proiectdidactic_toamna_convorbire

10
Universitatea Aurel Vlaicu Pedagogii interactive , An I , Sem II Cotorogea Ramona Maria Strategii interactive de învățare Proiect didactic CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoaşterea mediului TEMA ACTIVITĂŢII: „Toamna” MIJLOC DE REALIZARE: Convorbire TIPUL ACTIVITĂŢII: Mixt SCOPUL ACTIVITĂŢII: Sistematizarea cunoştințelor despre anotimpul toamna; consolidarea deprinderii de a formula propoziții corecte gramatical; dezvoltarea proceselor cognitive. OBIECTIVELE OPERAŢIONALE: a) cognitiv-informaţionale: Să recunoască şi să denumească anotimpurile anului; Să descrie aspectele caracteristice anotimpului toamna: fenomenele naturale specifice; schimbările survenite în natură; aspectul vegetației; activitatea oamenilor; plecarea păsărilor călătoare;

description

proiect didactic invatamant prescolar

Transcript of proiectdidactic_toamna_convorbire

PROIECT DIDACTIC

Universitatea Aurel Vlaicu

Pedagogii interactive , An I , Sem II

Cotorogea Ramona MariaStrategii interactive de nvare Proiect didacticCATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoaterea mediului

TEMA ACTIVITII: Toamna

MIJLOC DE REALIZARE: Convorbire

TIPUL ACTIVITII: Mixt

SCOPUL ACTIVITII: Sistematizarea cunotinelor despre anotimpul toamna; consolidarea deprinderii de a formula propoziii corecte gramatical; dezvoltarea proceselor cognitive.

OBIECTIVELE OPERAIONALE:

a) cognitiv-informaionale:

S recunoasc i s denumeasc anotimpurile anului;

S descrie aspectele caracteristice anotimpului toamna: fenomenele naturale specifice;

schimbrile survenite n natur;

aspectul vegetaiei;

activitatea oamenilor;

plecarea psrilor cltoare;

pregtirea animalelor slbatice pentru iernat.

S clasifice roadele toamnei: fructe, legume, cereale i flori; S descrie mbrcmintea corespunztoare; S identifice culorile specifice anotimpului toamna.

b) psiho-motorii:

S mnuiasc materialul pus la dispoziie;

c) afective:

S manifeste emoii i sentimente fa de frumuseile toamnei; S coopereze cu coechipierii pentru rezolvarea fiecrei sarcini;

s se ajute ncurajndu-se reciproc.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode i procedee: Exerciiul, conversaia, ghicitorile, conversaia, explicaia, problematizarea, brainstorming-ul de

grup i individual, blazonul, METODA LOTUS.

Material didactic folosit: ghicitoare, Televizorul copiilor, legume i fructe de toamn, tablourile cu anotimpurile anului, calendar cu lunile de toamn, tablouri reprezentnd toamna sub n diferite ipostaze: n livad, n vie, n grdina de legume, n grdina cu flori, pe ogoare, n pdure, jetoane reprezentnd: fenomene ale naturii, fructe, flori, cereale, legume i fructe de toamn, culorile toamnei, psri cltoare, blazoane, lipici, stimulente.

FORME DE ORGANIZARE: Frontal, pe grupuri, individual.

SARCINA DIDACTICA: Verificarea i consolidarea cunotinelor despre toamn.

Material bibliografic:

Comnescu, Maria, Gheorghe, Doina, Cunoaterea mediului ghidul educatoarei, E.D.P., R.A., Bucureti, 1998;

Silvia Breban, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Metode interactive de grup, Editura Arves 2006;

Silvia Breban, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Elena Matei, Cunoaterea mediului nconjurtor Ghid pentru nvmntul precolar, Ed. Radical, 2001; Viorica Preda, Grdinia altfel scrisori metodice, Ed. Integral, Bucureti, 2003; Programa activitilor instructiv-educative din grdinia de copii, Ed. V& Integral, Bucureti 2000;

EVENIMENT DIDACTICCONTINUT STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICEEVALUARE

(instrumente si indicatori)

MOMENT ORGANIZATORIC Asigurarea condiiilor optime necesare desfurrii activitii: aerisirea slii de grup, pregtirea materialului didactic. Pregtirea climatului psiho-afectiv necesar desfurrii activitii, asigurarea ordinii i disciplinei. Copiii se afl la msue.

