 7 valori esentiale pe care o firma ar trebui sa le aiba in vedere pentru o desfasurare cat mai etica a activitatii sale. 5) Sa prezinte drepturile consumatorilor, exemplificand 6) Sa explice rolul ANPC-ului 7) Sa analizeze sursele de poluare comparative cu masurile de ameliorare a mediului. Obiective afective:sa participe cu usurinta la activitate,dovedind, insusirea notiunilor Metode si procedee:conversatia,studiul individual,explicatia, teste Mijloace de invatamant:

Transcript of proiectdidacticxpastoralaevaluare.doc

Page 1: proiectdidacticxpastoralaevaluare.doc

SEMINARUL TEOLOGIC LICEAL ,,VENIAMIN COSTACHI,, M-REA NEAMT

PROIECT DIDACTIC

Profesor:ec. Atudosiei Iuliana Disciplina: Educatie Antreprenoriala Clasa a X -a P Data: 24 martie 2009 Loc de desfasurare:sala de clasa Timp: 50 minute Unitatea de invatare:Etica in afaceri Titlul lectiei:Etica in afaceri Tipul lectiei:Consolidare,sistematizare a cunostintelor-varianta : evaluare Competente specifice vizate:Identificarea consecintelor antreprenorului asupra consumatorului si asupra mediului Obiective operationale :La sfarsitul lectiei , elevii vor fi capabili:

1) Sa defineasca raspunderea in afaceri2) Sa descrie functiile si formele raspunderii in afaceri precizand sanctiunile ce se

pot aplica in fiecare caz in parte3) Sa redea corect principiile etice vorbind despre conceptele de responsabilitate

si sensibilitate sociala a firmei.4) Sa enumere cele 7 valori esentiale pe care o firma ar trebui sa le aiba in vedere

pentru o desfasurare cat mai etica a activitatii sale.5) Sa prezinte drepturile consumatorilor, exemplificand6) Sa explice rolul ANPC-ului7) Sa analizeze sursele de poluare comparative cu masurile de ameliorare a

mediului.

Obiective afective:sa participe cu usurinta la activitate,dovedind, insusirea notiunilor Metode si procedee:conversatia,studiul individual,explicatia, teste Mijloace de invatamant:

Educatie Antreprenoriala,manual pentru clasa a X-a , Editura Didactica si Pedagogica

Materiale de evaluare a rezultatelor invatarii:teste scrise , Bucuresti,2005

Forme de organizarea activitatii:activitate frontala si independenta Resurse:

Oficiale: programa scolara,planificarea calendaristicaTemporale:50 minutePsihopedagogice:Pedagogie,Editura Polirom,2006

Page 2: proiectdidacticxpastoralaevaluare.doc

Desfasurarea lectiei 1) Moment organizatoric:prezenta,pregatire materialului didactic 2 minut.

2) Captarea atentiei:atentia elevilor va fi captata printr-un exercitiu prin care se solicita gasirea de sinonime pentru cuvantul ,,etic,, 1minut

3) Enuntarea obiectivelor: astazi vom recapitula cunostinte referitoare la etica in afaceri 1 minut

4) Realizarea sistematizarii:

A.. Actualizarea cunostintelor pe baza conversatiei (15 minute) :

Cum definim raspunderea in afaceri? Care sunt functiile raspunderii? Care sunt formele raspunderii? Descrieti-le. Ce sanctiuni sunt prevazute in Codul Penal Roman? Care sunt cele 7 valori esentiale si cine le-a identificat? Dati exemple de provocari morale. Care sunt legile cu prevederi in domeniul protectiei consumatorului? Dati exemple de provocari de drepturi ale consumatorilor. Ce este ANPC? Ce rol are? Ce este OPC? Mai sunt si alte organisme cu rol in protectia consumatorului? Cum definim mediul inconjurator? Cum a contribuit omul la distrugerea mediului? Ce masuri putem lua pentru a ameliora mediul? Dati exemple de surse de poluare. Prezentati efectele reciclarii. Ce probleme de mediu va afecteaza in mod personal?

B.Aplicarea testului: 20 minute C.Autoevaluare: autocorectarea testului;elevii primesc baremul de corectare si stabilesc nota pe lucrarea colegului :6minute.

5) Evaluarea formativa:discutarea rezultatelor testelor , aprecierea activitatii

elevilor. 3 minute6) Tema : Identificati avantajele respectiv riscurile ce decurg pentru consuma-

tor pentru un bun care este utilizat zilnic si pentru un bun care este utilizat trimestrial.

Prezentati avantajele si riscurile colegilor vostri. 2 minute