proiect_de_lectie_sfinti (1)

8
Proiect de lecție Data: Clasa: a II-a A Profesor: Popa Maria Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială „Lascăr Catargiu”, Craiova Disciplina: Religie Aria curriculară: Om – Societate Unitatea de învăţare: Dumnezeu este Tatăl nostru iubitor Conţinutul învăţării: Maica Domnului, îngerii și sfinţii săvârșesc minuni. Sfinţii săvârșesc minuni Tipul lecţiei: dobândire de cunoștinţe Scopul lecţiei: dobândirea unor cunoștinţe despre sfinţi și minuni, în vederea formării virtuţilor creștine și consolidării comportamentului moral – religios Competențe generale - explorarea activă a unor evenimente din viaţa de zi cu zi, din perspectiva propriei credinţe Competențe specifice - explicarea importanţei unor evenimente religioase din viaţa comunităţii și a societăţii Competențe derivate a) cognitiv-formative: O1. să explice cuvintele sfânt, minune; O2. să explice rolul minunilor în viaţa creștinului; O3.să recunoască sfinţi și minuni ale acestora pe baza unor icoane reprezentative; O4. să enumere virtuţi ale sfinţilor, ca modalităţi de dobândire a sfinţeniei și a darului de a face minuni; O5. să formuleze învăţături morale din lecţia studiată. b) afectiv-atitudinale: - să adopte o atitudine evlavioasă în timpul rugăciunii; - să participe activ și conștient la ora de religie.

description

Proiect de lectie

Transcript of proiect_de_lectie_sfinti (1)

Proiect de lecie

Data:

Clasa: a II-a A

Profesor: Popa Maria

Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Lascr Catargiu, Craiova

Disciplina: Religie

Aria curricular: Om Societate

Unitatea de nvare: Dumnezeu este Tatl nostru iubitor

Coninutul nvrii: Maica Domnului, ngerii i sfinii svresc minuni. Sfinii svresc minuniTipul leciei: dobndire de cunotine

Scopul leciei: dobndirea unor cunotine despre sfini i minuni, n vederea formrii virtuilor cretine i consolidrii comportamentului moral religios

Competene generale

- explorarea activ a unor evenimente din viaa de zi cu zi, din perspectiva propriei credine

Competene specifice

- explicarea importanei unor evenimente religioase din viaa comunitii i a societii

Competene derivate

a) cognitiv-formative:

O1. s explice cuvintele sfnt, minune;

O2. s explice rolul minunilor n viaa cretinului;

O3.s recunoasc sfini i minuni ale acestora pe baza unor icoane reprezentative;

O4. s enumere virtui ale sfinilor, ca modaliti de dobndire a sfineniei i a darului de a face minuni;

O5. s formuleze nvturi morale din lecia studiat.

b) afectiv-atitudinale:

- s adopte o atitudine evlavioas n timpul rugciunii;

- s participe activ i contient la ora de religie.

c) psiho-motorii:

- s execute corect semnul Sfintei Cruci.

- s pstreze corect poziia n banc.

Curriculum

- nucleu: Sfinii svresc minuni

- extins: Dumnezeu se face cunoscut omuluiStrategia didactic

1. Metode de nvmnt: inductiv, deductiv, sintetic.

2. Resurse procedurale: exerciiul, conversaia, explicaia, lectura explicativ, organizatorul grafic al caracteristicilor copacul ideilor, jocul didactic, demonstraia cu substitute, argumentare, problematizarea, meditaia religioas.

3. Resurse materiale: ilustraii sugestive, iconie, fie de lucru, tub lipici.

4. Resurse temporale: 50 minute.

5. Forme de organizarea a activitii: frontal, individual, pe grupe.

6. Evaluare: continu.

7. Principii didactice: - specifice: hristocentric

- intuiiei, sistematizrii i continuitii cunotinelor, accesibilitii, nvrii active i contiente, nsuirii temeinice a cunotinelor, mbinrii teoriei cu practica.

Bibliografie

1. Curriculum Naional2. Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 1995.

3. Opri, Dorin, Metode active de predare-nvare, Editura Sfntul Mina, lai, 2006. Y

4. Manual de religie, cls. a II-a, Editura Sfntul Mina, lai, 2009.

5. Manual de religie, cls. a II-a, Editura Euristica, Iai, 20146. Ghid de proiectare didactic, cls.V-VIII, Editura Sfntul Mina, lai, 2002.

7. Pr. Prof. Univ. Dr. ebu, Sebastian, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea, Alba Iulia, 2000.

8. Evanghelia n culori Sfinii, prietenii notri, vol. I II, Editura Agaton, Fgra, 2014.

9. www.cretinortodox.ro, Poveti cu tlc, Tietorul de lemne.

Desfurarea leciei

Nr.

crt.Etapele leciei

Activitatea profesoruluiActivitatea elevuluiObs.

01234

1.Momentul organizatoric

- Salutul

- Rugciunea

- Notarea absenelor

- Pregtirea pentru nceperea orei- Salutul

- Rugciunea

- Pregtirea pentru nceperea orei

2.Reactualizarea cunotinelor

- Se solicit elevilor rezolvarea Fiei de lucru nr. 1 (Exerciiul cu floarea).

- Pornind de la rezolvarea fiei, se reactualizeaz cunotinele elevilor prin ntrebri:- Ce este o minune? Dai exemple din lecia de data trecut minuni ale Maicii Domnului.Ce arat minunile?

- Cine sunt sfinii? Dai exemple de sfini.

- Elevii rezolv fia de lucru.- Elevii rspund:

... o fapt extraordinar/neobinuit pe care o poate face numai Dumnezeu sau oamenii cu puterea lui Dumnezeu. Maica Domnului a protejat de cutremur doi copii care s-au rugat la icoana ei. Minunile arat puterea i iubirea lui Dumnezeu fa de noi.

