proiectdidacticbaladaunuigreiermic

14
PROIECT DE ACTIVITATE Tema anuala : „Când, cum şi de ce se întâmplă?” Subtema : „Toamnă aurie, toamna roditoare” Tema zilei : „Cri – cri – cri, Toamnă gri, nu credeam c-o să mai vii”! Data: octombrie 2010 Grupa : Pregătitoare „Iepuraşii isteţi” Propunătoare: Tincuta Gherase Domeniul experiential: Limba si comunicare Categoria de activitate : Educarea limbajului – DLC Tema activităţii: “Balada unui greier mic” de George Toparceanu Mijloc de realizare : memorizare Tipul de activitate : Predare – învăţare Forma de realizare : frontal Locul desfăşurării: sala de grupă Durata : 30 – 35 min Scopul activităţii : - Formarea deprinderii de a memora si reproduce voluntar si logic poezia, a deprinderii de a o reda nuanţat si expresiv versurile - Activizarea vocabularului; - Consolidarea deprinderii de a se exprima corect în propoziţii formulând întrebări si răspunsuri; Obiective operaţionale: O1. – Să se exprime în propoziţii simple şi corecte din punct de vedere gramatical; O2. – Să înţeleagă conţinutul poeziei „Balada unui greier mic”; O3. – Să reproducă cât mai fidel textul poeziei; O5. – Să înţeleagă, reproducând corect cuvintele şi expresiile noi: baladă, zgribulit, ţarină, zăludă, mănunchi de ciumafai, stropi de tină, văgăuni, humă, umple lumea toata. O6. – Să recite poezia pe baza tablourilor prezentate; O7. – Să înţeleagă că orice muncă trebuie răsplătită – munca greierului „ de a cânta”;

Transcript of proiectdidacticbaladaunuigreiermic

Page 1: proiectdidacticbaladaunuigreiermic

PROIECT DE ACTIVITATE

Tema anuala : „Când, cum şi de ce se întâmplă?”Subtema : „Toamnă aurie, toamna roditoare”Tema zilei : „Cri – cri – cri, Toamnă gri, nu credeam c-o să mai vii”!Data: octombrie 2010Grupa : Pregătitoare „Iepuraşii isteţi” Propunătoare: Tincuta GheraseDomeniul experiential: Limba si comunicareCategoria de activitate : Educarea limbajului – DLC Tema activităţii: “Balada unui greier mic” de George Toparceanu Mijloc de realizare : memorizareTipul de activitate : Predare – învăţare Forma de realizare : frontalLocul desfăşurării: sala de grupăDurata : 30 – 35 minScopul activităţii :

- Formarea deprinderii de a memora si reproduce voluntar si logic poezia, a deprinderii de a o reda nuanţat si expresiv versurile - Activizarea vocabularului; - Consolidarea deprinderii de a se exprima corect în propoziţii formulând întrebări si răspunsuri;Obiective operaţionale:

O1. – Să se exprime în propoziţii simple şi corecte din punct de vedere gramatical;O2. – Să înţeleagă conţinutul poeziei „Balada unui greier mic”;O3. – Să reproducă cât mai fidel textul poeziei;O5. – Să înţeleagă, reproducând corect cuvintele şi expresiile noi: baladă, zgribulit, ţarină, zăludă, mănunchi de ciumafai, stropi de tină, văgăuni, humă, umple lumea toata.O6. – Să recite poezia pe baza tablourilor prezentate;O7. – Să înţeleagă că orice muncă trebuie răsplătită – munca greierului „ de a cânta”;O8. – Să participe activ şi efectiv la activitateO9. – Sa adreseze colegilor întrebări cu privire la conţinutul textului poeziei şi să răspundă corect întrebărilor adresate;

Page 2: proiectdidacticbaladaunuigreiermic

Strategii didactice: Metode şi procedee: - Expunerea narativă,- conversaţia,- demonstraţia,- explicaţia,- exerciţiul verbal,- brainstorming-ul- explozia stelara