CAPTAREA

ATENTIEI Printr-o ghicitoare, se cere copiilor s numeasc anotimpul dat.

Dragi copii, mi va fi tare dor de voi,

Eu v spun de pe acum

C m pregtesc de drum

Dar curnd, la primvar,

Am s vin la voi iar.

Cuibul vechi am s-l repar,

Ca s-mi fac din el cuibar.

i n curnd plec n zbor,

Ducei vestea tuturor!

Stii voi de ce plec eu oare ?

Fiindc ploile incep sa cad,

Frunzele-au nglbenit

Cine oare a venit? (toamna)

Se descoper Televizorul copiilor, la care se va prezenta prima imagine, un tablou de toamn. CONVERSATIA

Materiale

Ghicitoarea, tv copiilor, imaginile specifice

Evaluare oral

ANUNTAREA

TEMEI

ENUNTAREA OBIECTIVELOR Se anun tema activitii.

Se vor stimula curiozitatea i dorina de a nva.

Se vor comunica obiectivele activitii, pe nelesul copiilor.

DIRIJAREA

INVATARIILa Televizorul copiilor se vor derula treptat imagini pe baza crora se va purta conversaia.Convorbirea se va derula dup urmtorul plan de ntrebri:

Care sunt anotimpurile anului ? Sunt prezentate tablourile cu anotimpurile anului

n ce anotimp ne aflm acum ? Se stabilete dup ce anotimp urmeaz toamna i care anotimp urmeaz dup acesta.

Care sunt lunile anotimpului toamna ? Se prezint calendarul ilustrat cu lunile de toamn.

Care sunt fenomenele specifice toamnei ? Soarele nu mai are foarte mult putere de nclzire, vremea se rcete, zilele sunt tot mai scurte, se ntunec mai devreme, Nopile sunt tot mai lungi i din ce n ce mai friguroase, ncep s bat vnturi reci, cade bruma.Plou mrunt i des, ploile sunt mai reci.

Cum se mbrac oamenii toamna spre deosebire de var? Copiii i adulii i schimb mbrcmintea de var cu cea de toamn, se mbrac mai gros, poart umbrel sau pelerin pe timp de ploaie.

De ce este necesar s schimbm mbrcmintea ?

Ce se ntmpl cu plantele i copacii ? Iarba i florile ncep s se ofileasc, se vetejesc i se usuc. Frunzele nglbenesc, ruginesc i cad, copacii rmn goi.

Care sunt roadele toamnei ? n prima parte a toamnei nfloresc crizantemele i tufnelele. n grdini i n livezi se coc i se recolteaz fructele, legumele i cerealele.

De unde se recolteaz acestea ? fructele se recoltez din livezi i vii, legumele de pe cmpuri i din grdini, iar cerealele de pe ogoare.

Care sunt activitile omului toamna ? Copiii se joac din ce n ce mai puin pe afar. n grdini i pe ogoare oamenii recolteaz fructe, legume, cereale, efectueaz semnturile de toamn. n gospodrii se pregtesc conserve pentru iarn. La sate oamenii se aprovizioneaz cu lemne pentru foc. Depoziteaz n beciuri (pivnie), cmri proviziile pentru iarn.

Ce se ntmpl cu psrile slbatice ? De ce plec spre rile calde ?

Ce se ntmpl cu micile vieuitoare i animalele din pdure ? - Insectele (gzele) i fac adposturi, se ascund n pmnt. Animalele slbatice se pregtesc pentru iernat: i pregtesc hrana i culcuul.