... sunt prietenii lui Dumnezeu i ai oamenilor, cci se roag lui Dumnezeu pentru noi i fac minuni pentru noi... .

3.Captarea ateniei

- Se adreseaz elevilor ntrebri

- Prin ce anume v-au captat atenia i i-ai reinut: caliti, nume pe care l purtai, fapte?

- Elevii ascult cu ateniei rspund.

4.Anunarea titlului leciei

- Se anun i se scrie pe tabl data i titlul leciei: Sfinii svresc minuni.- Se precizeaz obiectivele leciei.- Elevii noteaz data i titlul leciei n caiete.

5.Dirijarea nvrii

- Se citete un fragment (adaptat) despre sfini din prezentarea crii Sfinii, prietenii notri de Ioana Hau i Luminia Pal:

Cine sunt sfinii? Sunt oameni diferii, care abia ateapt s ne ajute sunt copii, tineri, btrni, nobili nvai, dar i rani nelepi, mprai i preafrumoase prinese, medici, profesori, preoi sau pescari, fiecare cu o experien de via extraordinar. Cu toii sunt zmbitori i cu braele deschise. Unii au trit acum dou mii de ani, alii abia au plecat din lumea aceasta; unii s-au nscut foarte aproape de meleagurile noastre sau chiar au trecut prin Romnia, n vreme ce alii au locuit n cele mai ndeprtate capete ale pmntului.

Dei acum ei nu mai sunt din lumea aceasta, abia ateapt s v devin prieteni. i mai este ceva: cu toii au vestit cuvntul Evangheliei i au vorbit oamenilor despre nermurita dragoste a lui Dumnezeu fa de noi.Ei sunt sfinii, cei care nainte s devin apropiaii oamenilor au fost prietenii Domnului. i ca prieteni ai Domnului, i-au ajutat pe oameni, au fcut minuni cu puterea dat lor de Domnul, s-au rugat pentru oameni, devenind cunoscui n toat lumea. Ei continu s ajute oamenii i dup ce au murit cci, ascultnd rugciunile noastre, se roag Domnului pentru noi, acolo, n mpria cerurilor. Fiecare sfnt are o poveste, prin care nvm cum s ne facem prieteni pentru venicie, prieteni puternici, nelepi i plini de dragoste. Odat primii n inimile noastre, sfinii ne rmn prieteni pentru totdeauna. S inem minte s apelm la sfini ca la nite prieteni de ndejde, ori de cte ori avem nevoie.

- Elevii ascult cu atenie explicaiile profesorului.

6.Generalizarea

- Aadar, de ce i numim pe sfini prietenii notri?

Precizare. Sfinii fac minuni i prin sfintele lor moate, rmie, oseminte ale unui sfnt, plcute la vedere i frumos mirositoare, dar i resturi de veminte sau obiecte personale (brul Maicii Domnului). Atunci cnd avem ocazia, s-i vizitm ca pe nite prieteni, n biserica ce le adpostete trupul sau icoana fctoare de minuni.

- Elevii rspund:

... ca prieteni ai Domnului, i-au ajutat pe oameni, au fcut minuni cu puterea dat lor de Domnul, s-au rugat pentru oameni, devenind cunoscui n toat lumea. Ei continu s ajute oamenii i dup ce au murit cci, ascultnd rugciunile noastre, se roag Domnului pentru noi, acolo, n mpria cerurilor...

7.Dirijarea nvrii pentru obinerea performanelor

- Se prezint icoane ale unor sfini i un scurt istoric.

Sugestie. Textul poate fi propus elevilor sub form de basm cretin, personajele eroi fiind sfini ce au ajutat copiii, existnd i un element mitic, balaurul dobort de Sfntul Gheorghe - cavalerul. Alte personaje: Sfnta Muceni Filofteea (fetia de la ar ce hrnea sracii), Sfnta Cuvioas Parascheva (fetia bogat care schimba hinuele ei nobile cu ale srmanilor), Sfntul Nicolae (prietenul minunat al copiilor), Sfntul Stelian (ce avea n grij copiii mamelor ce munceau la cmp), Sfntul Andrei ocrotitorul Romniei i al cltorilor.

- Se solicit elevilor s identifice elemente repezentative n recunoaterea sfntului din icoan.

- Elevii observ cu atenie icoanele i ascult explicaiile profesorului, intervenind n recunoaterea personajelor din icoane.

8.Asigurarea feed-back-ului i evaluarea performanelor- Se solicit elevilor s rezolve, n cadrul a dou grupe, cerinele din Fia de lucru nr. 2.( iconie color)- Se discut modul de rezolvare a cerinelor prin intermediul liderilor de echipe.

- Rspunsurile finale vor fi afiate. - Cerinele vor fi rezolvate n cadrul grupurilor, liderii vor raporta rspunsurile i se vor stabili rspunsurile finale.

9.Aplicarea

Se citete elevilor povestea Tietorul de lemne, iar pentru a formula nvturile leciei, profesorul cere elevilor celor 2 grupe s completeze fia de lucru 3 Copacului ideilor, s identifice modaliti de a urma exemplul sfinilor. - Elevii formuleaz rspunsuri la cerine: ...credincioi, rugtori, miloi, modeti, blnzi, rbdtori,iubitori ...

10.Asigurarea transferului

- Se fac aprecieri generale i individuale privind pregtirea elevilor pentru lecie i implicarea lor n predarea noilor cunotine.

- Rugciunea.

- Salutul.- Elevii ascult cu atenie.

- Rugciunea.

- Salutul.