Mijloace didactice: - Planşe cu imagini din poezia : „Balada unui greier mic” de George Topârceanu – 3

- Un greier şi o furnică – siluete - panou, steluţe pentru evaluare – explozia stelară- planşe pentru colorat (labirint) , creioane colorate,- stimulente

BIBLIOGRAFIE: „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, MEC Bucureşti, 2005 Revista „ Învăţământul Preşcolar”, nr. 3 – 4 / 1999 şi 1 – 2 / 2008; Viorica Preda, „Grădiniţa altfel” ed. Integral, Bucureşti, 2003 Maria Bizdună, Alexandrina Neagu, „Texte pentru educaţia limbajului la preşcolari”, Bucureşti, 1999 Noul curriculum naţional pentru învăţământul preşcolar 2008

Page 3: proiectdidacticbaladaunuigreiermic

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul didactic

Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare

Metode şi procedee

Mijloace didactice

Forme de organizare

Forme Metode Indicatori

1. Momentul organizatoric

2. Captarea atenţiei

3. Reactualizarea cunoştinţelor si familiarizarea cu conţinutul poeziei

Voi asigura condiţiile necesare unei bune desfăşurări a activităţii.

Se realizează prin prezentarea sub forma de surpriză a celor două personaje. Mă voi folosi de ghicitoarea:„Cine cântă vara toatăDe cu zori şi până seara,Cu lăuta, cu chitara? Cine cri – cri – cri tot spune,Îi cunoaşteţi al său nume?” ( Greieraşul)

Voi purta cu grupa de copii câteva discuţii despre comportamentul greieraşilor şi al furnicilor, întrebându-i de ce oare greieraşul nostru este supărat şi plânge.. - Cine credeţi că l-a făcut

să plângă?- De ce?- De ce nu-i împrumută

furnica?Le voi spune o scurta povestire, care de fapt va fi conţinutul poeziei.Prin aceasta povestire voi introduce cuvintele noi pe care le voi explica „baladă, zgribulit, ţarină, zăludă, stropi de tină,

surpriza conversaţiaproblematizarea

- conversaţia- frontal- explicaţia

- conversaţia

Greierele şi furnica – siluete

planşa 1

- frontal.

- frontal - frontal

conversaţia

problematizarea

conversaţia

Observarea comportamentului verbal a copiilor

Page 4: proiectdidacticbaladaunuigreiermic

4. Anunţarea temei si expunerea obiectivelor

5. Dirijarea învăţării

mănunchi de ciumafai, stropi de tină, văgăuni, humă , umple lumea toata, (planşa 1). Într-o zi de toamnă Greieraşul a ieşit din căsuţa lui de humă să i se plângă Toamnei , planşa 2, care venea lungă, slabă şi zăludă, risipind stropi de tină, guturai, că nu credea că o să mai vină înainte de Crăciun, fiindcă nu a apucat să strângă si el de mâncare, iar vecina lui Furnică nu-i dă şi umple lumea toată că s-a dus şi i-a cerut. Planşa 3) Voi cere copiilor să-şi reamintească şi alte poezii în care este vorba despre Toamna .

Astăzi vom învăţa poezia : „Balada unui greier mic” de George Topârceanu Le voi cere să-mi repete titlul şi autorulVă rog sa fiţi atenţi, să reţineţi conţinutul poezie pentru a-l putea reda, pentru a răspunde corect la întrebări si pentru a învăţa cuvinte noi.Balada unui greier mic De George ToparceanuPeste dealuri zgribulite,Peste ţarini zdrenţuite,A venit aşa, deodată,Toamna cea întunecată. Lungă, slabă si zăludă, Botezând natura udă C-un mănunchi de ciumăfai,Când se scutură de ciudă.Împrejurul ei, departe,