Care sunt culorile toamnei ?CONVERSATIAMateriale

tv copiilor, imaginile specifice

CONVERSATIAEvaluare oral

Observarea modului de cooperare i relaionare ntre copiiEvaluare oral

OBTINEREA PERFORMANTEI Copiii sunt mprii n patru grupuri, dup cum se afl aezai la msue. Acetia vor primi s lucreze cte un blazon, dup cum urmez:

Echipa 1 FENOMENELE TOAMNEI

Echipa 2 ASPECTELE VEGETATIEI

Echipa 3 IMBRACAMINTEA DE TOAMNA

Echipa 4 PASARILE CALATOARE

Dup ce vor termina de completat blazoanele primite, vor primi nc unul, astfel:

Echipa 1 FRUCTELE

Echipa 2 LEGUMELE

Echipa 3 CEREALELE

Echipa 4 CULORILE TOAMNEI

Educatoarea explic regulile: fiecare echip trebuie s aleag dintre jetoanele primite doar acelea care corespund blazonului dat i s le lipeasc pe acesta. Dup ce au terminat vor suna clopoelul i vor primi cel de-al doilea blazon spre completare.BLAZONUL

CONVERSATIA

Materiale

Blazoane, jetoane specifice, lipici

Evaluare oralObservarea modului de cooperare i relaionare ntre copii

RETENTIACte un reprezentant desemnat de ctre fiecare echip n parte va prezenta blazonul completat, care va fi fixat apoi ca n imaginea de mai jos. Coechipierii pot aduce completri. Dac blazonul a fost corect completat, ceilali colegi vor aplauda, iar n caz contrar ei vor tropi i vor ndrepta eventualele greeli.

METODA LOTUS

CONVERSATIAMateriale

Tabel hartEvaluare oral

8) INCHEIEREA ACTIVITATII

Se precizeaz c harta pe care au realizat-o n urma activitii i va ajuta la celelalte teme ce vor fi studiate de-a lungul anotimpului toamna.

Se apreciaz modul de lucru i cooperare pe echipe. Se mpart stimulentele dup merit.Aprecierea verbal

ANEXA

Rou, lung i mustcios

Buni sunt copi, fieri i prjii

Mai subire ori mai gros,

i-s aproape nelipsii,

Dulce, vitaminizat

Cnd dorim o garnitur

Rege-i peste zarzavat.

Lng oricare friptur.

Ghici, ghicitoarea mea.

Ghici, ghicitoarea mea.

Morcovul

Cartofiiade mndr-ntr-un picior,

ntr-o cuc-s muli cei,

Ludndu-se oricui,

Toi sun albi i rotofei,

C ea poart-n al ei spate,

Mama-i pune la mujdei.

Cmi albe i verzui.

Ia ghicii. Cine sunt ei ?

Ghici, ghicitoarea mea.

Ghici, ghicitoarea mea.

Varza

Usturoiul

Boabele i sunt mrgele,

n brcue stau culcai

ns n ciorchini stau ele.

Laolalt patru frai.

Must i vin din ele fac,

Mie, cel mai mult mi plac

Cui i dai, zu c i plac !

Cnd i simt n cozonac.

Ghici, ghicitoarea mea.

Ghici, ghicitoarea mea.

Strugurele Nuca

Balon dezumflat,

Un rotund puin turtit,

Galben colorat,

n livad gzduit,

Are mustcioar

Are frunz i codi,

i se cheam..

Musti, dar nu-i pisicu.

Ghici, ghicitoarea mea

Pe-o jumtate-i nfocat,

Para

Pe cealalt-i luminat.

Ghici, ghicitoarea mea.

Mrul

Avem o copiliAcrioare sunt i bune

Cu multe rochie,Brumrii li se mai spun.

Cnd o dezbrcm, i la fiert dac se pun,

Din ochi lcrimm.Faci cel mai gustos magiun.

Ghici, ghicitoarea mea.Ghici, ghicitoarea mea.

Ceapa Prunele

Miezul e floare spumoasa, Miezul ,doar, e de mncat.

Iar in jur frunze de varza! Coaja e de aruncat.

Conopida i n sac se pot pstra

Sparte, doar, se pot mnca.

Ghici, ghicitoarea mea.Nucile

LEGUME

VESTIMEN-

TATIE

CEREALE

VEGETATIE

FRUCTE

TOAMNA

PASARI CALATOARE

FENOMENE

CULORI