proiect_de_lectie_ab._practice.doc

8
PROIECT DE LEC Ţ IE CLASA: a IV-a ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii DISCIPLINA: Abilitati practice SUBIECTUL: Jucării din hârtie (tehnica Origami, ) – Pasărea TIPUL LECTIEI: Formare de priceperi si deprinderi DURATA: 45 minute Scopul: Să utilizeze tehnici simple de construcţie şi finisare a unor produse din diverse materiale; aprecieze calitatea unui produs finit, în funcţie de criterii simple date; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: 01. Să respecte etapele de lucru în confecţionarea produselor 02. Să realizeze corect îndoiturile, urmărind modelul; 03. Să aprecieze calităţile produsul finit; 04. Să colaboreze cu coechipierii; STRATEGIA DIDACTICĂ: 1. Resurse procedurale: a. Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, munca independentă ,

Transcript of proiect_de_lectie_ab._practice.doc

PROIECT DE LECTIE

PROIECT DE LECIE

CLASA: a IV-a ARIA CURRICULAR: TehnologiiDISCIPLINA: Abilitati practice

SUBIECTUL: Jucrii din hrtie (tehnica Origami, ) PasreaTIPUL LECTIEI: Formare de priceperi si deprinderiDURATA: 45 minuteScopul:

S utilizeze tehnici simple de construcie i finisare a unor produse din diverse materiale; S aprecieze calitatea unui produs finit, n funcie de criterii simple date;OBIECTIVE OPERAIONALE:01. S respecte etapele de lucru n confecionarea produselor 02. S realizeze corect ndoiturile, urmrind modelul;03. S aprecieze calitile produsul finit;04. S colaboreze cu coechipierii;STRATEGIA DIDACTIC:

1. Resurse procedurale:

a. Metode i procedee: explicaia, conversaia, demonstraia, munca independent , nvarea prin descoperire, instructajul verbal ,aprecierea

verbalb. Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe2. Resurse materiale: hrtie colorat, fie cu etapele de lucru, CD player, CD (fondul muzical)3. Forme si tehnici de evaluare: observarea sistematic, tema de lucru n clas, proba practic MOMENTELE

LECIEIDOZAREOB.

REF. ELEMENTE ESENIALE DE CONINUTRESURSE EVALUARE

1. Moment organizatoric

1Elevii pregtesc pe bnci materialele necesare .Instructajul verbal

2.Captarea ateniei

3Prezint elevilor o serie de jucrii inspirate din lumea psrilor, confecionate prin tehnica Origami, pe fond muzical (ciripit de psrele).Scurt istoric al tehnicii.ConversatiaFrontal

Jucrii

CD (fondul muzical)

Observarea

sistematic

3. Dirijarea nvrii

Anuntarea temei i contientizarea obiectivelor

2Anun tema leciei: Confecionarea de jucrii n form de animale din materiale sintetice (hrtie), folosind tehnica Origami .Enun obiectivele leciei.Explicatia,ConversatiaFrontal

Demonstrarea tehnicii de lucru Executarea lucrrii

350102

04 Explic elevilor faptul c tehnica de lucru se afl n strns legtur cu respectarea etapelor de lucru. Dac etapele sunt respectate pas cu pas, produsul final va fi foarte reuit.

Elevii vor lucra pe echipe de cte 2 elevi, fiecare echip avnd pe banc o fi cu etapele de lucru sugerate prin desen, dar i verbalizate.

Demonstrarea se va face n paralel cu lucrul

pe echipe al elevilor. n timp ce elevii execut lucrarea, i

urmresc i i ajut pe cei care solicit sprijin, dau indicaii i fac observaii individuale i generale.Demonstratia, explicatianvarea prin descoperire

Munca independent

Individual, pe echipe

Fie cu etapele de lucru

CD (fond muzical)

CD playerObservarea

SistematicTema de lucru

n clasProba practic

4. Evaluarea303 Elevii i vor prezenta lucrrile ntr-o miniexpoziie. Antrenez elevii n aprecierea lucrrilor.

ConversatiaFrontalObservarea

sistematica

5. Aprecieri finale1 Realizez aprecieri colective i individuale

asupra modului de lucru i asupra implicrii n activitate a elevilor.FrontalAprecierea verbal

ETAPE DE LUCRU ( TEHNICA ORIGAMI )PASREA

1. Marcheaz prin ndoire diagonalele; 2. Msoar jumtatea fiecrei laturi 3. Unete vrfurile laterale cu 4. Suprapune vrful de sus peste

i apoi ndoaie dup model; diagonala vertical; cel de jos, dar spre spate; 5. Deschide pliul din dreapta, 6. Deschide pliul din stnga, 7. Ridic partea de deasupra pn 8. Marcheaz prin ndoire

trgnd n sus. Preseaz; trgnd n sus. Preseaz; sus. Preseaz; diagonala vertical a rombului;

9. Aa trebuie s arate acum 10. Aaz astfel lucrarea.ndoaie 11. ndoaie dup linia punctat 12. ndoaie dup linia punctat lucrarea ta; dup linia sugerat. Unete punctele roz spre exteriorul fiecrei pri; partea de jos spre o singur direcie; pn seamn cu o stea. Preseaz braele

mai mici spre stnga;1

13. ntoarce uor spre exterior 14. ndoaie dup linia punctat 15. . ntoarce uor spre exterior 16. Msoar jumtatea laturii dup linia punctat sugerat; partea din spate spre o singur direcie; dup linia punctat sugerat; marcate i ndoaie ntr-o singur

parte; 17. ntoarce vrful spre exterior; 18. i 19. ndreapt, pliaz apoi revino la forma de la poziia 17; 20. Forma final a psrii!2