proiect_de_lectie clasificarea logica

3
PROIECT DE LECTIE Gr . Sc. “ Valeriu Braniste” Lugoj Profesor : ILIES MARCELA ELENA Disciplina: Logica ,argumentare si comunicare Unitatea de invatare: Analiza logica a argumentelor Lectia: Clasificarea Competenţe generale: C1 – utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală C2 – aplicarea cunoştinţelor specifice logicii în rezolvarea unor situaţii problemă, precum şi analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare Competenţe specifice: - utilizarea corectă a conceptelor şi instrumentelor logice - identificare structurii unui argument, a elementelor componente şi a relaţiilor dintre acestea - Competenţe derivate: - definirea clasificarii - elementele clasificarii; - tipuri de clasificare; Tipul lecţiei: lecţie de predare-învăţare ( transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe)

description

proiect_de_lectie clasificarea logica

Transcript of proiect_de_lectie clasificarea logica

Page 1: proiect_de_lectie clasificarea logica

PROIECT DE LECTIE

Gr . Sc. “ Valeriu Braniste” Lugoj

Profesor : ILIES MARCELA ELENADisciplina: Logica ,argumentare si comunicareUnitatea de invatare: Analiza logica a argumentelorLectia: Clasificarea

Competenţe generale:

C1 – utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de

cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală

C2 – aplicarea cunoştinţelor specifice logicii în rezolvarea unor situaţii problemă, precum

şi analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare

Competenţe specifice:

- utilizarea corectă a conceptelor şi instrumentelor logice

- identificare structurii unui argument, a elementelor componente şi a relaţiilor

dintre acestea

- Competenţe derivate:

- definirea clasificarii

- elementele clasificarii;

- tipuri de clasificare;

Tipul lecţiei: lecţie de predare-învăţare ( transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe)

Resurse procedurale: conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia didactică, expunerea,

problematizarea

Resurse materiale: fişe de lucru, manualul, tabla, creta

Page 2: proiect_de_lectie clasificarea logica

DESFASURAREA LECTIEI

1.MOMENT ORGANIZATORIC 10 minSalutul . PrezentaCaptarea atentiei prin exercitii dion lectia anterioara Definitia. Elevii trebuie sa explice

care definitii sun corecte si care nu si ce regula incalca. Exercitiul 10 pag 22 din manual

2.EVALUAREA CUNOSTINTELOR DOBANDITE ANTERIOR 5 minVerific exercitiul si notez elevii care au reusit sa rezolve.

3. COMUNICAREA TITLULUI SI COMPETENTELOR LECTIEI 5 min Lectia de astazi se numeste ClasificareaCopetentele sunt precizate mai susNotez pe tabla

4.COMUNICAREA CONTINUTURILOR PROPRIU-ZISE 20 minElevii noteaza:Definitia clasificariiElementele clasificariiForme de clasificariLa fiecare definitie le prezint elevilor cate un exemplu reprezentativ.

5. OBTINEREA PERFORMANTEI SI ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI 15 min

Lucram in clasa la exercitiul 12 ,13 pag 23

6.EVALUAREA PERFORMANTELOR 5 min

Tema pentru acasa exercitiul 14 pag 23