Expunerea narativă

- explicaţia

- conversaţia

- exerciţiul verbal,

- expunerea

demonstraţia

- exerciţiul

planşa 2

- frontal,

conversaţia

Page 5: proiectdidacticbaladaunuigreiermic

Risipeşte-n evantaiPloi mărunte,Frunze moarte,Stropi de tină,Guturai... Si cum vine de la munte, Blestemând si lăcrimând, Toţi ciulinii de pe vale Se pitesc prin văgăuni, Iar măceşii de pe câmpuri O întimpină in cale Cu grăbite plecăciuni...Doar pe coastă, la urcuş,Din căsuţa lui de humăA ieşit un greieruş,Negru, mic, muiat in tuşSi pe-aripi pudrat cu brumă: Cri-cri-cri, Toamnă gri, Nu credeam c-o să mai vii Înainte de Crăciun, Ca puteam si eu s-adun O grăunţă cât de mică, Ca să nu cer împrumut La vecina mea furnică,Fiindcă nu-mi dă niciodată,Si-apoi umple lumea toatăCă m-am dus si i-am cerut...Dar de-acuş,Zise el cu glas sfârşitRidicând un picioruş,Dar de-acuş s-a isprăvit... Cri-cri-cri, Toamnă gri, Tare-s mic si necăjitVoi recita poezia în întregime folosind mimica şi gestica corespunzătoare. Concomitent cu recitarea poeziei voi arăta şi imaginile

exerciţiul

- exerciţiu

- conversaţia

- frontal,

- oral, - frontal,

conversaţia

- observarea modului de recitare a poeziei

Observarea comportamentului verbal si nonverbal a copiilor

Page 6: proiectdidacticbaladaunuigreiermic

6. Învăţarea poeziei pe fragmente ( strofe)

7. Obţinerea performanţei

Voi recita primul fragment din poezie, după care le voi cere copiilor să recite şi ei acest fragment ( 1,2, copii). La fel voi proceda şi cu celelalte fragmente ale poeziei. Voi cere copiilor să recite poezia integral şi mai apoi pe baza tablourilor prezentate.

Îi voi întreba apoi „De ce nu a vrut furnica să-i împrumute de mâncare?”Voi adresa câteva întrebări cu privire la conţinutul acesteia folosind metoda: Explozia stelara:

Cine?

Ce? Când?

Unde? Cum?Cine a ieşit în calea Toamnei?Când a ieşit Greieraşul în calea ei?Unde a cântat el toată vara?Cum plângea Greieraşul?Ce a învăţat Greieraşul din această păţanie?Fiecare copil care va răspunde corect va aşeza o steluţă la panou. Voi cere si copiilor să-şi adreseze reciproc întrebări cu privire la conţinutul poeziei.

- explozia stelară

brainstormingproblematizarea

conversaţia,

- explicaţia,- exerciţiul

Panoul, steluţele,

individualconversaţia

conversaţia

Emit ipoteze

Observarea comportamentului copiilor

Page 7: proiectdidacticbaladaunuigreiermic

8. Asigurarea retenţiei

9. Încheierea activităţii

Se realizează pe baza unei fişe de lucru – labirint

Fac aprecieri colective şi individualefolosindu-mă de proverbele: „Cine munceşte are”, „Meseria e brăţară de aur”

conversaţiaexplicaţiaexerciţiul

Fişe de lucru ,

Creioane colorate

stimulente

observarea modului de realizare a fişei şi îndeplinire a sarcinii

- aprecieri verbale- acordare de recompense

Explozia stelara

Ce?

Page 8: proiectdidacticbaladaunuigreiermic

Toamna si greierasul Toamna si greierasul1. Greieraşul vrea sa ajungă la toamnă . 1. Greieraşul vrea sa ajungă la toamnă .

2. Caută drumul corect care-l duce pe greieraş la Toamnă 2. Caută drumul corect care-l duce pe greieraş la Toamna 3. Colorează cum doreşti personajele şi drumul corect. 3. Colorează cum doreşti personajele şi drumul corect.

Cand?Unde

?

Cum?

Cine?

Page 9: proiectdidacticbaladaunuigreiermic